Greece and the islands- אתר יוון והאיים
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

אתרים ארכיאולוגים מפורסמים ביוון

בשנים האחרונות תיירים רבים פוקדים את יוון במטרה לראות את נופיה המרהיבים ולהנות ממגוון של אטרקציות, חופים ומסעדות אותנטיות. למרות שנדמה שכבר הבנו עליה הכל, ההיסטוריה ארוכת השנים ומלאת סיפורי המיתולוגיה היוונית מוכיחות אחרת. אם אתם כבר מגיעים לחופשה, רגע לפני השיזוף כדאי שתשקלו לפגוש באוצרות מלפני הספירה שהצליחו לשרוד עד היום.

האולימפוס (Olympos)
מקום משכנם של האלים היוונים הוא גם ההר הגבוה ביותר ביוון כולה, ומתנשא לגובה של 2,911 מטר. הוא גבוה עד כדי שפסגתו מוסתרת לעיתים על ידי עננים חולפים שתורמים למראהו השמימי. על שוליו נמצאת שרידיה של העיירה הקדושה דיון (Dion) שבעברה הרחוק תושביה עבדו את האלים ואף הגישו להם מנחות. על מנת לעלות להר לא צריך להיות מטפסים מקצועיים אלא ברמת כושר סבירה. ניתן לצאת מהכפר ליטוחורו (Litohoro) שסמוכה לאולימפוס.אקרופוליס ומוזיאון אקרופוליס (The Acropolis)
אחד המקומות שחובה להגיע אליהם באתונה. האקרופוליס, הידוע גם בשמו "הסלע הקדוש",  הינו גבעה גדולה המצויה במרכז העיר בסמוך לרובע הפלאקה, הוא משקיף על אתונה ומאפשר מבט מלמעלה על העיר כולה. תוכלו למצוא בשטחו מקדשים, פסלים ומבנים עתיקים, וכמובן את הפרתנון עליו ידובר בהמשך, ששימש כמקדש לאלה אתנה ומהווה היום תצפית מעולה על העיר. המבנים הללו פוצצו ונהרסו על ידי אסונות טבע, ואף פורקו לשימוש חוזר לבנייה. על מנת לשמור על ממצאיו הארכיאולוגיים הרבים הוקם מוזיאון אקרופוליס אשר מציג כ - 4000 אוצרות ארכיאולוגיים, הוא מתפרש על שטח של 25000 מטרים רבועים, ומורכב מחמישה חלקים שמספרים את סיפור האקרופוליס.
עלות: זול
שעות פתיחה:
אפריל עד אוקטובר.
ב' 8:00 עד 16:00
ג'-א' 8:00 עד 20:00
ימי ו' 8:00 עד 22:00
נובמבר עד מרץ
ב'-ה', 9:00 עד 17:00
ו' 9:00 עד 22:00
ש'-א' 9:00 עד 20:00


דלפי (Delfi)
מספרים על דלפי שכשזאוס רצה לקבוע מהו מרכז העולם, הוא שלח זוג נשרים משני קצוות עולם אחד לעברו של השני על מנת לבדוק היכן הם יפגשו, הם נפגשו בדלפי. אבן האומפאלוס, שמסמלת את מרכז כדור הארץ נמצאת שם, דלפי נודעת גם כמקום מושבו של האוראקל שידוע ביכולותיו הנבואיות. מסופר כי כוהני הדת של המקדש פירשו את דבריו שלעיתים היו לא מובנים ועל פיהם החליטו החלטות גורליות כמו יציאה למלחמה. תוכלו לחזות באתר הארכיאולוגי שנמצא אל מול רכס הרים מרשים, שם תפגשו בשרידים מהפנטים של מקדש אפולו, אצטדיון, תאטרון, בתי אוצר ומתחמי הפולחן.
עלות: משתנה בהתאם לעונה.פרת’נון (Parthenon)
המבנה העתיק ביותר באקרופוליס אשר נבחר להיות אתר מורשת עולמית. האתר נחשב למפורסם ביותר ממבניה של יוון העתיקה שהצליח לשרוד. במקור, הוא נבנה לכבוד האלה אתנה, המילה "פרתנון" היא בתולה ביוונית ומתייחסת לאלה אתנה. עד שנת 438 לפנה"ס הבנייה הושלמה, וקישוטו לקח עוד 5 שנים שלמות. הבניין שימש למטרות שונות ביניהן כנסייה ומסגד. הוא סבל מונדליזם, תיירים שגנבו חתיכות ממנו למזכרת ואסונות טבע. כיום, רבים מפסליו ניתן לראות במוזיאון אקרפוליס.
עלות: זול. סוף השבוע האחרון בספטמבר חינם, יום א' הראשון של החודשים נובמבר עד מרץ חינם
שעות פתיחה: 8:00 עד 17:00מטאורה (Meteora)
הגעה למטאורה היא כשלעצמה חוויה, הרים זקורים שעל פסגותיהם מתנשאים המנזרים התלויים ונראים כמו חידה לא פתורה. השיחה המדוברת במקום היא של המבקרים השואלים אחד את השני איך לעזאזל בנו את הפלא הזה, תוך ניסיון להעלות השערות מופרכות, שכן נדמה כי לא יתכן שבנתה אותם יד אדם. המנזרים הללו נבנו במהלך ימי הביניים על ידי נזירים שחיפשו מקום התיישבות מרוחק ובלתי נגיש, ואפשר לומר בוודאות רבה שגם היום נדרש מאמץ להגיע אליהם. טיפוס ארוך עם רכב עד פסגת ההר ועלייה בגרמי מדרגות שנדמה שמובילים השמימה מאפשרים מבט מקרוב על קסם הבריאה האנושית מהעבר הרחוק. המנזרים נבנו על הסלעים עצמם, כך שניתן היה לטפס אליהם בעזרת סולמות וחבלים בלבד. תוכלו לפגוש במנזרים זרועים לאורך כבישים המתפתלים מעלה. שימו לב ששעות הסגירה של המנזרים הן מוקדמות יחסית ונעות עד סביבות השעה חמש אחרה"צ, כשרבים מהם נסגרים עוד לפני.
עלות: סביר. משתנה בין המנזרים
שעות פתיחה: משתנה בין המנזרים, יש לבדוק מראשהמוזיאון הארכיאולוגי הלאומי (National Archeological Museum)
חובבי העתיקות יהנו במוזיאון זה, אשר מחזיק באוסף הגדול ביותר של ממצאים ארכיאולוגים של יוון. המוזיאון נמצא במיקום מרכזי ומאכלס למעלה מ - 11000 מיצגים שמספרים את ההיסטוריה של יוון מתקופות שונות בעבר. הבניין אשר מעוצב בסגנון ניאו קלאסי הורחב מספר פעמים על מנת לפנות מקום לאוסף הגדל אשר החל את דרכו במבנים זמניים עד שהגיע אל הבניין אשר נבנה במיוחד לצורך זה.
עלות: זול. הנחה למבוגרים, סטודנטים וילדים, הכניסה חינם לבני 18 ומטה ולסטודנטים בעלי אזרחות של האיחוד האירופי
שעות פתיחה: 8:00 עד 20:00 


אגורה הרומית (Roman Agora)    
אגורה שימשה בעבר כמרכז החברתי והפוליטי של העיר, היא כללה את בית המשפט, בתי מקדש וחנויות. תוכלו למצוא בה גם את מגדל הרוחות שנבנה במאה הראשונה ומהווה ממצא שהשתמר היטב במהלך ההיסטוריה ומורכב משעוני שמש, מצפן ושבשבת בראשו, עליו תבליט המציג את שמונת האלים של הרוחות. במקום תוכלו לפגוש גם בשרידים מהספרייה של הקיסר אדריאנוס ועוד ממצאים ארכיאולוגים ייחודיים.
עלות: זול. חצי מחיר לילדים, סטודנטים ומבוגרים 
שעות פתיחה: 8:00 עד 18:00


אגורה העתיקה (Ancient Agora) 
אגורה היותה את לב ליבה של אתונה העתיקה ושימשה כמקום מפגש. מתחילת המאה ה - 20 החלו חפירות במקום וחשפו ממצאים ארכיאולוגיים ששיקפו את המקום ומשמעותו. אלו שהשתמרו בצורה הטובה ביותר הם בית המקדש הפאייסטאון אשר נבנה במאה ה - 5 ומזכיר על אף שהוא קטן ממנו את הפרתנון, והסטואה של אטלוס אשר היה בניין בן שתי קומות ואכלס חנויות רבות, כשלאחר מכן נהרס חלקית על ישי פולשים גרמנים. בעקבות הממצאים הארכיאולוגים נחשפה התרבות ההיסטורית ונלמד על חייהם הקדומים של המקומיים שחיו במקום. 
עלות: זול (כולל כניסה למוזיאון). הנחה לילדים, סטודנטים ומבוגרים
שעות פתיחה: ב'-א' 8:00 עד 17:00


אצטדיון פנט'נייק (Panathenaic Stadium)
האצטדיון נבנה ב321 לפנה"ס כמקום אירוח המשחקים הפאנאתנאיים. הפסטיבל אשר הוקדש לאלה אתנה והתקיים בכל ארבע שנים אירח צופים רבים שהגיעו לצפות במשחקים שהתנהלו בו. המקום שופץ בשנת 140 לספירה והורחב כך שיכל להכיל כ - 50,000 צופים. בתקופת ימי הביניים האצטדיון נפל והגיע למצב שחלקיו שימשו לבנייה של מבנים אחרים. במהלך המאה ה - 19 הוא שופץ וחזר לתפקד כמארח של המשחקים האולימפיים המודרניים הראשונים שהתקיימו בשנת 1896. זהו האצטדיון היחיד בעולם שכולו בנוי משיש, מאז עבר שיפוץ נוסף בשנת 2004 הפעם במטרה לארח את טורניר החץ וקשת, הוא זכה לשמש כנקודת הסיום של המרתון. כיום האצטדיון משמש כמבנה רב תכליתי לאירועי ספורט, קונצרטים, ויכול להכיל כ - 45,000 צופים.
עלות: זול. חצי מחיר לסטודנטים/ 65 +, חינם לגילאי 6 ומטה
שעות פתיחה: מרץ עד אוקטובר, 8:00 עד 19:00, נובמבר עד פברואר, 8:00 עד 17:00


מקדש הפאסטוס (Temple of Hephaestus)
מקדש הממוקם על גבעת קולונוס אגוריוס אשר משקיפה על העיר אגורה. המקדש נבנה ב - 449 לפנה"ס, הוא היה המקדש הראשון באתונה העשוי שיש. עובדה מעניינת היא שלא לחלוטין ברור מי האל אליו סגדו במקדש. במהלך המאה ה - 7 המקדש הוסב לכנסיית סנט ג'ורג' אקמאס ואז שוב עבר הסבה כששימש אתר קבורה לפרוטסטנטים לאחר מלחמת העצמאות היוונית שהתרחשה בשנת 1821. לאחרונה הוא שוחזר לעיצוב המקורי כמקדש העתיק שהיה. 
עלות: זול. הנחה לילדים, סטודנטים ומבוגרים
שעות פתיחה: ב'-א' 8:00 עד 15:00
אולימפיה (Olympia)
העיר אולימפיה שימשה כמקום האירוח של המשחקים האולימפים ההיסטוריים. ארכיאולוגים החלו לבצע בה חפירות עוד במאה ה - 18, בין המבנים שנתגלו במהלך החפירות לאורך השנים היו מקדש זאוס ומקדש הרה, אישתו של זאוס. עוד נמצאו 12 בתי אוצר אליהם הובאו מתנות נציגי המשחקים האולימפים מהמדינות השונות, וכן הגימנסיון שהיה בית הספר לספורט בזמנו, הפלסטרה אשר היוותה מקום לאימוני היאבקות ואיצטדיון.
עלות: סביר. הנחות לסטודנטים
שעות פתיחה: 8:00-20:00
דודדוני (Dodoni)
לא רחוק מהעיר יואנינה תוכלו לפגוש שרידי עבר קסומים שיחשפו בפניכם פיסות זמן היסטוריות - שרידי מקדשים, תיאטרון ומבנים עתיקים. עצי האלון אשר זרועים במקום בשילוב מיקומו המרהיב יספקו לכם חוויה מרהיבה ביופיה. בעברו הרחוק המקום איכלס נביאים אשר הקשיבו לקול עצי האלון וניבאו בעזרתו את העתיד.
עלות: זולה. הנחה למבוגרים, ילדים בחינם.
שעות פתיחה: 08:00-15:00
דלוס (Delos)
האי הקטן אשר ההגעה אליו מתאפשרת למשך סיור יום בלבד נחשב לאחד מהאיים החשובים של יוון. האתר מחזיק במבני עתיקות שמורים וביקור בו אורך מספר שעות. 
תוכלו לבקר במוזיאון שמחזיק בפסלים מהמיתולוגיה היוונית כדוגמת אל השמש ואלת הפריון, לפגוש במקדש אפולו, לסייר ברובע התיאטרון, בית קלאופטרה ועוד מבנים היסטוריים ייחודיים. 
האי נחשב לאתר גן לאומי היסטורי ולא ניתן ללון בו, אך ניתן ורצוי לסייר בו במהלך היום.
קנוסוס (Knosos)
העיר קנוסוס הינה העיר הידועה ביותר של התרבות המינואית. ארמון קנוסוס מהווה האתר הארכיאולוגי הגדול ביותר בכריתים, כשריד מתקופת הברונזה. במקום תוכלו לחזות במבנה גדול שהיווה בעבר ארמון שמשלב חדרי עבודה ומגורים בימי התרבות המינואית, המקום אשר התגלה במהלך המאה ה- 19 מתאר את חייהם של האנשים בתקופה ההיא. על מנת להגיע אל הארמון תוכלו לנסוע זמן קצר מהרקליון, בירתה של כריתים.
עלות: זולה. הנחה לסטודנטים
שעות פתיחה: 
אוקטובר - מרץ
ימי חול 08:00-17:00
סופ"ש 08:30-15:00
אפריל - אוקטובר 08:00-20:00

Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il