Greece and the islands- אתר יוון והאיים
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

הר האולימפוס Mt. Olympus

+ ראו מידע חשוב ואפשרות להזמנה בטוחה של : השכרת רכב ביוון
+ ראי רשימת יעדים להזמנה בטוחה של מלונות ביוון

אזהרה חשובה: במדרונות התחתיים של הר האולימפוס קיימים שלל מסלולי הליכה מקסימים המובילים למפלים ומעיינות מרהיבים, מסלולי הליכה אלה אינם מסוכנים ומתאימים בחלקם לכל המשפחה, אך בחלקו העליון של ההר מעל גובה של 1200 מטר, מומלץ מאד לא לטייל עצמאית, אלא אך ורק עם מדריך מקצועי מנוסה. מדי שנה נפצעים ונהרגים מטיילים על האולימפוס שהאמינו "שיהיה בסדר". לכו עם מדריך אם אתם מתכננים לטפס על ההר גם אם יש לכם ניסיון בהליכה !. בכל מקרה של צרה יש לחייג 199 [חירום] או 112 [חירום]. מדריכים ניתן למצוא בעיירה ליטוכורו למרגות ההר, או לחפש בגוגל מדריכים לאולימפוס. נכון.. אפשר גם לטפס עצמאית, אבל אז הסיכוי שלכם להיכנס לרשימה השחורה של כ 3 איש שנהרגים מדי שנה בטיפוס על ההר, עולה, ומוטב שלא.

הר האולימפוס, ההר המיתולוגי, ביתם של שנים עשר אלי המיתולוגיה היוונית, ידוע בכל קצוות תבל ביופיו הפראי ואפוף האגדות. הוא ההר הראשון אשר הוכרז כיער לאומי בשנת 1938. בשנת 1981 ארגון אונסקו הכריז עליו כעל שמורה אקולוגית בינלאומית. האיחוד האירופי כלל אותו בין אזורי מחיית הציפורים החשובים ביותר באירופה. בכל שנה אלפי אוהבי טבע וטיפוס מבקרים באולימפוס, מטיילים במדרונות ההר וכובשים את פסגותיו. הר האולימפוס ממוקם בגבול הצפון-מזרחי של מחוז תסלייה עם מחוז מרכז מקדוניה, ומגדיר את הגבול של מחוזות המשנה לאריסה ופיאריה. להר האולימפוס יש 52 פסגות! כאשר פסגתו הגבוהה ביותר [מיטיקאס Mytikas] מתנוססת לגובה של 2,917 מטר והופכת אותו להר הגבוה ביותר ביוון, והשני בגובהו בכל הבלקן. ארכיאולוגים, לשונאים וחוקרים שונים טוענים כי ישנן פרשנויות רבות לגבי מקור השם אולימפוס כגון: שמיים, בהיר, תמיר, כוח עצום/שמיימי והפירוש הכי נפוץ הוא "הזורח". התיאוריות השונות לגבי מקור השם נובעות מכך שישנם הרים נוספים ביוון ומחוצה לה הנקראים אולימפוס, אפילו ההר הגבוה ביותר במערכת השמש קיבל את השם אולימפוס.

מטיילים המגיעים להר האולימפוס, הם בדרך כלל מטיילים המטיילים בצפון יוון ומבקרים באולימפוס כחלק מטיול כולל, שכולל את צומרקה, כפרי זגוריה, מקדוניה [היוונית] ולעתים חצי האי פיליון. האולימפוס עצמו וסביבתו פחות מתאימים כיעד נופש, אלה בעיקר לטרקריסטים רציניים שמטפסים לפסגת האולימפוס, או למשפחות עם ילדים שמגיעים למעיינות פריאוניה או אורליה או אתר דיון Dion  לביקור יום, ראו בעמוד זה של אתר יוון והאים כמה המלצות ומידע על הר האולימפוס ביוון. בסיס הלינה הקרוב והנוח למטיילים באזור הוא העיירה ליטוחורו Litochoro - למלונות בליטוחורו לחצו על הקישור.

כאשר אנו שומעים את השם אולימפוס, מצטייר בדמיוננו שפע, יופי, עוצמה ומיתולוגיה יוונית. כל ילד שמע על הר האולימפוס עתיר הסיפורים שבו, על פי המיתולוגיה, התחילו החיים, מקום משכנם של שניים עשר האלים מן המיתולוגיה היוונית: פוסידון, דמטר, אתנה, זאוס, הרה, אפרודיטה, ארס, אפולו, דיוניסוס, הפיסטוט, הרמס, וארטמיס. ההר וסביבתו הם שמורת  טבע יפיפיה, וניתן לראות בה מאות מינים מיוחדים של צמחים ועופות נדירים. הנוף הירוק עוצר נשימה, סובבים אותו צוקים משוננים ודרמטיים , ואופף אותו שקט טבעי.  כעשרת אלפים מטפסים פוקדים  את ההר בשנה; הם מתחילים את דרכם בעיירה ליטוכורו בדרך כלל ומגיעים לפיסגה השניונית בלבד (סקוליו) לפני שההר נהיה סלעי ומצריך טיפוס מקצועי ומסוכן. הטיפוס אורך כיומיים  וניתן לצאת לטיפוס ללא הכנת ציוד כבד מראש, שכן המקום מורגל  בתיירים ומציע תשתית נוחה. כמובן, חובה להצטייד בבגדים חמים גם בקיץ, באספקת מים ובנעלי הליכה טובות. מפות ניתן להשיג בביתני המידע למטפסים, וכמובן בליווי מקצועי של מדריך מנוסה. להזמנת מדריך באולימפוס פנו במייל לחברת Trekking Hellas

השכרת רכב ביוון דרך אתר יוון והאיים!

אתר יוון והאיים הוא שותף בכיר של אתר ההזמנה אליו אנו מפנים, לכן את אתם מתחילים את הליך ההשכרה של הרכב בלחיצה על קישור מאתר יוון והאיים, נוכל לעזור לכם מול אתר ההזמנה וחברת ההשכרה במקרה של חס וחלילה תקלה או בעיה עתידית מול חברת ההשכרה וכל זה בדיוק באותה עלות וללא תוספות או עמלות, שקט נפשי ובטחון ב 0% עמלה!
למידע נוסף והזמנה »

עובדות על הר האולימפוס ביוון:
גובהו המירבי של הר האולימפוס 2917 מטר והוא ההר הגבוה ביותר ביוון.
ההר נמצא בחבל תסליה של יוון, צפונית לחצי האי פיליון ודרומית ל
סלוניקי
, .
ביוון יש הר נוסף ששמו אולימפוס, והוא נמצא באי היווני לסבוס.
פסגת הר האולימפוס מכוסה בשכבה של שלג כמעט עד שלהיי חודש מאי, תחילת יוני בממוצע רב עונתי.
קרוב ל-10,000 מטיילים מגיעים עד לפסגת הר האולימפוס מדי שנה.
העיירה ליטוכורו היא בסיס היציאה לטיולים ולמסלולי ההליכה על הר האולימפוס.
אנשים שהתעניינו ביעד זה גם התעניינו ב : הרי הפינדוס | מחוז אפירוסקטריני | מפלים ביווןצומרקה

Frozen Ambrosia - Mt Olympos & Mike Styllas from Constantine Papanicolaou on Vimeo.

Mt. Olympus in October - a day trip with friends. from Explore The Outside on Vimeo.

סרטון קצר זה של מעיינות Ourlia צולם ע"י זמיר סיון בעת מחקר על מסלולי הליכה וטיול קצרים וארוכים על רכס האולימפוס, מפלי אורליה Ourlias Kataraktis ממוקמים בתוך מסלול הליכה יפיפה בחלק הצפון מזרחי של רכס האולימפוס במקביל לאתר הארכיאולוגי של Dion. למעשה, מפלי המים הללו הזורמים על רכס ההר, זורמים במשך כל השנה והמים עוברים בתוך העיר הקדומה דיון, שעוד בזמני קדם שימשה את תושבי הישוב הקדום. למרגלות האולימפוס בחלק הצפון מזרחי קיימים למעלה מ-12 מפלים דומים למפל המצולם בסרטון קצר זה, לחלקם ניתן להגיע במסלול הליכה קל המתאים לכולם [כולל משפחות עם ילדים] ולכמה מהמפלים הגבוהים יותר, יש צורך בהליכה מאומצת יותר של כ-4-5 שעות.


הצג מפה גדולה יותר

אזור האולימפוס, יעד מומלץ לתיירות חורף ביוון
חופשת חורף ביוון היא חווויה יוצאת דופן: הר האולימפוס, יחד עם רצועת ההרים של חצי האי פיליון ואזור מטאורה, עשויים להיות מכוסים בשכבה עבה של שלג בחודשי החורף הקרים. המחזה המקסים של ים, שלג, אוויר נקי ונוף עוצר נשימה יכול לספק לאוהבי חופשות חורפיות חוויה אלפינית לחלוטין ביוון הקרובה, הנגישה והזולה יחסית ליעדים אחרים כמו צפון איטליה או שוויץ. כדי להמנע מלשלוח אתכם לחופשה חורפית ללא התנסות אישית, נסענו אנחנו בחורף לטיול כוכב במרכז יוון: את הלינה בחרנו באזור הר האולימפוס כמיקום אסטרטגי לביקור בכמה מהמקומות הקסומים ביותר שיש ליוון להציע, ומכאן נסענו ליום אחד למנזרי מטאורה, ליום אחד לחצי האי פיליון, יום אחד טיילנו בהר האולימפוס ויום אחד בילינו בעיר סלוניקי. לנו בכפר Palaios Panteleimon, שבו שכן המלון שלנו, והכפר היווני המקסים סיפק חוויה שקשה לתארה במילים, חוויה בסטייל אלפיני, אחת מהחופשות היפות שהיו לנו ביוון, מאוד ממליצים! פשוט מאוד להרכיב חופשה: מזמינים טיסה לאתונה או סלוניקי - עברו לעמוד הזמנת טיסה שוכרים רכב - עברו להזמנת רכב ומזמינים מלון עברו להזמנת מלון ביעד.

הגעה להר האולימפוס מחצי האי פיליון:
האולימפוס מתאים מאד גם ליום טיול למגיעים מחצי האי פיליון, מהעיר וולוס ועד האולימפוס הנסיעה אורכת כשעה וחצי. שמורת האולימפוס תאפשר לכם יום טיול מלא ומרתק. למרגלות ההר פזורים כפרים המספקים גם נופים מקסימים וגם שלל פעילויות ומסלולי הליכה בדרגות שונות. יום טיול לאולימפוס מחצי האי פיליון זו ללא ספק אטרקציה מומלצת בעיקר בחודשים: מאי, יוני, יולי, אוגוסט וספטמבר.


צילום סיון זמיר, נובמבר 2015 במעלה לאולימפוס - שלכת!

הגעה לשמורת הר האולימפוס כיום טיול מסלוניקי:
משך הנסיעה ממרכז סלוניקי אל העיירה ליטוכורו, למרגלות האולימפוס עומד על כשעה אחת, למעשה סלוניקי היא העיר הגדולה הקרובה ביותר לאולימפוס.
מעוניינים ביום סיור לאולימפוס עם נהג פרטי לקבוצות קטנות של 4 אנשים ומעלה השאירו לנו פניה בטופס הכחול: 

ראו גם את הרי הקרפטים ברומניה

 
אתר איי יוון הישראלי | צרו קשר!
ראו גם מלונות בכל יוון והאיים ללא עמלות הזמנה עם בוקינג.קום
וגם השכרת רכב ביוון ללא עמלות הזמנה!

 ראו גם אגם קירקיני |  הפסילורטיס

ראו גם את הדולומיטים באיטליה

מידע בעמוד זה: האולימפוס, אולימפוס, הר האולימפוס ביוון

 


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il