האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים
עמוד הבית » כפרי זגוריה Zagoria » מזרח זגוריה

מזרח זגוריה

מזרח זגוריה

כפרי זגוריה מחולקים למספר תתי איזורים. האיזורים המתויירים ביותר הם מערב זגוריה ומרכז זגוריה. על כל 200 מבקרים המגיעים למרכז זגוריה ומערב זגוריה רק 1 מגיע למזרח זגוריה. נתון זה פחות נכון לגבי המעיין והמפל של איליוחורי שבמזרח זגוריה, אליו מגיעים תיירים בטווח של 1 ל 20, הכוונה היא דווקא לאיזורים המרוחקים יותר במזרח זגוריה, אלה שנושקים בדרום לאגם האוס, ובצפון לרכס סמוליקאס ולערוץ נחל האוס [איזור הכפר ובוסה]. מזרח זגוריה או איזור פראי מבחינת נופים, הכפרים בו הם מהכפרים האותנטיים ביותר הקיימים ביוון. ברוב הכפרים אין תשתית תיירותית וזה בדיוק המקום ליום טיול ביוון ההררית של פעם, עם אפס נגיעה תיירותית.

לא קל למצוא מלונות באיזור זה של זגוריה ולכן הוא מתאים יותר ליום טיול מאשר לשהיה של מספר ימים. אם בכל זאת תרצו להגיע לכאן ליותר זמן, דבר ושהחלט מומלץ לחובבי האיזורים הפראיים והפחות מתויירים, תוכלו לבחור את המלון הזה : קרסיאס גסטהאוס המצוי במיקום מעולה לטיולי כוכב באיזור מרהיב ומיוחד זה. שימו לב ששאיזור זה מיוער בהרבה משאחר החלקים של כפרי זגוריה, יש בו מגוון גדול של מסלולי הליכה לגשרים עתיקים על נהרות שוצפים, ברוב המקרים אתם עשויים להיות המטיילים היחידים בשטח, לא אחת קורה שאתם נוסעים בכפרים של מזרח זגוריה ומרגישים לגמרי לבד.

צילום, סיון זמיר.

הגעה : יש שלוש דרכי הגעה למזרח זגוריה. מאיזור הכפר קימי בכפרי זגוריה ישנה אפשרות להמשיך ישר ולהכנס לחלק הדרומי של מזרח זגוריה. גם מהכפרים קפסובו וצפלובו ישנה אפשרות נוספת להכנס לאיזור המרכזי של מזרח זגוריה. הכפר ובוסה נחשב לכפר המרכזי של איזור מזרח זגוריה, עם זאת יש לדעת, גם הכפר צפלובו [ תאורטית ] נמצא במזרח זגוריה, אלה שהוא מצוי בחלק המערבי ביותר של מזרח זגוריה, אם לא מצאתם מקום לינה בובוסה ואתם רוצים ללון במיקום הקרוב ביותר למזרח זגוריה, גם הכפר צפלובו מהווה יתרון, מה גם שהוא אינו רחוק מאד לטיולים באיזור הפופולרי יותר של זגוריה [ מרכז ומערב זגוריה ] .דרך נוספת להגעה למזרח זגוריה היא בנסיעה על אוטוסטרדת אגנטיה [יואנינה סלוניקי] לצאת ביציאה המסומנת עם שילוט גדול על הכביש לכיוון Zagori . זו בחירה מצויינת, לבאים מכיוון סלוניקי, כניסה זו לזגורי מצוייה אחרי הכניסה ל peristeri בכיוון הנסיעה לכיוון יואניניה. אך מי שמתכנן להגיע למערב או מרכז זגוריה, רצוי שלא יכנס בכניסה זו, מאחר והיא תוביל אותו בדרך הארוכה למערב ומרכז זגוריה,

אגם האוס : אגם האוס בצילום מתחת לפסקה זו הוא למעשה הגבול הדרום מזרחי של חבל מזרח זגוריה, אחרי אגם האוס נמצאת העיירה מצובו, מעבר ההרים קטרה קרוס ועמק ואליה קאלדה כבר אינם נחשבים למזרח זגוריה. אגם האוס עצמו הוא אגם מקסים עם מגוון פינות חמד לפיקניק בחיק הטבע.

צילום, סיון זמיר.

כפרי זגוריה רבתי הם למעשה כ 46 כפרים הפרוסים על שטח יחסית מצומצם, הכפרים המפורסמים ביותר זגוריה מצויים במרכז ובמערב זגוריה : אריסטי, פפיגו, מונודונדרי, ויטצה, אנו פדינה ועוד, בסה"כ ישנם כ 25 כפרים באיזור היותר מתוייר והידוע של כפרי זגוריה במרכז ובמערב. רוב הכפרים דווקא מצויים במזרח זגוריה, אלא שהם כפרים קטנים בהרבה מהכפרים של מרכז ומערב זגוריה, לרוב נידחים הרבה יותר וגם מספקים הצצה לחיי הכפר האותנטיים ביותר האפשריים בצפון יוון ההררית, רק בחלק מהכפרים יש טברנה, לא בכל הכפרים יש מכולת או אפשרות לרכישת מוצרי בסיס ומזון [ בכפר ובוסה, יש אפשרות כזו ] לכן גם המלצנו על מקום לינה בכפר זה בתחילת עמוד זה, נראה שובוסה וגם הכפר צפולובו מהווים בסיס טוב מבחינת מיקום ותשתית לביקור באיזור.

צילום, סיון זמיר.

התקופה המומלצת ביותר לביקור במזרח זגוריה  היא תמיד! ממש כך. עם זאת אם אתם רוצים לקבל את מקסימום החוויה ולראות גם מספר עצום של נחלים ללא שם, מפלי מים וזרימה בכל האפיקים, החודשים אפריל, מאי ויוני הם ממש נהדרים. ביולי אוגוסט תהנו מטיול מרהיב כאמור באיזור מאד לא מתוייר ומחוץ לתחום התיירים, אך מספר מקורות המים אז יחסית דליל בהשוואה למערב זגוריה [ מפל איליוחורי זורם כל השנה וכך גם נהר Varder river וגם נהר Aoos ] בשנים מסויימות, למשל לקראת קיץ 2020 יש צפי לכמות מים גדולה יותר בשל כמות רבה מאד של שלגים שירדו בחורף 19-20.

חלוקת ימים למגיעים לתקופה ארוכה : אם בחרתם לעשות טיול עומק באיזור מרהיב של זה של יוון, ואתם מתכננים להיות גם בכפרי זגוריה וגם בצומרקה, תוכלו לתכנן את הזמנים שלכם כך :

3-4 ימים במערב ומרכז זגוריה.
1-2 ימים במזרח זגוריה.
2-3 ימים בחבל צומרקה.

חלוקת ימים שכזו תספק לכם כיסוי טוב של החלק הצפוני של רכס הרי הפינדוס. כמובן שאם יש לכם יותר ימים לתת, מה טוב, כמה שיותר זמן בהרים של יוון, תהנו הרבה יותר מהנופים, האווירה, האוויר הצלול, תענוג, יאסו!

כמה נתונים לדרך :

+ אין צורך ברכב שטח.
+ יש דובים באיזור זה, נדיר לראות אותם, אבל הסיכוי קיים.
+ עוד אפשרות לינה אפשר למצוא במלון גרנד פורסט מצובו בחלק הדרום מזרחי של התת מחוז.
+ מידע מקיף יותר על מיקומים במזרח זגוריה מצוי במסלול המודולרי של אתר יוון והאיים.
+ שאלות, הבהרות, עזרה, צרו קשר עם מחלקת השרות שלנו : שרות אתר יוון והאיים


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il