Greece and the islands- אתר יוון והאיים
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

אפירוס | צפון יוון ההררית Epirus

אפירוס הוא המחוז המרהיב ביותר ביוון ההררית, הוא מצוי בצפון מערב יוון וכולל את: כפרי זגוריה Zagori, חבל צומרקה Tzumerka, קניון ויקוס Vikos, נהר הוידומאטיס Voidomatis, נהר האראכטוס Arachthos, רכס צומרקה, רכס טימפי Tympi, מעיינות קויאסה Kouiassa, גבי המים של רוגובו Rogovo pools, תצפיות אוקסיה Oxia, אגיה פרסקבי Agia Paraskevi ובאלוי Baloi על קניון ויקוס, גשר קוקוריס Koukkoris, נהר האוס Aoos river, יואנינה Ioanina, הכפר מצובו Metsovo, קטרה קרוס Katara cross, אראכטוס קרוס Arachthos cross, מפלי המים של קטאראקטיסKataraktis waterfalls ועוד..בקיצור, טבע עוצמתי ומרהיב. בנוסף איזור פעיל מאד בתחום אטרקציות אקסטרים כגון: רפטינג (בגרגות שונות ומתאים לכל המשפחה), קניונינג (הייקיניג וסנפליג בערוצי מים), טיולי ג'יפים, אומגה, מסלולי הליכה, פראגליידינג ועוד. אם אתם מתכננים טיול טבע אפירוס הוא גן עדן של ממש עבורכם. 


סרטון זה הופק ע"י סיון זמיר, עבור אתר יוון והאיים (במרץ 2017). דמיינו את כל היופי הזה בחודשי הפריחה והזרימה של מאי ויוני או בצבעי השלכת של סוף ספטמבר עד נובמבר.
המקום הכי מרהיב להיות בו ביוון.
ראו גם המלצות, מלונות ועוד באתר שהקדשנו למחוז אפירוס: Epirus.co.il 

אתר יוון והאיים מתמחה גם בטיולי בוטיק הפרטיים באיזור זה של יוון. התארגנו בקבוצה של חברים ואנו ניקח אתכם לטיול פרטי באפירוס

כמה זמן להקדיש לטיול באפירוס?
בדרך כלל תיירים מגיעים לאפירוס לכשבוע ימים ומקדישים 3 ימים לחבל צומרקה ועוד 4 ימים לאיזור כפרי זגוריה.
בתכנון נכון תוכלו להקדיש לאזור גם פחות ימים או, אם אתם מתכננים לשלב הרבה מסלולי הליכה, להגדיל את מספר הימים.
חבל צומרקה הוא איזור הררי דרמטי בנופיו ובתולי, שם תמצאו את כמות הנהרות והמפלים הגדולה ביותר ביוון, בנוסף נהר האראכטוס מאפשר חווית רפטינג נהדרת באחד המסלולים היפים באירופה.
כפרי זגוריה נחשב לאחד האיזורים המרהיבים באירופה והוא חלק מפארק לאומי הקרוי 'ויקוס האוס נאשיונאל פארק'. בזגוריה מצוי קניון הסלע הצר העמוק ביותר בעולם 'קניון ויקוס' וגם הנהר עם המים הצלולים ביותר באירופה 'נהר הוידומאטיס', שגם בו יש מסלול רפטינג נםלא וחוויתי המתאים לכל המשפחה. בזגוריה מגוון עצום של מעינות, מסלולי הליכה וכפרים יווניים ציוריים.

לחצו למעבר לעמוד הרצוי:

 

 

הדרך מאתונה לאפירוס: במאי 2017 נפתח החלק הכמעט אחרון באוסטוסטרדה המקשרת בין אתונה לבין מחוז אפירוס המאפשרת נסיעה מאתונה לצומרקה בכ-4 שעות בלבד! הדרך שם אינה רק נסיעה אלא טיול. בדרך תעברו בתעלת קורינטוס (התעלה השניה בגודלה בעולם), בגשר המיתרים הגדול באירופה: ריו אנטיריו ובמפרץ אמברקיקוס, אחלה של טיול מאתונה למחוז אפירוס. בדרך חזרה לאתונה תוכלו לנסוע דרך מצובו והמנזרים התלויים של מטאורה.
אם אתם מגיעים מסלוניקי, פשוט סעו מסלוניקי על אוטוסטרדת אגנטיה Agnatia עד כפרי זגוריה (כ-3 שעות) וצומרקה.  בדרך מסלוניקי או בדרך חזרה תוכלו לשלב ביקור בכפר מצובו, במנזרים התלויים של מטאורה וביקור בשמורת הר האולימפוס. בשני המקרים, ובמידה והזמן העומד לרשותכם מאפשר, אנו ממליצים לשלב גם את חצי האי פיליון בתכנית הטיול שלכם. 

ראו יעוץ טיולים ביוון 

כבר רכשתם את קוד הגישה למסלול?
הזינו את הקוד בקישור המאובטח ויש לכם אחלה של מסלול לאפירוס
 
באתר המאובטח תמצאו מסלול מפורט והמלצות על פעיולויות, מסעדות, מלונות, הכוונה, אתרי טבע, אזהרות, אנשי קשר למקרה חירום, אנשי קשר לייעוץ תוך כדי המסלול ועוד.



הדרך מאתונה על המפה (כולל צומרקה, זגוריה, מטאורה ופיליון)


למפרט מלא של המסלול ריכשו את המסלול המודולרי שלנו

הדרך מסלוניקי על המפה (כולל, מצובו, זגוריה, צומרקה, מטאורה, האולימפוס וחזרה לסלוניקי)


למפרט מלא של המסלול ריכשו את המסלול המודולרי שלנו



החלק הראשון בסרטון זה שהופק ע"י אתר יוון והאיים וזמיר סיון מצולם בחבל אפירוס עד דקה 07:58 ובהמשך בחצי האי פיליון

היכן ללון: בהחלט ניתן לבסיס שני כוכבים באיזור אפירוס, מוטב להיות בין 2-4 ימים במחוז צומרקה ועוד 3-5 ימים בכפרי זגוריה ומהם לצאת לטיולי כוכב בשני מוקדים, רשימה של מלונות מומלצים ומיוחדים באיזור זה ניתן למצוא באתר Epirus.co.il ראו את רשימת המלונות המומלצים ביותר במחוז.

מלונות מולצים במיוחד בכפרי זגוריה: אריטסיסטאס - אריטי מאונטן ריזורט - גאמילה רוקס - זיסיס - אברטיו - זגורי סוייטס - פיריון הוספיטליטי - אמאריליס וילג  - מיקרו פפיגו 1700 -    גאיה דילופו - מכאלאס קיפי - קאדי אירוח כפרי צפלובו

מלונות מומלצים במיוחד בצומרקה: אנאבאסי מאונטן ריזורט - הוריזונדס מאונטן ריזורט - רודאמי דירות כפריות - פרינסיס לאנאסה - קסניון גאורגיו מאונטן הוטל

מלונות מומלצים במיוחד במצובו וביואנינה: גרנד פורסט מצובו - סאז יואנינה - לייק ספירינט יואנינה

מתי להגיע לטיול באפירוס: התקופה המרהיבה ביותר והכיפית ביותר לטיולים היא בחודשים מאי ויוני, אז הזרימה בנחלים והמעיינות בשיאה, הכל פורח והצבעים בוהקים, מזג האוויר מושלם גם למסלולי הליכה וגם לטיולים ארוכים יותר וגם הכל זול יותר: גם המלונות וגם הטיסות. גם בחודשים יולי אוגוסט נעים מאד בכפרי זגוריה וצומרקה, אם כי מעט עמוס יותר בתיירים וגם חם יותר, בעונה זאת המבוקשת ביותר גם המחירים הם הגבוהים ביותר בשנה. עוד שני חודשים מרהיבים במיוחד הם אוקטובר ונובמבר - צבעי שלכת מהפנטים. לא לפספס!


מפלי קטאראקטיס בצומרקה, אפירוס יוון


מעיינות קויאסה, צומרקה, אפירוס יוון


נהר הוידומאטיס, כפרי זגוריה, אפירוס יוון


קניון ויקוס, כפרי זגוריה, אפירוס יוון


גשר קוקוריס, במסלול ההליכה של הגשרים של קיפי, כפרי זגוריה, אפירוס יוון


דרקולימני (אגם הדרקון) על רכס טימפי, כפרי זגוריה, אפירוס, יוון


הר סטרוגולה, צומרקה, אפירוס, יוון


העיר יואנינה [בירת המחוז] אפירוס, יוון


עמק ויקוס האוס [צילום מהכפר אריסטי], כפרי זגוריה, אפירוס, יוון


הלאס מקבוצת יוון והאיים: תוכלו לארגן עצמאית ולצאת עצמאית לטיול שלכם במחוז אפירוס ביוון, אבל ישנה עוד אפשרות והיא טיול בוטיק פרטי עבור המשפחה שלכם או עבור קבוצת החברים שלכם. אנחנו נארגן את המסלול, נזמין את המלונות, נאסוף אתכם ברכב נח מנמל התעופה של אתונה, נדריך אתכם באנגלית או בעברית, וניקח אתכם פינות הכי מיוחדות, נדאג להכל ואתם תבואו פשוט להינות מטיול בוטיק פרטי מאורגן רק עבורכם. למידע נוסף על טיולי הבוטיק הפרטיים שלנו לצפון יוון ההררית ובכלל לכל יוון, כנסו לאתר: Hellas.co.il

שימו לב שניתן לשלב טיול בחבל אפירוס של יוון גם עם איי יוון ויעדי נופש נוספים באיזור זה של יוון. נסיעה לכיוון מערב תביא אתכם לעיירת החוף המקסימה praga ממנה גם תוכלו לשוט לאי המקסים paxi אחד האיים המיוחדים של יוון.

 
  בתמונה פארגה


חברת אלפיין זון מפעילה מגוון גדול של פעילויות בצומרקה ובכפרי זגוריה כולל ראפטינג על נהר האראכטוס, ראפטינג על נהר הוידומאטיס, ריבר טרקינג [הליכה בתוך אפיקי נחל], קניונינג [ירידה בחבלים בתוך מפלים] בעיקר בכפרי זגוריה וגם בצומרקה, וכן טיולי ג'יפים מרהיבים בזגוריה, צומרקה וואסליצה, לחצו על הלוגו שלהם לכניסה לעוד מידע ויצירת קשר איתם.


חברת טקרינג הלאס גם מפעילה ראפטינג על נהר הוידומאטיס ועל נהר הארכטוס, היא נחשבת לחברה השניה בגודלה באיזור זה של יוון, בנוסף בטרקינג הלאס גם יקחו אתכם למגוון של מסלולי הליכה עם מדריכים מקצועיים בסביבה ועוד פעילויות, לחצו על לוגו טרקינג הלאס לכניסה לאתר האינטרנט וליצירת קשר איתם.

הגעה לאפירוס והמלצה:
Katara Cross - הכביש המחבר את קלמבקה אל יואנינה הוא אחד הכבישים היפים והמרהיבים ביותר באירופה, זו גם הדרך הנכונה להגיע לאיזור אפירוס, תוכלו לקרא עוד מידע על מעבר קטארה בהמשך עמוד זה, מי שאינו מוכן לנסוע את כל השעות הנדרשות להגיע מאתונה לאיזור אפירוס, יוכל לקחת טיסה פנימית מאתונה ליואנינה ואז להגיע לבירת המחוז תוך פחות משעה, אך כאמור, אז יפספס כמה נקודות שאנו מאד ממליצים עליהם במסגרת נסיעה מאתונה או סלוניקי לאפירוס, כגון חצי האי פיליון, מטאורה והכפר האלפיני מצובו.


פולס או רוגובו, כפרי זגוריה - אפירוס

לא תישארו רעבים, אוכל ומסעדות בחבל אפירוס:
המטבח היווני באיזור זה של יוון מתמחה בכמה מאכלים ששווה לכם לטעום, כמו למשל טלה צלוי בעשבי תיבול הגדלים באיזור, או סטיפאדו שהוא בשר אדום מבושל בקדירה עם בצלים בבישול ארוך ואיטי ביין אדום מקומי. צימחוניים יכולים להתפנק על גבינת פטה בגריל עם פלפלים קלויים בשמן זית מקומי או על המזטים היווניים המפורסמים והטריים. בכל ארוכה תוכלו לקנח בגאלאקטובוריקו שהינו מאפה בצק עלים עם מילוי של קרם וניל ברוטב דבש, בדרך כלל מאפה זה אינו זמין כל השנה ביוון, אבל מאחר וחבל אפירוס הוא הצפוני והקר ביותר ביוון הוא נאפה כאן כל השנה. טברנות ומסעדות טובות מצויות בכל אחד מהכפרים באפירוס, כך שלא תתקשו למצוא מקום טוב לאכול.

טיפ חשוב בנושא דלק, למטיילים ברכב באיזור אפירוס:
על הכביש הראשי המוביל מיואנינה לקוניצה  E-90 יש 2 תחנות דלק, כאן אין בעיה עם דלק אבל אם אתם מתכננים לשהות באיזור הכפרים בחלק של ויקוס מספר ימים, רצוי למלא מיכל דלק מלא, שכן אין הרבה תחנות דלק בכפרים וביניהם. לא פעם קיבלנו פניות מישראלים שנתקעו ללא דלק בשעת לילה מאוחרת בין הכפרים וביקשו את עזרתנו והדרכתנו מהיכן ניתן להביא דלק, במקרה הצורך יש לנו איך לעזור, אבל רצוי שלא תזדקקו לשרות זה, מלאו דלק על הכביש הראשי לפני כניסה לכפרים וסעו בזהירות בכבישים המתפתלים בין הכפרים, אם בכל זאת נתקעתם בלי דלק צרו קשר מוקד העזרה של אתר איי יוון הישראלי greece s.o.s help

אם תרצו יותר מידע מורחב על מחוז אפירוס ועל אפשרויות הטיול, ניתן לפנות לייעוץ מתקדם של אתר יוון והאיים, ונשמח לתאם פגישת ייעוץ אישית במשרדנו בחולון או להציע את המסלול המודולרי לתכנון עצמאי. פירוט מסלולי הייעוץ כאן

צפו בסרטון זה על אפירוס, אורכו של הסרט כ-48 דקות, שווה לצפות בכולו. הסרטון מציע מידע ותמונות מ:Epirus - Greece, Parga, Ioannina, Zagoria, Vikos Gorge, Monodendri, Mikro and Megalo Papingo, Acheron river, Nekromanteio, Zalongo, Dodoni, Ali Pasha castle, Syvota, Katarraktis - waterfalls, Arta, Ancient Cassope, Aristi

תוכלו לקרא מידע נוסף והמלצות על אפירוס בעמודים כפרי זגוריה ו-צומרקה וגם באתר הייעודי אפירוס.


מידע נוסף והיסטוריה על מחוז אפירוס ביוון
אזור זה של קניונים ומצוקים בו זורם נחל הוידואמטיס Voidomatis עם מימיו הצלולים, ונהר הארכטוס Arachtos ונמצא קניון ויקוס מהמרשימים ביותר באירופה כולה. התושבים הכפריים באזור ברובם הם וולאכים שהגיעו לכאן מאיזורים ברומניה, מדובר ב"דאקים" שננדו לכאן גם בתקופה הרומית וגם בימי הביניים המאוחרים יותר ובעבר היו רועים נודדים, שפתם היא שפה א-רומאנית, (דוברי רומנית עכשוית יוכל להבין את מקצת השפה). תושבי הערים ברובם יוונים במוצאם.
העיר הגדולה ובירת המחוז היא
יואנינה המקומים מבטאים 'יאנינה' השוכנת על שפת אגם פאמוריטיס. העיר תוססת ומונה כ-100,000 תושבים. העיר העתיקה מוקפת חומה ומצודה מרשימה שבה גם מוזיאון לתולדות העיר ומסגד מרשים. העיר מהווה הצטלבות דרכים חשובה למערב הכביש לאיגומיצה ולים, לצפון לקסטוריה למזרח למצובון ומשם אפשר לחצות את הפינדוס במעבר ההרים קאטרה לכיוון מנזרי מטאורה.
מדרום הדרך למחוז ארטא ולמפרץ הקורינטי. בעיר מלונות מסעדות ואתרי בילוי וגם שדה תעופה. 
בקיץ, כאשר ביוון עשוי להיות חום מעיק, מזג האויר נעים ונח בדרך כלל. האיזור רווי מים, אגמים מפלים, נחלים ובריכות טבעיות למנוחה ורגיעה.
אולם ב-1940 היה האזור הזה מאד לא רגוע, גם לכאן פלשו כוחות איטליה הפאשיסטית (של מוסוליני) לאחר שכבשו את אלבניה השכנה- מצפון, פשטה המלחמה שבסופה גברו היוונים על האיטלקים, אך כשלון האיטלקים לא עזר ליוונים הרבה, וגרמניה שלחה את צבאה וכבשה את יוון כולה ויהודי אפירוס ויוון נשלחו למחנות ההשמדה.
עניין מרכזי באזור הם 'המקום שמאחורי ההרים', 40 הכפרים ההרריים הם כפרי זגוריה, בעבר זה היה 'סוף העולם' וכיום האיזור מושך אליו מטיילים רבים. 
הארכיטקטורה המיוחדת באיזור מתאפיינת בבתים בנויים באבן אפורה לפי מסורת עתיקה.
יחודו של המקום בולטת ומציעה מגוון אפשרויות טיול, תצפיות, מסלולים, מקורות מים, אתרי טבע מרהיבים, מנזרים ותשתית תיירותית מפותחת ונוחה.

למידע נוסף, עזרה בהרכבת טיול, המלצה על מלונות ברחבי חבל אפירוס, הזמנת אטרקציות ועוד השאירו פנייה לצוות השרות שלנו:


אתר איי יוון הישראלי | צרו קשר!  ראו גם מלונות בכל יוון והאיים ללא עמלות הזמנה עם בוקינג.קום
וגם השכרת רכב ביוון ללא עמלות הזמנה, ראו גם אפיסוס וגם אמפילוכיה

 


 


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il