האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

קיתירה Kythira

האי קיתירה

האי קיתריה ממוקם מצפון מערב לאי כרתים, בסמוך לחופי הפלופונז. על פי המיתולוגיה היוונית האי קיתירה הוא מקום הולדתה של אפרודיטה, אלת האהבה והיופי אשר נולדה מקצף הגלים מול חופי קפריסין ונישאה על גבי הגלים עד לחופי האי קיתירה. עד היום ישנו ויכוח ניצחי בין האי קפריסין לאי קיתירה באשר לחוף אשר יכול להיקרא בגאווה החוף של אפרודיטה. אחד מהסממנים של האי הוא סלע חשוף בלב הים הקרוי אנטיקיתירה. באזור זה נמצא הפסל המפורסם מברונזה אשר עונה לשם "העלם מאנטיקיתירה" . פסל זה נשלה ממעמקי הים בתחילת המאה ה- 20 . הנוף של האי קיתירה הוא הררי ואף מדברי למדי, ובין אותם הרים שוכנים עמקים אשר מובילים אל חופים מקסימים ובתוליים. האי מחולק לאיזורים השונים זה מזה בתכלית. חלקם די צחיחים חלקם ירוקים להפליא. האקלים השורר באי הינו ים תיכוני ועל כן תמצאו באי הרבה מעיינות שופעים במהלך כל השנה וצמחייה מוריקה ושופעת. באי קיתירה ישנו מבחר גדול של חופים עוצרי נשימה ביופיים המרהיב , אך בשל מבנהו ההררי של האי ישנה גישה סלולה ונוחה רק אל כמחצית מהחופים הללו. בין החופים המומלצים תמצאו את חופי קלאדי -  Kaladi ואת חוף פירי אמוס - Fyri Ammos האי קיטירה מאד מושפע מהעיצוב של האיים הקיקלאדים של יוון, כמו סריפס, סיפנוס פארוס נאקסוס, אמורגוס וכיוצ"ב.. בהחלט מי שיגיע לכאן ומכיר את האיים הקיקלאדים המרכזיים ירגיש כאן אוויה מאד מוכרת, ועם זאת קצת יותר "מנותקת".. הכבישים בין הכפרים נראה כאילו שמובילים לשום מקום.. אבל מסתיימים בכפרים קסומים בין שיפולי ההרים ולצד החופים של האי..

בנוסף לחופים מקסימים וגבעות נעימות, על האי גדלים כמה כמה צמחים מאד יחודיים, אחד מהם הוא ה Panda zi פרח צהוב "שחי לנצח".. עם ריח מאד מיוחד שמזכיר מעט "כורכום", הפרח גדל על איון סלעי קטן דרומית לקיתירה, בתים רבים ברחבי האי מקושטים בפרח שחי לנצח וצומח רק במיקום זה של יוון, בנוסף ברחבי האי גדלים אגסים קטנים ומיוחדים, טעימים במיוחד, המשמשים גם למגוון תבשילים ומעדנים מקומיים ואם מדברים על מה לאכול, אז באי פזורות טברנות ומסעדות רבות, גם בהרים וגם לאורך החופים של האי עם אוכל טרי מהים ומהצומח ברחבי האי, שלמרות שיש לו מראה מדברי מעט הוא פורה במיוחד, בזכות עשרות מעיינות ונחלים החבויים ברחבי האי.. קיתירה גם ידוע מאד בזכות הדבש שלו, שנחשב למהטובים והאיכותיים ביוון.


בצילום חוף קפסאלי, מתחת לבירת האי חורה.

דרכי הגעה ומלונות בקיתירה: לקיתירה ניתן להגיע ממספר נקודות, הדרך הנפוצה היא דרך אתונה. הזמינו טיסה לאתונה דרך עמוד טיסות ליעדי יוון. מאתונה ניתן להגיע לאי עם טיסה פנימית לקיתירה או עם הפלגה מנמל פיראוס עם חברת SEAJETS, אבל קחו החשבון שאין הפלגות בכל עת [ למעשה בעונת התיירות מתקיימות שתי הפלגות מפיראוס לקיתירה 6 שעות ] פרטים והזמנה ניתן לבצע דרך עמוד הזמנת כרטיסי הפלגה של אתר יוון והאיים, כמו כן ניתן להגיע לאי קיתריה  מ 2 נמלים בפלופונז: מנמל Napoli vion, מנמל gythio מנמלים אלה מתקיימות מספר רב יותר של הפלגות, אך אז יהיה עליכם לנסוע כ 4 וחצי שעות מאתונה, אלה אם אתם כבר מתוכננים להיות בטיול בדרום הפלופונז ואז זו דרך ההגעה הקלה והמעדפת ביותר על מטיילים באיזור זה שרוצים להגיע לאי קיתיקה. מלונות בקיתירה. אם תהיו מעוניינים בעזרה בחיפוש מלונות מומצלים באי, עברו לעמוד המלצה על מלון ביוון.  בנוסף לכך האי קיתיריה מקושר ע"י הפלגה עם האיים ספאצס ועם אנטיקיתירה.קיתירה משתרעת על פני 280 קילומטרים רבועים. באי פזורים כפרים קטנים וקסומים אשר תושביהם מתפרנסים בעיקר מתיירות ועל כן לא בכדי תושבי קיתירה הינם ידידותיים ומסבירי פנים , דבר המעניק אווירה מיוחדת למקום. מקור פרנסתם המשני של תושבי המקום הוא הדבש אשר נחשב למשובח ומיוחד במינו. האי קיתירה עשיר מבחינה תרבותית. באי שוכנות הרבה אנדרטאות אשר מנציחות רגעים שונים מההיסטוריה שעברה על האי . הארכיטקטורה באי קיתירה מושפעת מהתקופה הביזנטית של ימי הביניים וניתן למצוא באי מונומנטים רבים מתקופה זו .

העיירה Chora

העיירה Chora שוכנת בדרום האי קיתירה. זוהי עיירה קטנה ומלאה באווירה נעימה וקסומה. בעיירה פזורים בתים מסויידים ביניהם סמטאות ציוריות בהן שיחי בוגנוויליה ועצי דקל, קשתות, כנסיות, מגדלי פעמון וטירה שנבנתה לפני ימי הביניים. בהגיעכם לכורה מומלץ לבקר במוזיאון המקומי אשר פתוח כול יום בין השעות 08:30- 15:00 למעט יום ב' בו סגור המוזיאון. 

הכפר Avlemonas

הכפר Avlemonas שוכן בחלקו המזרחי של האי קיתירה. כפר דייגים קטן במרחק של 26 קילומטרים מהעיירה כורה. בכפר ישנם מפרצים רבים אשר מעניקים תפאורה טבעית וקסומה למקום. תושבי המקום חביבים ומסבירי פנים  כאן תוכלו למצוא את Kastelo - טירה זעירה עם השפעות מהתקופה הוונציאנית אשר נבנתה בכניסה אל הנמל ושימשה כמגדל שמירה. בימינו הפכה הטירה לאטרקציה תיירותית והיא אידיאלית לטיולים ארוכים לאור הירח.  

המערה של אגיה סופיה

המערה שוכנת בחוף המערבי של האי בתוך מפרץ Kokala, כ- 50 מטר מעל פני הים, ליד הכפר Mylopotamos. בכדי להגיע אל המערה תצטרכו לעבור דרך מפותלת ולא קלה, היות ואין כביש אספלט שמוביל אליה. בתוך המערה ישנם נטיפים קסומים שנוצרו כתוצאה מהשילוב של קור ולחות ששוררים דרך קבע במערה בכל עונות השנה. האגדה מספרת כי גופתה של אגיה סופיה קבורה במקום. במאה ה – 12 הוסבה המערה לכנסייה תת קרקעית. בכפר Mylopotamos הסמוך תמצאו קפלה שנבנתה בשנת 1875 לזכרן של אגיה סופיה ובנותיה הלא הן: אהבה, אמונה ותקווה . אורכה הכולל של המערה קרוב למאה מטרים. 

המערה של CHOUSTI

המערה שוכנת בכפר Diakofti. בחפירות האחרונות שביצעו ארכיאולוגים נמצאו שרידים משנת 3800 לפנה"ס אשר מעידים כי כבר אז האי היה מאוכלס. בכניסה למערה ישנם פסלי אבן מהתקופה ההלניסטית. במערה ישנן גומחות אבן אשר מעידות כי חלל המערה תיפקד גם כמקום קדוש שבו נערכו טקסים. 
 

המוזיאון הארכיאולוגי של קיתירה

המוזיאון נבנה בשנת 1911  במוזיאון אוספים מרשימים של כלים פרי היסטוריים מהתקופה המיקנית  בין היתר תמצאו שם אגרטלים, כלי חרס שונים , פסלים, כתובות ומטבעות עתיקות מהתרבות המינואית. האריה הארכאי של Kythera הוא אחד המוצגים החשובים ביותר במוזיאון  בשל חוסר מקום במוזיאון, רבים מהגילויים והממצאים מאוחסנים ומוצגים במוזיאון הארכיאולוגי של פיראוס. הכניסה אל המוזיאון חופשית. 

המוזיאון הביזנטי של קיתירה

המוזיאון מציג אוסף נדיר של ציורי קיר  (hagiographies) אשר הובאו אל המוזיאון מכנסיות נטושות. במוזיאון תמצאו גם שרידי רצפת פסיפס אשר נאספו מתוך ההריסות של כנסיית סנט יואניס אשר שוכנת ב Potamos. כמו כן, במוזיאון ישנה תערוכה המכילה מבחר דוגמאות וסגנונות אומנותיים של הנצרות עד משלהי התקופה הביזנטית . הכניסה אל המוזיאון ללא תשלום. 

"המסע לקיתירה" - זהו שמו של אחד מסרטיו החשובים והמפורסמים של אחד מגדולי הבמאים בעולם, הבמאי והתסריטאי היווני הנודע, תיאודורוס אנגלופולוס, אשר מצא את מותו בתאונת דרכים באתונה בשנת 2012. הסרט (1984) מספר את סיפורו של קומוניסט יווני, מהפכן קשיש השב ליוון לאחר תקופת גלות ארוכה בברית המועצות, ומגלה שארץ הולדתו אליה התגעגע שנים רבות כבר איננה אותו המקום אליו ייחל לחזור. קיתירה מבחינתו היא מטפורה למצב נפשי. בעקבות הסרט שאת שיר הנושא שלו מבצע הזמר יורגו דלאראס (כאן בסרטון), גברה מאד התיירות לאי הקסום.


 
האי קיתירה אמנם אי רגוע ושלו אך עמוס באירועי תרבות שונים, בעיקר בקיץ.  הפסטיבל המפורסם ביותר הוא החגיגה של Panagia אשר מתקיימת ב -15 לאוגוסט בכיכר המרכזית של Potamos. פסטיבל Panagia, כמו אירועים דתיים אחרים, כולל מזון וריקודים מסורתיים. אירוע תרבות נוסף הוא מצעד קרנבל המתקיים בכפר Livadi, ביום ראשון לפני הצום . פסטיבל היין הפופולארי מתקיים בסוף השבוע הראשון של חודש אוגוסט בכפר Mitata. במהלך הפסטיבל מחולק יין בחינם בעוד המוסיקה המסורתית סוחפת אנשים לצאת ולרקוד. בנוסף, עיריית קיתרה מארגנת בכל קיץ מגוון רחב של אירועי תרבות הכוללים תערוכות אמנות שונות, הצגות תאטרון ומופעי מוזיקה שונים. כדאי להתעדכן בפרטים במקום בו אתם לנים.

המלצות לינה באי קיתירה

Palaeopoli Villas
חדרים ודירות אירוח מקסימים ומומלצים באי קיתירה, המלון ממוקם במזרח האי, במיקום נהדר מול הים ובמרחק קצר מכמה חופים נפלאים. החדרים בעיצוב מקסים וכוללים טרסת שמש נפלאה או בלקון הפונה אל הנוף. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Diakofti Beachfront Holiday Home
אחד החלומות של רוב התיירים המגיעים ליוון, בית נופש ממש על החוף, אבל ממש על החוף, אם זמין בכלל את תתלבטו ותבצעו את ההזמנה פרטים והזמנה

Romantica Hotel Apartments
מלון דירות נפלא בקיתירה. ממוקם כ-100 מטר מחוף אגיה פלגיה. דירות מעוצבות בקו נקי ומודרני וכוללות מטבח מאובזר ונח, מתאים גם לשומרי כשרות הזקוקים למטבח ולא צריכים להתפשר על איכות. לפרטים מלאיםו הזמנה לחצו כאן

Captain Manolis
דירות אירוח וחדרים, ממוקם בקאטו חורה, על ראש גבעה ונהנה מנוף מרהיב של האי. החדרים בסגנון מסורתי, מרווחים ונוחים. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

.


 ראו גם את האי קרפאטוס


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il