האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

מסלול הליכה סובב זגוריה

מסלול הליכה סובב זגוריה

עמוד זה מוגש בחסות Magnus המשכירים מכשירים לוויניים למטיילים, אתר יוון והאיים גם תומך מאד ברעיון של השכרת מכשיר לווייני כאשר אתם מבצעים טרקים ביוון בכלל ובמיוחד טרקים באיזור של של רכס הרי הפינדוס הצפוניים.
להשכרת מכשיר לוויני לחצו כאן

כפרי זגוריה הוא יעד מועדף על מטיילים אירופאים המגיעים לאיזור מזה שנים, במטרה לבצע את מסלולי ההליכה המרהיבים באיזור.
התשתית נוחה ולכן מתאימה גם אם אתם מגיעים ללא רכב לזגוריה. אנו נשאלים רבות, האם ניתן לטייל ללא רכב באיזור זה, והתשובה היא לא. אלא אם כן אתם הייקרים שמגיעים למסלול הליכה.
במקרה זה המיקום מושלם. זאת מכיוון שלעיר יואנינה ניתן להגיע בקלות בטיסה או באוטובוס מאתונה. מיואנינה ניתן לתאם הסעה פרטית לנקודת ההתחלה של המסלול ומכאן ממשיכים רגלית במסלול כפי שיפורט בעמוד זה. הפריסה של הכפרים ותשתיות התיירות, כלומר מלונות מקסימים וטברנות מצויינות שניתן למצוא בכל כפר בזגוריה - הופכים את הטיול באיזור למסע יפיפה ואף מענג שמשלב הליכות בנוף ציורי מרהיב, בין כפרים עתיקים בהם תמצאו גם הכנסת אורחים חמה ואוכל יווני משובח.
כמה כללים לפני שיוצאים לדרך:
זמנים מומלצים: אפריל-מאי-יוני-ספטמבר-אוקטובר ויתכן גם בנובמבר - יש להתעדכן.
המסלול הכולל והמסלולים שמרכיבים אותו מיועדים למיטיבי לכת כיוון, שמדובר במסלולים ארוכים הדורשים מיומנות מסויימת של היכרות עם הליכות שטח
חיות בר - קיים סיכוי להיתקל בחיות בר בדרך: שועלים, חזירי בר, דובים והסכנה הגדולה דוקא היא כלבי השמירה וכלבי הרועים - כיוון שבדנ"א שלהם לשמור על השטח/מרעה הם יכולים להיות מאד תוקפניים כלפי זרים ואף מסוכנים.
אם נתקלתם בכלבים כאלה רצוי שיהיה בידיכם מקל ארוך להגנה.
זכרו לשמור על כללי בטיחות וללכת בזהירות.
המלצת האתר: קחו מדריך מקומי, לא מדובר בסיפור יקר ולמען בטיחותכם זאת הדרך המומלצת.
ניתן לתאם ליווי של מדריך בפניה ל-אלפין זון במייל [email protected]

מסלולי הליכה נוספים בחבל אפירוס - לחצו כאן לרשימת המסלולים המפורטת


מסלול סובב זגוריה מתאים ל-6 ימים:

יום 1
נקודת המוצא: הכפר צפלובו Tsepelovo
נקודת סיום: הכפר קיפי Kipoi
אורך מסלול: 15 ק"מ
זמן הליכה: 5-6 שעות
דרגת קושי: למיטיבי לכת בלבד
עליות: 500 מטר
ירידות: 800 מטר

נקודת הפתיחה של מסלול זה היא בכפר צפלובו Tsepelovo שבמרכז זגוריה. כפר מסורתי ואותנטי, בו תמצאו מקומות אירוח וטברנות.
מקומות לינה מומלצים בצפלובו:
Timfea Chalet בית הארחה משפחתי ונעים המתאים גם לקבוצות של עד 8 אנשים. לפרטים נוספים והזמנה לחצו כאן
Kadi הוא בית הארחה מקומי ונעים בבית אבן מסורתי. במקום חדרים זוגיים וחדרי טריפל. לפרטים נוספים והזמנה לחצו כאן

היציאה למסלול מתחילה מהכיכר המרכזית של הכפר, מעץ הדולב במרכז הכיכר לכו במסלול הרחב המרוצף אבנים שעובר מימין לכנסיה. השביל מוביל אל גשר. לאחר חציית הגשר, טפסו משמאל במעלה הדרך המתפתלת ימינה, כעבור כחמש דקות הליכה פנו שמאלה למעבר חצץ המסומן בסימון אדום (דהוי). המשיכו עד לצד הנביעה ובמעלה הדרך עוד כמה דקות הליכה אל מעבה החורש (של עצי האגוז) ופה פנו פניה חדה שמאלה אל הגדה הנגדית והמשיכו בטיפוס.
לפניכם דרכים לא מסומנות, שבילי עיזים, כוונו לשמאלי והמשיכו בטיפוס כלפי מעלה לצד הערוץ הקטן (מערבית מצפלובו). 
כעת אתם חוצים למרגלות הצוק, מימינכם תראו שבילי עיזים ומלפניכם מסלול מסומן בסימון האדום לצד עצי אורן עד שחובר אל הדרך.
המשיכו עם השביל משמאל, הוא מתפתל במעלה ההר עד שתגיעו אל דרך עפר, על דרך העפר, פנו ימינה (התעלמו מהסימונים האדומים) לאורך הדרך הישנה שמתעקלת שמאלה ומשתפרת. בצעידה על דרך העפר תגיעו אל מסלול נסיעה של רכבי שטח, משמאלכם הקפלה של אגיוס יוריוס Agios Yioryios. מקטע זה כחצי שעה הליכה.
המשיכו בדרך הג'יפים ישר (מערבה), כשעה הליכה לצד טרסות עד לגבעה הירוקה, מפה פנו פניה של 90 מעלות צפונית מערבית במעלה המדרון. לאחר כ-8 דקות הליכה, התעלמו מדרך תחומה באבנים הפונה ימינה והמשיכו שמאלה באותו כוון שהלכתם בדרך עפר ותורו אחר הסימונים האדומים בדרך וגדילי אבנים. מסלול סלעי זה מתאים למיטיבי לכת בלבד, המשיכו בטיפוס מתון במשך עוד כעשרים דקות עד שתגיעו לקונסטרוקציית אבנים יפה ושרידי מקדש.
מפה מתחילה ירידה מתונה לכוון קבוצת עצים שתראו באופק צפונית מערבית מכם. לכו לצד גדר חיה של עצי אורן עד ללוחות החצץ אותם עליכם לחצות ולטפס מעליהם, ולמעלה המשיכו שמאלה עד למטע עצי השזיף - מקטע זה אורך כשעה וארבעים וחמש דקות.
מאחורי קבוצת העצים מצטלב הכביש המוביל ל-Vradheto עם השביל העולה אל Kazarma ו-Magalo Lakkos. המשיכו בכביש היורד לכוון ורדטו כ-4 ק"מ, עד לפניה צדדית שמאלה אל עבר Shepherds Hamlet of Vradheto על מנת להמשיך אל Scala Vradheto קחו שמאלה בפיצול, ומייד לאחר מכן פניה חדה שמאלה שוב לאורך השביל המסומן בירוק.
ניתן להרחיב מסלול זה ולהמשיך אל מדרגות ורדטו ותצפית Beloi
מפה, אם אתם עם מדריך, הוא יתאם הסעה אל הכפר - קיפי Kipoi" ללילה זה. אחרת, תאמו מול המלון שלכם. לחלופין, המשיכו רגלית עד קיפי - כ-10 ק"מ לאורך הכביש.

לינה מומלצת בקיפי: 
Melina Kipoi מלון משפחתי מקסים, חדש, שופץ רק לאחרונה. החדרים נעימים לזוגות או משפחות. ארוחת בוקר טובה מוגשת במקום. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Hotel Machalas הוא בחירה מעולה גם כן בכפר קיפי, חדרים גדולים ומרווחים, עיצוב מסורתי ומחירים אטרקטיביים במיוחד. מול המלון יש מסעדה מצויינת בבעלות המלון - אצל Mixalis. לפרטים נוספים והזמנה לחצו כאן


Vradeto Steps


יום 2
נקודת המוצא: הכפר קיפי Kipoi
נקודת סיום: הכפר מונודנדרי Monodendri
אורך מסלול: 8 ק"מ
זמן הליכה: 3-4 שעות
דרגת קושי: קל
עליות: 300 מטר
ירידות: 50 מטר

צאו מקיפי ממערב על הכביש הראשי מעבר לערוץ Vikakis, לאחר כ-500 מטר קחו שמאלה בהתפצלות במורד דרך עפר לעבר גשר שלושת הקשתות Pakidias. אל תחצו את הגשר, לכו לאורך הזרם במורד הנהר על הגדה הימנית, ולאחר כ-100 מטר תגיעו אל מקטע סלעים בין צוקים דרמטיים. המשיכו במורד ובזהירות מירבית - הדרך אורכת כ-קילומטר ומגיעה עד לגשר Kokoris, גשר בעל קשת אחת גדולה. בערוץ זה זורמים מים רק לאחר גשמים כבדים ובחורף. במידה והערוץ מלא מים, את הדרך מקיפי ועד גשר קוקוריס עשו לאורך הכביש.
גם פה, אל תחצו את הגשר אלא המשיכו לאורך הגדה הימנית ועברו את עצי האגוז - חפשו את הסימון האדום - עברו לצד מערה ועד התפצלות ליד עצי האלון הגבוהים, בה תקחו שמאלה ותמשיכו לאורך העמק עד לחיבור מימין עם דרך סלולה המחברת אל הכפר קוקולי, ומייד אחר כך הגשר האחרון להיום: גשר Mitsios. לפניכם נמצא קניון ויקוס המפורסם, אך כיוון ש-2 הקילומטרים הראשונים הם סבך של סלעים, מומלץ ממונודנדרי לצאת למסלול קניון ויקוס.
המשיכו חזרה לכוון מעלה לאורך הגדה השמאלית כמאה מטר לפני שמתחיל הטיפוס בזיגזג הידוע בשם Skala Vitsas, הטיפוס בשביל מסודר ונח, ובאביב מלווה בפריחה פראית מצידיו. לאחר כ-30 דקות טיפוס תגיעו אל הבתים הראשונים של הכפר ויטסה. בכנסייה המשיכו מימין עד שתחברו לכיכר ובו עץ דולב גדול ורחב. במידה וממשיכים אל הכפר מונודנדרי, המשיכו מהכיכר כ-100 מטר מערבה לעבר הכביש הראשי והמשיכו עליו עוד כ-100 מטרים מימין. עד שתראו משמאלכם שביל חצץ שיוביל לכנסיה ולספוט מקסים וטוב לפיקניק.
על מנת להמשיך למונודנדרי קחו את השביל הגבוה מבין שני השבילים העוברים לצר הכנסיה (כנסיות Agios Nikolaos) ותגיעו אל הכביש, המשיכו במעלה הכביש אל הצומת. המשיכו עם הכביש לכוון מונודנדרי. כעבור כ-700 מטר ניתן לפנות אל שביל עפר משמאל לקיצור הדרך אל הכפר. ממרכז הכפר המשיכו מהכיכר עם עץ הדולב העצום על פי השילוט למנזר אגיה פרסקבי Agia Paraskevi וקניון ויקוס Vikos Gorge. שביל באורך של כ 800 מטר מוביל אל המנזר ודרכו תגיעו אל התצפית המרהיבה אל הקניון. לאחר התצפית הראשונה חזרו חזרה ובשום פנים ואופן, על אף הפיתוי, אל תמשיכו בשביל הממשיך - הוא מסוכן!


הכפר מונודנדרי הוא הכפר המתוייר ביותר בזגוריה. לטעמנו, מתוייר מדי. אנו מעדיפים את הלינה בכפר השכן ויטסה Vitsa אם מתאפשר לכם - הדרך חזרה ברגל אורכת רק 25 דקות. ראו מלון מומלץ בויטסה:
En Chora Vezitsa הוא מלון משפחתי נעים ומיקום נח ללינה לממשיכים במסלול. ממש מול עץ הדולב בכיכר. לפרטים נוספים והזמנה לחצו כאן

בכפר ויטסה נמצאת גם אחת הטברנות המפורסמות באיזור זה של יוון - Kanella kai Garryfallo המתמחה בפטריות הגדלות במקום.


Bridge of Kokoris


יום 3
נקודת המוצא: הכפר מונודנדרי Monodendri
נקודת סיום: הכפר אריסטי Aristi או הכפר פפיגו Papingo
אורך מסלול: 14.5 ק"מ
זמן הליכה: 6-7 שעות
דרגת קושי: למיטיבי לכת בלבד
עליות: 500 מטר
ירידות: 600 מטר

מסלול קניון ויקוס הוא גולת הכותרת של מסלולי זגוריה, הדובדבן שבקצפת, זהו המסלול המפורסם ביותר באיזור זה של יוון, המושך אליו הרבה מטיילים אירופאים מדי שנה.
המסלול בקניון נפרס על פני כ-12 ק"מ.
לתחילת המסלול הגיעו לכיכר הכפר מונודנדרי אל עץ הדולב הגדול, ומשם צאו מזרחה במעלה שביל חצץ (לא השביל המוביל צפונה אל Vikos Canyon), תחלפו על פני שלט ביוונית המורה זמני הליכה אל פפיגו, אל קיפי ואל ויקוס (הכפר). תחלפו על פני שירותים ציבוריים מימינכם ולאחר מכן על פני כנסיית Agios Athanasios, בהמשך השביל הופך לדרך חצץ. התעלמו מהשלטים הצהובים המורים שמאלה ל-Grounia וימינה ל-Ag. Apostoli והמשיכו דרך התיאטרון הפתוח (או מה שנשאר ממנו). הדרך מתפתלת מטה, המשיכו קדימה לעבר צוק מזריה Mezaria והמשיכו לצעוד בדרך המוצלת, התעלמו מפיצולים בדרך המורים אל קיפי ועוד כוונים והמשיכו ישר. כעת אתם מצויים בתחתיתו של הקניון ולמעשה מתחת למנזר אגיה פרסקבי בו ביקרתם ביום הקודם.
מפה הדרך מסומנת באדום ולבן, לאורך הגדה השמאלית של הקניון, מדי פעם דרך סלעים שצריך לעבור בטיפוס ולאורך כ-10 ק"מ על למעיינות הוידומאטיס. חשוב מאד להצטייד במספיק מים ליום זה. מקורות מי השתיה היחידים במסלול הם ב-Klima בסמוך לצומת המורה ימינה אל Meghas Lakkos - צליל המים הזורמים ושלט המתכת המורה אל Eos Papigkou מכוונים אל הפניה ימינה לכוון Meghas Lakkos שם ב-Klima המים זורמים לאורך השנה כולה והם מי שתיה. מפה חזרו חזרה אל הדרך ממנה פניתם והמשיכו עד למעינות הוידומאטיס, שגם בהם המים הם מי שתיה - מנקודה זאת ואל מעיינות הוידומאטיס המשיכו בכוון צפון-מערב, חלפו למרגלות הצוק מכוסה הטחב. המשיכו בדרך היפה עד אשר תוכלו לראות מרחוק בגובה, את הבתים הראשונים של הכפר ויקוס. ממעיינות הוידומאטיס ניתן לעקוב אחר הסימון לשביל המוביל אל הכפר ויקוס - הדרך מהמעיינות ועד הכפר היא כולה בעליה מתפתלת ואורכת כשעה וחצי או מעט יותר. במידה ועולים אל הכפר ויקוס ולא ממשיכים אל פפיגו, תוכלו ללכת לאורך הכביש היורד אל הכפר אריסטי - הדרך אורכת כ-5 ק"מ.

בכפר אריסטי Aristi מגוון מומלץ מאד של מלונות:
Aristi Mountain Resort כי הגיע הזמן לקצת פינוק לא? לפרטים והזמנה לחצו כאן
Artsistas יחידות אירוח מקסימות במבנה אבן יפיפה. לפרטים והזמנה לחצו כאן
Gamila Rocks Mountain Hotel מלון בוטיק מקסים. לפרטים והזמנה לחצו כאן
Aberratio Boutique Hotel מלון בוטיקי משפחתי ונעים. לפרטים והזמנה לחצו כאן
Zissis Hotel פשוט, משפחתי וכולל את אחת הטברנות הטובות בזגוריה. לפרטים והזמנה לחצו כאן

מלבד זיסיס, טברנה מעולה נוספת En Atisti בכיכר הכפר. בבעלות מלון Artsistas

לממשיכים אל הכפר פפיגו, חפשו את הסימון O3 באיזור מעיינות הוידומאטיס והמשיכו על פי הסימון, במעלה ההר. הדרך אורכת כשעתיים. בשלב מסויים תגיעו לפיצול שמאלה לפפיגו וימינה למיקרו פפיגו.
במיקרו פפיגו מלון בוטיק מקסים: Mikro Papigo 1700, לחצו כאן לפרטים והזמנה
בכפר פפיגו תמצאו גם מקומות לינה אך יותר חשוב, בכניסה לכפר הטברנה המעולה Astra Inn


Voidomatis Springs

 

יום 4
נקודת המוצא: אריסטי Aristi או פפיגו Papingo
נקודת סיום: הכפר אריסטי Aristi
אורך מסלול: 12.5 ק"מ
זמן הליכה: 5-6 שעות
דרגת קושי: למיטיבי לכת בלבד
עליות: 300 מטר
ירידות: 800 מטר

מהכנסיה בכפר פפיגו (אם לנתם באריסטי בקשו הסעה מהמלון) לכו על השביל המרוצף לכוון צפון ובפיצול היצמדו לשמאל והמשיכו עד צומת, היכן שנמצא פנסיון Koulis, פנו שמאלה לפי הסימון של החץ האדום. עד מלון Saxonis ושם פנו ימינה והישארו בימין, המשיכו ללכת עד שהדרך הופכת לדרך עפר ומובילה מחוץ לכפר. התעלמו מפיצולים בדרך והמשיכו ישר עוד כעשרים דקות. בסוף השביל המשיכו בירידה לאורך הגדה השמאלית עד לערוצון, שלרוב יבש, חצו אותו והמשיכו בטיפוס עוד כעשר דקות על להתפצלות בה יש שלט המורה אל Klidonia. עקבו אחר הסימונים האדומים, שימו לב שחלק מן הסימונים נוטים להסתתר מאחורי צמחיה. המשיכו במסלול, באיזשהו שלב יופיע שלט נוסף המורה לכוון קלידוניה. הדרך מובילה אל הכפר קלידוניה ואל גשר קלידוניה, גשר אבן עתיק וספוט יפיפה לפיקניק קצר. זאת גם נקודת סיום הראפטינג על הוידומאטיס. אל תחצו את הגשר, המשיכו משמאל בשביל המוסדר. מפה מתחילה דרך המכונה Ice Age Voidomatis Trail מסלול דור הקרח. הדרך יפיפיה ומוצלת בחלקה על גדת נהר הוידומאטיס. כעבור כשעה וחצי תגיעו אל סוף המסלול ותעברו שער ברזל קטן. פה המסלול פוגש את הכביש המוביל בין פפיגו לאריסטי. פנו ימינה וכעבור כמה דקות תגיעו אל גשר פפיגו, ספוט יפיפה על נהר הוידומאטיס. כאשר אתם עומדים על שפת הנהר והגשר מימינכם, תוכלו לפנות שמאלה להליכה קצרה בדרך המכונה פליאו גריפו. ההליכה לצד הנהר כאשר הוא מימינכם, בתוך חורש נעים מובילה אל שרידי גשר עתיק, ספוט יפה על שפת המים. הדרך אורכת כרבע שעה.
כעת חזרו חזרה אל הגשר ועלו עליו, מפה לכו לאורך הכביש עד לכפר אריסטי כשלושה וחצי קילומטר.
במידה וממשיכים לפפיגו, תאמו הסעה מנקודה זאת, או טפסו לאורך כביש הנחש כ-7.5 קילומטר.


נהר הוידומאטיס - מתחת לגשר פפיגו


יום 5

נקודת המוצא: הכפר אריסטי, פפיגו או מיקרו פפיגו
נקודת סיום: רפיוג' אסטרקה Astraka
אורך מסלול: 15+6 ק"מ
זמן הליכה: 5 שעות
דרגת קושי: למיטיבי לכת בלבד
עליות: 950 מטר
ירידות: 300 מטר

אחד המסלולים הפופולארים של זגוריה הוא מסלול אגם הדרקון. המסלול היוצא מהכפר מיקרו פפיגו. מהכיכר במרכז הכפר צאו בשביל המרוצף לפי השלט המורה אל הרפיוג', אל מערת Provatina ואל אגם הדרקון.
המסלול מסומן בסימון אדום על רקע לבן. התחנה הראשונה היא מערת פרובטינה. בדרך תעברו בכמה מעיינות. מערת פרובטינה נמצאת ברשימת המערות העמוקות בעולם ועומקה מעל 400 מטר.
אחרי המערה, התעלמו מפיצול המזלג והמשיכו ישר לכוון צפון מזרח, לעבר הרפיוג' כאשר אתם עוברים לצד המעיין הרביעי והאחרון במסלול (הצטיידו במים). הדרך עד הרפיוג' אורכת כ-3 שעות בהליכה רציפה. יש מטיילים הבוחרים ללון פה את הלילה לפני שממשיכים לאגם הדרקון, לשם כך יש לשריין מקום מראש, פנו ל-Refuge Astraka להזמנת מקום ללינת לילה כולל ארוחת ערב וארוחת בוקר. המשמעות היא שהיום למחרת יהיה ארוך יותר.
 על מנת להמשיך מהרפיוג' אל אגם הדרקון, התקדמו במורד המזרחי והמסולע, התעלמו מהכיתוב המכוון אל גאמילה וצפלובו והמשיכו ישר על פי הסימון D (ל-Drakolimni). חפשו את השביל המסומן באדום, שביל צר המטפס מזרחה בדרך מסולעת ועד לאיזור ירוק המוביל צפון מזרח. בדרך יהיו כמה מעיינות עם מי שתיה. והמשיכו על פי הסימונים האדומים (צריך לחפש אותם היטב) עד להגעה לאגם. 
שמו של האגם על שם הלטאות הקטנות האופייניות באיזור, הדומות לדרקונים. הדרך כולה ממיקרו פפיגו אורכת בקירוב 6 שעות, ולכן, לילה ברפיוג' הוא הכרחי, בין אם ממשיכים לאגם ביום הראשון או בבוקר למחרת.

לינה בלילה זה:
רפיוג אסטרקה Astraka Refuge
זכרו שיש להזמין מראש. כולל הזמנת ארוחות. לאתר הרפיוג'


Drakolimni אגם הדרקון

יום 6
נקודת המוצא: רפיוג' אסטרקה
נקודת סיום: הכפר צפלובו Tsepelovo או הכפר קפסובו Kapesovo
אורך מסלול: 13-15.5 ק"מ
זמן הליכה: 5.5-6.5 שעות
דרגת קושי: למיטיבי לכת בלבד
עליות: -350-400 מטר
ירידות: 1150-1200 מטר

בבוקר זה צאו מהרפיוג ולכו בשביל האבנים ממזרח עד לפיצול של שבילים ופנו ימינה לכוון G (גאמילה). כעת לכו על פי הסימונים 03 והסימונים האדומים. הכוון הוא צפלובו.
המסלול מוביל אל הנקודה הגבוהה ביותר לאורך המסלול בזגוריה כולו והיא על רכס גאמילה.
הדרך יכולה להיות מבלבלת - ובאופן כללי אנו ממליצים לשכור שירותיו של מדריך מקצועי שמכיר את השטח. על מקטע זה של המסלול - ממיקרו פפיגו, דרך הרפיוג' ואגם הדרקון, אל רכס גאמילה ועד סיום המסלול בכפר צפלובו. מדובר בהוצאה לא גדולה ובהחלט נוחה - הוא גם ידאג להזמנת הלינה ברפיוג'. להזמנת מדריך מקומי פנו במייל info@alpinezone.gr
המסלול ביום זה עובר גם במסלולים נוחים ופשוטים להליכה ומגיע אל הכפר צפלובו, כאן סוגרים את המעגל.

הכי חשוב - שימרו על כללי בטיחות, אל תצאו למסלולים בתנאי מזג אוויר לא מתאימים, שתו מספיק מים ותהנו מהדרך!

טיול מהנה!


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il