האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

מחוז ארקדיה Arkadia

מחוז ארקדיה Arcadia

Aiora Guesthouse

מחוז המשנה ארקדיה Arcadia, אחד ממחוזות הפלופונס, ממוקם במרחק של כשעתיים-שלוש נסיעה מאתונה, מיקומו במרכזו של חצי האי פלופונס, ברובו הררי ובחלקו הקטן גובל בים עם מפרץ ארגוליס Argolis ממזרח. הוא משתרע על שטח של 4,419 קמ"ר, המהווה קרוב ל-20% משטח הפלופונס. אוכלוסיית ארקדיה מונה כ-90,000 תושבים אשר רובם מתגוררים בבירת המחוז טריפולי Tripoli.

משמעות השם ארקדיה מגיעה מהמיתולוגיה היוונית. ארקאס Arcas, שנחשב לאבי בני ארקדיה, היה בנם של זאוס ושל הנימפה היפהפייה קליסטו. גם את ארקאס וגם את קליסטו העלה זאוס לשמיים בדמות של דובים וכיום אנו מכירים אותם כמערכות הכוכבים: הדובה הגדולה והדובה הקטנה. ארקדיה נודעה גם כביתו של האל פאן שהיה ידוע כאל הרועים ואל הפוריות. לפי אחד מסיפורי המיתולוגיה האל פאן נולד וחי בארקדיה. בימינו המילה ארקדיה הפכה להיות מילה נרדפת לאוטופיה פסטורליות והרמוניה עם הטבע. ואכן, מחוז ארקדיה הוא איזור של טבע עוצמתי של הרים ונהרות. 

היסטורית המחוז
על פי הסיפורים ארקדיה הייתה מיושבת על ידי ילידי יוון, הפלאסגים (קבוצת שבטים שקדמו להלנים ביוון וסביב הים האגאי) אך היו שייכים לשבטים האכאיים. בארקדיה נמצא, על ידי היסטוריונים, הדיאלקט היווני העתיק ביותר: דיאלקט ארקדי-קפריסאי. בין הממצאים בארקדיה, טקסטים המתוארכים למאות ה-12 וה-14 לפנה"ס. במהלך ההיסטוריה איזורים בעלי גישה לים עברו לידי אליס (Elis-מחוז משנה במערב הפלופונס) וארקדיה התפתחה כארץ מנותקת מהים, כמעט ולא עסקה במסחר אלא בחקלאות ולכן תושביה זכו במוניטין של אנשים חרוצים וחזקים כמו גם במוניטין של חיילים מעולים. ארקדיה סבלה מסכסוכים עם ספרטה על גבולותיה עד המאה ה-6 לפנה"ס, אז ספרטה שלטה וכל ערי המחוז צורפו לליגה הפלופונזית וחיילי ארקדיה לחמו לצד ספרטה. במאה ה-4 לפנה"ס שליטתה של ספרטה תמה ובארקדיה הוקמה "מגאלופוליס" העיר הגדולה. מגאלופוליס הייתה התאחדות של 40 יישובים והייתה מיועדת להיות הבירה החדשה של ארקדיה. כיום מגאלופוליס היא עיר שנבנתה על חורבותיה של הבירה הקדומה, במרחק 30 ק"מ מטריפולי. במאה ה-3 לפנה"ס ארקדיה כבר הייתה תחת שלטון אלכסנדר מוקדון. באמצע המאה ה-3 לפנה"ס הערים בארקדיה הצטרפו לליגה האכאית ומאז למשך דורות רבים חבל ארץ זה סבל ממלחמות. ספרטה הרסה את מגאלופוליס, הרומאים כבשו את המחוז ב-146 לפנה"ס ולאחר מכן עברה לשלטון האימפריה הביזנטית. מהמאה ה-13 לספירה וכמעט עד אמצע המאה ה-15 לספירה הרבה "ידיים" החזיקו במחוז ארקדיה. באמצע המאה ה-15 העות'מאנים כבשו אותה והייתה תחת שלטונם עד למלחמת העצמאות היוונית ב-1821. בשנת 1832 הייתה לחלק ממדינת יוון החופשית.

האקלים בארקדיה - בדרום ומזרח ארקדיה וגם במקומות הנמוכים מ-1,000 מטר הקיץ הוא חם והחורף מתון. גשם בסתיו ובחורף. שלג יורד בצפון ומערב ארקדיה בעיקר באזור ההרים. ואם כבר מזכירים הרים, המבנה הגיאוגרפי של המחוז הוא שרשרות הרים שביניהן עמקים סגורים. מרבית שטחו של מחוז ארקדיה הוא הררי.

הר ליקאון Mount Lykaion
הר זה היה ביתו של פלאסגוס Pelasgus אבי התושבים היווניים המיתיים [אבי הפלאסגים] ושל בנו ליקאון שהיה מלך ארקדיה במיתולוגיה היוונית. להר שתי פסגות: סטפאני Stefani בצפון בגובה 1,421 מטר וסיינט איליאס Saint Ilias בדרום בגובה 1,382 מטר שם גם נמצא המזבח לזאוס. בהר ובאזורו נערכו חפירות ארכיאולוגיות החל מ-1897 ונתגלו שרידים של היפודרום, איצטדיון, מבנה שכנראה שימש כמרחצאות ועוד. הר זה היה אתר פולחן דתי חשוב מאוד ביוון העתיקה. 
הר פארנון Mount Parnon - נקרא גם פארנונאס Parnonas ולמעשה רכס הרים אשר ניתן לראות אותו אף מאתונה ביום בהיר. חלקו הצפון מזרחי נמצא בגבולות מחוז ארקדיה  והוא מפריד בין ארקדיה ללאקוניה (Laconia חבל בדרום מערב הפלופונס).

הר מיינלון Mount Mainalon
רכס הרים הנמתח לאורך 15 עד 20 ק"מ מצפון לדרום. נקרא על שם דמות מהמיתולוגיה היוונית והוא ההר הכי גבוה בארקדיה. פסגתו מגיעה לגובה של 1,981 מטר נקראת Profiti Ilias- הנביא אליהו. ברכס זה נמצא גם אתר סקי. הר מינלון הוא לב ליבו של המחוז ועליו שוכנים הכפרים המפורסמים בארקדיה ובפלופונס בכלל. על ההר יש עשרות מסלולי הליכה וקניון לוסיוס עובר בו כמו גם נהר הלוסיוס שבו כדאי ומומלץ לעשות ראפטינג.

הר טייגאטוס Mount Taygetos
רכס הרים שפסגתו הגבוהה, 2,404 מטר ונחשבת לפסגה הכי גבוהה בכל הפלופונס. אורכו של רכס זה הוא כ-100 ק"מ ממרכז הפלופונס ועד כף מטפאן Cape Matapan, הנקודה הדרומית ביותר של יוון היבשתית. טייגאטוס ממוקם בגבולות המחוזות ארקדיה מצפון, לאקוניה ממזרח ומסיניה בדרום יחד עם הים התיכון בדרום ובמערב.
טייגאטוס הוא אחד השמות העתיקים ביותר המתועדים באודיסאה ומגיע מהמיתולוגיה היוונית מהנימפה טייגטה Taygete. מהתקופה הביזנטית ועד המאה ה-19 היה ידוע כהר "חמש האצבעות". פסגתו הגבוהה מכונה גם היא על שם הנביא אליהו Profit Ilias כמו הפסגות במאינאלו ובליאקון.
אגב, ברחבי יוון, המקומות המרוחקים והגבוהים ביותר נקראים פרופיטיס איליאס, זאת משום שעל פי הסיפור, הנביא אליהו התרחק תמיד ככל שניתן מן הים ואל ההרים.

קניון לוסיוס והנהר הזורם בו
קניון לוסיוס הוא הקניון הראשי החוצה את חבל ארקדיה והוא חלק מהר מיינלון Mainalon. המסלול המפורסם ביותר על ההר הוא מסלול ההליכה של קניון לוסיוס, המתפרס בין Dimitsana בצפון - כפר ציורי ומאד מבוקש, לבין Karytaina בדרום ולמעשה לאתר גורטי העתיקה Ancient Gorty, הכולל שרידים ארכיאולוגים של עיר קדומה.
אורכו כ-15 ק"מ ורוחבו מגיע לכשני קולומטר. לאורך מסלול ההליכה בקניון תפגשו כמה תחנות מים וכמה מנזרים וכנסיות, אחת היפות נמצאת בכניסה למסלול מדרום, כך שגם אם אין לכם כוונה לעשות את המסלול המלא, תוכלו להגיע עד לנקודה שנמצאת בסמוך לגורטי העתיקה, לצד כנסיה, בספוט יש נקודת תצפית יפה על הקניון וממנה ניתן ללכת במסלול כ-10 דקות בלבד ולהגיע אל המנזר היפה החצוב בסלע - מנזר Prodromou, מיקום מקסים וביקור מומלץ.
בקניון זורם נהר הלוסיוס שידוע בעולם כנהר עם המים הקרים ביותר, יחד עם זאת ועם הציוד הנכון, אחת החוויות שאסור לפספס בעת טיול בפלופונס, הוא ראפטינג על נהר הלוסיוס.
במקום פועלות חברות מקצועיות המוציאות ראפטינג חוויתי, אתם תאובזרו בחליפות התרמיות ובהדרכה הקפדנית ויחד עם מדריך מקצועי תצאו להרפתקה בנהר, מלאת אדרנלית והפתעות.
מאד מומלץ. לתיאום הפעילות פנו מראש לחברה המפעילה: Peripetia
 דרום מזרח חבל ארקדיה
החלק הסמוך למפרץ ארגוליס Argolis ומתחיל קילומטרים ספורים דרומית לעיר נאפליו Nafplion טומן בחובו גם כמה מפנינות הפלופונס. הנסיעה לאורך המפרץ על קו הים מנאפליו ועד הכפר לאונידיו Leonidio, היא דרך יפיפיה.
הכפר לאונידיו עצמו הוא כפר מקסים ומיוחד, טובל בנוף צוקים ומשמש בסיס למטפסי צוקים המגיעים לאיזור מרחבי העולם לטיפוס. בכפר לאונידיו מתקיים גם פסטיבל מפורסם שכולו על טהרת החציל...כן, לא טעות, באיזור מגדלים זן מיוחד של חצילים בחוות במישור שבין העיירה לים, החצילים נקראים צאקונס Tsakones והם סגולים עם פסים לבנים. בכל שנה באוגוסט מתקיים פסטיבל החצילים ומגיעים אליו מרחבי יוון וגם ממקומות אחרים בעולם במסגרת הפסטיבל מתקיימת גם תחרות בין השפים על מנת החצילים הטובה ביותר. הדרך מהכפר לאונידיו פנימה אל תוך הר פארנון Parnon היא דרך יפיפיה העוברת בקניון מוקף צוקים עוצמתיים ומובילה אל מנזר יפיפה נוסף, Moni Elonis, מומלץ להיכנס לבקר ולהינות מהנוף, בהמשך הדרך תגיעו לאחד הכפרים היפים בפלופונס, הכפר קוסמאס Kosmas, מומלץ לעצירה בכיכר היפיפיה להפסקת קפה או ארוחה.הכפר ידוע בגידול הערמונים שלו ובכיכר הכפר תוכלו למצוא את זקני הכפר מוכרים ערמונים (בעונה) או פקאנים ושאר מטעמים. הוא גם הכפר הגבוהה ביותר בפלופונס, כך שלעיתים כבר בסוף אוקטובר ניתן להיתקל בשלג.

לכמה ימים להגיע והיכן להתמקם בחבל ארקדיה?
אם הגעתם במסגרת טיול בפלופונס, שהוא טיול מתגלגל - בשל גודלו העצום, אינו יכול להיות טיול כוכב, הקדישו לארקדיה לפחות יומיים.
אם הגעתם למטרות הייקינג ומסלולי הליכה זאת התשוקה שלכם, תוכלו לבלות פה גם מספר ימים או שבוע.

בין הכפרים המומלצים להתמקמות בארקדיה:
הכפרים הפופולאריים ביותר הם הכפרים על הר מיינלון וכוללים את הכפר דימיצאנה Dimitsana, סטמניצה Stemnitsa, אליניקו Elliniko, ויטינה Vithina והכפר קריתניה Karytaina 
וסביב כפרים אלה. בהמשך העמוד ראו מקומות לינה מומלצים.

המסלול המודולרי לטיול בפלופונס
אנו מציעים את המסלול המלא - כתוב ומפורט יומית עם כל ההמלצות והטיפים לטיול בפלופונס.
מדובר במסלול כתוב לטיול בפלופונס, כולל הוראות נסיעה, המלצות על המיקומים היפים ביותר והסבר על דרכי הגעה, המלצות על מסעדות, אטרקציות, מסלולי הליכה, מלונות ועוד. למעשה ע"י רכישה של קוד סודי תוכלו להכנס לעמוד המסלול המאובטח, להדפיס אותו ולצאת לטיול מרהיב בפלופונס ע"פ מספר הימים העומדים לרשותכם. אנו קוראים לו מסלול מודולרי מאחר והוא כתוב באופן שהוא מתאים גם למי שנוסע לתקופה קצרה וגם למי שנוסע לתקופה ארוכה. בנוסף אנו מאפשרים ייעוץ ועזרה בנושא המסלול באופן ישיר מול מוקד התמיכה המקצועית שלנו למטיילים ביוון ללא תוספת תשלום.
להרשמה למסלול לחצו כאן
לכניסה למסלול לאחר ההרשמה לחצו כאן

מעוניינים במסלול אך יש לכם שאלות לפני הרכישה? מוזמנים לפנות באמצעות הטופס הכחול:


צילום מאחת המרפסות של איורה גסטהאוס, אחלה של מקוםכנסיה בעמק לוסיוס בארקדיה


טריפולי Tripoli
עיר הבירה של מחוז הפלופונס כולו כמו גם של מחוז המשנה ארקדיה. מקור השם מהמילה טריפוליס Tripolis- שלושת הערים (טרי=3 ופוליס=עיר). בימי הביניים הייתה ידועה בשם דרובוליטסה Drobolitsa כנראה ממקור סלאבי ומשמעותו "עיר המים". טריפולי ממוקמת בגובה 655 מטר ומוקפת הרים המיוערים בצפיפות. ההר הגבוה והקרוב ביותר אליה הוא הר Mainalon. בגלל מיקומה והגובה בו היא נמצאת האקלים בה הוא ים תיכוני: קיץ חם ויבש וחורף קר. לפני מלחמת העצמאות היוונית טריפולי הייתה אחד מהמרכזיים המנהליים של השלטון העות'מאני והיו בה גם אוכלוסיות מוסלמיות ויהודיות. ב-1828 נהרסה העיר ונהרסו חומותיה על ידי איברהים פאשה ואנשיו כשהתפנו מהעיר. לאחר שהוקמה המדינה היוונית העצמאית טריפולי נבנתה מחדש ופותחה כאחת מהערים הראשיות של יוון. במאות ה-19 וה-20 התפתחה והפכה להיות המרכז המנהלי, כלכלי ומסחרי של מרכז ודרום הפלופונס.

מקומות לינה מומלצים בארקדיה
הסגנון באיזור זה הוא סגנון הררי, עיצוב הררי, חם עם הרבה עץ וצבעים חמים. לפניכם רשימת מקומות הלינה המומלצים:

Aiora Guesthouse 
ממוקם בכפר ויטינה המקסים, המלון מאד פופולארי בקרב מטיילים המגיעים אל ארקדיה למטרות הייקינג. נמצא ממש בתוך הכפר
לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן או  באתר המלון

Mylaon Boutique Hotel & Spa
נמצא בפאתי העיירה ויטינה, מלון בעיצוב מעט יותר מודרני ועם ספא מפנק
לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Art Mainalon Hotel
גם הוא בכפר ויטינה, ממש במרכז הכפר, בעיצוב מודרני ביחס לשאר המלונות באיזור, וכולל בריכה וגם מסעדה משובחת, אשר פתוחה לקהל הרחב, לא רק לאורחי המלון.
לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Hotel Archontiko Anyfanti
יופי של בחירה, מלון מומלץ הממוקם בכפר Zatouna אשר בפאתי דימצאנה. מלון עם חדרים נעימים לזוגות או משפחות
לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Guesthous Theonimfi
מלון קטן ובוטיקי במיקום מרכזי בכפר יפה דימיצאנה. העיצוב מסורתי עם הקפדה על הפרטים
לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Archontiko tis Zois
בית הארחה מוקפד, ממוקם בכפר היפה סטמניצה, החדרים ענקיים והעיצוב מסורתי. האירוח חם ומזמין
לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Elafos Spa Hotel
ממוקם בכפר אלינקו שבדרום קניון לוסיוס, בסיס מאד נח למגיעים לאיזור לראפטינג וטיול בקניון. במלון ספא
לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Archontiko Chioti
בכפר לאונידיו, מלון בוטיק מסורתי. מתאים לבאים לפסטיבל החציל, לא מתאים למי שמגיע לראפטינג או להייקינג בלוסיוס, זה רחוק מדי
לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן


לכל המלונות בחבל ארקדיה לחצו כאן

לא מצאתם את המלון שאתם מחפשים בחבל ארקדיה?
מוזמנים להשאיר פניה ולפרט מה מחפשים, תאריכים והרכב חדרים ונשמח לעזור עם המךצות נוספות


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il