האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

מסלולי הליכה באפירוס

מסלולי הליכה באפירוס

מחוז אפירוס הכולל את כפרי זגוריה, צומרקה ואיזור מצובו הוא גן עדן למסלולי הליכה ולאוהבי לכת וטבע. האיזור השופע ברכסי הרים, מעיינות, נהרות ונחלים מהווה אטרקציה עבור מטיילים מכל העולם המגיעים לאפירוס במטרה ללכת במסלולים.
צוות אתר יוון והאיים ביצעו את רוב מסלולי ההליכה הידועים במחוז. ולפניכם עמוד מיוחד של אתר יוון והאיים בנושא מסלולי ההליכה במחוז אפירוס. 
בעמוד זה מפורטים מסלולים קצרים וקלים שמתאימים גם למשפחות עם ילדים ועד מסלולי הליכה מקצועיים יותר, למיטיבי לכת.
הצטיידו בנעלים מתאימות טובות ויאסו, היכונו לגן עדן של מסלולי הליכה באיזור הכי מרהיב של יוון.
שימו לב, רוב מסלולי ההליכה אינם מסוכנים וניתנים להליכה גם להולכים לא מקצועיים, אחרים מתאימים רק להלכים מנוסים מאד, בכל מקרה בכל מסלול שתראו שלט אזהרה, הימנעו מהליכה מסוכנת!!!
עוד הערה קטנה מאיתנו - כל המסלולים המפורטים בעמוד זה משולטים ומסודרים - ובשלטים, היוונים מציינים את משך המסלול (כוון אחד), אבל שימו לב שלעיתים הם נוטים לחשב זמן הליכה של עיזים כנראה כיוון שבחלק מן המסלולים הם מציינים זמנים קצת שונים מהמציאות - בעמוד זה מפורטים הזמנים כפי שצעדנו אותם בקצב הליכה ממוצע ורגיל.

כפרי זגוריה 

פולס אוף רוגובו Pools of Rogovo
קל וכיף (לכל המשפחה)


צילום קוסטאס זיסיס

כן אנחנו אוהבים להתחיל עם הדובדבנים שבקצפת. 'פולס אוף רוגובו', או גבי המים של רוגובו הם מסלול קצר וקל של גבי מים צלולים. המעיין הזורם בין הגבים יוצר מפלונים קטנים ובריכות מים צלולים. המסלול מתחיל מהכביש בין הכפרים מיקרו פפיגו לפפיגו. להגעה למסלול סעו אל הכפר פפיגו ובכניסה לכפר, ממש לפני מגדל הפעמון של הכנסיה פנו ימינה והמשיכו עם הכביש המתעקל לכיוון מיקרו פפיגו. לאחר כ-1.2 ק"מ תראו מימינכם לצד הכביש, מגרש עפר, פה מחנים את הרכב. חצו את הכביש והיכנסו אל האפיק. ובאופן די מיידי תיחשפו לספוט היפיפה הזה. אורך המסלול על למפל הנסתר כ-20 דקות לכל כיוון, המסלול אינו קשה אך מצריך הליכה בין הגבים ולכן דרושות נעלי הליכה טובות ומדי פעם יש לקפץ מעל גבי המים, יש תמיד סיכוי להחליק וליפול לאחד מגבי המים, לכן וודאו שפני השטח אינם חלקלקים. בהגיעכם לסוף המסלול תוכלו להיכנס לתוך המים כדי ללכת עוד קצת אל המפל הנסתר. זהו בגדר ספוט חובה למטיילים בכפרי זגוריה.
למידע בהרחבה על מסלול זה ראו את עמוד :  פולס אוף רוגובו

.


פליאו גריפי
 Paleo Grifi
קל וכיף (לכל המשפחה) 


צילום: שרית דוידובסקי


קל מאד ומתאים לכולם. עיצרו לצד גשר אריסטי/פפיגו על נהר הוידומאטיס המצוי בירידה מהכפר אריסטי ולפני העליה בכביש הנחש אל הכפר פפיגו, (אותו גשר בו מתחילים את הראפטינג על נהר הוידומאטיס). ממקום חניית הרכב כשהנהר מולכם, לכו שמאלה לכיוון צפון מזרח בתוך היער. הליכה נינוחה וקלה של כ-10-15 דקות ביער ולצד הנהר, עד לעיקול של נהר הוידומאטיס. רחש המים וצבעי הטורקיז מהנים. נקודת העיקול, שם למעשה נמצאים שרידים של גשר ישן (פליאו גפירי זה גשר ישן ביוונית). קשה שלא להינות מהספוט ולשבת על הסלעים השטוחים ולהתבונן בנהר הוידומאטיס הנהר הצלול ביותר באירופה..

אגיה פרסקבי Agia Paraskevi
קל וכיף (לכל המשפחה) אבל לא ממשיכים אחרי המרפסת הראשונה.

צילום סיון זמיר

מסלול זה אמנם לא ממש מסלול אלא הליכה קצרה מהכיכר של הכפר מונודנדרי אל המנזר, מנזר 'אגיה פרסקבי' והוא מתאים לכל המשפחה, גם לילדים קטנים. אבל ראו גם אזהרה חמורה! אך תחילה איך להגיע: סעו לכפר מונודנדרי, המרכזי והתיירותי בין כפרי זגוריה, החנו את הרכב במגרש החנייה בכניסה לכיכר. היכנסו לכיכר ברגל והמשיכו מהכיכר על פי השילוט אל מנזר אגיה פרסקבי. ההליכה קלה ונינוחה, בירידה מתונה ואורכת כ-15 דקות. בתוך המנזר יש תצפית יפה על חלק קטן יחסית של קניון ויקוס. בכניסה למנזר משמאלכם גרם מדרגות, למעשה נכון ל-2022, הגישה אליו חסומה, אך במידה וזה פתוח, תוכלו לעלות וללכת ממש על הדופן של הקניון הצר, קטע ההליכה הראשון אינו מסוכן עד ההגעה למרפסת המשקיפה על קניון ויקוס, תצפית יפיפיה, אך שימו לב שאחרי המרפסת ממשיך מסלול הליכה אל תלכו בו, מדובר במסלול לא מוסדר עם מצוק לתהום ללא אמצעי אבטחה, שימו לב שקבוצות מאורגנות עם מדריכים חסרי אחריות, גם מישראל מתעלמים מאזהרה זו, אם במקרה אתם נתקלים בהם, זה לא סיבה ללכת אחריהם ולסכן את עצמכם ואת היקרים לכם.

.

וידומאטיס קלידוניה "מסלול דור הקרח" Ice Age Voidomathis Trail
קל וכיף (לכל המשפחה) 

צילום קוסטאס זיסיס

מסלול 'דור הקרח' (ולא ברור מה מקור השם, אולי כי מאד ותמיד קר יותר בספוט הזה על הנהר - בנקודה המתחילה מגשר קלידוניה, גם בימי קיץ חמים, פה קר יותר), הוא מסלול המלווה את נהר הוידומאטיס ממש לצד מסלול המסלול אותו מבצעים המשייטים ברפאטינג על הנהר, כאן כבר מדובר על מסלול של כשעה וחצי עד שעתיים וחצי לכל כיוון, המסלול רובו מוצל וסמוך לנהר והוא מרהיב וכיפי במיוחד. המסלול מסומן היטב ואינו קשה, אמנם אינו מישורי לחלוטין אך העליות אינן משמעותיות והן מדורגות. להתחלת המסלול סעו אל גשר קלידוניה Kleidonia. זהו ספוט יפה לצד הנהר, וגם נקודת סיום הראפטינג. המקום מוצל וצונן, מצד אחד יש גם כמה שולחנות פיקניק. מהנקודה בה עולים על הגשר מתחיל המסלול, יש שילוט ברור ושביל ברור, אין מקום לטעויות. במידה ואינכם מעוניינים ללכת ולחזור, תוכלו לתאם הסעה בעזרת המלון שלכם מנקודת הסיום, שנמצאת סמוך לגשר אריסטי/פפיגו, חזרה אל הרכב, או לחלופין, ללכת כמה שרוצים ולחזור חזרה - וזאת אופציה עדיפה ופשוטה.
למידע נרחב על מסלול זה לחצו כאן

.

באלוי "דרך הפרפרים" Baloi Path
קל וכיף (לכל המשפחה)

צילום קוסטאס זיסיס

באלוי היא אולי התצפית המרשימה והמרהיבה ביותר על קניון ויקוס. מסלול קצר מוביל אליה. על מנת להגיע אל התצפית סעו תחילה לכפר ורדטו וממנו לנסוע ע"פ השילוט לכיוון באלוי, כ-1 ק"מ נסיעה שחלקה בדרך עפר עבירה, עד הנקודה שלא ניתן להמשיך ומשמאלכם שלט המורה אל התצפית. פה מחנים את הרכב והולכים במסלול המסומן, הכולל עליות קלות ומדורגות. הדרך עד לתצפית אורכת כ-25-30 דקות הליכה לכוון. שימו לב שבהגיעכם לתצפית יש מרפסת אבן קטנה, ואך ורק מפה יש לצפות בקניון ולא להתפתות לטפס על הסלעים מימין או משמאל, אינם מאובטחים וזה מסוכן. כמובן שלא לטפס על מעקה המרפסת. המסלול לעיתים מלווה ברוח חזקה שמגיעה ממעמקי הקניון, לכן אם אתם עם משהו שיכול לעוף: כובע, משקפיים וכו', שימרו עליהם. ומה הקשר לפרפרים? מי שילך במסלול זה במהלך החודשים מאי ויוני ולעתים גם תחילת יולי יקבל ליווי של אלפי פרפרים צבעוניים לאורך המסלול. מחזה מרהיב!
ראו מידע נוסף והוראות הגעה ל:תצפית באלוי על קניו ויקוס


.

אגם הדרקון על רכס טימפי Dragon Lake - Drakolimni
למיטיבי לכת (דרגת קושי גבוהה)

צילום קוסטאס זיסיס

המסלול לאגם הדרקון הוא אחד המסלולים המפורסמים ביותר ביוון. מפורסם עד כדי כך שרבים מאלה שיש להם מעט זמן להגיע ליוון ושמים את הטיפוס על האולימפוס המפורסם מול אגם הדרקון בוחרים לוותר על האולימפוס בכדי להגיע לאגם הדרקון. האגם המפורסם מצוי על הרכס הגבוה של רכס טימפי, מעל הכפרים של זגוריה, בסמוך לאחת הפסגות הכי מפורסמות של יוון, פסגת astraka שגובהה 2436 מטר. ההליכה מתחילה מהכפר מיקרו פפיגו שהינו הכפר הצפוני ביותר מבין כפרי זגוריה ונמשכת כ-7-8 שעות. לכן רוב ההולכים במסלול יעשו לילה בדרך במחנה הלילה המצוי על ההר - רפיוג' Astraka (חובה לתאם מראש, מספר המיטות מוגבל). לאחר לינת לילה במחנה,ממשיכים כשעתיים הליכה עד אגם הדרקון המפורסם ואז חוזרים את כל הדרך בירידה עד הכפר מיקרו פפיגו. מסלול זה מומלץ לבצע עם מדריך מקומי, או עצמאית, זאת במידה אם אתם בעלי ניסיון בתחום. (אך בכל מקרה יש לתאם עם הרפיוג' על ההר את הגעתם). כניסה לאתר הרפיוג'
בודדים יעדיפו לעשות את המסלול ביום אחד, צריכים להיות מיטיבי לכת ולקחת בחשבון יציאה מוקדמת על מנת לחזור לפפיגו לפני חשיכה.

.

המדגרות של ורדטו Steps of Vradeto
למיטיבי לכת (דרגת קושי בינונית)

צילום קוסטאס זיסיס

פעם לפני שהיו בין הכפרים כבישים, כל כפרי זגוריה היו מחוברים בינהם בעזרת רשת של מסלולים לחמורים. רוב המסלולים נשתמרו וניתן לנוע בהליכה כמעט בין כל הכפרים, אלא שזה כבר מסלול הליכה של חודש... אם תרצו לטעום מאותן דרכים בין הכפרים, הדרך המיוחדת ביותר לעשות זאת היא ללכת במדרגות של ורדטו, מסלול הליכה מרהיב זה למעשה ימחיש לכם את הדרך שעשו כאן לפני כמה עשרות שנים. המסלול מתחיל מהכפר ורדטו שבמרכז זגוריה, בכניסה לכפר ורדטו, לוקחים את הכביש התחתון משמאל ושם משמאלכם שלט עץ גדול עם מפה והפניה לתחילת המסלול. המסלול בירידה שבשלב מסויים הופך למדרגות האבן העתיקות (מעל אלף מדרגות) ויורד אל העמק למטה וממנו מתחילים לטפס בשביל שמסתיים בסמוך לכפר קפסובו Kapesovo. שימו לב, משימת הטיפוס אינה קלה כלל. מסלול זה אינו ארוך מאד, אך בקצב ממוצע הוא יכול לקחת לכם מעל שעתיים הליכה, שחלקה מאומצת למדי. ניתן לתאם איסוף בסוף המסלול עם בעל המלון שלכם, או לעשות את כל הדרך בחזרה. או אם אתם רוצים רק לטעום מהמסלול, ניתן להתחיל לרדת מעט במדרגות ואז לחזור בחזרה לורדטו. ראו מידע מקיף והוראות הגעה למדרגות של ורדטו

.

מעיינות הוידומאטיס Voidomatis Springs
למיטיבי לכת (דרגת קושי בינונית)

צילום: שרית דוידובסקי

המסלול אל מעיינות הוידומאטיס הוא למעשה חלק קטן מהמסלול המלא של קניון ויקוס. המסלול מתחיל מכניסה לכפר ויקוס, שם תראו שלט חום אל הכנסיה ומתחתיו שלט דהוי עם המיקומים אליהם ניתן לצעוד מתחילת דרך זאת. הדרך יורדת אל הנקודה הנמוכה ביותר של הקניון, בה מצויים מעיינות הוידומאטיס. הנחל הצלול ביותר באירופה מקבל את מימיו ממעיינות תת קרקעיים שנובעים מהאדמה בצידי הנהר בצבעים של כחול מבריק וטורקיז וטמפרטורת מים של כ-5-6 מעלות כל השנה, המים הם כאמור הצלולים ביותר באירופה וניתן למלא ללא חשש את בקבוק המים ןלשתות. שימו לב שהדרך למטה תארך כ-30 דקות. בהגיעכם למטה תמצאו שלט צהוב: ימינה אל Monodendri (זהו המסלול הכמעט מלא של ויקוס), ושמאלה אל הכנסיה. פנו שמאלה וכעבור דקות בודדות תגיעו אל הכנסיה העתיקה, לה חשיבות דתית עבור המאמיננים. הכנסיה שוכנת על שפת הנהר וצבעיו מהפנטים, מצידי הנהר ניתן לראות את זרימת המים הנובעים מן האדמה. ספוט קסום, בבקשה שימרו נקי. חיזרו אל השביל ותוכלו ללכת לכוון מונודנדרי, כעבור כעשר דקות הליכה תגיעו לפיצול נוסף, ישר למונודנדרי ושמאלה לכוון פפיגו, בנקודה זאת תוכלו לראות נביעות נוספות של הנהר, פה הוא מתחיל.
הדרך חזרה כפי שהגעתם, וכיוון שהעליה תלולה ובגובה של כ-600 מטר, הדרך תיקח בין 50 דקות לשעה פלוס, תלוי בקצב שלכם. המסלול אינו קשה או מסוכן אך בשל העליה התלולה הוא מוגדר רמת קושי בינונית. בנוסף, אינו מוצל והדרך מטה ומעלה בימים חמים ותחת השמש הקופחת, אינו פשוט, ולכן מוטב לעשות בימיים מעוננים או בשעות שהשמש אינה במרכז השמי.
ראו מידע מקיף יותר על מסלול מעיינות הוידומאטיס

.

קניון ויקוס Vikos Gorge 
דרגת קושי גבוהה

צילום קוסטאס זיסיס

אולי מסלול ההליכה המפורסם ביותר בכפרי זגוריה אחרי אגם הדרקון. קניון ויקוס הוא קניון הסלע הצר העמוק ביותר בעולם והוא רשום ככזה בספר גינס, אין הולך מקצועי שיגיע לכפרי זגוריה ולא יעשה את המסלול המלא בקניון ויקוס המתחיל בכפר מונודנדרי ומסתיים בכפר ויקוס. אורך המסלול כאורך קניון ויקוס הוא 12 ק"מ ומשך הזמן לביצוע המסלול עומד על בין  6 ל 9 שעות בממוצע. גם כאן אנחנו מאד ממליצים על ליווי של מדריך מקצועי, אם כי להולכים בעלי ניסיון לא אמורה להיות בעיה של ממש לצלוח את הקניון. מסלול ההליכה מסומן היטב והוא נחשב לאחד המסלולים המפורסמים ביוון. תחילת המסלול מהכניסה למסלול ההליכה לתצפית אגיה פרסקבי והסיום ממש בכניסה לכפר ויקוס עצמו בחלק הצפון מערבי של קניון ויקוס. יש להצטייד גם בנעלי הליכה טובות וגם במים לשתיה שכן החלק הראשון של המסלול יבש מלבד מיקום אחד בו מצוי מעיין קלימה הזורם כל השנה, ממעיין זה ועד מעיינות הוידומאטיס לקראת סוף המסלול..

מסלול קניון האוס - חלקי או עד מנזר סטומיו Aoou Gorge - Stomiou Monastery 
דרגת קושי קל או בינוני (פלוס)

מנזר סטומיו, קניון האוס. צילום: שרית דוידובסקי

המסלול של קניון האוס הוא אחד המסלולים המקסימים והקלים מצד אחד אך גם מאתגרים מצד שני... איך זה?
בצפון מחוז אפירוס, בכניסה לעיירה הגדולה קוניצה Konitsa נמצא גשר אבן עתיק וגדול שנמתח מעל נהר האוס Aoou שמקורותיו בסכר ואגם האוס השוכן צפונית לכפר המפורסם מצובו, מזרחית לכפרי זגוריה, והוא ממשיך לזרום אל תוך גבולות אלבניה השכנה, שם שמו נקרא ויוסה. כאשר תגיע אל קוניצה מכוון מערב או דרום, הכביש מתפצל לפניה ימינה אל הגשר. ולצד הגשר יש מסלול רחב ונח המלווה את הנהר. המסלול קל מאד ונעים לצד הנופים הנפלאים....אך כעבור כשעה הליכההשביל מתרחק מהנהר ומתחיל לעלות בתוך היער (כפי שניתן לראות בתמונה לעיל). מפה מתחיל טיפוס של לפחות חצי שעה שמגיע עד למנזר שמבצבץ על ההר בתמונה. העליה אינה קלה, היא תלולה וארוכה וזה השלב שהמסלול הופך למאתגר יותר. אם כך אפשר לעשות את החלק הקל של המסלול אם אינכם מיטיבי לכת, ללכת עד תחילת העליה או עד כמה שתרצו ולחזור חזרה, או להמשיך עד המנזר ולקבל את האתגר של העליה. המנזר עצמו אינו תמיד פתוח, אך בהגיעכם למעלה גם תהנו מהנוף וגם מהסיפוק של לעלות את כל הדרך בהצלחה. וכמובן בירידה צריך ללכת בזהירות גם כן כיוון שהיא תלולה. כל הדרך בעליה היא בתוך יער מוצל. למי שמחפש אתגר אף גדול יותר, בחלק זה של הקניון ניתן לעשות גם מסלול ויה פראטה, אך לשם כך יש צורך במדריך מקומי.

.

מפל איליוחורי Kataraktes Iliochori 
דרגת קושי קל

איליוחורי בחורף. צילום: שרית דוידובסקי

המסלול המקסים אל מפל איליוחורי יוצא מהכפר איליוחורי במזרח זגוריה. למי שיש מספיק ימים בזגוריה, מומלץ להקדיש יום למזרח היותר בתולי והמקסים. הנסיעה מעט ארוכה יותר - כשעה ממרכז זגוריה וכשעה וחצי ממערב זגוריה, אבל בהחלט מוצדק, הן בשביל המסלול המקסים והן בשביל הדרך היפה, שעוברת בעוד ספוטים מקסימים כמו הכפר Tsepelovo ופארק Gyftokampos.
איליוחורי הוא כפר קטן, ובהגיעכם לפניה ימינה אל הכפר, מומלץ להשאיר את הרכב למעלה בכביש ולרדת ברגל אל מרכז הכפר, כיוון שהכביש צר מאד ותלול, ובקיץ אתם בהחלט עשויים לפגוש רכב שעולה מולכם ואז שניכם בבעיה. הגיעו אל הטברנה במרכז הכפר ורדו למטה לכוון עץ הדולב הגדול. משמאל לדולב ומימין לכנסיה העתיקה יש שביל ובהמשך גם שלט עץ ועליו המילה Kataraktes ביוונית, שמשמעותה מפל. רדו בדרך זאת, השביל ברור ומסומן וכולו בירידה, לכו עם נעלי הליכה טובות, במקטעים בשביל שיש עץ ולא אבנים במידה ורטוב זה עשוי להיות חלקלק לכן לכו בזהירות והיעזרו במעקה הבטיחות. הדרך עד למפל אורכת כחצי שעה. תגיעו אל גשר עץ שמשמאל ומימין לו זורם המפל אל תוך בריכות מים טבעיות. בקיץ המקום מבוקש והתיירים מתרעננים במימיו. כל הדרך חזרה כמובן בעליה, לאט לאט זה יקח כ-40-50 דקות.

.

קוקוריס קיפי Kokoros Bridge-Kipoi 
דרגת קושי, בינוני קל

צילום, סיון זמיר

מסלול הליכה זה יכול להתחיל מהכפר קיפי, או מגשר קוקוריס המצוי על הכביש לפני הפניה לאיזור הכפר קיפי, לא משנה מאיפה תתחילו אך ככל הנראה מי שלן בכפר קיפי יתחיל ממנו. הולכים בערוץ הנחל (הרטוב בחודשים ינואר עד יוני, ויבש בשאר השנה) מאחת הנקודות, הכפר קיפי ועד הגשר או ההיפך, המסלול ללא שיפועים של ממש ולכן אינו מסלול קשה אך עם זאת הוא יחסית ארוך. ניתן גם ללכת רק חלק מהמסלול ולחזור בחזרה, מי שרוצה לעשות חצי מסלול, ניתן ללכת מגשר קוקוריס (יש חניה לרכב) עד גשר שלושת הקשתות ולחזור.
מגשר קוקוריס (ממול לגשר), יש ירידה לעוד שני מסלולי הליכה קלים יחסית - האחד מוביל אל גשר אחר ואורך כחצי שעה לכוון. השני מוביל עד לכפר ויצה Vitsa, הוא קצת יותר מאתגר אך לא מאד קשה ואורך כשעה וחצי לכוון.

 .

מסלול סובב זגוריה Zagori Circuit
דרגת קושי גבוהה - למטיילים מנוסים בלבד
למטיילים רציניים, והייקרים מנוסים המגיעים למטרה זאת, זגוריה הוא כאמור איזור מושלם לשבוע הייקינג מרהיב.
המסלול המלא מתפרס על פני שישה ימים, ובכל לילה עוצרים ללון במקום אחר. אם אתם יוצאים לדרך מוטב לרכוש ספר מקצועי ומפה מקצועית, אך תמצית המסלול (בהרחבה) מפורט בעמוד מסלול סובב זגוריה


צילום: שרית דוידובסקי

.

צומרקה

קויאסה Kouiassa
קל וכיף (לכל המשפחה)

צילום: משה פילברג

מסלול מעיינות קויאסה הוא בגדר "מסלול חובה" למטיילים בצומרקה. המסלול עובר בתוך היער ומגיע עד בריכות המים הצלולים והצוננים של קויאסה. המסלול מתחיל מנקודה לצד הדרך שבין מנזר קיפינה לכפר קלאריטס (כ-4 דקות נסיעה מהמנזר לכוון הכפר). משמאל לכביש תראו מספר מדרגות ושלט קטן מעץ. המסלול מתחיל בירידה מתונה ומדי פעם מים נובעים לצד הדרך מתוך ההר. מימין, בדרך תראו גרם מדרגות גבוה, אל תעלו עליו (אלא אם אתם ערוכים לטיול של כשעתיים בעליה עד לכפר קלאריטס), בשלב מסויים גשר עתיק משמאלכם, אל תחצו אותו אלא המשיכו בשביל מימין ולכו עד לגשרון קטן מברזל, חצו אותו והמשיכו עוד קצת ותגיעו לתחנת מים, בית אבן שנמצא לצד הנחל ומפל מים. בעונה, בית האבן מתפקד כבית קפה קטן. לכו מאחרי המבנה ועלו אל אמת המים (מסתתרת בין הצמחיה העבותה), כעת תלכו לאורך אמת המים הישנה כעשר דקות בתוך יער טרופי, מוצל לחלוטיו עד למעיין קויאסה, בריכת מים צלולים צוננים ובקיץ מרעננים מאד אך עדיין קרים מאד. מסלול הליכה אורך כחצי שעה בקצב נינוח, לכל כוון. 

 .

מפל קטאראקטיס Katarraktis Waterfalls 
דרגת קושי קל מאד

צילום, סיון זמיר

מפלי המים של קטראקטיס Katarraktis מצויים במרכז צומרקה בסמוך לכפר בשם זהה קטראקטיס (תרגום המילה: מפל מים). ולא מדובר במסלול, אלא בהליכה ממש קצרה של 5 דקות. על מנת להגיע אל המפל נוסעים לכוון הכפר קטארקטיס, וכשמגיעים אל הפניה ימינה אל הכפר, לא פונים אלא ממשיכים ישר בכביש המטפס ומתפתל מעלה, עוד כעשר דקות נסיעה, עד לבמנה האבן שהוא בית קפה, שם גם מסתיים הכביש. מאחורי בית הקפה יש שביל קצר של כחמש דקות הליכה אל שני המפלים הגבוהים. שימו לב שהמפלים זורמים בחורף ובאביב בלבד, לאחר רצף גשמים ובתקופת הפשרת השלגים: סוף מרץ, אפריל, מאי, יוני. בחודשים יולי עד ינואר, נדרשים משקעים על מנת שניתן יהיה לראות את הזרימה בשיאה. ועדיין, גם ללא כמויות המים האדירות שווה ביקור במקום זה במרכז צומרקה.
על ההר הזה בצומרקה יש מסלולי הליכה אחרים ברמת קושי גבוהה ובינונית אך עליהם לא נרחיב לעת עתה.

.

קפלובריסו Kefalovriso
דרגת קושי בינונית 

צילום: שרית דוידובסקי

קפלובריסו הוא המפל הגבוה ביותר ביוון וגובהו כ-350 מטר. המפל יורד בדרום הר סטרוגולה המתנשא לגובה של 2112 מטר. המפל זורם כל השנה אך הזרימה המשמעותית היא באביב, ממרץ ועד יוני. בחודשי החורף המסלול אל המפל אינו בטוח בשל הידרדרות אבנים מן ההר. ניתן להגיע למפל בשני מסלולים, האחד יוצא מהרפיוג' של פרמנטה, שנמצא רק 10 דקות נסיעה ממרכז הכפר פרמנטה Pramanta או מהרפיוג' של מליסורגי  Melissourgoi, שנמצא כ-12 דקות נסיעה מכפר פרמנטה. הדרך המובילה אל הרפיוג' של פרמנטה היא דרך עפר של כ-2 קילומטרים (צפי להיסלל כביש אספלט במקום) אך היא עבירה גם לכלי רכב פרטיים (בהילוך נמוך). והדרך המובילה אל הרפיוג' של מליסורגי כוללת דרך עפר של 250 מטר, שוב, עביר לרכבים רגילים גם כן. משני הרפיוג'ים המסלול עובר בתוך יער מוצל ויפה, במורדות הר סטרוגולה, כשהדרך מפרמנטה מעט קצרה וקלה יותר (כ-50 דקות הליכה לכל כוון) לעומת הדרך ממליסורגיס (כשעה הליכה לכל כוון), ובכל אופן בשני המקרים יש עליה תלולה למדי בחלק העולה אל המפל.
כשהמפל מלא במים המחזה מרהיב, אך גם ללא כמויות המים מסלול ההליכה מקסים בתוך היער היפיפה, למרגלות ההר היפה ביותר בצומרקה.
אורך המסלול: 3.5 או 4.5 ק"מ, גובה מצטבר 442 מטר. מתאים גם למשפחות (אם כי לא מסלול מאד קל, מתאים לילדים שמורגלים ללכת במסלולים)

.

הר סטרוגולה Mount Stroggoula
דרגת קושי קלה

צילום: שרית דוידובסקי

סיפרנו לעיל על המסלול אל מפל קפלובריסו, שעל הר סטרוגולה בצפון צומרקה. זה אמנם אחד המסלולים המפורסמים על ההר, אך אינו היחיד. ובקלות אפשר להעביר פה יום בילוי, בין שני הרפיוג'ים, הרפיוג' של פרמנטה והרפיוג' של מליסורגי, בהליכה במסלולים קלים ונעימים לכל המשפחה, בפיקניק, ובביקור ברפיוג'ים הטובלים בנופים אלפינים יפיפיים. המסלול הראשון שתפגשו נמצא מייד אחרי הפניה ימינה לכוון הרפיוג' של פרמנטה, הדרך מתפצלת ימינה אל הרפיוג' ושמאלה אל המנזר, זהו מנזר נשים פעיל, אפשר להיכנס פנימה לבקר, אך בבקשה לכבד, לשמור על השקט ועל לבוש צנוע.
מהמנזר יוצא שביל הליכה (מסומן) אל מערת קצאדוניס Katsadonis. המסלול קצר וקל, הליכה של 20 דקות בתוך היער היפה והמוצל, עד לפתח המערה (אליה נכנסים רק אמיצים בלבד). קצאדוניס הוא גיבור לאומי שפעל בתקופת ההכיבוש העותומאני, ועמד בראש מחתרת שפעלה למען הפיכה ושחרור יוון. הוא נתפס על ידי מלשין מבפנים והוצא להורג על ידי הטורקים והוא רק בן 25. המערה היא אחת ממקומות המסתור של המחתרת, ויש לה חשיבות הסטורית. בכל אופן הטיול ביעד נעים וקליל. 
מפה המשיכו בנסיעה לכוון הרפיוג', בדרך תראו שילוט ליציאה אל עוד מסלול הליכה, גם הוא קל ומוצל ומגיע אל ה-Fountain, מזרקת מים עתיקה.
מהרפיוג' יוצא כאמור המסלול אל מפל קפלובריסו, ואפשרות נוספת היא ללכת במסלול בתוך היער עד לרפיוג' של מליסורגי. המסלול אורך כשעה וחצי לכוון, אינו קשה במיוחד, וגם הוא עובר כולו בתוך היער המוצל.

.

מליסורגי-קריופיגי Melissurgoi-Kriopigi
דרגת קושי בינונית או קלה

צילום: שרית דוידובסקי

המסלול אל מפל קיופיגי יוצא מהכפר מליסורגי Mellisourgoi שבצפון צומרקה. בהגיעכם לכפר הקטן, מחנים במקום המותר לחניה, ויורדים במדרגות אל הכיכר הקטנה, שם יש טברנה ומעיין מים צוננים, אל תשכחו למלא בקבוקים. ממשיכים עם המדרגות למטה וימינה ואז שמאלה על פי השילוט אל המסלול אל המפל. המסלול יורד אל הערוץ ועובר בגשר אבן עתיק ומלווה את נחל מליסורגיוממשיך בתוך היער שבו מסתתרים 2 מנזרים יפיפיים ושמורים היטב, ומסתיים במפל קריופיגי מפל נמוך יחסית בגובה של 25 מטר אך נשפך אל בריכות שכשוך נהדרות. מסלול מקסים לכל המשפחה. אורך המסלול: 3.30 ק"מ, גובה מצטבר 250 מטר, משך המסלול כשעה לכל כוון.
ויש גם אופציה מרעננת ומומלצת, ביום חם, להגיע רק עד הערוץ, כלומר הליכה של דקות בודדות מהכפר מליסורגי, ולהינות משכשוך מרענן בבריכות המים שנוצרות בין הסלעים.

.

קאלאריטס סיראקו Kalarites Syrrako
דרגת קושי בינונית

צילום: שרית דוידובסקי

הדרך הישנה בין הכפר קאלאריטס לכפר סיראקו שניים מהכפרים הציוריים, הוותיקים והמיוחדים בצפון צומרקה היא דרך עתיקה, דרך אבנים (דרכים אלה מכונים ביוון Kalderimi), היא הדרך שקישרה בעבר בין שני כפרים אלה. מסלול זה במלואו מתחיל מהכפר סיראקו ומסתיים בכפר קלאריטס או ההיפך, הדרך עובדת ממש בתוך היער וחוצה גם אפיק נחל  באמצעות גשר קטן. המסלול בדרגת קושי בינוני/קל. על מנת להתחיל את המסלול מהכפר סיראקו Syrako, סעו אל הכפר והמשיכו בפיצול, לכוון הכניסה העליונה אל הכפר. כיוון שלכפר יש שתי כניסות, התחתונה (בפיצול ימינה ולמטה) היא הכניסה היפה והמיוחדת יותר, ואם אתם מבקרים בכפר ולא כדי לצאת למסלול, בהחלט מומלץ להיכנס בדרך זאת. אך אם הגעתם כדי ללכת במסלול, המשיכו כאמור בפיצול בצד השמאלי ובכביש העולה אל הכניסה העליונה אל הכפר, ובמקום בו נגמר הכביש, בכניסה לכפר, משמאל יוצא המסלול ויש שילוט. מפה הדרך יורדת במורד ההר והירידה תלולה למדי ומלווה לעיתים במים הבוקעים מתוך ההר, לכן לכו בזהירות ועם נעלי הליכה טובות. יורדים בגובה של כ-350 מטר עד לערוץ שהמים זורמים בו כל השנה, עוצמת הזרימה משתנה בין עונה לעונה. חוצים את הערוץ במעבר על הגשר הירוק ומפה מתחילה עליה לגובה של כ-400-450 מטר, בשביל מסודר ועתיק אך מוגן במעקה בטיחות (חדש יחסית). מהערוץ ועד לכפר קלאריטס יש הליכה של כ-1.4 ק"מ, לא כל הדרך בעליה. ומגיעים אל מרכז הכפר קלאריטס, פה לכו על פי השילוט Platia (כלומר כיכר) ותגיעו אל מרכז הכפר. בכיכר יש טברנה וגם המקום של נפוליאון - שהוא ספק קיוסק, ספק טברנה קטנה אך ללא שום ספק, מקום חובה לבקר בכפר. לנפוליאון יש גם את המפתח אל מוזיאון הפולקלור, במידה ותרצו לבקר. את הדרך חזרה עושים באותו אופן. המסלול מקסים, אינו קשה במיוחד, העליות בהלוך ובחזור הן מדורגות יחסית ובהליכה איטית, תהנו ממסלול יפיפה וביקור בשני כפרים מיוחדים. כמובן שיש אפשרות לתאם איסוף חזרה אל הרכב אם לא רוצים ללכת הלוך חזור (אם בוחרים באופציה זאת, בחרו את נקודת ההתחלה - קלאריטס או סיראקו, בהתאם להמשך התכנית שלכם).
אורך המסלול כ-1.750 ק"מ, הדרך אורכת כשעה וחצי לכל כוון (בלי לספור את העצירות שאולי תרצו לעשות בדרך, או את הזמן שתבלו בהגיעכם אל הכפר).
ראו גם קאלאריטס סיראקו בצומרקה.

 .

מסלול וידרה Vidra Trail
דרגת קושי קלה

וידרה הוא שמן של הלוטרות החיות לחופי מפל וידרה, כיוון שסביבת המחייה שלהן מצריכה מים צלולים נקיים. המסלול היפה אך הארוךנמתח לאורכו של נהר הארכטוס. המסלול המלא אורך 17.8 ק"מ, אך יש אפשרות לעשות גם מסלול מקוצר, או אף טעימה קטנה ממנו, של כ-2 ק"מ. מגשר פלאקה המפורסם, הגשר הגדול בצומרקה ובבלקן כולו, המסמן את נקודת סיום הראפטינג על נהר הארכטוס, אליו תגיעו בנסיעה לכוון הגשר, ותחנו בבסיס הראפטניג של 'אלפיין זון'. מפה יש שביל מסודר לצד הנהר שמוביל אל הגשר. עלו על הגשר, בזהירות אם אתם עם ילדים, כי הדפנות שלו נמוכות. מצידו השני של הגשר מתחיל המסלול, השלט מורה שמאלה אל תוך היער. בתחילתו תעיפו מבט לאחור מדי פעם כדי להינות מתצפית יפה על הגשר, ובהמשך הוא נכנס לתוך היער הסבוך, לאחר מכן מגיע אל הכביש ומפה אפשר לחזור חזרה בחציית גשר הברזל, ולהגיע אל בסיס הראפטינג ואל הגשר שלכם. מסלול זה קל ונעים ואורך כ-2 ק"מ. המסלול המלא ממשיך ומלווה את הנהר, לעיתים בתוך היער ולעיתים נגלה הנהר משמאלכם. הוא כאמור ארוך למדי, אך לא קשה מעבר לאורכו, השביל מסודר, אין עליות גדולות ולכן באיזה שלב עשוי להיות משעמם, ובוודאי שתצטרכו לתאם הסעה חזרה במידה ואתם הולכים את כולו עד הסוף, אל גשר Tzari. משך המסלול כ-3.5-4 שעות לכוון.

.
.

מפלי קליפקי Klifki Waterfalls
דרגת קושי קלה

צילום: סיון זמיר

המסלול אל מפלי קליפקי Klifki הוא מסלול קל יחסית, לכל המשפחה, שיוצא מהכפר קלנזי Kalentzi במערב צומרקה. מכיכר הכפר יוצאת דרך עפר, עבירה גם לכלי רכב רגילים, נסיעה של כ-2 ק"מ עד לנקודה ששם צריך לחנות ומפה להמשיך ברגל. הדרך רחבה, צופה אל נהר הארכטוס ויורדת עד לסדרה של מפלים, שהתחתון ביניהם נושק לנהר הארכטוס. 
מי שיוצא לראפטינג על הארכטוס (בגדר חובה!), יבקר בכל מקרה במפל התחתון של קליפקי. המסלול אינו קשה, אך הבעיה היחידה היא שהדרך למטה אינה מיוחדת במיוחד, אך יותר מכך, אינה מוצלת כלל, ובקיץ, ירדתם עד למטה, התרעננתם במפלים הנפלאים, ובבריכות המים שהם יוצרים, אבל עכשיו צריך לעלות הכל חזרה בשמש וללא צל. לכן, המסלול מתאיםלמי שלן בקלנזי, למי שעובר שם בכל מקרה ומעוניין במסלול קליל, וכמובן בימים שהחום אינו כבד במיוחד, כי אז זה לא מצדיק את המאמץ ואת החשש ממכת חום.

.

רמה מארקס Rema Marks
דרגת קושי קלה

צילום: שרית דוידובסקי

מי שיש לו מספיק ימים בצומרקה, ומטייל גם בחלק הדרומי שלה, יגיע לכאן רק במידה ובכוונתו ללכת במסלול רמה מארקס Rema Marks. הדרך מצפון צומרקה אורכת לפחות שעה ורבע, שעה וחצי, תלוי מאיפה מגיעים, ועד הכפר המרכזי בדרום, הוא הכפר Vourgareli, שגם בתחומו יש מסלולי הליכה קלילים ונעימים. מוורגרלי נוסעים לכוון הכפר Theodoriana, עוד כחצי שעה נסיעה, ובדרך, קצת לפני שמגיעים אל תיאודוריאנה (המכונה בירת המים של אפירוס), מימין לכביש, יש שילוט קטן אל מסלול רמה מארקס. פה מחנים את הרכב ויוצאים להליכה בתוך היער היפה, בירידה, בין האורנים התמירים. המסלול מסומן ותוך כחצי שעה תגיעו אל המפל הראשון, בריכת מים מוצלת אליה זורמים המים מן ההר בדירוג שתי וערב. ממשיכים עוד כמה דקות ומגיעים אל המפל השני והמרשים יותר, פה המפל המדורג במלוא הדרו. המים צוננים ומרעננים ובקיץ אתם תהנו מטבילה במים בבריכות המפלים. את הדרך חזרה עושים באותו מסלול שבו הגעתם, כמובן הכל בעליה כעת, אך כל הדרך מוצלת, העליה יחסית מתונה, אז לאט לאט ותוך כ-45 דקות תגיעו חזרה אל הרכב. מסלול יפיפה ולכל המשפחה.

.

מפלי סודה Souda Waterfalls
דרגת קושי קלה

צילום: שרית דוידובסקי

למי שסיים את מסלול רמה מארקס, או למי שלא רוצה לצאת למסלול רמה מארקס, המסלול הבא הוא קל ופשוט ובסופו שני מפלים גבוהים ומרשימים שזורמים כל השנה.
מרמה מארקס ממשיכים בנסיעה אל הכפר תיאודוריאנה, וממרכז הכפר על פי השילוט אל מפלי סודה, ולא לא זורמים פה מים מבעבעים, אלא Souda waterfalls. המסלול מסומן, קל ואורך בין 15-20 דקות הליכה על למפל בדרך מתונה וקלה, מוצלת ברובה ומלווה במעיין זורם ומימיו צלולים וניתנים לשתיה. המפלים הגבוהים שוצפים ואין אפשרות להיכנס לבריכות המים, הגישה אינה נוחה, אך בהחלט לשבת בצל ולהתפעל מעוצמת המים הניתזים מגבוה.

הצטיידו בנעליים מתאימות וצאו להינות מכל הטוב הזה. יאסו!

יוצאים לטיול בצפון יוון ועדיין אין לכם מסלול
קחו מסלול כתוב כולל המלצות ומידע רב וכולל הוראות נסיעה
 
המסלול נכתב ע"י זמיר סיון וצוות הייעוץ של אתר יוון והאיים והוא מותאם למי שנוסע לצפון יוון ההררית לתקופה של בין שבוע ל 20 יום "מסלול מודולרי", ניתן לרכוש סיסמא לכניסה לעמוד הטיול.
למידע נוסף »

 


Greece and the islands- אתר יוון והאיים

ראו גם מסלול טיול מומלץ לצפון יווןPowered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il