Greece and the islands- אתר יוון והאיים
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

Tzoumerka צומרקה, הצפון האמיתי והמרהיב של יוון!


 

ראו גם רשימה של מלונות מומלצים במיוחד בהמשך עמוד זה [ צומרקה ] של אתר יוון והאיים, עמוד זה מוגש בשיתוף ובחסות משותפת עם מלון Anavasi המעולה בצומרקה, המלצה אישית של סיון זמיר, הבעלים של אתר יוון והאיים.


מפל קטראקטיס בצומרקה

צומרקה, איזור המצוי דרומית לכפרי זגוריה הוא איזור של טבע מרגש עם שלל מפלים, נחלים, נהרות, כפרים ציוריים, עצי ענק, יערות ופסגות הרים משוננות, ובקצרה הטבע במלוא תפארותו. צומרקה הוא ללא ספק אחד מיעדי החובה למטיילים המחפשים לחוות את צפון יוון. בנוסף לטבע המרהיב בצומרקה יש כאן גם שלל אפשרויות לראפטינג, קניונינג, סנפלינג, מסלולי הליכה, טיולי ג'יפים ועוד.  השתמשו בעמוד ההמלצות של אתר יוון והאיים ושלבו חופשה בשני האיזורים המרהיבים ביותר של צפון יוון, צומרקה וכפרי זגוריה. נפלאות יוון ההררית, יאסו!

החודשים המומלצים ביותר לביקור בצומרקה הם :
מאי, יוני, יולי, אוגוסט, ספטמבר, אוקטובר, נובמבר.

תקציר אפשרויות בצומרקה :

מעיינות קויאסה :
מסלול הליכה מרהיב הכולל מפלים ומעיינות בצבעי טורקיז מקסימים.
מנזר קיפינה : מנזר הבנוי בתוך צלע ההר ומתחתיו זורם נהר, עם נופים מרהיבים.
אראכטוס קרוס : מעבר הרים מרהיב בין שני רכסי הרים גבוהים ובינהם כביש מתופל החוצה את נהר האראכטוס.
ראפטינג על האראכטוס : הראפטינג שנחשב למרתק ביותר ביוון, נהר האראכטוס חוצה כל את חבל צומרקה מצפון לדרום.
קטאראקטיס : שני מפלי מים מרהיבים ליד הכפר קטראקטיס.
מצוקי : תחנת מים כוללת מספר מפלים ומעיינות ומסלול הליכה סמוך.
קפבלוביסו, מסלול הליכה של כ שעה וחצי לכל כיוון עד למפל הגבוה ביותר ביוון בגובה של 300 מטר!
גשר פלאקה היה הגשר הגדול ביותר במדינות הבלקן, מצוי בסוף מסלול הראפטינג.
פרמנטה : כפר הררי מקסים וגדול, המרכז של צומרקה, שלל טברנות, כנסיה ועצי דולב ענקיים.
סיראקו  - קאלאריטס : מסלול הליכה מרהיב בטבע בין שני הכפרים היפים של צומרקה.
טברנת צומרקה באגנדה : המאמא מבשלת כאן את האוכל הטרי ביותר שמצאה בשוק באותו היום, חוויה!
רכס סטרוגולה : הר בצורת משולש, מרהיב ודרמטי, ניתן להגיע למרגלותיו דרך הרפיוג'.
כדורגל : מגרש כדורגל חופשי סמוך להר סטרוגולה.
אגיוס גאורגיוס : תצפית מרהיבה על כל צומרקה, התצפית מצוייה על הכביש לכפר סיראקו.
קאלאריטיקוס : נהר מרהיב החוצה את החלק הצפוני של צומרקה, עם גשרים עתיקים.
טיול ג'יפים [ ליום אחד ] עם אלפיין זון לרכס צומרקה עצמו.
שיטוט רגוע בכפר צופלה : למרגלות רכסי ההרים הדרמיים ממערב.
מסלול הליכה מקויאסה לקאלאריטס : הליכה של שעה ממעיינות קויאסה עד לכפר המקסים קאלאריטס.
רודובגי : ביקור בכפר המיוחד והמרהיב רודובגי בחלק הדרומי של צומרקה למגיעים מדרום.
אראכטוס ריבר טרקינג :  מסלול הליכה לאורך נהר האראכטוס, כולל גם כניסה למי הנהר, מסלול מקסים של שעה וחצי.
TAC PARK טיפוס קירות מקצועי ולילדים, מרוץ מכשולים סטייל "הישרדות" לילדים, מתקני משחקים ועוד, בכפר אגנדה.
קניונינג High level :  פעילויות קניונינג רק למקצוענים, במפלי המים העיליים של metsoki
קליפקי : מסלול הליכה למפל מים בגובה של כ 100 מטר הנשפך בסיומו לנהר האראכטוס.
מפל סודה Souda waterfall שני מפלים פעילים כל השנה מעל לכפר תאודוריס בדרום צומרקה, גבול טריקלה.
רמה מארקס Rema marks מסלול הליכה בתוך היעד למספר מפלים בתצורות סלע מיוחדות עם בריכות מי טורקיז.
חוף צומרקה Tzoumerka beach חוף טורקיז מרהיב, אבל לא של ים אלה של נהר עם מים מתוקים על נהר האכלוס.
וינטר קטראקטיס : מפל מים עצום בגובה של כ 340 מטר, פעיל רק בחורף בימי גשם.
מלסוגווי : כפר שקט ומקסים עם נופים דרמטים של רכס צומרקה ומעיינות מים שזורמים ליד כיכר הכפר.
מלסוגווי רפיוג : בחלק העליון מעל מלסוגווי, רפיוג ויציאה לטרקים ומסלולי הליכה על הרכסים באיזור צומרקה.
מערת הנטיפים של פרמנטה : מערת נטיפים מיוחדות בכניסה הדרום מערבית לכפר פרמנטה.
סקלאבה פיק 2088 מטר מסלול הליכה לגובה של 2088 מטר בדרום צומרקה עם נוף מרהיב.
הוראות הגעה לכל המיקומים הללו ניתן למצוא במסלול המודולרי

ראו פירוט חדש : רמה מארקס  ראו גם את טיול בוטיק מודרך אפירוס אקספרס לצפון יוון  : אפירוס אקספרס

צומרקה : מתאים ל 2-4 ימים מתוך הטיול שלכם לצפון יוון, אם אתם מגיעים מאתונה רצוי לנסוע דרך תעלת קורינטוס, גשר ריו אינטריו, אמפילוכיה ואז להכנס לצומרקה מדרום דרך הכפר Amotoppos אם אתם מגיעים מסלוניקי, רצוי לנסוע עד יואנינה ואז לרדת דרומה לכיוון פטראס ולהכנס באחת הכניסות הצפוניות לצומרקה ע"פ יעד המלון שהזמנתם, שימו לב שחובה להזמין מון מראש, המלונות בצומרקה קטנים ומתמלאים במהירות, לחודשים, יוני, יולי, אוגוסט, בלתי אפשרי למצוא מקום זמין ללא הזמנה מראש, אוהבי טבע דרמטי ימצאו בצומרקה גן עדן של ממש, בנוסף הכפרים כאן מקסימים, בלתי מתויירים ובדיוק צפון יוון ההררית שרובכם מחפשים.

המלצה חמה : ריכשו את המסלול המודולרי שלנו לטיול בצפון יוון ההררית ותקבלו הוראות הגעה מדוייקות לכל המיקומים הכי שווים בכפרי זגוריה ובצומרקה : לחצו כאן או בואו לייעוץ עם זמיר סיון, יועץ הטיולים הבכיר בישראל לצפון יוון, הבעלים של אתר יוון והאיים והאיש שפתח את התיירות מישראל לכפרי זגוריה וצומרקה לחצו כאןלהזמנת ראפטינג בצומרקה [נהר האראכטוס] בתמונה, או טיולי ג'יפים ראו Alpinezone [חברה מומלצת]

Tzoumerka שבדרום חבל אפירוס נהגה ע"י חלק מהמקומיים ג'ומרקה או סומרקה יכול להיות בסיס יציאה מצויין לטיולי כוכב בחבל אפירוס. מדובר באיזור קטן יחסית עם כ-1000 תושבים בסה"כ המוקף בהרים, ומבחינת מיקום מתאים גם ליוצאים לטיול בצפון אפירוס וגם עם גישה נוחה למדי לחלק המערבי של אפירוס. איזור צומרקה ממוקם בין יואנינה Ioanina לבין River Arachthos   ישנם מספר ישובים קטנים בחבל ארץ זה ותוכלו למצוא כאן כמה עשרות מקומות לינה ורובם מצויינים ונוחים. התחילו את החיפוש של מקומות לינה סמוך לישוב: Prámanta. פראמנטה הוא אחד הכפרים היפים והגדולים באיזור צומרקה יש בו מגוון גדול של טברנות מצויינות, חנויות וגם מעט בתי קפה, הכל מאד מקומי ויווני ועדיין לא תיירותי וזה היופי שבכפר המקסים הזה, יש כאן גם מספר מלונות חלקם מצויינים, ראו המלצות בהמשך העמוד. פראמנטה הוא ללא ספק הבסיס הנח ביותר לטיול בחבל ארץ מרהיב זה. למי שמעדיף להתמקם ביואנינה, זאת גם אפשרות אך קחו בחשבון שתזדקקו לכשעה עד שעה וחצי נסיעה לכל כיוון כדי לטייל באיזור.


השם צומרקה שעל שמו קרוי האיזור הוא שמו של רכס ההרים העוצמתי (הקרוי גם אטאמניקה), והוא אחד מהרכסים הגבוהים ביוון. אורכו מצפון לדרום כ-40 ק"מ וממזרח למערב קרוב ל-20 ק"מ. עשרות מפלי מים ונחלים בחבל צומרקה שמקבלים את מימיהם מהרי פינדוס (צומרקה הוא אחת הפסגות הגבוהות של פינדוס). ניתן להגיע לאיזור גם מדרום מכיוון קרפניסי.

מטיילים באיזור כפרי זגוריה יכולים לשלב ביקור של יום או יומיים בצומרקה, בהחלט מומלץ לבסס טיול ביוון עם שתי נקודות אלה אך נח ונכון הרבה יותר להגיע לצומרקה כבסיס ל 2-4 ימי  טיול רק בצומרקה,  בין המסלולים הרבים בצומרקה ראו גם מסלול לבעלי נסיון בלבד: גשר פאפאסטפאני, וראו גם את מסלול ההליכה המרהיב מהכפר סיראקו לקאלאריטס נהר האראכטוס: מקור הנהר מהרי הפינדוס, מתחיל ליד מצובו וזורם לכיוון דרום. הנהר זורם למעשה בין הרי צומרקה להרי קסירובוני Xerovouni, זורם דרך ארטה ומגיע עד מפרץ אמבראקיקוס ועובר תחת גשר הפלאקה [היה גשר אבן בעל קשת אחת הגדול ביותר ביוון]. על נהר זה מתקיים אחד הראפטינגים המרהיבים ביותר ביוון. ראו עוד מידע כולל וידאו מנהר האראכטוס בצומרקה מעיינות קויאסה הוא אחד המסלולים המרהיבים והמפורסמים ביותר בצפון יוון ועוד ועוד.

לתיאום הראפטינג לחצו על ראפטינג ביוון ופנו לאחת משתי החברות המומלצות בעיקר Alpinezone. בעונת הקיץ (יולי, אוגוסט), מומלץ להזמין מראש.

לתכנון מסלול טיול בצומרקה וצפון יוון בכלל ראו את מסלולי הייעוץ שלנו בקישור זה

דבר העורך, זמיר סיון: כשהגעתי לצומרקה בפעם הראשונה ב-2013 עם צוות וחברים מיוון למחקר עבור יעדי טיול חדשים לישראלים, אמרו לי המקומיים שישראלים לא מגיעים לכאן בכלל, למרות שהם כן מגיעים לכפרי זגוריה הממוקמים מרחק של 70-80 ק"מ מכאן. המקומיים היו גם די סקפטיים שאני אצליח להפוך את האיזור לאחד המומלצים ביותר עבור מטיילים מישראל. אבל אחרי שראיתי מה יש למקום המרהיב הזה להציע, ידעתי שזה הולך להיות שוס אמיתי! והנה חלפו להם 4 שנים וצומרקה הוא לא רק יעד שמטיילים ישראלים רוצים להגיע אליו לטיול אלה הוא גם תופס את מקומו באחד היהלומים של אירופה מבחינת עוצמות של טבע בתולי ואירוח כפרי יווני משובח.

מעיינות קויאסה. המפל בסוף המסלול

מלונות מומלצים בצומרקה:

Orizontes Tzoumerkon Resort 
בכפר פרמנטה - המהווה בסיס מצויין לטיולים בצומרקה. באחד הספוטים המרהיבים ביותר בצומרקה, מצוי מלון ה 5 כוכבים היחיד במחוז צומרקה, רמה גבוהה של אירוח עם כל הפינוקים הקטנים והחשובים שעושים את ההבדל. המלון מציע ארוחות בוקר וערב מעולות כיד המלך, הכל מיוצר מחומרים מקומיים מאיזור צומרקה. בנוסף יש במלון זה גם כמה חדרים משפחתיים המהווים נוחות מירבית למשפחות המטיילות בצפון יוון, ביקורנו במלון זה הותיר רושם מעולה והיה כיף גדול. בנוסף במלון זה קיימת מסעדה שלא רק אורחי המלון יכולים להגיע אליה, מסעדה מצויינת!Anavasi Mountain Resort
אנאבאסי והוריזונדס הם שני המלונות הכי הכי בצומרקה, אנבאסי הוא המלון האהוב ביותר על זמיר סיון הבעלים של אתר יוון והאיים, השרות מעולה, הלובי מקסים, החדרים נעימים וביתיים, המלון חדש ונקי, ארוחת הובקר מעולה, הנוף - עוצר נשימה, מלון שהוא חלק בלתי נפרד מהחוויה של טיול בצומרקה, כאשר רכס סטרוגולה המרהיב מתנשא מעל המלון עצמו, פשוט כיף, ניתן גם להזמין בבטחה מאתר המלון המצויין והנח בנוסף לאפשרות ההזמנה דרך בוקינג, מאחלים לכם שהיה מעולה באנאבאסי!Princess Lanassa
ממוקם במיקום נח מאד בין העיר יואנינה לפרמנטה שבחבל צומרקה ומהווה בסיס טוב למי שרוצה להגיע גם לכפרי זגוריה וגם לצומרקה וגם ליואנינה ועדיין להתמקם בבסיס אחד [כ-20 דקות נסיעה מיואנינה] לכיוון צומרקה. המלון הוא אחד המומלצים בחבל צומרקה והוא כולל גם בריכה (נתון יוצא דופן באיזור זה). 

    


+ במלון זה יש גם ערכות קפה וסוכר כשרים, בנוסף המלון ידידותי לילדים עם חדר משחקים.

Rodami
הוא מלון כפרי מקסים במיקום מעולה בחבל צומרקה והוא משמש כבסיס נח לטיולים בחבל. המלון נח למשפחות כיוון שמציע דירות עם מטבח ומסיבה זאת נח מאד גם לשומרי כשרות. הוא מקבל שבחים רבים מתיירים המגיעים אליו מכל העולם. ראו פרטים נוספים וקישור הזמנה, רצוי להזמין מראש ולא לחכות לרגע האחרון.

              

Hotel Xenion tou Georgiou Merantza
מקום האירוח קסניון שוכן ביישוב טסופלה (Tsopela) הסמוך מאד לכפר פרמנטה, ומציע חדרים עם מטבחון וגישה חופשית לאינטרנט אלחוטי. בריכת שחיה עם מרפסת שמש עומדת לרשותכם, ומסעדה מסורתית זמינה גם כן.

   

Katafygi is a Traditional Guesthouse
הוא מלון 3 כוכבים מצויין נח ובאווירה ביתית בכפר המקסים Kataraktis אחד הכפרים היפים בצפון יוון ההררית וגם מול אחד המפלים הגבוהים והמקסימים ביוון הנושא את השם קטראקטיס, גם המסעדה של מלון זה נחשבת למקומית וטובה, מלון זה מקבל גם ציונים טובים באתרי ההזמנות, בהחלט שווה בדיקה.

   

Rouista
מלון מעולה בכפר הדרומי וולגארלי, אם אתם מגיעים לצומרקה מאיזור דרום הוא מאד מומלץ לללילה או לשני לילות הראשונים, אם יש לכם כ-3-4 לילות בצומרקה, גם את אתם מתכננים לחצות את אגרפה קרוס או להגיע לצומרקה לאחר ביקור בקרפניסי בדרך שלכם לצומרקה. נחשב לאחד המלונות הטובים ביותר בדרום צומרקה.

   

Theasis-Igloo תססיס איגלו היא אופצייה לינה מיוחדת ומקומית ללינה בצומרקה, בתוך טבע פראי מצויים להם 4 בתי איגלו מקומיים ומסביבית שטחים ירוקים, דשא ועצים ממש כמו שחיו כאן פעם בטבע, כל בתי האיגלנו מאובזרים במטבח וריהוט מלא ומתאימים מאד למשפחות עם ילדים שרוצים חוויה אחרת שאינה מלון סטנדרטי.   

שימו לב שבנוסף לארבעת בתי האיגלו יש גם וילת עץ מסורתית אחת [ לחצו כאן ] של אותם הבעלים.

Traditional Guesthouse Marousio
בית הארחה משפחתי חביב ועים המצוי ממש על כביש הכניסה במסלול הנסיעה בכניסה הדרומית לצומרקה, הכפר המקסים רודבגי הוא אחד הכפרים היפים של צומרקה והוא מצוי גם מרחק נסיעה קצר מנהל האראכטוס הזורם ממש מתחת לכפר רודבגי, אם אתם רוצים בית הארחה פשוט ומשפחתי [ לא מלון ] Traditional Guesthouse Marousio הוא בהחלט פתון מצויין.

 

Xenonas Aloni הוא בית הארחה מקומי פשוט ומשפחתי בכפר תאידוריאנה בדרום צומרקה, קרוב מאד למפלי סודה ולרמה מארקס ובכלל למגוון מסלולי הליכה בטבע באיזור זה של צומרקה, קיים מטבח משותף בו האורחים יכולים להכין אוכל ונין גם לבקש מבעלת המקום ארוחות בוקר עם תוצרת מהסביבה. 


 villa sofia בכפר ורגרלי שבדרום צומרקה הוא מלון בוטיק משפחתי קטן ונעים המתאים מאד כבסיס לטיול ים באיזור זה, לרמה מארקס, מפלי סודה, חוף צומרקה ואיזור ארטה, המלון מקבל שבחים רבים באתרי ההזמנות.

      

 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

מסעדות מומלצות בצומרקה : האוכל הצומרקני הוא אוכל יווני שורשרי אמיתי, ללא גינונים תיירותיים, לא תמצאו כאן צלחות מקושטות.. אוכל ישיר, טוב וטרי לרוב המורכב מחומרי גלם מעולים המצויים בצומרקה גם בתחום הצומח וגם בתחום הבשר, להלן כמה מסעדות שאסור לפספס :

מסעדת צומרקה בכפר אגנדה : בדרך למפלים של קטרקטיס תוכלו לעצור לאכול בכפר אגנדה בטברנה בשם Tzumerka כשם המחוז, אוכל בייתי מעולה של המאמא המקומית, טברנה צנועה ומעולה ואחת הטובות ביותר בכל מחוז צומרקה, גם אם אתם לא מגיעים למפלים של קטראקטיס שווה להגיע לאכול כאן אוכל ביתי, מקומי ומעולה, להגעה סעו למרכז אגנדה עד לצומת T שם פנו שמאלה והתחילו רבע סיבוב של הכביש, הטברנה תהיה משמאלכם, יש מדבקה של אתר יוון והאיים על החלון, שיהיה לכם קל למצוא.

המסעדות בכפר פרמנטה :  בוג'אס boutzas [ אוכל יווני טוב עם הרבה דגש על בשרים על האש ] אבל גם הרבה מאכלים קלאסיים, סלט יווני, ציזיקי, מרק מקומי, אוכל מצויין, המסעה מצוייה בחלק הימני של הכיכר של פרמנטה סמוך לכנסייה, צמוד למסעדה זו מצוייה מסעדה נוספת בשם Petrino פטרינו שהמאמא שם מכינה אוכל מצויין עם הרבה גדש על כבש, חובבי בשר כבש ימצאו במסעדה זו הרבה תשוקה לכבש, צעיר, מבוגר, בתנור או על האש, גם צימוחניים ימצאו מגוון מנות כמו חורטה, לאכחאנו, ציזיקי ועוד, עוד בכיכר של פרמנטה, מסעדה ביתית מצויינת נוסת עונה לשם : Arletos המתמחה בגריל, יש להם גם סובלה, בשל מסתובוב על גריל פחמים במשך שעות וגם כאן תמצאו מאכלים מקומיים משתנים וטריים מדי יום, צמוד לראלטוס ממש נושק למגרש החנייה, מצוייה Verys וריס שנראת מעט כמו בית קפה שכונתי שרואים בו כדורגל זקני הכפר אך למעשה מדובר במסעדה מצויינת עם מגוון גדול של מנות ומוכנות של בעל המקום גם למצוא לילדים פתרונות פחות "יווניים" : ).. אם אתם כמה ימים בצומרקה, אנחנו ממליצים לכם להגיע לחמשת המסעדות הללו, 4 בפרמנטה ולצומרקה שבאגנדה.

מסעדה נוספת מצויינת עם אוכל ביתי מעולה וטרי באווירה מקסימה ונוף של רכס צומרקה המרהיב מצוייה בכפר melissourgi ועונה לשם Pappas להגעה המשיכו בנסיעה אחרי מלון אנאבאסי ואחרי הוריזונדס עוד מספר ק"מ לכפר מלסוגווי וכווחנו לחנייה שבכיכר הכפר ולכו ע"פ השילוט לפאפאס, בהחלט שווה להגיע לכאן גם בשביל האוכל וגם בשביל הנוף.


בתמונה נהר האראכטוס

מפלי המים של קויאסה: קויאסה הוא מסלול הליכה מקסים בין מפלים ובריכות מים צלולים, מסלול קל לכל המשפחה לביצוע עצמאי ומצוי על הדרך בין הכפר פרמנטה לכפר קאלאריטס, המסלול עובר בתוך הסבך הירוק והמרהיב ומכל הכיוונים נשפכים וזורמים מים עד הגעה למספר מפלים ובריכות מים צולים ומרהיבים בסוף המסלול. עוד פרטים ותמונות מקויאסה ראו קויאסה


בתמונה, קויאסה

מפל המים של קטאראקטיס:
מפל המים של קטאראקטיס מורכב למעשה משני מפלי מים עצומים בגבהים של 80 ו-100 מטר המצויים במרכז חבל צומרקה בסמוך לכפר הנושא את אותו השם: קטאראקטיס, ניתן להגיע לכאן בנסיעה על הכביש הראשי בין פרמנטה ליואנינה ולפנות בפנייה לכפר קטארארטיס, עוד מידע ותמונות על מפלים אלה ראו בעמוד קטראקטיס


בתמונה קטאראקטיס

פסגות בצומרקה: הפסגה הגבוהה ביותר של הרכסKakarditsa בגובה 2429 מטר. הר נוסף: Lakmos בגובה 2295 מטר. הפסגה הכי גבוהה שלו נקראת Peristeri. ממערב לו הכפר קראפסי, ממזרח לו הכפר מצובו. אורך כ-20 ק"מ. הר נוסף: Strogoula בגובה 2160 מטר.

מצוקי: מצוקי הוא שמו של כפר בצפון מערב חבל צומרקה שמלבד היותו כפר מיוחד לביקור יש בו 7 מפלי מים רציפים אחד אחרי השנה המתחילים מהכפר עצמו ונמשיכם מטה עד קניון הסלע העמוק הכולל גשר ברזל גדול באורך של 40 מטר, בנוסף לטיול עצמאי לאורך אפיק המים והמפלים ניתן לעשות באיזור זה של צומרקה גם קניונינג מפלים וסנפלינג בתוך האפיק באחד המסלולים הנדירים ביותר ביוון. לצורך תאום קניונינג במצוקי, צרו קשר עם info@alpinezone.gr ואימרו להם שאתם מעוניינים ב-Canyoning in Metsoki Tsumerka. להגעה למצוקי סעו מכיוון פרמנטה לכיוון מנזר קיפינה ופנו בפנייה הראשונה אחר הגשר על הנהר, יש סימון לכפר מצוקי, מדובר על מספר ק"מ של נסיעה בדרך מעט משובשת אבל שווה את הנסיעה!

פינדוס: רכס ההרים המכונה עמוד השדרה של יוון. אורכו 160 ק"מ. הפסגה הכי גבוהה שלו היא Smolikas בגובה 2637 מטר. פסגות נוספות: Grammos, Vasilitsa, Tymfi [Gamila, Astraka], Lakmos, Tzoumerka. רכס הפינדוס הוא שלוחה של האלפים הדינריים [החלק הדרומי] שעוברים באלבניה, בוסניה, הרצגובינה, קרואטיה, מונטנגרו, סרביה, סלובניה. הרכס עובר במקדוניה, באפירוס ועד צפון הפלופונס.

פראמנטה: כפר בצומרקה בגובה של כ-900 מטר. אוכלוסייתו מונה פחות מ-2000 תושבים. הכפר משמש ככפר המרכזי של מחוז צומרקה ורוב המלונות מצויים בכפר זה, מומלצים במיוחד מלון Anavasi ומלון Horizondes שטובלים בנוף מרהיב במיוחד בחלק הקרוב ביותר לרכס צומרקה עצמו. פרמנטה הוא הבסיס המומלץ ביותר לטיולים בחבל צומרקה.

מנזר קיפינה: השם מגיע מהמילה קיפוס [גנים] על שם גני הירקות שגידלו הנזירים במקום. הכפר קיבל את שמו מהמנזר והוא בעל חשיבות היסטורית גם בגלל המערה שהיוותה מקום מסתור לתושבי הכפרים הסמוכים בתקופת העותומאנים. במקום 1212 איקונות מהמאה ה-18. המנזר מצוי בדרך מפרמנטה לכפר קאלאריטס, כ-30 דקות נסיעה מפרמנטה, בדרך תחלפו גם על שני אפיקי נהרות שוצפים ותסעו בתוך היער העבות של צומרקה למרגלות הר צומרקה עצמו.


בתמונה מנזר קיפינה

יום טיול מיוחד בצומרקה מעבר למיקומים הידועים: 
קלימרה!! לפתוח את העיניים בגובה 937 מטר, בפראמנטה, להביט שמאלה ולראות את רכס צומרקה עם סימטריה מושלגת יפהפייה. להביט ימינה ולראות את הר סטרוגולה Strogoula המרשים [בכל עונה] במראה מלכותי מושלג. בוקר טוב! כל הטבע העצום הזה רק מחכה להתגלות אז אני יוצאת קצת לטייל וחוזרת לספר לכם על מסלולים ומקומות שלא תוכלו לוותר עליהם ובינתיים אשאיר אתכם עם קצת חומר קריאה על האזור: חבל צומרקה ממוקם בדרום אפירוס ושייך למחוז אפירוס. האזור קיבל את שמו על שם רכס ההרים באותו השם הנמצא באזור זה. שם נוסף שלו הוא אטאמאניקה Athamanika. הוא אחד מרכסי ההרים הגבוהים ביוון ואורכו מצפון לדרום הוא כ- 40 ק"מ. הפסגה הכי גבוהה ברכס צומרקה נקראת קאקרדיטסה Kakarditsa והיא בגובה של 2,429 מטר. רכס הרים זה הוא חלק מרכס הפינדוס [Pindus] שמכונה "עמוד השדרה של יוון" ונמתח לאורך כ-160 ק"מ מצפון יוון. רכס הפינדוס הוא שלוחה של האלפים הדינרים [החלק הדרומי] שעוברים באלבניה, בוסניה, הרצגובינה, קרואטיה, מונטנגרו, סרביה, סלובניה. הרכס עובר במקדוניה, באפירוס ומגיע עד צפון הפלופונז. הר נוסף בצומרקה הוא סטרוגולה המרשים בגובה של 2,107 מטר. על הר זה ניתן למצוא מפלי מים נהדרים, מעיינות ומסלולי הליכה מצוינים.

חזרתי... אם סיימתם לקרוא אפשר לצאת לדרך. תתחילו את הבוקר ביציאה מהכפר פראמנטה וסעו לכיוון העלייה להר סטרוגולה. לפני שתעלו לרפיוג' ותתחילו משם את המסלול הנהדר פנו ימינה וסעו למנזר אגיה פארסקבי [Agia Paraskevi] שמשמעות השם הוא "הקדושה שישי", זאת שאחראית על טיפול בבעיות עיניים אצלם. המנזר ממוקם בגובה של 1024 מטר ונוסד בשנת 1876. המנזר והכנסייה ננטשו בשנות ה-70 ורק לפני כשנה וחצי הגיע לשם נזיר שפתח את המקום מחדש ודואג לתחזוקת המנזר והכנסייה. העצירה במנזר היא כי משם יוצאים שני מסלולי הליכה נהדרים. מימין לכנסייה יש שביל שעוקף אותה ומוביל להתחלת המסלולים. בסיום השביל תמצאו רחבת אבן קטנה עם נביעת מים שלאחריה יש שילוט להתחלת שני המסלולים.

המסלול הראשון ייקח אתכם שמאלה למערה של קאצאנדוניס Antonis Katsantonis, לוחם מחתרת יוונית בתקופה שלפני מלחמת העצמאות היוונית. נתפס על ידי חייליו של עלי פאשה במערה בה הסתתר, עונה והוצא להורג על ידי ריסוק עצמותיו עם פטיש! שמו המקורי היה אנטוניס מקריאניס Makriyannis אך בגלל שאימו לא רצתה שיהפוך ללוחם היא כל הזמן אמרה לו "קאצה אנדוניס" שביוונית הפירוש הוא "שב אנדוניס" וכך הוא קיבל את השם קאצאנדוניס. מכיוון שנחשב כגיבור המערה בה הסתתר הפכה מפורסמת והמסלול המוביל אליה בתוך היער הוא בסך הכל כ- 20 דקות אז שווה לקפוץ ולהציץ במערה ובחריטות העבר על קירות המערה.

המסלול השני, זה שלוקח ימינה הוא המומלץ יותר. מסלול הליכה של כ- 25 דקות יוביל אתכם עד לרפיוג' בהר. משם תוכלו להמשיך למסלול נוסף. אם לא מתחשק לכם לעלות מהמנזר עד לרפיוג' אל תעצרו במנזר. המשיכו בנסיעה עד לרפיוג' ומשם התחילו את המסלול עד למפלי המים המרשימים. החנו את הרכב ליד הרפיוג' שממוקם בגובה של כ- 1240 מטר וצאו לדרך. אורך מסלול זה הוא 1.6 ק"מ, בגובה של 1240 מטר עד 1370 מטר. המסלול מסומן לאורכו בעיגולים כתומים על חלק מהעצים והסלעים בדרך. זמן ההליכה הוא כשעה לכל כיוון כשמתוך השעה אתם תלכו כחצי שעה בתוך היער וחצי שעה באזור האלפיני של ההר עד שתגיעו לתחתית מפלי המים המרשימים של הר סטרוגולה. מפלים אלו נחשבים לגבוהים ביותר ביוון, גובהם מעל 300 מטר ובחורף כשהם קפואים המראה אפילו מרשים יותר. אם החלטתם לבקר בצומרקה בחורף ואתם בעניין של ספורט חורף אתגרי אז אפשר לארגן שם טיפוס קרח על המפלים הקפואים. מסלול נוסף שניתן לעשות מהרפיוג' הוא הטיפוס לפסגת הר סטרוגולה. שימו לב שמהרפיוג' לא רואים את הפסגה. הטיפוס עד לפסגה וחזרה אורך כ- 6 שעות.

אחרי שסיימתם עם המנזר והמסלול למפלים חזרו לרכב ורדו חזרה עם הכביש אבל לא לפראמנטה אלא למליסורגי Melissourgoi הכפר שמשמעות שמו היא כוורנים. בדרך לכפר תראו משמאל את האנדרטה לזכרו של קאצאנדוניס. הכפר הזה הוא למעשה הכפר האחרון בדרך, לאחריו יש רק "אוף רוד" שזה אומר דרך שטח שמתאימה לג'יפים בלבד ורק בחודשים יוני עד תחילת אוקטובר. אם אתם מבקרים שם בחודשים הנ"ל עם ג'יפ אז תוכלו להמשיך עם הכביש מהכפר עוד  כ-10-11 ק"מ עד למעיין שמימיו לפי תושבי האזור נחשבים לטובים ביוון. יש שם שילוט למעיין אבל יש שם גם יער נהדר שעציו מלאים בצמח הדבקון [צומח בסתיו ובחורף] ומסלולים שמתאימים לג'יפים. לא מומלץ לצאת למסלולים אלו לבד בעיקר אם אתם לא מכירים את השטח. אז גם אם אתם עם ג'יפ וגם אם לא צרו עמנו קשר ונוכל לארגן לכם מדריך מקומי לטיולי הג'יפים. סיימו את היום בכפר מליסורגי, בטברנה המקומית בכיכר הכפר עם ארוחה טובה וחזרו למלון למנוחה כי יש לנו עוד מסלולים מעניינים עבורכם.

לאלו מכם שלא עם ג'יפ רדו מהרפיוג' חזרה לכפר פראמנטה, חנו ליד כיכר הכפר, שבו לארוחה קלה ומשם צאו רגלית ל"מעיינות עצי הדובדן" Vrisi Kerasias. המסלול מתחיל בפראמנטה, מימין לחניה בכיכר הכפר תיכנסו רגלית לרחוב עם שילוט של אין כניסה ושם תמצאו שילוט  T2 שמוביל למסלול העובר דרך סקאלה [מדרגות] וביער עד למעיינות. אורכו של המסלול הוא 2.4 ק"מ, מגובה של 850 מטר עד לגובה של 1,150 מטר והוא אורך כשעתיים, הלוך וחזור. אם אתם מיטיבי לכת תוכלו להמשיך מהמעיינות עד לרפיוג' שבהר סטרוגולה ומשם למפלים.

מסלול קצר נוסף מומלץ הוא המסלול לגשר קויאסה והמפלים Kouiassa. סעו לבקר תחילה במנזר קיפינה ומשם בדרככם לקלאריטס תראו את השילוט להתחלת המסלול. החנו את הרכב בצד וכנסו לשביל. אתם תראו מדרגות מימין, אל תטפסו בהן, תמשיכו ללכת ישר עד להגעה לגשר האבן הישן, מהגשר ממשיכים רק ישר בשביל ומגיעים למפל הראשון שמעליו גשר ברזל קטן. המשיכו על הגשר רק שימו לב שכדי לרדת מהגשר צריך קפיצה קטנה כי הוא בנוי קצת יותר גבוה. משם המשיכו לתוך החורש כשהנחל זורם מימינכם ותוך דקות ספורות תגיעו לטחנת מים ישנה, מולה תראו מעברו השני של הנחל את המפל השני הגדול יותר. אל תעצרו כאן, הליכה של 10 דקות נוספות תביא אתכם למפל השלישי היפה יותר ואגם קטן. אורך המסלול הוא כ- 50 דקות, הלוך חזור. סיימתם שם? סעו לכפר קלאריטס וטיילו בכפר.

אני בטוחה שלא תוכלו להישאר אדישים אל מול הנוף המרהיב של חבל צומרקה, כל התמונות שבעולם לא יכולות להעביר את היופי הדרמטי הזה והאזור מלא במסלולים נהדרים. חלקם קצרים, חלקם ארוכים ולחלקם תצטרכו מדריך. אז אל תתביישו, צרו עמנו קשר ונוכל לסייע בתיאום מדריכים, טיולי ג'יפים ועוד. נוכל גם לארגן עבורכם טיול פרטי בצומרקה ובאזורים מדהימים נוספים, טיול מהסוג שלא תשכחו וכמו שהקבוצות שיצאו איתנו לטיולים יודעות כבר: "חכו, חכו, עוד לא ראיתם כלום".

 בין שיפולי ההרים זורמים עשרות נחלים ומפלים, נסיעה בכבישי האיזור תפגיש אתכם עם אותן פינות קסם מיוחדות, כמובן ששווה גם לקחת לפחות יום סיור אחד מודרך אם אחד המדריכים המקומיים, חברת alpinezone היוונית שבסיסה ביואנינה מקיימת מספר מסלולי טיול באיזור צומרקה, כאשר הפעילות הראשית כאן היא רפאטינג על נהר הארכטוס, הנהר היחידי בכל יוון שמקבל זרימת מים בכל עונות השנה, התקופה הטובה ביותר לביקור במחוז צומרקה הוא בחודשים מאי, יוני, יולי, אוגוסט, ספטמבר, כאשר עד אמצע אוקטובר עדיין יחסית נעים כאן אם כי הלילות מתחילים להתקרר משמעותית, בעיר באיזורי ההר.
הצג מפה גדולה יותר

 
הצילומים בעמוד זה: סיון זמיר, אתר איי יוון.

צולם עבור מלון anavasi בפרמנטה.


טיול בוטיק פרטי עבורכם בחבל צומרקה המרהיב:
אתר יוון והאיים מקיים טיולים מודרכים בעברית לחבל צומרקה וזגוריה (וניתן לשלב עם איזורים נוספים). מדובר בטיול פרטי בו אנו מספקים לכם: רכב נח, נהג, מדריך דובר עברית, מלונות ברמה טובה, ואת המיקומים המרהיבים והיפים ביותר בצפון יוון ההררית.
לקבלת הצעת מחיר עבור טיול בוטיק פרטי, השאירו פרטים בטופס יצירת הקשר ואנו נשוב אליכם עם הצעת מחיר, ניתן לצאת לטיול בוטיק פרטי להחל מזוג ועד 21 איש. בפנייתכם פרטו הרכב נוסעים ותאריכים רצויים.

לטיולי בוטיק בצומרקה וזגוריה ניתן לפנות גם למייל: Greece.isl@gmail.com  ראו גם את עמוד צומרקה של אתר מחוז אפירוס. וגם את המחוז הדרומי לצומרקה אגראפה כתיבה ועריכה : סיון זמיר.


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il