האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

גרבנה - העיר והמחוז - יוון והאיים

גרבנה Grevena - העיר והמחוזגרבנה היא עיירה הממוקמת בצפון יוון, במחוז מערב מקדוניה. גרבנה היא גם עיר הבירה של תת מחוז בעל אותו השם. לשמחתם של המטיילים האוהבים לגלות מקומות חדשים, תת מחוז זה עדיין לא נחשף באופן מלא לתיירות המונית.

אז מה אפשר לראות בגרבנה? נתחיל עם העיירה ובהמשך העמוד נספר לכם גם על תת המחוז, בו יש לא מעט אתרים שכדאי לבקר
העיירה המקסימה בנויה בגובה של 543 מטר מעל גדות נהר גרבניטיס Grevenitis ומאכלסת כ-13,000 תושבים. נהר גרבניטיס הוא רק אחד מ-3 נהרות באזור. אבל, חכו חכו.... נגיע גם לזה. בעיירה גרבנה תוכלו למצוא את המוזיאון העירוני המציג תערוכה של חפצי עץ ומיצגים מהתרבות המקומית כמו כלי עבודה, כלי בית, לבוש מסורתי ועוד. בנוסף ממצאים פליאונתולוגיים שזה אומר מאובנים וליתר דיוק, במקרה הספציפי הנ"ל מדובר על עצמותיו של פיל מאובן בן 200,000 שנה. בקתדרלת העיר תוכלו למצוא את המוזיאון הכנסייתי. כמעט כל תייר יודע שבכל כפר ועיירה ביוון יש כיכר מרכזית, בגרבנה יש 2 כיכרות מרכזיות: אחת היא כיכר אימילאנו Aimilianou, השנייה היא כיכר אלפתריה Eleftherias (כיכר החירות) ובה מזרקת המים ומגדל השעון הבולט המייצג את העיר, ובגללו המקומיים קוראים לה כיכר השעון. כיכר נוספת, קטנה ומעניינת בעיירה גרבנה היא כיכר הפטריות. פסל של כמה פטריות אבן מושך את תשומת הלב לכיכר זו וגם ברור למה. תת מחוז גרבנה מוגדר כמחוז הפטריות של יוון. כאן תמצאו פטריות בכל צורה: כאבקה, מיובשות, טריות, במרקים, במאפים, ברטבים, ליקרים - הכל מפטריות. ההערכה היא שישנם כ-1300 מינים של פטריות בגרבנה כולל כמה מינים נדירים וכמה אנדמיים אז איך לא תהיה כיכר פטריות?

תת מחוז גרבנה
תת מחוז גרבנה הוא אחד מ-74 תתי מחוזות ביוון ושם מכנים אותם "נומוס" Nomos. הוא משוייך לאחד מ-13 המחוזות הגדולים של יוון - מערב מקדוניה. 
מיקומו הייחודי של תת מחוז גרבנה הופך אותו למעין צומת דרכים המקשרת בעצם בין מחוז מערב מקדוניה למחוז תסליה ולמחוז אפירוס. למעשה, רכס הפינדוס מהווה גבול טבעי בין תת מחוז גרבנה למחוז אפירוס. ואם התחלנו לדבר על גבולות אז הנה לכם קצת גיאוגרפיה להתמצאות באזור.


גשר וקניון Portitsa (צילום: שרית דוידובסקי)


גבולות תת מחוז גרבנה
בצפון תמצאו את העיר קוזאני Kozani הידועה ביוון ובחו"ל בייצור הזעפרן. מסתבר שאת אותו תבלין יקר שכולם רצים לקנות ממרוקו או ספרד, אפשר למצוא קצת יותר קרוב לבית. בצפון מערב תמצאו את העיר קסטוריה Kastoria, עיר הפרוות היושבת על אגם אורסטיאדה. במזרח את עיר הקפה של יוון  - לאריסה Larissa, בדרום את טריקלה Trikala ובמערב את העיר הגדולה היושבת על שפת אגם Pamvotida, - יואנינה Ioannina.

הרים בתת מחוז גרבנה
כפי שציינו, רכס הפינדוס הוא גבול טבעי בין אפירוס וגרבנה. רכס הפינדוס מכסה את החלק המערבי של תת מחוז גרבנה. למעשה, פארק ואליה קלדה Valia Kalda [חלק מפארק צפון הפינדוס] ממוקם בין גרבנה ליואנינה והוא הגבול הטבעי בין המחוזות.
הוא לא הרכס היחיד בסביבה. בדרום תת מחוז גרבנה נמצא רכס חאסיה Chasia, פסגתו הגבוהה [1564 מטר] נקראת קראטסובו Kratsovo ואורכו 35 ק"מ. את רכס זה חולקים יחד גרבנה וטריקלה.
רכס נוסף בצפון - מזרח נקרא וורינוס Vourinos, ממזרח גרבנה ודרום קוזאני. אורכו כ- 30 ק"מ ופסגתו הגבוהה מזדקרת לגובה של 1866 מטר.

כלכלת תת מחוז גרבנה
אם לוקחים בחשבון את כל ההרים המקיפים את גרבנה אפשר להבין למה כלכלת תת המחוז נשענת בעיקר על חקלאות - חיטה וחומוס בעיקר, ייעור ובעלי חיים - כבשים ועזים. מקור הכנסה נוסף לאזור הוא מרכז הסקי של ואסיליצה Vassilitsa הממוקם צפונית - מערבית לגרבנה, ברכס הפינדוס.

נהרות בתת מחוז גרבנה
זוכרים שבתחילת העמוד סיפרנו לכם על נהר גרבניטיס? הוא רק אחד מ-3 נהרות הזורמים באזור. הנהר השני הוא נהר ונטיקוס Venetikos ובנהר זה תוכלו לצאת לרפטינג כייפי אם אתם בסביבה.
גם גרבניטיס וגם ונטיקוס תורמים את מימיהם לנהר השלישי באזור - נהר אליאקמונאס Aliakmonas הזורם בצפון ובמזרח תת מחוז גרבנה.
נהר אליאקמונאס מתחיל בהר גראמוס Grammos ליד הגבול עם אלבניה וזורם במחוז מערב מקדוניה ובמחוז מרכז מקדוניה. הוא מוגדר כנהר הארוך ביותר ביוון כי כולו זורם בתוך יוון - 297 ק"מ!קניון פורטיצה Portitsa
בין שתי גדות נהר ונטיקוס מחבר גשר אבן עתיק משנת 1743. הגשר, שאורכו הכולל הוא כ-34 מטר נקרא באותו השם כמו הקניון - פורטיצה והוא כנראה גשר האבן המפורסם ביותר בגרבנה ואחד המפורסמים במקדוניה.
על מנת להגיע לגשר ואל קניון פורטיצה שלצידו, עליכם להגיע תחילה לכפר ספיליו Spilaio.
בכפר עצמו יש שילוט המורה אל דרך לרכבים ואל דרך להולכי רגל: נוסעים דרך הכפר, ימינה אל דרך עפר החוברת אל כביש חדש שנסלל בשנת 2021 ומוביל עד לגשר. ושמאלה אל מסלול הליכה מסודר שיורד עד לגשר והקניון. אורך המסלול 2 ק"מ ויורד בגובה של 800 מטר, שאותם תצטרכו לעלות חזרה, לא קל אבל חוויה. אגב, המסלול הזה ממשיך עד לכפר טריקומו Trikomo אבל מדובר בעלייה עוד יותר מאתגרת עד אליו, למיטיבי לכת.
בימים חמים מומלץ ללכת בתוך הערוץ, המים רדודים והקניון עוצמתי ויפיפה, אם תמשיכו פנימה בתוך הערוץ תגיעו גם אל מפל ומעיין.
מתאים כיום טיול ארוך ללנים במצובו וגם למי שמחפש יום טיול בדרך מסלוניקי לכפרי זגוריה או צומרקה, במסגרת טיול במחוז אפירוס.


וולאכוחוריה - הכפרים הוולאכיים של תת מחוז גרבנה
לא רק מצובו, קאלאריטס וסיראקו הם כפרים וולאכיים. בתת מחוז גרבנה ניתן למצוא 5 כפרים וולאכיים: קרניה, סאמארינה, אבדלה, פריבולי, סמיקסי וכולם על גבעות רכס הפינדוס. המקומיים קוראים להם וולאכוחוריה Vlachochoria מהמילים וולאכי וחוריו (מקום/כפר)].

אבדלה Avdella: מאחורי מרכז הסקי של ואסיליצה, כפר עם היסטוריה ומסורת עשירה.

סמיקסי Smiksi: ממוקם כ-40 ק"מ מגרבנה, ליד מרכז הסקי של ואסיליצה ונחשב ליעד אהוב על גולשי הסקי.

פריבולי Perivoli: כ-45 ק"מ מגרבנה, בגובה 1350 מטרים ולמעשה ממוקם בתוך הפארק הלאומי של צפון הפינדוס, חלק מואליה קאלדה.
את כיכר הכפר פריבולי מקשט פסל של ריגאס פריאוס - אחד מגיבורי מלחמת העצמאות היוונית. רוב בני הכפר פריבולי הם במקור ממקום הולדתו של ריגאס, הכפר ולסטינו Velestino אשר במחוז תסליה, ולכן הם העמידו בכיכר הכפר פסל המכבד אותו ואת זכרו.

סאמארינה Samarina: עבור היוונים נחשב לכפר הוולאכי המפורסם ביותר חוץ ממצובו.
סאמארינה ידוע גם ככפר הגבוה ביותר ביוון מבחינת האתר בו הוא נבנה, בגובה של 1500 מטרים ותושביו עוסקים בחקלאות, רועי צאן ועבודות עץ.
האטרקציה המרכזית של הכפר היא כנסיית מרים הבתולה בכיכר המרכזית של הכפר. המבקרים בכנסייה בת 200 השנים יראו את עץ האורן אשר צמח בתוך הכנסייה וענפיו חדרו את גג הכנסייה.


כפרים נוספים בסביבת גרבנה

זיאקאס Ziakas: עוד גיבור מחתרת ממלחמת העצמאות היוונית זוכה כאן לכבוד. הכפר נקרא על שמו של הגיבור והוא ממוקם כ-25 ק"מ מגרבנה, בגובה של כ-900 מטר.

מיליה/ פאליה מיליה Milia/Palia Milia: הכפר מיליה נמצא לא רחוק מהעיירה גרבנה. יש בו מוזיאון היסטוריה עם תצוגת מאובנים אשר מיצג אחד ממנה נכנס לספר השיאים של גינס. פאליה מיליה [מיליה הישנה] הוא בעצם התיישבות ישנה אשר ננטשה לאורך השנים - כפר נטוש.

מסולורי Mesolouri: כפר קטן בגובה של כ-1000 מטר עם כ-30 תושבים והרבה מים בקרבתו. במרחק של כ-1 ק"מ מהכפר נמצאים 3 מפלי מסולורי ובמרחק של כ-2 ק"מ מהכפר נמצאים 2 אגמים קטנים.


דובים
אחד האיזורים שסיכוי גבוה יותר לפגוש דב יווני הוא מחוז גרבנה. על פי מקלט הדובים הפועל בכפר נימפאו Nymfaio חיים בטבע כיום ביוון למעלה מ-500 דובים. אמנם הסיכוי להיתקל בדב הוא לא גבוה, למרות שמקומיים מדווחים שפגשו דב כמה וכמה פעמים. באיזור גרבנה, ביערות הסובבים ובהרים, ובפרט בעונת הסתיו ועם רדת החשיכה, יש סיכויו טוב יותר למפגש כזה. כמובן, לא להתקרב, להאכיל או להתגרות, זכרו שאתם אורחים אצלו ולא ההיפך.


היכן ללון?
איזור גרבנה אינו מפותח דיו מבחינת תשתית מלונות כמו שכנו ממערב, כפרי זגוריה. בעיירה וסביבה יש מבחר מאד קטן של מקומות לינה. ראו כמה הצעות:

Grand Forest Metsovo
הרזורט המפורסם והמומלץ בחום פה באתר יוון והאיים, אינו בתחומי האיזור אלא נמצא מעל הכפר מצובו שבמחוז אפירוס, אך נמצא רק 40 דקות נסיעה מהעיירה גרבנה וסדר גודל של שעה נסיעה (יפה) ממקומות הטיול, לכן זאת בהחלט אופציה מצויינת למי שאוהב לטייל אך אינו מתפשר על מקום לינה מוצלח ומפנק. לפרטים מלאים והזמנה ברזורט לחצו כאן

Zikas Rooms 
מלון קטן ונעים השוכן רק 15 ק"מ מהעיירה גרבנה ובהחלט באיזור הטיול במחוז. למטיילי חורף, זהו גם בסיס נח לגולשי סקי באתר וסיליצה. המלון נהנה מנופים אל הרי הפינדוס, בריכה, חדרים נעימים, גם למשפחות. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Pindos Resort גם הוא אינו בדיוק בגרבנה אלא 35 ק"מ מהעיירה ומרחק של כחצי שעה נסיעה. גם יכול לשמש בסיס נח לטיול באיזור. המלון מורכב מיחידות אירוח חמימות ונעימות, ובהחלט אופציה מומלצת גם כן. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

.

.


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il