Greece and the islands- אתר יוון והאיים
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

מחוז ארקדיה Arcadia

Aiora Guesthouse

מחוז המשנה ארקדיה ממוקם במרחק של כשעתיים נסיעה מאתונה, במרכזו של חצי האי פלופונז ובחלק קטן מצידו המזרחי של חצי האי. הוא משתרע על שטח של 4,419 קמ"ר, המהווה קרוב ל-20% משטח חצי האי פלופונז וברובו שטח הררי. אוכלוסיית ארקדיה מונה כ- 90,000 תושבים אשר רובם מתגוררים בבירת המחוז טריפולי.

משמעות השם ארקדיה מגיעה מהמיתולוגיה היוונית. ארקאס Arcas שנחשב לאבי בני ארקדיה היה בנם של זאוס ושל הנימפה היפהפייה קליסטו. גם את ארקאס וגם את קליסטו העלה זאוס לשמיים בדמות של דובים וכיום אנו מכירים אותם כמערכי הכוכבים הדובה הגדולה והדובה הקטנה. ארקדיה נודעה גם כביתו של האל פאן שהיה ידוע כאל הרועים ואל הפוריות. לפי אחד מסיפורי המיתולוגיה האל פאן נולד וחי בארקדיה. בימינו המילה ארקדיה הפכה להיות מילה נרדפת לחזון פסטורליות והרמוניה עם הטבע- אוטופיה.

היסטורית המחוז - לפי הסיפורים ארקדיה הייתה מיושבת על ידי ילידי יוון, הפלאסגים [קבוצת שבטים שקדמו להלנים ביוון וסביב הים האגאי] אך היו שייכים לשבטים האכאיים. בארקדיה מצאו את הדיאלקט היווני העתיק ביותר: דיאלקט ארקדי-קפריסאי, בין הממצאים טקסטים המתוארכים למאות ה-12 וה-14 לפנה"ס. במהלך ההיסטוריה חבלים בעלי גישה לים עברו לידי אליס [איליאס-מחוז משנה במערב הפלופונז] וארקדיה התפתחה כארץ מנותקת מהים, כמעט ולא עסקה במסחר אלא בחקלאות ולכן תושביה זכו במוניטין של אנשים חרוצים וחזקים כמו גם במוניטין של חיילים מעולים. ארקדיה סבלה מסכסוכים עם ספרטה על גבולותיה עד המאה ה-6 לפנה"ס אז ספרטה שלטה וכל ערי המחוז צורפו לליגה הפלופונזית וחיילי ארקדיה לחמו לצד ספרטה. במאה ה-4 לפנה"ס שליטתה של ספרטה הסתיימה ובארקדיה הוקמה "מגאלופוליס" - העיר הגדולה. מגאלופוליס הייתה התאחדות של 40 יישובים והייתה מיועדת להיות הבירה החדשה של ארקדיה. כיום מגאלופוליס היא עיר שנבנתה על חורבותיה של הבירה הקדומה, במרחק 30 ק"מ מטריפולי. במאה ה-3 לפנה"ס ארקדיה כבר הייתה תחת שלטון אלכסנדר מוקדון. באמצע המאה ה-3 לפנה"ס הערים בארקדיה הצטרפו לליגה האכאית ומאז למשך דורות רבים חבל ארץ זה סבל ממלחמות. ספרטה הרסה את מגאלופוליס, הרומאים כבשו את המחוז ב-146 לפנה"ס ולאחר מכן עברה לשלטון האימפריה הביזנטית. מהמאה ה-13 לספירה וכמעט עד אמצע המאה ה-15 לספירה הרבה "ידיים" החזיקו במחוז ארקדיה. באמצע המאה ה-15 העות'מאנים כבשו אותה והייתה תחת שלטונם עד למלחמת העצמאות היוונית ב-1821. בשנת 1832 הייתה חלק ממדינת יוון החופשית.

האקלים בארקדיה - בדרום ומזרח ארקדיה וגם במקומות הנמוכים מ-1,000 מטר הקיץ הוא חם והחורף מתון. גשם בסתיו ובחורף. שלג יורד בצפון ומערב ארקדיה בעיקר באזור ההרים. ואם כבר מזכירים הרים, המבנה הגיאוגרפי של המחוז הוא שרשרות הרים שביניהן עמקים סגורים. הרים רבים כלולים בשטח המחוז.

הר ליקאון Mount Lykaion
הר זה היה ביתו של פלאסגוס Pelasgus אבי התושבים היווניים המיתיים [אבי הפלאסגים] ושל בנו ליקאון שהיה מלך ארקדיה במיתולוגיה היוונית. להר שתי פסגות: סטפאני Stefani לצפון בגובה 1,421 מטר וסיינט איליאס Saint Ilias לדרום בגובה 1,382 מטר שם גם נמצא המזבח לזאוס. בהר ובאזורו נערכו חפירות ארכיאולוגיות כבר מ-1897 ונתגלו שרידים של היפודרום, איצטדיון, מבנה שכנראה שימש כמרחצאות ועוד. הר זה היה אתר פולחן דתי חשוב מאוד ביוון העתיקה. 
הר פארנון Mount Parnon - נקרא גם פארנונאס Parnonas ולמעשה מקשה הרים אשר ניתן לראות אותו מאתונה. חלקו הצפון מזרחי נמצא בגבולות מחוז ארקדיה  והוא מפריד בין ארקדיה ללאקוניה [חבל בדרום מערב הפלופונז].

הר מאינאלו Mount Mainalo
רכס הרים הנמתח לאורך 15 עד 20 ק"מ מצפון לדרום. שמו התקבל מדמות במיתולוגיה היוונית והוא ההר הכי גבוה בארקדיה. הפסגה הכי גבוהה שלו, 1,981 מטר נקראת Profiti Ilias- הנביא אליהו. ברכס זה נמצא גם אתר סקי.

הר טייגאטוס Mount Taygetos
רכס הרים שפסגתו הגבוהה, 2,404 מטר נקראת באותו השם ונחשבת לפסגה הכי גבוהה בכל הפלופונז. אורכו של רכס זה הוא כ-100 ק"מ ממרכז הפלופונז עד כף מטפאן Cape Matapan, הנקודה הדרומית ביותר של יוון היבשתית. טייגאטוס ממוקם בגבולות המחוזות ארקדיה מצפון, לאקוניה ממזרח ומסניה בדרום יחד עם הים התיכון בדרום ובמערב.
טייגאטוס הוא אחד השמות העתיקים ביותר המתועדים [אודיסאה] ומגיע מהמיתולוגיה היוונית מהנימפה טייגטה Taygete. מהתקופה הביזנטית ועד המאה ה-19 היה ידוע כהר "חמש האצבעות". פסגתו הגבוהה מכונה גם על שם הנביא אליהו Profit Ilias כמו הפסגות במאינאלו ובליאקון.

מלון מצויין ובסיס מצויין לטיולים באיזור :  Aiora Guesthouse בכפר ויטינה המקסים, המלון מספק גם תנאים מצויינים וגם מאפשר להשתמש בו כבסיס מצויין לטיולי כוכב במחוז ארקדיה בפרט ובפלופונז בכלל, פרטים נוספים המלון המצויין  באתר המלון. והנה תמונה ממרפסת אחד החדרים, אחלה של נוף! שימו לב מלון זה מספק 20% הנחה לישראלים החל מ 1 לפברואר 2018 ועד 30 לאוקטובר!

קניון לוסיוס - קניון לוסיוס הוא אחד הקניון הראשי החוצה את חבל ארקדיה, בקניון זורם נהר הלוסיוס המאפשר גם פעילות של ראפטינג, למידע נוסף ראו את עמוד : קניון לוסיוס


צילום מאחת המרפסות של איורה גסטהאוס, אחלה של מקום.

דימיון לאיזורים אחרים ביוון ושילוב במסגרת טיול ביוון : יש הטוענים שיש מן הדמיון בין איזור צומרקה וכפרי זגוריה  למחוז ארקדיה, עדיין נראה שבכפרי זגוריה ובצומרקה העוצמות  גדולות יותר מבחינת אוצרות הטבע, עם קניון ויקוס, נהר הוידומאטיס, הר צומרקה מנזר קיפינה, גשר קוקוריס ועוד אבל בהחלט גם מחוז ארקדיה משופע באפשרויות טיול ומי שכבר היה בכפרי זגוריה או צומרקה, יכול לתכנן טיול לאיזור זה של יוון, שימו לב ששילוב של מחוז ארקדיה עם צומרקה וכפרי זגוריה גם הוא אפשרי אם כי ידרוש יותר מרחקי נסיעה שהרי מחוז ארדיה יושב במרכז הפלופונז היווני וכפרי זגוריה וצומרקה צפון מערב יוון, מרחק של כ 480 ק"מ משם לכיוון צפון במקרה של שילוב יש להקדיש למחוז ארקדיה לפחות 2 ימי טיול מלאים ורק אז לעלות צפונה דרך גשר ריו אינטריו לכיוון מחוז צומרקה או זגוריה.


כנסיה בעמק לוסיוס בארקדיה.

מחוז ארקדיה משופע בקיניונים, נהרות, זרמים, טירות, כנסיות ביזנטיות, כפרחם מסורתיים, ערים עתיקות וחופים. הנה מספר מקומות מומלצים לביקור במחוז:

טריפולי Tripoli
עיר הבירה של מחוז הפלופונז כמו גם של מחוז המשנה ארקדיה. מקור השם מהמילה טריפוליס Tripolis- שלושת הערים. בימי הביניים הייתה ידועה בשם דרובוליטסה Drobolitsa כנראה ממקור סלאבי ומשמעותו "עיר המים". טריפולי ממוקמת בגובה 655 מטר ומוקפת הרים המיוערים בצפיפות. ההר הגבוה והקרוב ביותר אליה הוא הר מאינאלו. בגלל מיקומה והגובה בו היא נמצאת האקלים בה הוא ים תיכוני: קיץ חם ויבש וחורף קר. לפני מלחמת העצמאות היוונית טריפולי הייתה אחד מהמרכזיים המנהליים של השלטון העות'מאני והיו בה גם אוכלוסיות מוסלמיות ויהודיות. ב-1828 נהרסה העיר ונהרסו חומותיה על ידי איברהים פאשה ואנשיו כשהתפנו מהעיר. לאחר שהוקמה המדינה היוונית העצמאית טריפולי נבנתה מחדש ופותחה כאחת מהערים הראשיות של יוון. במאות ה-19 וה-20 התפתחה והפכה להיות המרכז המנהלי, כלכלי ומסחרי של מרכז ודרום הפלופונז.

הכפר קאריטנה Karitena
כפר זה נקרא טולדו של יוון. בנוי מרחובות צרים ובתי אבן ויש בו טירה פרנקית. ליד הגשר הפרנקי מעל נהר לוסיוס Loussios תגלו קניון ואתר עתיק בשם Gortys אליו ניתן להגיע רגלית או עם ג'יפ.

הכפר קליטוריה Clitoria
כפר נחמד בו תמצאו את הגפן הכי עתיקה וגדולה בעולם לטענת המקומיים. הם מספרים כי חלק מהיינות הכי טובים של יוון וגם הטבחים הכי טובים מגיעים מארקדיה.

הכפר קוסמאס Kosmas
כפר קטן עם מזג אוויר נעים וקריר גם בקיץ. בכיכר היפה מסביב לכנסיה תמצאו את מזרקת האריה. מפורסם בערמונים שלו המבשילים בסתיו ובמסעדות הבשר המצוינות. בחורף כל הכפר מריח כמו טברנת בשר אחת גדולה.

הכפר לאנגאדה Langada
כפר הררי השוכן בגובה רב, מוקף יער אורנים על הדרך בין אולימפיה לטריפולי. כפר נחמד לעצירת התרעננות.

העיירה ליאונידיון Leonidion
ממוקמת בקצה של קניון ארוך שבסופו נפגש עם הים ואפשר למצוא בנקודת מפגש זו אחד החופים היפים בארקדיה-חוף פלאקה. העיירה ידועה בחצילים הייחודיים שלה הגדלים בחוות במישור שבין העיירה לים. החצילים נקראים צאקונס Tsakones והם סגולים עם פסים לבנים. בכל שנה באוגוסט אחרי ה-15 לחודש מתקיים פסטיבל החצילים ואנשים מרחבי יוון וגם ממקומות אחרים בעולם מגיעים לעיירה לכבוד הפסטיבל. חלק מהפסטיבל זה תחרות בין השפים על מנת החצילים הטובה ביותר.

יום טיול מקוסמאס לליאונידיון
נסיעה מומלצת עם נוף נהדר. יוצאים מקוסמאס לכיוון ליאונידיון, עוברים בדרך את מנזר אלונה Panagia Elona הבנוי בתוך מערה הנמצאת בצלע ההר וצופה לערוץ נהר דפנון Dafnon. ממשיכים לכיוון החוף בצד המזרחי של הר פארנון ועוברים ליד חופים ומפרצים מקסימים, בחלק מהם ניתן למצוא טברנות דגים שרק המקומיים מכירים. מליאונידיון ניתן להמשיך במעלה החוף לעבר כפרים קטנים ולעיירה טירוס Tyros עם החוף הארוך שלה שבדרך כלל מלא באתונאים המגיעים לנפוש באוגוסט ובסופי שבוע קייציים. עוצרים בדרך במעיין של אגם מוסטו Mostou, חלק מהאזור הוא אזור מוגן המכיל מספר רב של ציפורים ובעלי חיים. אם לא עוצרים במעיין ניתן להמשיך לעיירה פאראליה אסטרוס Paralia Astros בה אפשר למצוא טירה מתקופת ימי הביניים ומוזיאון ארכיאולוגי.  


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il