האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים
עמוד הבית » קלמטה | kalamata

קלמטה | kalamata

קלמטה


נתחיל עם קצת מידע כללי
קלמטה ממוקמת בדרום מערב הפלופונס אשר בדרום יוון. היא העיר השנייה בגודלה בפלופונס, אחרי העיר פטרה. היא שייכת לתת מחוז מסינייה Messinia ומשממשת כבירתו המנהלתית של המחוז. קלמטה היא גם עיר נמל, אחד מהנמלים החשובים בים התיכון.

שם העיר
שם העיר בעבר היה קאלמאיי Kalamai שמשמעותו צמח, כמו דשא גבוה. מהסוג שגדל לצד אגמים או בתי גידול לחים.
במהלך השנים השתנה שם העיר לקלמטה על שם איקונה דתית המוצגת בכנסייה בעיר ופירוש השם הוא "עיניים טובות" Kala Matia ביוונית.

היסטוריה על קצה המזלג
לקלמטה יש היסטוריה עשירה וארוכה. הומרוס, אחד המשוררים הידועים ביותר ביוון העתיקה טען בכתביו כי העיר העתיקה פאראיי Farai הייתה ממוקמת על הגבעה בה ניצבת כיום הטירה של קלמטה.
מהמאה ה-15 ועד המאה ה-17 שלטו בעיר העותמאנים אשר הוחלפו בונציאנים שכבשו את העיר. בתקופת הכיבוש, הונציאנים ביצרו את העיר ופיתחו אותה, ולכן גם שגשגה עד שהגיעו שוב העותמאנים וכבשו אותה מחדש במאה ה-18. העותמאנים שלטו בעיר קלמטה עד מלחמת העצמאות היוונית, שבה שימשה קלמטה והפלופונס בכלל תפקיד חשוב.
בספטמבר 1986 העיר ספגה נזק כבד בעת רעש אדמה עוצמתי - העיר ניזוקה ו-20 מתושביה נהרגו. בעקבות הרעידה העיר שוקמה ונבנתה מחדש והפכה לנמל חשוב ומשמעותי עם פעילות מסחרית ענפה.

כלכלת העיר קלמטה
השם קלמטה ידוע בעולם בעיקר בגלל הזיתים. הכהים, הבשרניים והטעימים. גידולי הזיתים והפקת שמן הזית משמשים חלק גדול בכלכלת העיר והאיזור.
יש אומרים שבקלמטה מייצרים את שמן הזית הטוב ביותר בעולם, סביר להניח שהם צודקים הרי יש להם את הזיתים הכי טעימים.
קלמטה מייצרת לא רק זיתים ושמן זית, הכלכלה של קלמטה נשענת על תוצרת חקלאית נוספת כמו תאנים וצימוקים, על מזקקות ועל תעשיית טבק.

הנהר, הנמל והמרינה
כבר הזכרנו את הנמל, אחד מהנמלים החשובים בים התיכון. הנמל של קלמטה ממוקם דרומית - מערבית למרכז העיר, על מפרץ מסינייה. נחמד לטייל לאורך הטיילת ובסביבת הנמל, ובקרבתו תמצאו טברנות ואוזריות כיאה לכל נמל יווני.
מעט צפונית לו, גם קרוב למרכז העיר זורם נהר נדונאס Nedonas אשר נמתח לאורך כ-30 ק"מ ממדרונות רכס טייגטוס ועד מפרץ מסינייה.
במרחק הליכה קצר מאוד מהנקודה בה מתחבר הנהר עם המי המפרץ תמצאו את המרינה של קלמטה שם עוגנים בעלי הסירות הקטנות והתיירים המגיעים עם היאכטות וגם שם אוזריות ובתי קפה.

ים, ים, ים
הרי ברור שתגיעו לים, לא? הכחול הצלול הזה ימשוך אתכם אליו, אל חוף הים של קלמטה המוגדר כחוף דגל כחול [סטנדרט איכותי]. לאורכו תמצאו בתי מלון, בתי קפה, טברנות, ברים וכל מה שתבקשו. אפשר להגיע אליו ברגל ממרכז העיר.
למטיילים הצעירים המבקרים בקלמטה מומלץ להגיע לחוף ורגה Verga. החוף של ורגה הוא בעצם המשך של החוף בקלמטה והוא מושך אליו את כל המבקרים הצעירים בזכות הברים הרבים בו ומועדוני הלילה.
בקיץ תמצאו את המקומיים חוגגים לצד התיירים עד שעות הבוקר.


הטירה של קלמטה והעיר העתיקה
טירת העיר קלמטה ממוקמת על גבעה המשקיפה על העיר ועל מפרץ מסיניאה.
את הטירה בנה וויליאם וילהרדוין William Vilehardouin, נסיך אכיאה במאה ה-13. מומלץ להגיע לשיטוט רגלי בטירה. שרידי החומות, מדרגות האבן והנוף הנהדר של המפרץ - מומלץ. בעיקר כאשר השיטוט הרגלי מוביל לעיר העתיקה היושבת למרגלות הטירה.
העיר העתיקה של קלמטה אומנם קטנה אך המטיילים ימצאו בה גם מבנים ניאו-קלאסיים כמו כנסיית אגיוס יואניס אשר נבנתה ב-1860 וקהילתה נחשבת לעתיקה ביותר בקלמטה, את קתדרלת איפאפאנטי, כיכר איפאפאנטי, המוזיאון הארכיאולוגי של מסיניאה ואת מוזיאון ההיסטוריה והפולקלור של קלמטה ועוד.

בנאקיון Benakeion - המוזיאון הארכיאולוגי של קלמטה
ממוקם במרכז ההיסטורי של העיר, במקום בו עמד בעבר השוק המקורה של העיר.
המוזיאון נבנה בסגנון בית אחוזה ונציאני' והוא מציג עתיקות מתקופות שונות לאורך ההיסטוריה כמו מהתקופה המיקנית, הביזנטית, הרומית ואפילו מתקופת הברונזה.
אם אתם קופצים לבקר אז קחו בחשבון שהוא פתוח כל יום בשעות 08:30-15:00 חוץ מימי שני בהם הוא סגור.

המוזיאון להיסטוריה צבאית של קלמטה
מוזיאון צבאי קטן ואינפורמטיבי, אך נחמד ומומלץ לביקור. כמו כל המוזיאונים הצבאיים ביוון גם מוזיאון זה מתוחזק על ידי חיילי הצבא היווני אשר מתפקדים על תקן מדריכים במוזיאון. הכניסה אליו היא ללא עלות.


קתדרלת איפאפאנטי Ipapanti
הקתדרלה המרשימה ממוקמת במרכז העיר והיא למעשה בניין עתיק אשר שופץ ושומר במהלך השנים. המבנה הנוכחי של הקתדרלה נבנה ב-1860 על שרידי מבנה עתיק יותר שנהרס במאה ה-18.
בכל שנה המקומיים חוגגים את "הפסטיבל של איפאפאנטי" - אירוע לאומי דתי בעל חשיבות גדולה עבור הכנסייה האורתודוקסית ביוון.
הפסטיבל נמשך כשבועיים, בין 27 לינואר ועד ל-9 בפברואר.


פארק הרכבת
פארק הרכבת הוא למעשה מוזיאון הרכבת העירוני. פארק פתוח בטבע המהווה חוויה לילדים ולמבוגרים כאחד.
תוכלו לטייל בפארק הרכבת ולראות בו קרונות רכבת ישנים כולל רכבת קיטור מהעבר. הילדים יוכלו לטפס על הקרונות בזמן שהמבוגרים יהנו מכוס קפה בבית הקפה הנמצא שם.

מנזר קאלוגראיון Kalograion
מנזר נשים בן יותר מ-200 שנה. מומלץ לבקר במנזר זה ולראות את טוויית המשי הנעשית בו. הם מייצרים את הצעיפים והממחטות המסורתיות של קלמטה על ידי נולים המופעלים ביד, ממש כמו בעבר.
יש להם גם חנות קטנה בה הנזירות מוכרות את המשי אז בכלל שווה לקפוץ לבקר שם.

השוק של קלמטה
צבעוני, ריחני ומעניין. תוכלו למצוא בו הכל: דגים טריים, בשר, פירות, ירקות ועוד. זה השוק של המקומיים וכל המוצרים בעצם הם תוצרת מקומית. מומלץ להגיע מוקדם בבוקר ועם כסף קטן, כי הכל בזול שם.
השוק ממוקם מול תחנת האוטובוס המרכזית של העיר ומתקיים כל רביעי ושבת מהבוקר ועד לשעה 14:00 לערך.


פסטיבל המחול הבינלאומי של קלמטה
הפסטיבל של איפאפאנטי הוא לא היחיד בקלמטה. לתושבי העיר קלמטה יש את International Kalamata Dance Festival פסטיבל המחול הבינלאומי, ואיך לא יהיה להם פסטיבל מחול אם יש להם ריקוד שנקרא על שם העיר? ריקוד הקלמאטיאנוס הוא ריקוד מסורתי, אחד הריקודים המסורתיים הידועים ביותר ביוון ותושבי קלמטה רוקדים אותו כל קיץ כבר 23 שנים. בשנת 2020 הפסטיבל אמור להיפתח בתאריך 16.7.20 ויחגוג  26 שנות ריקודים. זהו פסטיבל ותיק ובעל מוניטין, מיגוון רחב של סגנונות מחול בהשתתפות אמנים מובילים מיוון והעולם, וכמובן גם מישראל. חגיגה גדולה של מוזיקה וריקודים לאורך 10 ימים. כמו כן מתקיימות בו הרצאות וסדנאות ריקוד. חלק מהמופעים מתקיימים במצודה העתיקה מימי הביניים. עדכונים לגבי תכנית הפסטיבל השנה יתפרסמו באתר הפייסבוק של הפסטיבל וגם בעמוד הפסטיבלים של אתרנו.

בין לבין תוכלו לראות בעיר את האיצטדיון העירוני היכול להכיל 5400 צופים, את הגלריה העירונית שגם היא יושבת במבנה ניאו - קלאסי ברחוב פאפאזוגלו Papazoglou, בערך מול המוזיאון הארכיאולוגי. תוכלו לנסוע לבקר באתר הארכיאולוגי של מסיניאה, כ-35 ק"מ מקלמטה. טיילו באוויר הפתוח בין השרידים ובקרו בתיאטרון העתיק.  תוכלו גם לתת קפיצה קטנה למסיני Messini לטיול בפארק עם המזרקות, לשופינג קליל, לחוף הים ואפילו סתם ככה לקפה.

.

המלצות לינה בקלמאטה ובסביבתה:

בדרך כלל רוב המבקרים בקלאמטה מגיעים אליה לביקור במסגרת חופשה בחצי האי מאני או בחופי מסיניה, והעיר בהחלט יכולה לשמש כבסיס לטיול בשני איזורים אלה.
לכן למי שבוחר ללון בעיר עצמה, ריכזנו עבורכם את המלונות המומלצים:

Grand Hotel Kalamata
מלון 5 כוכבים מומלץ בקלמאטה. קו ראשון לים, מרפסות החדרים הפונים לים צופים למרינה היפה של קלמאטה, לב ליבה של העיר, על הטיילת באיזור שוקק בתי קפה ומסעדות. הלובי מפואר, החדרים מרווחים, חלקם פונים לים וחלקם אל העיר. יש סוויטה משפחתית. ארוחת הבוקר מפנקת והשירות יוצא דופן. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן 

The Westin Resort, Costa Navarino
קוסטה נברינו אינו מצוי בקלמטה אך קרוב מאד לקלמטה ולמעשה מדובר באחד הריורטים המפורסמים ביותר של יוון, רבים מהמגיעים לקלמטה בוחרים ללון ב The Westin Resort, Costa Navarino לברור זמינות והזמנה בטוחה לחצו כאן

Pharae Palace
מלון בדירוג 4 כוכבים השוכן על הטיילת של קלאמטה, עם ירידה לחוף הים של העיר. בחרו בחדרים עם מרפסת הפונה לים. מלון מודרני עם ארוחת בוקר מול הים, בריכת רחצה גדולה ומסעדת חוף. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Horizon Blu Boutique Hotel
מלון מומלץ ויפיפה בקלמאטה, שוכן על הטיילת בחלקה המזרחי. העיצוב מודרני, עכשווי ומקסים. החדרים מפנקים וכולם כוללים מרפסת, חלקם פונים לים וחלקם לגן, הלובי מעוצב ומזמין, בריכת שחיה פונה לים, ולמלון יש ירידה אל רצועת חוף. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Garden City Resort
מלון 5 כוכבים מצויין ומומלץ בקלמאטה, אמנם אינו קו ראשון לים, אבל במיקום מרכזי, 2 דקות הליכה מהטיילת ומציע פסיליטיס ברמה גבוהה, חדר כושר, חדרים גדולים, עיצוב מודרני, רך ונעים, ארוחת בוקר מפנקת ושירות לעילא ולעילא. על אף היעדר חזית לים, זאת אחת הבחירות שלנו בעיר. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Messinian Icon Hotel & Suites
בפרבר הנחשק של קלמאטה, Verga, רק 4 קילומטר דרומית למרכז העיר, רזורט מפנק בדירוג 5 כוכבים, עם סוויטות מרווחות, סוויטות משפחתיות וגם 2 סוויטות מפוארות עם בריכה פרטית. במלון יש 2 בריכות חיצוניות גדולות משותפות, חדר כושר מצויין, והוא משקיף על החוף של Verga. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Into the Blue Seaside Luxury Suites
בגזרת הדירות, דירה מצויינת של שני חדרי שינה וסלון עם טרסה מאובזרת ומרוהטת הפונה אל הים. מיקום מרכזי מאד, ממוזגת, מעוצבת, ועם מטבח מאובזר, לכן נותנת מענה יפה למשפחות ובפרט אם שומרי כשרות וזקוקים למטבח לבישול עצמאי. מתאימה לחמישה אנשים. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Marine Luxury Apartment
עוד בגזרת הדירות, דירה מצויינת המתאימה לעד שישה אנשים, עם 3 חדרי שינה זוגיים ומטבח מאובזר קומפלט, מתאים למי שצריך בישול עצמאי, מתאים למשפחות שומרות כשרות. מיקום מרכזי ומצויין, בסביבת המרינה של קלמאטה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

East-West
בית פרטי מקסים ממש, נמצא כשלושה וחצי קילומטר ממרכז קלמאטה לצד הדרך אל חצי האי מאני. העיצוב מודרני, צעיר ומדליק. עיצוב מרענן נעים. 2 חדרי שינה עם בלקון, מטבח מאובזר, סלון וגינה מרוהטת. בחירה מצויינת למי שמחפש להיות קרוב לעיר אבל לא במרכז העיר. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Seafront Penthouse LEO
כפי שמעיד השם, פנטאוז מקסים קו ראשון לים, על הטיילת של קלמאטה. מעוצב מודרני, בצבעים בהירים ומרעננים, הדירה קטנה ומתאימה לזוג או זוג עם ילד, כוללת מטבח, הטרסה ענקית ומרוהטת כולל איזור ברביקיו וכסאות נח כדי להינות מנוף מלא ופתוח אל הים. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Elysian Luxury Hotel & Spa
כפר נופש בדירוג 5 כוכבים, ממוקם במערב קלמאטה, לא במרכז, אבל 10 דקות נסיעה משדה התעופה או ממרכז העיר, מרחק 5 דקות הליכה אל החוף. הרזורט מציע פסיליטיס ברמה גבוהה: חדר כושר, ספא מפנק, סאונה, בריכות חיצוניות וגן הפונה לים, בריכה מקורה מחוממת, סוויטות מרווחות למשפחות או לזוגות, סוויטות עם בריכה פרטית, בנוי בצורת כפר נופש. לפרטים מלאים ומהזמנה לחצו כאן

Euphoria Retreat - A Holistic Wellbeing Destination Spa
זה לא עוד מלון - זאת חוויה! אמנם לא בקלמאטה, אבל רק 23 קילומטר מהעיר ומשדה התעופה של קלמאטה שאליו יש טיסות ישירות בעונה. בסמוך לאתר המפורסם Mystras - חווית אירוח שלא הכרתם, למעשה חווית ריפוי דרך התזונה, טיפולי הספא, הנופים והאירוח כולו, זה משהו מיוחד ואחר. ומתאים לאורך כל השנה ולא רק בקיץ. המחיר לא זול אמנם, אבל אם מחפשים חוויה אחרת ויוצאת דופן, זה לגמרי המקום שאתם מחפשים. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Kyniska Palace
ואם אנחנו במיסטראס, אז מלון סוויטות נוסף בסביבה, במחיר מאד נח ואטרקטיבי, ביחס למלון לעיל, מלון 5 כוכבים, רזורט נופש הררי של סוויטות מרווחות ונוחות. ספא וחדר כושר, בריכה חיצונית גדולה עם נוף להרים ובריכה מקורה ומחוממת גדולה בנוסף. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Greenhouse - Kalamata Mediterenean Villa
ובחזרה למרכז קלמאטה - בית במרכז העיר, עם 2 חדרי שינה וסלון, מטבח מאובזר, מכונת כביסה ובכלל מקום מאד פונקציואנלי ונח למשפחה או חברים שרוצים נוחיות של בית. הבית במיקום מרכזי בעיר אך ללא בעיית חניה, יש חצר פנימית חמודה ובלקון. העיצוב מודרני וצעיר. הבית חדש ומשופץ לחלוטין. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Messinian Blue - Seaside Villa
עוד בפרבר הנחשק של קלמאטה - Verga - וילה מול חוף הים, יושבת על שטח ענקי, עם חצר רחבה ומרוהטת כולל ערסל להתענג מול נוף הים. הוילה כוללת 3 חדרי שינה ויכולה להלין עד 7 אנשים. מאובזרת לחלוטין כולל מטבח נח לבישול עצמאי. בחירה נוחה לא רחוקה ממרכז העיר ועל הדרך היפה אל חצי האי מאני. לפרטים נוספים והזמנה לחצו כאןזקוקים להמלצה נוספת, עזרה בחיפוש מלונות או וילות או מידע והמלצות על האזור, השאירו פנייה בשרות לקוחות החינמי של אתר יוון והאיים - לחצו כאן


עזרה והמלצה על מלונות בקלמטה

אם אתם זקוקים לעזרה והמלצה על מלונות באזור קלמטה / פילוס והפלופונס או בכל מיקום אחר ביוון, השאירו פנייה לצוות השרות של אתר יוון והאיים ונשלח לכם המלצות על מלונות העונים לדרישה שלכם, השרות שלנו ללא תשלום.

קלמטה - השכרת רכב

אזור קלמטה מאפשר מגוון גדול של אפשרויות הניתנות להגעה עם רכב מושכר, עם זאת תחנות ההשכרה בקלמטה יחסית קטנות ביחס לכמות הטיסות המגיעות לכאן לכן רצוי לבצע השכרת רכב בקלמטה זמן רב מראש, אפילו במועד הזמנת הטיסה או המלון שלכם לחופשה בקלמטה, ניתן לבצע השכרת רכב בקלמטה גם דרך אתר יוון והאיים ראו : השכרת רכב ביוון

טיסה לקלמטה

לא תמיד ישנן טיסות ישירות לקלמטה, לעתים מתפרסמות כאלה קרוב למועד עונת התיירות וזאת בשל בעיקר בשנים שיש בהם ביקוש גדול במיוחד של טיסות ליעדי יוון נסו לבדוק בקישור הבא אם קיימת טיסה ישירה לקלמטה בהעדר טיסה לקלמטה ניתן להגיע לקלמטה או בטיסה מאתונה או בנסיעה ברכב מאתונה, כפי שעושים מרבית התיירים מכל העולם שרוצים להגיע לקלמטה.

קוסטה נברינו

ריזורט קוסטה נברינו אינו מצוי בקלמטה אך במרחק נסיעה קצר יחסית מנמל התעופה של Kalamata הריזורט שנחשב לאחד הריזורטים האיכותיים ביותר ביוון ניתן להזמנה עצמאית באינטרנט דרך Booking.com לבדיקת מחיר והזמנה לחצו כאן


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il