האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

פאקסי , פאקסוס Paxi

פאקסי Paxi

האי פאקסי Paxi, קרוי ע"י המקומיים גם פאקסוס Paxos מצוי דרומית לאי קורפו וסמוך לרצועה המערבית של מחוז אפירוס יוון. מבחינה מנהלתית הוא שייך גם לקבוצת האיים היונים וגם למחוז אפירוס. ניתן להגיע אל האי בהפלגה של כשעה וחצי מנמל איגומניצה, הנמל הראשי במחוז אפירוס, צפון יוון. מקושר בקו הפלגה גם אל האי קורפו. כמו כן ניתן להגיע אליו גם מעיירת הנופש פארגה  שנמצאת על חוף הים האיוני (Ioanian Sea) במחוז אפירוס.
כאשר אתם מתכננים טיול בכפרי זגוריה או צומרקה ומעוניינים לשלב כמה ימים של אי יווני, וקורפו מתוייר מדיי לטעמכם, פאקסוס הוא בחירה נפלאה. מעבורת הנושאת רכב מגיעה לפאקסי מאיגומיניצה או מקורפו, השייט מפארגה אינו מתאים למפליגים עם רכב, אך בהחלט יכול להתאים כיום טיול בודד, מהבוקר עד הערב.

מקומות הלינה על האי פקסי, ראו כאן, אינם רבים, שכן האי קטן, ולכן מוזמנים זמן רב מראש. אם לא הזמנתם מספיק מוקדם חפשו אי אחר לחופשתכם :-) 

האי פקסי - או פאקסוס, מצוי כאמור, דרומית לאי קורפו, ומתפרס על שטח של 76 ק"מ בלבד, כלומר שתוכלו להקיף את האי בנסיעה על הכבישים הראשיים שלו, בפחות מחצי שעה. על פי המיתולוגיה היוונית, האי פאקסי נוצר על ידי פוסידון, כאשר זה היכה בקלשונו על האי קורפו ו"בצע" ממנו חלק קטן, מקום בו הוא יכול למצוא שקט ושלווה.
פאקסי הוא ללא ספק אי מיוחד, קטנטנן ועל אף גודלו הוא יחסית מיושב וחיים בו אנשים כל השנה ולא רק בעונת התיירות. האי הוא גם יצרן שמן הזית השני בגודלו ביוון, האי מלא מטעי זיתים, בכל מקום שתביטו או תלכו, עצי זית יהיו שם.
באי פאקסי שלושה ישובים מרכזיים: גאיוס Gaios, בירת האי והישוב המרכזי ביותר באי, אליו מגיעות המעבורות וההפלגות מאיגומניצה, קורפו ופארגה. שוכן בדרום מזרח האי. עדיין מדובר בישוב קטן וציורי בעל סמטאות צרות ושוקקות חיים בעונה. ישוב נוסף הוא לוגוס Longos, שוכן צפונית לגאיוס, במזרח האי, ישוב קטן וציורי השוכן על שפת ים, פעיל בעונה בלבד, מחוץ לעונה חיים פה מעט תושבים ומלבד מכולת, אין מקומות בילוי פועלים. והישוב השלישי הוא לאקה Laka, בצפון האי, וגם הוא תיירותי ומרוצף סמטאות צרות ציוריות, פה תמצאו גם כמה מלונות קטנים וכמובן טברנות ובתי קפה, ולצד הישוב יש כמה חופים שניתן להגיע אליהם ברגל.
מלבד שלושת הישובים המרכזיים הללו, יש עוד כמה קטנים יותר ולא מתוירים. 


גאיוס, בירת האי ונמל הכניסה (צילום: שרית דוידובסקי)

החופים של פאקסי
החופים של פאקסי, כולם בלי יוצא מן הכלל, בעלי מי טורקיז צלולים ונקיים. בפאקסי אין חופים חוליים אלא רק חופים עם אבני חלוקים. מלבד כמה חופים שהגישה אליהם קלה, אל מרבית חופי האי תצטרכו להגיע בנסיעה בדרכי עפר, לא תמיד עבירות לרכב רגיל, או להגיע בסירה, או בהליכה - ההליכות לרוב לא ארוכות.
בכל אחד מהישובים המרכזיים ניתן לשכור גם סירות לשייט עצמאי, איתם תוכלו להגיע אל החופים הקרובים ואף לשוט עד אנטי פאקסי (פרטים בהמשך העמוד)
לצד הישוב לאקה יש סדרה של חופים שניתן להגיע אליהם בהליכה קלה מלאקה: חוף Laka, חוף Kanoni וחוף Meattie Buir
בלוגוס יש חוף ממש לצד הישוב ובגאיוס יש חוף קטן דרומית לישוב, כלומר העיירה שוכנת על הים אך ללא חוף. וכמה דקות נסיעה צפונית לגאיוס נמצא חוף Kaki Lagkada שהוא קל יחסית להגעה, והוא חוף מסודר עם שמשיות וביץ' בר.

בצד המערבי של האי, נמצא החוף הכי מפורסם באי, זה שהמקומיים הכי אוהבים, חוף ארימיטיס Erimitis, אבל כדי להגיע אליו תצטרכו לנסוע בדרך עפר במשך כ-5-7 דקות מהכביש הראשי (כשאנחנו אומרים ראשי אנו לא מתכוונים לאוטוסטרדה :-), ולאחר מכן לרדת במשך כרבע שעה ברגל אל החוף (זה אומר לעלות את כל הדרך חזרה אחר כך). דברים טובים באים עם עבודה - אז לא לוותר ולעשות את הדרך, החוף יפיפה ומימיו טורקיז, מצוק גדול ולבן ניצב על החוף ומשווה לו תפאורה דרמטית ויפה.

בדרום האי שוכנים למעשה עוד שני איים שהם ממש צמודים זה לזה ואל פאקסי: מוגוניסי Mongonisi וקלצוניסי Kaltsonisi. כביש קצר וצר מחבר בין פאקסי למוגוניסי. בחיבור בין האיים יש תפאורת סלעים והיוצרות של בריכות מים רדודות ומקסימות, אפשר ללכת על הסלעים ולטבול במים, חוויה של חוף מסוג אחר.


בין האי פאקסי לאי מוגוניסי, היווצרות של בריכות רדודות של ים
(צילום שרית דוידובסקי)

הצד המערבי של האי, כולל לאורך קו החוף כמה וכמה מערות ותצורות סלעים מרהיבות שנוצאו כתוצאה מפעילות געשית. המפורסם ביותר באי הוא קשת טריפיטוס Tripitos Arch בחלק הדרומי של פאקסי. על מנת להגיע אל הגשר תצטרכו לצאת לשיט עם סירה. יש מסלול קצר וקל שמגיע אל נקודת תצפית אל הקשת, אך שימו לב: המסלול קצר וקל ואורך כרבע שעה בלבד, אך בהגיעכם לנקודת התצפית אתם חייבים לגלות אחריות וזהירות ולא להתקדם מעבר לנקודה הבטוחה. כבר ראינו חכמולוגים שעלו על הקשת עצמה על מנת להשיג תמונה טובה - זה בלתי נתפס שככה אדם יסכן את חייו בשביל תמונת אינסטגרם. זה מסוכן!!! מאד מסוכן. הגיעו אל הנקודה שממנה ניתן לראות ואף לצלם את הקשת אך לא מעבר לכך.


קשת טריפיטוס, צולם מנקודה בטוחה (צילום: שרית דוידובסקי)הדרך הכי מומלצת להגיע אל הקשת, בסירה.

.

אנטיפאקסי Antipaxi
אי נוסף וקטן אף יותר, שוכן דרומית לפאקסי ונקרא אנטיפאקסי. אין ביקור בפאקסי בלי גיחה אל אנטיפאקסי, שכן עליו נמצא אחד החופים המפורסמים ביוון, חוף ווטומי Voutoumi, חוף חולי עם מי טורקיז צלולים כל כך. עליו יש גם טברנה, ועוד אחת במעלה הגבעה, צופה אל החוף ומספקת נקודת תצפית מגבוה על צבע המים הבלתי נתפס.
איך מגיעים?
מהכיכר של העיירה גאיוס Gaios באי פאקסי, יוצאות מוניות ים. משך השייט 10 דקות. אין צורך להזמין מראש, פשוט מגיעים לכיכר ולוקחים מונית ים. אלה גם חוזרות מהחוף במהלך היום. המחיר הוא 15 יורו לאדם הלוך חזור.
חוף נהדר וחולי נוסף נמצא גם בצפון אנטי פאקסי, קרוב לחוף ווטומי, הוא חוף וריקה Vrika ובאפשרותכם לרדת גם בחוף זה עם מונית הים.


חוף Voutoumi באנטי פאקסי (צילום: שרית דוידובסקי)


חוף Voutoumi באנטיפאקסי, הגעה במונית ים או בסירה עצמאית מגאיוס, פאקסי
(צילום: שרית דוידובסקי)

.

אפשרויות לינה מומלצות בפאקסוס 
מזכירים שהאי קטן, האפשרויות מצומצמות והביקוש בעונה גבוה, לכן יש להזמין מספיק זמן מראש על מנת להבטיח מקום. מלונות ממש מפנקים לא תמצאו פה. גם לא מלונות חוף, החופים בפאקסי דורשים הגעה מיוחדת ואין מלונות על החופים. ובכלל יש מעט מאד מלונות ויותר דירות ווילות להשכרה. המלצותינו ללינה בפאקסי:

Paxi Resort - Adults Only
מלון מומלץ בפאקסי, ממוקם כעשר דקות הליכה ממרכז גאיוס. המלון מארח מבוגרים מעל גיל 18 בלבד. כולל יחידות אירוח בבתי אבן, הבניה האפיינית לאי. בכל יחידה יש חדר שינה וחדר מגורים, מטבחון לשירות עצמי. ארוחת בוקר לאורחי המלון מתוך בחירה של מנות. בריכה משותפת, וגן. המלון, כמו כל האי, מוקף עצי זית. אחד המלונות הבודדים באי, כדאי להזמין הרבה הרבה מראש. לפרטים והזמנה לחצו כאן

Paxos Fairytales House
בלב ליבה של גאיוס, במיקום מרכזי באחת הסמטאות של העיירה, פניה קלה מהטיילת היפה, בית עם חצר נעימה ובקומה מעל שני חדרים. אפשר להשכיר גם חדר אחד ולא חייבים את שתי היחידות. בכל חדר יש מיטה זוגית, מקלחת ושירותים, מיני בר ואמצעים להכנת קפה ותה (קומקום, מכונת קפה). מעוצב באופן מודרני ונעים מאד. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Tori e Merli
מלון מומלץ נוסף בפאקסי, נמצא על הדרך ללאקה, דקות בודדות לפני הכפר, מוקף מטעי זיתים ושוכן במבנה ונציאני עתיק מהמאה ה-18, ששופץ לחלוטין וכולל גם בריכה משותפת. כל היחידות מרווחות מאד ומעוצבות בסגנון קלאסי ונעים. במלון פועלת גם מסעדה המציעה ארוחות ערב. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Villa Agnanti
וילה מומלצת למשפחות, או 3 זוגות שרוצים לחלוק וילה, נמצאת במרכז האי פאקסי, על הדרך בין גאיוס ללאקה, במיקום שאין לנו סיכוי לזכור את שמו: Vlachopoulatika. בוילה יש 3 חדרי שינה, בריכה, גינה וציוד ברביקיו, ונוף יפה לים ואל מטעי הזיתים. האירוח נפלא ועוזר, בעלת הבית ממש מקסימה ועוזרת בכל סוגיה הקשורה לאירוח ולבילוי באי. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Villa Stephania
וילה גדולה מומלצת למשפחות גדולות, קבוצת חברים, בוילה יש 6 חדרי שינה ו-6 חדרי רחצה. ממוקמת בצפון האי, בין לוגוס ללאקה. המטבח מאובזר ובחצר יש אמצעים להכנת ברביקיו וכן שולחן אוכל גדול.בוילה יש בריכה וטרסה הצופה אל הים. גם בחדרים יש מרפסת קטנה עם נוף לים. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Efthimia Villa
וילה מומלצת למשפחה, שכוללת שני חדרי שינה ובריכה פרטית. הוילה נמצאת על הדרך בין גאיוס ללוגוס, מרחק קצר מאד מחוף Kaki, שהוא חוף נפלא ומסודר. בגינה יש אמצעים להכנת מנגל. המטבח בוילה מאובזר לחלוטין. המקום נקי, משופץ ונעים. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

.

המלצת זמיר סיון עורך אתר יוון והאיים
אך ! פאקסי פאקסי.... לכמה מהאיים הכי יפים של יוון הגעתי בטעות, בכלל הייתי בטיול באיטליה, ובוקר אחד החלטתי לקחת הפלגה מברנדיזי לאי קורפו של יוון, זה היה בשיא עונת התיירות לפני הרבה שנים, אחרי שלושה ימים בחדר קטן על גג של מלון בעיר קורפו [החדר היחיד שהיה פנוי] חיפשתי אי קטן ושקט יותר, על המפה ראיתי נקודה קטנה דרומית לקורפו, הלכתי על זה, הגעתי לאיון מקסים, עם המים הצלולים ביותר בכל יוון, עם אווירה רומנטית שאי אפשר בכלל לדמיין, אם חיפשתם אי יווני לירח דבש מיוחד, זהו פאקסי. קחו בחשבון שההגעה אליו קצת מורכבת, אך אם זה מה שאתם מחפשים זה שווה כל דקה של דרך!, פאקסי פאקסי, לא הגעתי אליו מאז, עברו כבר למעלה מ 10 שנים ואני מתגעגע מאד.."

עוד רעיון ליום טיול מפאקסי: תוכלו להגיע לעיירת החוף המקסימה פארגה Parga המצוייה כ-50 דקות הפלגה בסירה. בפארגה נמצא אחד החופים המרהיבים ביותר של יוון. על אף שהיא עיירת נופש מאד פופולארית [לתיירים מסקנדינביה ואיטליה] יש בה קסם מיוחד והיא טובלת בנוף ציורי ומקסים ביופיו.


גאיוס. צילום שרית דוידובסקי

מול גאיוס שוכן אי נוסף, מרחק מטרים ספורים. ניתן להגיע אליו בשחיה מגאיוס, או עם סירה. האי הוא גבעה עם יער וניתן לטייל רגלית (דורש טיפוס). על האי יש כנסיה קטנה וכן שרידי מבצר. האי שימש בעבר כמגן על פאקסי, ניצב בעמדה שמסתירה את גאיוס מהים ולכן עליו הוצב המבצר שהגן מפני פיראטים ופולשים. 


אם אתם מגיעים לחופשה ארוכה ביוון. ופאקסי בתכנית, בלו על האי פאקסי מספר ימים ולאחר מכן הפליגו לאיגומיניצה ומשם לכפרי זגוריה, ותקבלו שניים מהאיזורים היפים ביותר ביוון: גם אחד האיים המרהיבים ביותר וגם איזור הטבע המרשים והעוצמתי ביותר ביוון המצוי מרחק קצר של הפלגה ונסיעה מהאי, בצפון יוון גבול אלבניה: ראו כפרי זגוריה


PAXOS ISLAND GREECE - 2013 VIDEO HD from Luigi Palumbo on Vimeo.אני ראיתי שם את ניקולאס קייג' נופש על היאכטה הפרטית שלו. פאקסי הוא אחד האיים הקטנטנים והקסומים של יוון, אבל אל תחשבו אפילו להגיע אליו בעונת התיירות מבלי שביצעתם מראש הזמנה למלון. מספר מקומות הלינה באי זה אינו גדול, קחו זאת בחשבון.המלצות על מלונות, וילות, דירות נופש או צימרים בכל יוון היבשתית ואיי יוון.
עזרה בחיפוש מידע על יוון או עזרה והתמצאות באתר איי יוון הישראלי
עזרה בנושא העברות, סיורים, שרותי קרקע לבודדים ולקבוצות, כולל הסעות ומיניבוסים.
המלצה על ספקים יוונים בכל התחומים, מפעילי אטרקציות, ראפטינג, ג'יפים, טיולים, מדריכים ועוד.
 פנייה בכל נושא אחר הקשור לנופש וטיולים ביוון, לבודדים, קבוצות וסוכני נסיעות.
אנו משיבים למאות פונים מדי יום כל השנה, השרות ללא תשלום!, העזרנו בנו ותהנו.

 

מחפשים אי יווני מקסים שאינו מורכב להגעה? אי שלא התגלה ע"י המוני התיירים? נסו את האי היווני אנדרוס, אי מקסים ואטרקטיבי המצוי במרחק של הפלגה קצרה מאתונה, קל מאד להגעה ומספק אפשרות לחופשה יוונית קסומה במיוחד, למידע נוסף על האי היווני אנדרוס, עיברו לעמוד האי אנדרוס באתר יוון והאיים.

אהבתם את הרעיון, ייתכן ויעניינו אתכם עוד כמה איים קטנים ומרהיבים של יוון ראו גם את :
אנאפי - סיקינוס - אגיסטרי - ראו גם טיסה ליוון

תגיות : פאקסי, פאקסוס, פאקסוי.


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il