האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

יום האוחי

יום האוחי - יוון

"יום האוחי" – "יום אמירת הלא" 28 אוקטובר

יום האוחי החל בתאריך 28 באוקטובר, הוא יום חג ביוון בו מציינים את סירובו של ראש ממשלת יוון יואניס מטאקסס לאפשר לחיילים איטלקיים לעבור ביוון בשנת 1940, ולפגוע בכך בריבונות היוונית. ביוונית: Επέτειος του Όχι – "יום השנה לאמירת הלא".


השתלשלות הארועים: בשנת 1940 הנהיג את יוון ראש הממשלה יואניס מטאקסס. המלך גאורגיוס השני מינה אותו לתפקיד ב 1936 בשל המצב הפוליטי הסבוך והמעורער ומפני החשש מעוד הפיכה וגם מתוך סלידה מהקומוניסטים שהיו במגמת עליה. שלטונו של מטאקסס היה בעל אופי סמכותי ורודני עם סממנים של אידיאולוגיה פשיסטית. למרות נטייתו האידיאולוגית הטבעית, בתחום מדיניות החוץ נקט מטאקסס בעמדה פרו בריטית ברורה מאחר שחשש מפני מגמות ההתפשטות של הרודן האטלקי  מוסולני, יחד עם זאת הוא פעל למניעת התערבותה של יוון במלחמת העולם כשזו פרצה. עד מהרה הסתבר כי חששו לא היה לשוא. בשנת 1940 מוסוליני, החל ללטוש עיניים לעבר יוון, הוא קיווה להרשים בכך את בן בריתו אדולף היטלר. העימות בין היוונים לאיטלקים הגיע לשיאו כאשר ב 15 באוגוסט 1940 הטביעה הצוללת האיטלקית "דלפינו", את הסיירת היוונית "אלי" בנמל טינוס. הגורמים הרשמיים ביוון דווחו שהסיירת טובעה בידי "צוללת ממקור לא ידוע", למרות שידעו  כמובן מי האשם בטביעה, זאת בשל החשש מהתגובה האטלקית הצפויה. אירוע זה גרם לאיטלקים לזלזל ביוונים אשר הוצגו כפחדנים. כמה שבועות לאחר מכן ב-28 באוקטובר התייצב שגריר איטליה באתונה עמנואלה גראצי בפני מטאקסס ומגיש לו אולטימטום בכתב ממוסולוני ובו  נדרשת יוון לאפשר לכוחות איטלקיים מעבר חופשי ביוון לצורך השתלטות על "נקודות אסטרטגיות" שלא פורטו. מטאקסס נדרש להשיב לאולטימטום תוך 3 שעות עד השעה 6 בערב ולא יתקפו האיטלקים את יוון. מטאקסס קרא בעיון את האולטימטום, ולאחר מכן הרים את עיניו אל גראצי ואמר בצרפתית: "!Alors, c'est la guerre" ("אם כך זוהי מלחמה !") גראצי המופתע השיב באותה שפה: "Pas nécessaire, mon excellence" ("לא בהכרח אדוני"). מטאקסס השיב: "Non, c'est nécessaire" ("לא, יש צורך בכך"). גראצי ניסה להגיב גם על כך ואז מטאקסס היסה אותו בידו והכריז ביוונית: "!Όχι" ("אוחי" - "לא").

גראצי מעיד ביומנו שהוא עזב את החדר עם תחושת עמוקה של הערכה כלפי אדם כזה המוכן להקריב במקום להשתעבד. עוד לפני השעה שש התקיפו כוחות איטלקיים את יוון, העיתונים יצאו בכותרות "!Όχι", והיללו את מטאקסס על אומץ הלב שגילה. יוון הייתה מפולגת מבחינה חברתית ופוליטית, אולם ליברלים, קומוניסטים, פשיסטים, ותומכי המשטר יצאו כולם לרחובות וערכו הפגנות תמיכה בממשלה.

מיד לאחר מכן נשא מטאקסס נאום אל העם היווני ובו אמר: "הגיע הזמן שיוון תילחם למען עצמאותה. יוונים, עתה עלינו להוכיח את עצמנו כראויים לאבותינו, ולחירות שהעניקו לנו. יוונים, הילחמו למען מולדתכם, למען נשותיכם, למען ילדיכם ומסורתכם המקודשת. עתה, מעל לכל, הילחמו!". הנאום עשה את שלו והעם היווני התגייס למען המטרה, הדיפת הפלישה. מתנדבים רבים התגייסו לצבא, והאומה הייתה מאוחדת אל מול התוקפנות. הצבא היווני היה מוכן היטב למלחמה, והמורל היה גבוה. המגננה היוונית והתקפת הנגד שבעקבותיה זכו להצלחות, והאיטלקים נהדפו אל שטחה של אלבניה. מטאקסס נפטר ממחלה ב-29 בינואר 1941, לאחר מותו הועלו טענות על ידי רופאיו של מטאקסס, כי הורעל למוות. באפריל 1941 הביאה ההתערבות הגרמנית במלחמה לכיבוש יוון על ידי מדינות הציר ולאבדן עצמאותה. קו ההגנה שבנה מטאקסס בצפון יוון, לאורך הגבול עם בולגריה, שכונה "קו מטאקסס", נפרץ רק לאחר לחימה עזה. למרות הפסדה של יוון במערכה הכוללת, הלחימה הנחושה של חייליה נתפסת ביוון כמורשת של גבורה והתנגדות לתוקפנות.

עד היום מטאקסס נחשב לדמות שנויה במחלוקת ביוון. יש הרואים בו דיקטטור, ויש המעריצים אותו על הפטריוטיזם ועל עמידתו האיתנה אל מול התוקפנות. החגיגות הפומביות לציון המאורע החלו רק לפני תום מלחמת העולם השניה בשנת 1944, יום המאורע ה 28 באוקטובר נקבע כחג לאומי. זהו יום שבתון  בו בנייני ציבור ומבנים פרטיים ביוון מניפים את הדגל הלאומי. בכל עיר מתקיימת תהלוכה מאורגנת, (התהלוכה המרכזית בסלוניקי) הטלוויזיה והרדיו משדרים תוכניות וסרטים בעלי אופי היסטורי ושירים פטריוטיים, בין היתר של הזמרת סופיה וומבו ששיריה זכו לפופולריות במהלך המלחמה. היום משמש גם כיום זיכרון לחללי תקופת הכיבוש הנאצי. כיכר סינדגמה באתונה לובשת חג ובעיר מתקיימת מסיבה חגיגית בהשתתפות ראש הממשלה ואח"מים.


ראו גם את הרשימה המלאה של חגי ומועדי יוון - בבואכם לתכנן חופשה ביוון מידע זה יהיה שימושי !

מעט מידע פרקטי לגבי יום זה:

אם תכננתם חופשה, רצוי להזמין מלון מראש כי היוונים יוצאים לחגוג את "יום האוחי" ואת היום שאחריו, כך שבאיזורים בהם יש הרבה מלונות ומסעדות עשוי להיות עמוס מאד. ביעדים מסויימים ביוון יש בימים אלה 100% תפוסה ותיירים שמגיעים ללא הזמנה מראש של מלון או מקום במסעדה עשויים למצוא עצמם במצב מאד מתסכל במיוחד בצפון יוון, וגם במגוון יעדים נוספים ביוון. המסעדות ב 27 לאוקטובר וב 28 לאוקטובר לרוב עמוסות מאד, רצוי להזמין מקום מראש גם אם מדובר בקבוצה קטנה. תחבורה והפלגות בתדירות נמוכה מהרגיל. מוסדות, בנקים ומרכזי קניות גדולים סגורים. אתרי תיירות כמו מוזיאונים, פתוחים. בקיצור, מדובר ביום שרצוי מאד להערך אליו מראש!

כתב: ארנון אריאלי.

Greece and the islands- אתר יוון והאיים


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il