Greece and the islands- אתר יוון והאיים
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

יום טיול בראש השנה

הקיץ אוטוטו נגמר, הסתיו בפתח, בין לבין יש כמה ימים יחסית שקטים מעבודה המזכירים לי שראש השנה בפתח. את השנה החדשה חוגגים בדרך כלל עם המשפחה והחברים אבל אני לא בארץ לחגוג איתם, אז מה עושים? יכולתי לנסוע כ-4 שעות לכל כיוון רק כדי לאכול ארוחת ערב עם עוד הרבה ישראלים שאני לא מכירה.... הרעיון לא הלהיב אותי במיוחד אז בחרתי במנוחה. החלטתי להתנתק קצת מהכל, לנוח ולהתכונן לטיולים הקרובים. אבל אני ביוון!! ואם אנחנו הישראלים מחפשים כל סיבה למסיבה, היוונים עושים את זה קצת יותר טוב. הם פשוט חוגגים, לא צריכים סיבה חוץ מהחיים עצמם. המוסקטריות היווניות שלי [אלני ופופי] החליטו עבורי: "תשכחי ממנוחה, היום חוגגים! והדרך הכי טובה לחגוג ולפתוח שנה חדשה היא לפנק את הגוף והנשמה".  אחרי ארוחת בוקר מפנקת נסענו לפנק את הגוף בסאונה טבעית בהרים - Baths of Amarantos ואיזו מן מדריכת טיולים אני אם לא אהפוך את זה ליום טיול כמו שאני אוהבת?? את היום התחלנו בקפה קליל ב קוניצה, עיירה קטנה [כ-3000 תושבים] ליד הגבול האלבני, קטנה אבל מלאת חיים. משם המשכנו לתצפית על נהר האוס Aoos הזורם בדרכו לאלבניה. קצת פחות זורם כרגע [בנקודה בה היינו] אבל אי אפשר להסתכל עליו ולא לדמיין את הזרימה שתהיה בו בקרוב.

עצירה נוספת בדרכנו הייתה בטחנת קמח ישנה מהסוג שמונע על ידי מים ולא חסר כאן מים! הטחנה שימשה בימי עבר את תושבי הכפרים מסביב לטחינת הדגנים. כיום היא פעילה אך ורק לצרכים לימודיים, ילדי בתי הספר האזוריים מגיעים לראות איך עבדה הטחנה בעבר. הטחנה לא מרשימה כמו המיקום שלה- בתוך חורש שנראה כאילו יצא מספר אגדות. ירוק בכל כיוון בו תסתכלו, צמחים שונים עם נגיעות קטנות של צבע, מים קרירים וצלולים זורמים בשפע עם מפלים ונחלים קטנים. מקום אידיאלי לפיקניק קל. לא רחוק מהטחנה נמצא שביל הליכה [כ-100 מטר] לגשר עתיק מהמאה ה-19 ובקרבתו מים זורמים בהם ניתן לרחוץ בהנאה. קצת הזכיר לי את הגשר מעל נהר הוידומאטיס, אבל רק קצת, אחרי הכל הוידומאטיס בזגוריה יפה יותר ויש לו את הקסם הייחודי לו. אחרי העצירה המרעננת המשכנו למטרה העיקרית שלשמה הגענו - אדים! טבעיים!!

הכפר Amarantos או כמו שהיוונים מבטאים את זה- אמאראדוס Amarados, שמשמעות שם הכפר היא "הפרח שלא קמל" ממוקם גבוה בין עצי אורן ונוף פראי, כ- 15 קילומטרים מגבול אלבניה. אין בו הרבה תושבים אבל כן יש בו את אחת מהמסורות עתיקות הימים ביוון - המקוננות. הכפר הזה הוא היחיד באזור בו ניתן למצוא את הנשים האלו. דבר נוסף שיש בו זה הנוף המרהיב של ההרים. הר סמוליקאס Smolikas היושב בצפון אפירוס ומתנשא לגובה מרשים של 2637 מטרים [השני בגובהו אחרי האולימפוס] והר גראמוס Ghramos היושב מעבר לקוניצה, ממש על גבול אלבניה.

מכיוון שבאנו להתפנק עשינו את דרכנו למרחצאות האדים שלמעשה מבוססות על אוויר חם הזורם מחלקו הפנימי של כדור הארץ, מה שהופך אותם בעצם לאחד המקומות המיוחדים במינם באירופה. לא המצאנו את הגלגל, המקום היה ידוע בסגולות המרפא שלו עוד מתקופת העות'מאנים ביוון וידוע כעוזר לטפל ולהקל במחלות שונות כמו: מחלות בדרכי הנשימה, מחלות עור, מחלות ראומטיות, דלקות פרקים, הפרעות במחזור הדם ועוד. עם טמפרטורה של  33-38 מעלות וכמעט 100% לחות יש לטענת המקומיים השפעות מועילות רבות: ירידה במשקל, הפחתת צלוליטיס, עליה של מחזור החמצן בעור, חיזוק העור וגמישותו ועוד. ליד תאי המרחצאות יש סלע גדול, חלק מן ההר למעשה ובו סדקים לאורך ומספר פתחים מהם יוצא חום רב. לתוך סלע זה חיברו צינור גדול המעביר את האדים לתוך המרחצאות. חצי שעה בפנים והתחושה נפלאה! כשיושבים בפנים ומזיעים היטב מרגישים איך כל הרעלים בגוף מתנקזים החוצה אבל רק כשיוצאים החוצה מרגישים את ההבדל. ההרגשה היא של קלילות שלא ניתן לתאר, כמעט כמו ללכת על עננים, העור מרגיש נעים ואפילו לנשום זה פשוט תענוג. כמובן שבשלב הזה כבר נפתח התיאבון [לא נכנסים למרחצאות על בטן מלאה] אז התיישבנו מול הנוף עוצר הנשימה של ההרים לארוחה יוונית טובה.

אחרי ארוחה טובה ורגיעה החלטנו לקפוץ לכפר אגיה וארבארה Agia Varvara [הקדושה ברברה] לא רחוק מאמאראנטוס ולבקר את ואסיליקי וקוסטאס, בני משפחתה של אלני. יש 2 דרכים בהם ניתן להגיע לכפר אבל לא משנה באיזו דרך תבחרו תגיעו לאותה נקודת גישה לכפר, דרך קלדרימי [דרך חמורים עתיקה] המרמזת על יופיו של הכפר שנראה כאילו הזמן עצר בו מלכת. בכפר הקטן יש כנסיה  מ-1750, בית ספר שלא משמש אף אחד היום וכ-70 בתים ולא יותר מ-150 תושבים וזה רק בקיץ. אנחנו הגענו בזמן בו נמצאים רק כ-12 תושבים בכפר ולמעשה כל הבתים סביבנו, סביב הבית של ואסיליקי וקוסטאס, היו ריקים מנפש חיה. שמו של הכפר בעבר היה Plavali, שם סלאבי שמשמעותו [לטענת המקומיים] "המקום שיש בו הרבה מים" והאמת שזה נכון, מים יש כאן בשפע, זורמים בכל מקום, בכפר ובדרך אליו ויכולה להעיד על כך כמות הצמחיה שמסביבנו. אצל ואסיליק וקוסטאס התענגנו על אירוח יווני במלוא מובן המילה- קבלת פנים חמה, שולחן עם מטעמים והכל מעשה ידיה של ואסיליקי, אפילו האלכוהול הנהדר :) אחד הדברים שאני הכי אוהבת לאכול זה הסיקומאידס Sikomaydes - חטיף אנרגיה טבעי לחלוטין העשוי מתאנים ואגוזים בלבד, ללא שום תוספות!! ואסיליקי קוטפת את התאנים והאגוזים מהעצים בחצר הבית ומכינה אותם במו ידיה כמו עוד הרבה מטעמים נוספים. גם את הציפורו הביתי שלה קשה לפספס בעיקר כשהיא מכינה ממנו ליקרים טעימים עם דובדבנים ולימונים.

לשבת במרפסת בזמן שקיעת השמש עם החברים, האוכל הטוב והשתיה כשמסביב דממה מוחלטת שהדבר היחיד המפר אותה הוא קול הצחוק שלנו הבהיר לי שוב שגם אם אני רחוקה מהבית והמשפחה אני עדיין מוקפת בחברים שהם כמו משפחה [אין על האירוח היווני], את הבית יוצרים איפה שנמצאים ואני מרגישה ביוון כמו בבית ושלא יכולתי לבקש דרך יותר מוצלחת לפתוח את השנה החדשה. מה עוד נשאר לי להוסיף? שיהיו לכולנו ימים טובים, מלאים בבריאות ואושר, אוכל טוב וחברים טובים, שתהיה לנו שנה מוצלחת ומתוקה ושלא ייגמרו לנו הדרכים.

שנה טובה מיוון!!


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il