האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים
עמוד הבית » נאוסה Naussa במחוז מקדוניה, יוון

נאוסה Naussa במחוז מקדוניה, יוון

נאוסה Naussa במחוז מקדוניה, יוון

נאוסה Naussa
במרחק של 74 ק"מ מסלוניקי נמצאת העיר נאוסה (Νάουσα). שימו לב, לא לבלבל עם זו שבפארוס. נאוסה ידועה כיצרנית של יין משובח, וגם מבורכת בעצי אפרסק, תפוחים ודובדבנים. היא עתיקה, יפה, ובעלת היסטוריה מרתקת. 
מי שמבקר באיזור בסביבות חודש פברואר, מומלץ שיבדוק מתי מתרחש פסטיבל אפוקריאס ויעשה את המאמץ להגיע אל נאוסה כדי להינות מתהלוכת הקרנבל הססגונית. מה שמייחד את הקרנבל של נאוסה משאר ערי יוון הוא הלבוש המסורתי והמסיכות. 
התהלוכה מתחילה לקראת הצהרים. אבל עוד קודם לכן תוכלו לראות קבוצות של גברים וילדים מחופשים העוברים בין הבתים ו"אוספים" את חבריהם לקראת התהלוכה. ה"איסוף" הזה מלווה במתופף ובחצוצרה, בריקודים ובדינדון נעים של שיריון הקשקשים של החוגגים. התהלוכה יוצאת ממרכז המורשת המקומי ומסתיימת בכיכר השעון (מרחק הליכה של 4 דקות). בסיומה של התהלוכה, הריקודים בכיכר רק מתחילים! ממרכז העיר תוכלו ללכת לשדרה הראשית ולהינות ממוזיקה חיה ואווירת חג בכל אחת מהמסעדות או הטברנות.

המלצה חמה: נאוסה מפורסמת ביינות והעצי הפרי שלה. במרכז העיר תמצאו חנויות המציעות מגוון ריבות בטעמים נפלאים מתוצרת מקומית, יינות וליקרים טעימים במיוחד. בנאוסה קיים פארק יפהפה ובו זורם נחל. Agios Nikolaos Park (Άλσος Αγίου Νικολάου)

קצת רקע על התלבושות והמסיכות של נאוסה : אמנם החגיגה שמחה, אך הלבוש הזה מזכיר לתושבי המקום זמנים קשים מהעבר. בתקופת השלטון העותומני היו הטורקים מגייסים בכפייה בנים יוונים לצבא שלהם. בכדי לנסות ולהציל אותם, היו ההורים מלבישים את בניהם בלבוש נשי, שהתורכים יחשבו שהם בנות ויניחו להם. תוכלו לראות מסיכות מעוטרות בפרחים – וזו הסיבה. על החזה עוטים החוגגים שיריון עשוי מטבעות (דרכמות), וכשהם מנערים את גופם שריון הקשקשים מפיק צלילי דינדון שנועדו לסלק את הרוחות הרעות.
המסיכות בצבעי לבן ואדום: הלבן מסמל את המוות, והאדום – את החיים. בין העיניים או על המצח המסיכה מעוטרת בקישוט מוזהב – הקישוט הוא ייחודי לבעל המסיכה – כדי שאמו ואחיותיו יוכלו לזהות אותו בין הרוקדים.
ראשם של החוגגים מכוסה במעין כפייה שנראית משעשעת. למעשה היא מקופלת ואורכה המלא הוא כ-4 מטרים. הלוחמים היוונים היו יוצאים לקרב עם כיסוי ראש זה, ואם נפלו במלחמה – היה הבד הזה משמש לכסות אותם.
קצוות השפם של המסיכות זקורות כלפי מעלה – זו אמירה: "אני מוכן לקרב!" וכמו שהלוחמים הגיבורים היו מוכנים אלי קרב תחת השילטון העותומאני – כך היום הם מוכנים ומזומנים לריקודים, שירים ומשתה כיד המלך!


לא להתבלבל!
גם באי היווני פארוס המרוחק כ 1000 קילומר מכאן יש עיירה העונה לשם המדוייק נאוסה, ככה זה ביוון, לעתים עשרות או מאות מיקומים עם שמות זהים שמצויים מרחק גדול מאד אחד מהשני, לכן בררו טוב מאד אם קיבלתם המלצה להגיע לנאוסה, לאיזה נאוסה מדובר.. זה שבמרחק נסיעה מסלוניקי או נאוסה באי היווני פארוס שבאיים הקיקלאדים, מרחק של 4 שעות הפלגה מאתונה.


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il