האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

רעידות אדמה ביוון

רעידות אדמה ביוון [ אתר יוון והאיים ]


ראו עדכונים נוספים שלנו גם בקבוצה השיתופת של יוון והאיים בפייסבוק וגם  בעמוד הפייסבוק של אתר יוון והאיים וגם באינסטגרם סמנו לייק להיות מחוברים. לדיווח על רעידות אדמה ביוון : לחצו כאן

דיווחים בזמן אמת על רעידות אדמה בכל העולם וביוון בפרט ניתן לקבל באתר אינטרנט הבא

מידע כללי בנושא רעידות אדמה ביוון : יוון היא אחת המדינות הכי פעילות מבחינת רעידות אדמה באירופה, ביחד עם איטליה היא יושבת על רצף טקטוני שכבר אלפי שנים יוצר רעידות אדמה באיזורים מאד ממוקדים של שתי מדינות אלה. אחת לשנה בממוצע גם מתקיימת ביוון רעידת אדמה גדולה יותר, מכמה עשרות רעידות אדמה קטנות המתקיימות ביוון מדי חודש, חלקן מורגשות פחות וחלקן מורגשות יותר. האיזור הפעיל ביותר מבחינה טקטונית הוא במעמקי הים באיזור האי היווני לפקדה ובאיזור הים שבין האי היווני לפקדה לאי היווני זקינטוס ובינהם האי היווני קפלוניה. שלוש איים אלה גם יושבים על אותו רצף טקטוני של איזורים בדרום ובמרכז איטליה, שגם לאחרונה נפגעו אפילו באופן קשה למדי מרעידות אדמה בעוצמה יחסית גבוהה. בלפקדה, זקינטוס, קפלוניה, סאמוס,  והאי איתאקי המקביל ללפקדה יש כמעט מידי שנה נזקים הנגרמים מעוצמות שונות של רעידות אדמה הפוקדות את אזור זה של יוון. עוד אזור בו יש יחסית הרבה רעידות אדמה הוא אזור העיר אתונה, למרות שרעידות הרסניות באתונה מתקיימות רק אחת לכמה עשרות שנים.

אזור נוסף פעיל למדי הוא האי היווני כרתים. בעבר הרחוק בסנטוריני [ צפונית לכרתים ] התקיימה אחת מההתפרצויות הגעשיות הגדולות ביותר הידועה לאנושות. איזור זה נשאר פעיל במשל אלפי שנים, אם כי לאחרונה יש ריבוי של דיווחים על רעידות אדמה באזור הים בין סנטוריני לכרתים בעוצמה ממוצעת של 4 magnitude.  לרוב רעידות אלה מורגשות גם על הקרקע ברחבי יוון, ובעיקר בכרתים. אך אלה אינן רעידות אדמה קטלניות או הרסניות. באי לפקדה וקפלוניה לעומת זאת רעידות אדמה בשנת 2015 גרמו לנזקים רבים ואפילו להתמוטטות של מספר מקטעים בחופי ים. [ למזלם של היוונים 2 רעידות רציפות אלה בעוצמה של  6.5 עד 6.1 magnitude  התקיימו בחודש נובמבר מעט אחרי סיום עונת התיירות ] .

נדל"ן ורעידות אדמה ביוון : כמובן שיש קשר בין מחירי הנדל"ן ביוון לבין רעידות אדמה תקופות, איזורים מסויימים של יוון הנדל"ן זול יותר בשל תכיפות רבה יותר של רעידות אדמה ביחס לאיזורים אחרים, רעידות אדמה שיוצרות נזקים לנכסים הקיימים באותם האיזורים, בין האיזורים שנחשבים לפגיעים יחסית, ניתן למצוא את האי לפקדה, את האי קפלוניה, את העיר יואנינה, ואת האי כרתים, בכל האיזורים הללו משחר ההיסטוריה ישנן רעידות אדמה גם בעוצמה גבוהה יותר מאיזורים אחרים וגם כאלה שמסבות נזקים יחסית גבוהים למבנים, גם מרכז אתונה, נכללת על האיזורים הבעייתיים שכן הבנייה באיזור זה ישנה מאד : ראו עוד מידע על נדל"ן ביוון | נדל"ן באתונה


Map by google

בשנת 365 לספירה התקיימה הרעידה החזקה ביותר הידועה ביוון. הרעידה התקיימה בדרום האי כרתים וגרמה לחלק הדרום מערבי של האי כרתים להתרומם בגובה של 9 מטרים. כתוצאה מכך, גלי צונאמי אדירים החריבו את העיר אלכסנדריה שבמצרים, תנועה חריגה זו של הקרקע והעלאה של גובה פני הים גם שינתה מהותית את קו החוף של איזור דרום מערב האי כרתים. רעידה נוספת בעוצה דומה התקיימה מאות שנים מאוחר יותר באותו האיזור בדיוק בשנת 1303 לספירה. ובאשר להיסטוריה הקרובה, רעידות האדמה החזקות ביותר ביוון בשני עשורים האחרונים מרוכזות כמעט כולן למעט בודדות, בצפון מערב הפלופונז היווני וכאמור באיזור הים של האיים היונים לפקדה וקפלוניה, וגם באיזור סלוניקי וחלקידיקי, חצי האי בעל שלושת האצבעות במזרח מחוז מקדוניה היווני.

הוראות בטיחות בעת רעידת אדמה ביוון ובכלל :

אם אתם מצויים בתוך מבנה, רצוי לצאת במהירות האפשרית [ ללא בהלה] לאיזור פתוח רחוק מהמבנה.
אם אתם נמצאים בחוף הים להתרחק מחופים בהם יש מצוק מעל החוף לאיזור פתוח יותר ולהתרחק מהחוף בכלל.
אם אתם בשטח פתוח התרחקו מעמודי חשמל או תאורה וכן מגשרים.
אם אתם בנסיעה בכביש עיצרו בצד, לא לעצור בסמיכות לגשרים, מחלפים או גשרי אבן ישנים [ יש הרבה ביוון ]
אם אתם מצויים מתחת לאדמה מקלט או קומה מינוס, יש לעלות רגלית [ מדרגות] לאיזור פתוח רחוק ממבנה.

ראו גם רילוקשיין ליוון


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il