האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים
עמוד הבית » Ithaki איתקה

Ithaki איתקה

1%
כמות ישראלים ביעד זה - Israeli Tourists

Ithaki איתקה

איתקה (ביוונית Ithaki) - הוא אחד האיים הקטנים והמקסימים ביוון. שטחו הכולל הוא 118 קמ"ר ואוכלוסייתו מונה כ-3300 נפש. הוא ממוקם מול החלק הצפון מזרחי של האי קפלוניה. בירתו של איתקי היא העיירה ואטי Vathi. האי משתייך לקבוצת האיים היוניים , אשר בים היוני Ioanian sea בצפון מערב יוון. וביניהם:  קפלוניה, זאקינטוס, לפקדה וקורפו. ניתן להגיע לאיתקה בהפלגה מקפלוניה או מנמל פטרה או מנמל קיליני. עיקר העיסוק של תושבי האי היא בדייג ובתיירות, רובה תיירות מקומית והאי שומר על צביון מקומי בעל פשטות נפלאה. המסורת והתרבות המקומית עדיין מושרשת עמוק במקום. רובו של האי הררי ועם הרבה מפרצוני טורקיז מרהיבים. ניתן להבחין בסימנים שנותרו בו משנות השלטון הוונציאני בארכיטקטורה, באוכל ובניב מקומי.
אם אתם מתכננים חופשה באי איתקה, מוטב שתעשו זאת הרבה מראש, כי ככל האיים הקטנים של יוון, הביקוש רב מן ההיצע, ומלונות באי אין בהמונים והם מתמלאים מאד מוקדם בשנה לעונת הקיץ. מתאים לשלב חופשה באיתקה יחד עם קפלוניה או לפקדה.

דרכי הגעה לאיתקה

על מנת להגיע אל האי איתקה תצטרכו לקחת הפלגה שיוצאת מאחד הנמלים הבאים: פטראס Patras, קילני Kylini, או מהאי קפלוניה, או מהאי לפקדה.

הגעה מאתונה
ראשית הזמינו טיסה לאתונה בקישור זה.
מאתונה יש להגיע בנסיעה אל נמל פטראס - כשעתיים וחצי נסיעה, או אל נמל קיליני - כשלוש וחצי שעות נסיעה. לשם כך יש להזמין רכב. להשכרת רכב באתונה לחצו כאן. רכב מומלץ גם לדם התניידות באי.
במידה ואינכם שוכרים רכב, עליכם להגיע אל תחנה מרכזית של אתונה על מנת לקחת אוטובוס אל פטראס או קיליני, על מנת למצוא לוחות זמני נסיעות חפשו אונליין Ktel Patras או Ktel Kylini. - על מנת להגיע משדה התעופה אל התחנה המרכזית הנכונה (יש שתיים ומכל אחת יוצאים ליעדים שונים), פנו להזמנת נהג שימתין לכם בשדה התעופה במייל [email protected].
בררו מראש לוחות זמני הפלגה מפטארס או קיליני בעמוד הפלגות באתר יוון והאיים.

הגעה מנמל אקטיון Aktaion
בעונת הקיץ מפורסמות גם טיסות ישירות אל נמל אקטיון, לרוב מפורסמות כטיסות ללפקדה. אלה טיסות צ'רטר (לרוב מוגבלות לשבוע בלבד). מנמל אקטיון יש לשכור רכב, ראו השכרת רכב בלפקדה, ולנסוע אל נמל Vasiliki שבדרום לפקדה, משך הנסיעה כשעה וחצי. מנמל זה יוצאות הפלגות אל נמל Frikes שבצפון לפקדה ולא אל הנמל הראשי Vathy. לוחות זמנים להפלגה זאת לא תמיד פשוט למצוא אונליין. אפשר לבקש את עזרת המארחים שלכם באיתור לוח זמני הפלגה זאת.

הגעה מנמל Araxos
לעיתים בעונת הקיץ, יש טיסות צ'רטר ישירות אל נמל Araxos שנמצא כ-45 דקות נסיעה מפטראס או כ-45 דקות נסיעה מקיליני. ומשם ממשירים כרגיל בהפלגה, לוחות זמנים כאמור בעמוד הפלגות באתר יוון והאיים.

הגעה מקפלוניה Kefalonia
לנופשים בקפלוניה ורוצים לשלב גם את איתקה, מהאי יוצאות הפלגות מצפון קפלוניה, מ-Fisgardo אל נמל Frikes באיתקה. מנמל Lefkes בדרם קפלוניה אל נמל Vathy באיתקה. ומ-Sami במרכז קפלוניה אל נמל Aetos באיתקה.
לוחות זמני הפלגות בעמוד הפלגות באתר יוון והאיים.

להזמנת טיסה לכל אחד מהיעדים היכנסו לעמוד הזמנת טיסה ליוון

.

מיקומים מומלצים באיתקה

איתקה הוא אי קטן לנופש קייצי פשוט, יווני וטוב. להינות מחופיו היפים, מנופיו, מישיבה בטברנה לצלילי מוסיקה יוונית עם כוס אוזו או ציפורו, ופשוט לנוח, לשחרר, לשכוח מהשגרה.

כמה מהחופים הכי טובים של איתקה הם:
חוף פיליאטרו Filiatro - רק 10 דקות נסיעה מזרחית לבירה ואטי, חוף מקסים עם אבנים לבנות ומי טורקיז צלולים, מטע זיתים על החוף וטברנה מקסימה על החוף.
חוף סקינוס Skinos - רק שני קילומטרים צפונית מזרחית לואטי, מפרצון קסום עם יער ירוק שנשפך אליו.
חוף גידאקי Gidaki - גם הוא יחסית קרוב לואטי אך הגישה אליו היא דרך הים בלבד או במסלול הליכה תלול. מים בצבע טורקיז מהפנט וחוף לבן.
חוף מרמרגאס Marmagkas - נמצא בצפון מזרח איתקה, אליו מגיעים עם שייט מאורגן שיוצא סביב חופי האי. הוא מפרץ יפיפה שיער נשפך עד אליו.
חוף פוליס Polis - נמצא במערב איתקה בסמוך לכפר Stavros, מפרצון מקסים ומוקף עצים.
חוף קנטינה Kantina - בצפון מזרח איתקה, מפרץ יפיפה וסלעי עם טברנה קטנה. קסום.
חוף דקסיה Dexia - באיזור מפרץ ואטי במפרצון קטן שבתוך המפרץ הגדול, חוף מקסים עם מיטות חוף בצל עצי הזית.
חוף סראקיניקו, כמה דקות נסיעה מזרחה מואטי, מפרץ קסום עם קפיטריה על החוף. מטע זיתים וניתן למצוא פה גם free camping.

רשימת החופים עוד ארוכה. חשוב לזכור שבאיתקה מרבית החופים אינם מסודרים, כלומר מיטות חוף ושימשיות אין ברוב החופים - בעניין שמשיות פחות בעיה, כיוון שברוב החופים יש צל מהעצים, בעניין מיטות חוף - הצטיידו במחצלת או תשקיעו בכסאות חוף מתקפלים שניתן לרכוש בואטי (ואפשר להשאיר לתיירים הבאים) או שאלו במקום האירוח - יש מקומות שמשאילים כסאות חוף מתקפלים לאורחים שלהם.

ואטי Vathy היא העיירה המרכזית של איתקה (החורה) והיא שוכנת במרכז האי בתוך מפרץ מאד גדול מוגן. בכל מקרה עוברים בואטי כיוון שרוב ההפלגות מגיעות אל הנמל שלה. העיר נעימה ומציעה את כל שירותי התיירות: בתי קפה, בארים ומסעדות. טיול רגלי לצד המרינה, ובין הבתים היפים שרבים מהם נבנו או שוקמו לאחר 1953, אז פקד את האי רעש אדמה גדול שהרס רבין מן הבתים, אך הבניה החדשה היא אך ורק בכפוף לסגנון הבניה הייחודי והמסורתי של האי, וחל איסור לבנות פה בסגנון שונה. בואטי יש גם מוזיאון פולקלור ומוזיאון ארכיאולוגי. רוב אוכלוסיית האי איתקה מרוכזת בואטי.
דרומית מואטי יש מעט מאד מקומות מיושבים. איזור הררי וירוק ולאורך קו החוף עשרות מפרצונים יפים.
צפונית מואטי נמצא הישוב Kioni, עיירת חוף ציורית עם מרינה קטנה, מקומות אירוח, בתי קפה ומסעדות. 
מקיוני, מואטי או מנמל פריקס הקטן שגם הוא בצפון האי, ניתן לצאת להפלגות יומיות סביב האי ולהגיע לחופים שהגישה אליהם דרך הים בלבד.

מפת האי איתקה:

.

אודיסאוס והמסע לאיתקה

אודיסאוס מלך איתקה, אי קטן ומשגשג מבחינה כלכלית וצבאית באותה עת, הוגה רעיון הסוס הטרויאני, נודע כחכם שבין המצביאים היוונים ובין החשובים שבהם. בסיומה של המלחמה, עורר את חמתם של האלים ונענש. נגזר עליו לערוך מסע ארוך ומתיש בחזרה לאיתקה. במשך מסעו בים, איתקה הייתה נגלת לעיניו ומשקרב אליה הייתה נעלמת. עשרים שנים נעדר אודיסאוס מביתו. 10 שנים עקב מלחמת טרויה, ו 10 שנים נוספות בשל מסע השיבה הארוך (נוסטוס) לביתו, מסע גדוש תלאות והרפתקאות שעיכבו אותו מלהגיע ליעדו.

כאשר הגיע מנלאוס מלך ספרטה יחד עם אחיו אגממנון לאיתקה, והודיעו לאודיסאוס שעליו לחבור ליתר מלכי יוון במלחמה על טרויה, הוא סרב, והעמיד פני משוגע. אך לבסוף נתרצה ויצא למלחמת טרויה. לאחר הניצחון שנחלו מלכי יוון, התמלא אודיסאוס גאווה רבה על רעיונו המבריק של הסוס הטרויאני שהוביל לתבוסת הטרויאנים. על פי האיליאדה של הומרוס, הוא צעק לעבר החוף אל פוסידון, אל הים, כי הגיע לדרגת אל וכי אינו זקוק יותר לחסדיהם של האלים ולעזרתם. על יהירות זו נענש אודיסאוס ומסעו חזרה הביתה היה רצוף תלאות וקשיים - כלקח שלימד אותו פוסידון.

כך למשל, במהלך מסעו נתקלו אודיסאוס ואנשיו בקיקלופ הענק פוליפמוס. כאשר ביקש הענק לדעת את שמו ענה לו אודיסאוס ששמו הוא "אף אחד", בתגובה החל הקיקלופ החל לטורפם בזוגות, אודיסאוס ואנשיו השיבו מלחמה ותקעו בעינו האחת מקל בוער. כך התאפשר לאודיסאוס לברוח מן המערות של פולימפוס. אותו קיקלופ היה בנו של פוסידון, ואודיסאוס, שוב ביהירותו, צעק לקיקלופ העיוור מן הספינה לאחר שעזב את האי שלו: "אם פעם ישאלוך מי האיש שהטיל בעינך את המום הנתעב, הגד שניקר את עינך אודיסאוס מאיתקה, מחריב הערים!. בעקבות כך התפלל הקיקלופ לאביו שימשיך להתנכל לאודיסאוס במסעו.

בזמן היעדרו של אודיסאוס, אשתו, פנלופה היפה, הייתה מוקפת במחזרים שתבעו ממנה לבחור באחד מהם ולהינשא בשנית. פנלופה האמינה כי בעלה בחיים ועוד יחזור יום אחד. היא נמנעת מלהיענות למחזרים באמתלה שהיא עסוקה במלאכת טווייה מסוימת, ומבטיחה להם כי תינשא לאחד מהם רק כאשר המלאכה תושלם. כל לילה היא פורמת את מה שכבר טוותה, עד שלבסוף התגלה המעשה והמחזרים תבעו ממנה סופית לבחור באחד מהם. בינתיים חזר אודיסאוס לאיתקה, ובעזרת האלה אתנה, מתחפש לקבצן מחשש שיזהו אותו מחזריה של פנלופה ויתנכלו לו. פנלופה נקטה בתחבולה, היא הוציאה מהמחסן קשת גדולה ואשפת חצים שהיו שייכים לבעלה ואמרה למחזרים שהאדם שיוכל למתוח את הקשת ולירות בה חץ שיעבור דרך שתים עשרה טבעות קטנות, יהיה לה לבעל. המחזרים נענו לאתגר, אך איש מהם לא עמד במשימה. אודיסאוס המחופש לקבצן כופף את הקשת ללא מאמץ וירה חץ דרך 12 הטבעות, לאחר מכן הסתובב לעבר המחזרים, הודיע שדינם נגזר וירה בכולם למוות את שאר החצים, כשבנו טלמכוס עוזר לו עם חרבו.

"אודיסיאה" - יצירתו האפית של הומרוס, גדול המשוררים של העת העתיקה היא הבסיס למוטיב "השיבה המאוחרת הביתה". זה המוטיב המתאר את האדם החותר בכל מאודו אל "איתקה" שלו ואיך העולם בכוחו הגדול לייצר אירועים שרירותיים, שם אותו ללעג, מעכב ומסיט אותו שוב ושוב ממטרתו. קונסטנטינוס קוואפיס (1933 - 1863) המשורר הגדול של יוון המודרנית. חיבר את השיר איתקה. בשיר הוא מרחיב את המושג איתקה, והופכו למשל המסמל את רוח חייו של האדם. איתקה היוותה למעשה משל למשאת נפש בלתי מושגת של אודיסאוס הממשיך בנסיונותיו לחזור לאיתקה כי פשוט אינו יכול אחרת. חשוב לו שנדע שאיתקה איננה איזו תיבת מטמון המצפה לנו בקצה הדרך. העושר המצפה לנו באמת יהיה ניסיון החיים שנצבור בדרך לאיתקה.

איתקה - קונסטנטינוס קוואפיס - תרגם מיוונית: יורם ברונובסקי

כִּי תֵּצֵא בַּדֶּרֶךְ אֶל אִיתָקָה
שְׁאַל כִּי תֶּאֱרַךְ דַּרְכְּךָ מְאֹד

מְלֵאָה בְּהַרְפַּתְקָאוֹת, מְלֵאָה בְּדַעַת.
אַל תִּירָא אֶת הַלַּסְטְרִיגוֹנִים וְאֶת הַקִּיקְלוֹפִּים
אַל תִּירָא אֶת פּוֹסֵידוֹן הַמִּשְׁתּוֹלֵל.
לְעוֹלָם לֹא תִּמְצְאֵם עַל דַּרְכְּךָ
כָּל עוֹד מַחְשְׁבוֹתֶיךָ נִשָּׂאוֹת, וְרֶגֶשׁ מְעֻלֶּה
מַפְעִים אֶת נַפְשְׁךָ וְאֶת גּוּפְךָ מַנְהִיג.
לֹא תִּתָּקֵל בַּלַּסְטְרִיגוֹנִים וּבַקִּיקְלוֹפִּים
וְלֹא בְּפּוֹסֵידוֹן הַזּוֹעֵם, אֶלָּא אִם כֵּן
תַּעֲמִידֵם לְפָנֶיךָ נַפְשְׁךָ.

שְׁאַל כִּי תֶּאֱרַךְ דַּרְכְּךָ מְאֹד.
כִּי בִּבְקָרִים רַבִּים שֶׁל קַיִץ תִּכָּנֵס
בְּחֶדְוָה, בִּפְלִיאָה רַבָּה כָּל כָּךְ
אֶל נְמֵלִים שֶׁלֹּא רָאִיתָ מֵעוֹלָם.
בְּתַחֲנוֹת-מִסְחָר פֵינִיקִיּוֹת תַּעֲגֹן
תִּקְנֶה סְחוֹרוֹת מְשֻׁבָּחוֹת לָרֹב,
פְּנִינִים וְאַלְמֻגִּים, עִנְבָּר וְהָבְנֶה,
וּמִינִים שׁוֹנִים שֶׁל בְּשָׂמִים טוֹבִים
כְּכָל שֶׁרַק תִּמְצָא בְּשָׂמִים טוֹבִים.
עָלֶיךָ לְבַקֵּר בְּהַרְבֵּה עָרֵי מִצְרַיִם
לִלְמֹד, לִלְמֹד מֵאֵלֶּה הַיּוֹדְעִים.

וְכָל הַזְּמַן חֲשֹׁב עַל אִיתָקָה
כִּי יִעוּדְךָ הוּא לְהַגִּיעַ שָׁמָּה.
אַךְ אַל לְךָ לְהָחִישׁ אֶת מַסָּעֲךָ
מוּטָב שֶׁיִּמָּשֵׁךְ שָׁנִים רַבּוֹת.
שֶׁתַּגִּיעַ אֶל הָאִי שֶׁלְּךָ זָקֵן
עָשִׁיר בְּכָל מַה שֶּׁרָכַשְׁתָּ בַּדֶּרֶךְ.
אַל תְּצַפֶּה שֶׁאִיתָקָה תַּעֲנִיק לְךָ עשֶׁר.

אִיתָקָה הֶעֱנִיקָה לְךָ מַסָּע יָפֶה
אִלְמָלֵא הִיא לֹא הָיִיתָ כְּלָל יוֹצֵא לַדֶּרֶךְ.
יוֹתֵר מִזֶּה הִיא לֹא תּוּכַל לָתֵת.

וְהָיָה כִּי תִּמְצָאֶנָּה עֲנִיָּה - לֹא רִמְּתָה אוֹתְךָ אִיתָקָה.
וְכַאֲשֶׁר תָּשׁוּב, וְאַתָּה חָכָם, רַב-נִסָּיוֹן,
תּוּכַל אָז לְהָבִין מַה הֵן אִיתָקוֹת אֵלֶּה.

.


הסטוריה על קצה המזלג: האי איתקה שהיה מיושב כבר בתקופה הנאוליתית 3000 שנה לפנה"ס, ידע מאז תהפוכות רבות. בתקופה המיקנית היה בשיא גדולתו ושימש כבירתן של האיים הגדולים הסמוכים אליו. תושבי איתקה נודעו כנווטים ומגלי ארצות אשר יצאו למסעות רחוקים. האי ירד מגדולתו בתקופה ההלניסטית, בימי הביניים אוכלוסייתו הצטמצמה בעקבות פלישות של פיראטים. העות'מאנים שלטו באי זמן קצר ובשנת 1500 הוא נכבש מידיהם על ידי הרפובליקה הוונציאנית. לאחר מכן, במאה ה 18 היה האי תחת שליטה צרפתית. ובתחילת המאה ה 19 תחת שליטה בריטית.... עם פרוץ מלחמת השחרור היוונית ב-1821 יצאו תושבי איתקה למלחמה נגד העות'מאנים ששלטו אז באי, רק בשנת 1864 במסגרת הסכם לונדון הועבר האי איתקה לשליטתה של ממלכת יוון המודרנית. בשנת 1953 התרחשה באזור האיים היוניים רעידת אדמה חזקה שהותירה אחריה נזקים כבדים במבנים של איתקה.

מלונות מומללצים באיתקה

באי קטן כמו איתקה, שבו מעט יישובים, עשרות חופים מטריפים ויוון הטובה של פעם, יש מעט מאד מקומות לינה, וכל המקומות הם קטנים ומשפחתיים, לרוב דירה או בית או חדרי אירוח פשוטים ומקומיים, כך שלהזמין שנה מראש זה לא מוגזם, אלא הדרך היחידה להבטיח שיהיה לכם מקום פנוי בקיץ. אם אתם מתכננים חופשה באיתקה, הזמינו את הלינה בהקדם. מרבית מקומות הלינה באי מרוכזים בבירה ואטי. לפניכם המלצות הלינה של אתר יוון והאיים:

Akasha Suite II - דירת אירוח משופצת וחדשה לזוג, במרחק קצר מואטי, על הגבעה הצופה אל המפרץ היפיפה. נוף מלא לים. חלל מואר, מיטה זוגית נוחה, מטבחון וסלון ומרפסת נהדרת. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Akasha Suite III - באותו מקום אירוח, דירה זאת מתאימה לשלושה אורחים. פשוט לכל דירה יש לינק הזמנה נפרד. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Akasha Suite IV - עדיין באותו בית דירות, יחידה זאת מתאימה לארבעה אנשים. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Perantzada Hotel 1811 - מלון בואטי, מרחק הליכה מהנמל, עם חדרים נקיים מאד ומוארים. נעימים ומתאימים לזוגות או לשלושה אנשים, כולל ארוחת בוקר. יש בריכה חיצונית, וחדרים עם בלקון הצופה למפרץ. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Korina Gallery Hotel - בואטי, מלון וותיק ומשפחתי. עיצוב מיושן (אך זה המצב ברוב המקומות באי. ארוחת בוקר טובה, בריכה חיצונית, מרחק הליכה מהנמל של ואטי. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Lazaretto Palace - במיקום טוב בואטי, מלון דירות שכולל גם ארוחת בוקר, וגם מטבחון בכל חדר או דירה. בריכה חיצונית ונוף נהדר. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Charming House in Vathi - בית במרכז ואטי, מיקום נח, מרחק הליכה מהנמל. מאובזר במטבח נח, מתאים למשפחה, כולל חצר פנימית עם מתקן לברביקיו. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Familia - מלון וותיק ומבוקש בואטי, במעלה הכפר, עם חדרים זוגיים, חצר פנימית מקסימה, ארוחת בוקר טובה ואירוח חם ומסביר פנים. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Yellow House Ithaca - בית מקומי בואטי, בחלק העליון של הכפר. עם שלושה חדרי שינה, בריכה פרטית, טרסה נהדרת מול הנוף, מטבח מאובזר. מצויין למשפחה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Metropolis Villa - בית פרטי מצויין בואטי, כולל ארבעה חדרי שינה, מטבח מאובזר, חצר עם מתקן לברביקיו ובריכה פרטית, נקי ונח. יכול לארח 8 אנשים. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Likoudis Villas Suites - בכפר הציורי Kioni בצפון איתקה, מלון דירות המשקיף על הכפר ועל המפרץ הקסום. חדרים זוגיים או זוגיים עם סלון. יש מטבחון ומרפסת. בריכה חיצונית. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

לכל מקומות הלינה באיתקה:

.

מסעדות מומלצות באיתקה

באיתקה, אחרי שהשלמתם את מסע ההגעה אל האי, כל שנותר הוא לאכול טוב, לשתות טוב, לישון טוב ולבהות בכחול העמוק. איפה לאכול טוב באיתקה? המסעדות באי כמו המלונות הם מסעדות מקומיות טובות ופשוטות, לא תמצאו פה פאסט פוד או ביץ' בארים מודרנים או מסעדות פאר. ראו את רשימת המסעדות המומלצות באיתקה של אתר יוון והאיים:

Myrtia Ithaca - מקום להגיע במיוחד, בצפון איתקה על ההר בספוט משגע, מסעדה מצויינת ושונה בנוף המקומי עם מנות יצירתיות ומסוגננות יותר, לא טברנה עממית. דקות בודדות נסיעה צפונית לסטברוס.
Extraterrestrial - בכפר הקטן ההררי Exogi בצפון איתקה, מרפסת מקסימה לנוף ואוכל יווני טוב ומוקפד.
Delicious - מסעדה מקומית טובה בכיכר של הכפר Stavros במערב האי. אוכל מקומי עשוי טוב וטרי.
Kirki - על חוף Filiatro שנמצא כ-3 ק"מ מזרחית לואטי, מסעדת חוף מצויינת עם אוכל טוב, אווירה טובה ועל החוף היפיפה הזה.
Agathi - בקצה המזרחי של המפרץ של ואטי, ספוט יפה ומסעדה שהיא קצת יותר מסוגננת מטברנה עממית.
Trechantiri Taverna - רחוב אחד פנימה מהנמל של ואטי, טברנה מסורתית וותיקה וטובה
Kohili - ימינה מהנמל של ואטי, טברנה מסורתית עם מנות מקומיות טובות ונוף לנמל.
Arkesios - בר קוקטיילים שפתוח גם ביום עם מנות קטנות וטובות לצד המשקאות. בנמל פריקס בצפון האי, ספוט יפה מול הנמל.

.


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il