האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים
עמוד הבית » האי הידרה hydra » לאונרד כהן ביוון

לאונרד כהן ביוון

לאונרד כהן ביוון

חודש ימים אחרי שליאונרד כהן עזב אותנו, בבוקרו של תחילת חודש דצמבר נעים, צעדנו נמרצות ונרגשות לעבר נמל פיראוס כדי לקחת את הרחפת אל האי הידרה Hydra, כדי לכבד את זיכרו של האיש בעל הקול העמוק שחדר אל נשמתנו. ימים ספורים בלבד לאחר יום הולדתו ה-26, השכיל ליאונרד לרכוש בית על האי הידרה. את הבית הישן הוא רכש ב-1500$ בלבד (!), אמנם באותה עת לסכום זה היה ערך מעט אחר אך ללא ספק מדובר במציאה, הוא היה גאון פשוט גאון. בכל אופן הימים האלה עברו, כיום אין שום סיכוי למצוא נכסים במחירים דומים לאלו בשום מקום ביוון. ואל תטעו, לא מדובר בדירת חדר קלסטרופובית אלא במבנה בן 3 קומות ו-5 חדרים. והוא ידע, כמובן שהוא ידע שזאת ההחלטה הכי טובה שעשה בחייו.


העיירה הידרה באי הידרה

אם אי פעם ביקרתם באי יווני (ולא אלה שהתמסחרו) אתם בוודאי יכולים להבין במה ליאונרד התאהב כל כך שהביא אותו לרכוש שם בית. הידרה הוא אי יפיפה וגם אי יוצא דופן - באי הזה אין רכבים, כלל לא, וגם לא ניתן להגיע לשם עם רכב, אולי משום כך אין מעבורות אל האי אלא רחפות בלבד, אלא אינן משמשות להעברת רכבים כמו המעבורות. 
אתם מצליחים לדמיין את הקסם? הפשטות. השקט. מקום המפלט ששאף אליו.

הנה קטע ממכתב שכתב לאימו מן האי מיד לאחר רכישת הבית:
It has a huge terrace with a view of dramatic mountain and shining white houses. The rooms are large and cool with deep windows set in thick walls. I suppose it's about 200 years old and many generations of sea-men must have lived here. I will do a little work on it every year and in a few years it will be a mansion...I live on a hill and life has been going on exactly the same for hundreds of years. All through the day you hear the calls of the street vendors ad they are realy rather musical....I get up around 7 generally and work till about noon. Early morning is coolest and therefore best, but I love the heat anyhow, especially when the Aegean Sea is 1- munutes from my door

אם היינו מחפשות את הבית לפי הרמזים מהמכתב שלו לאימו, לא היה לנו סיכוי, התיאור מתאים לחצי מהבתים על האי, במקום זה שאלנו את המקומיים שכוונו אותנו לעבר הנמל הקטן ומשם במעלה הכפר עד שתראו דלת אפורה ולמרגלותיה פרחים שהניחו מעריצים. מצאנו! מלבד פרחים ונרות היו שם גם תיון YellowLabel ותפוזים, מחווה למילות השירSuzanne:
...She feeds you tea and oranges that came all the way from China

כאן הוא כתב כמה משיריו המפורסמים, ביניהם Bird on the Wire - בהשראת האי כך תיאר: כשהגיע לראשונה להידרה לא היו על האי טלפונים ולא חוטי חשמל, אט אט הציוויליזציה הגיע גם לשם. הוא נהג להביט מן החלון ולצפות בחוטי החשמל ולחשוב איך הקידמה משיגה אותו גם על האי הקטן שלו, היכן שחשב שיצליח לברוח מהציוויליזציה.

פה בהידרה ליאונרד גם פגש את מי שהגדיר כאהבה הגדולה של חייו, הנורווגית מריאן אילן, היפיפיה שהיוותה השראה לרבים משיריו וביניהם השיר הידוע So long Marianne. הם נפגשו בחנות בכפר.  כך היא תארה זאת: ''האיש הכהה שעמד במפתן הדלת ומאחוריו האירה השמש''. השמש תמיד היתה מאחוריך ומעולם לא סינוורה אותך ליאונרד.

אז, כמו היום, כדי להתנהל מול הבירוקרטיה היוונית צריך להצטייד בהרבה סבלנות, אך חשוב יותר כדאי שיהיה איש קשר שמדבר את השפה. עבור ליאונרד היה זה ידידו היווני Demetri שסייע בכל תהליך הרכישה ושימש איש קשר ומתורגמן. אנשי הכפר קיבלו אותו לחיקם, כך הוא מתאר במכתב אחר: 'מפנה האשפה וחמורו החלו לבקרי דרך קבע, הבנתי שהתקבלתי לקהילה'. הקצב היווני  הישיבה הממושכת בבתי קפה, הפסקול של האי כל אלה היו חלק ממנו. כל היוון הזאת שפורטת על מיתרי הלב, אי אפשר לתאר זאת במילים אפשר רק לחוש זאת.

ובצהרי יום שמש נעים בתחילת דצמבר ישבנו בבית קפה באי הקטן הידרה אל מול הטורקיז של הים האגאי והרמנו כוסית של אוזו לחייך ליאונרד כהן. יאמאס! נוח על משכבך בשלום איש יקר.אם תחליטו לבקר באי הידרה : רצוי להזמין מלון זמן רב מראש שכן אין הרבה אופציות על האי והן מתמלאות מהר. יש כמה מלונות בוטיק מקסימים בדיוק כמו הבית בו גר לאונרד כהן. קשרי המעבורות עם פיראוס מעולים עם למעלה מ 3 רחפות מפיראוס מדי יום כך שקל מאד להגיע לכאן כל השנה. אם אתם מתכננים להגיע לאי הידרה מקבוצת האיים הסארוניים של יוון, מומלץ גם להכניס לביקור שלכם קפיצה לאיים : אגינה, אגיסטרי וספצאס היפים והמיוחדים, פרטים נוספים האיים הסארונים ראו  באתר העיר אתונה : האיים הסארוניים

ראו גם את העיירה ליבאדיה


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il