האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

טאוגפירו - גשר האלוהים, אפירוס יוון

טאוגפירו

כפר היין זיטסה ותיאוגפירו Theogefiro - גשר האלוהים הכפר זיטסה במחוז אפירוס ממוקם בגובה 680 מטר על מדרונות הר נמוך הנקרא פרופיטיס איליאס [חלק מרכס פינדוס]. ההערכה היא שהכפר נוסד במאה ה-15 וישנן תיאוריות שונות לשמו. הראשונה אומרת שהמקור הוא סלאבי - כמו הרבה כפרים באזור - ומשמעותו היא "נשמה". השנייה היא ממקור טורקי - מהמילה sisa שמשמעותה בקבוק. לקינוח יש לנו את המקור היווני שטוען ששם הכפר הוא בעצם שמה של הנערה הראשונה שהתיישבה בכפר. כך או כך שמו של הכפר ידוע בזכות היינות שלו אפילו יהודי יואנינה בעבר היו קונים את הענבים מהמקומיים ומייצרים יין כשר.

הכפר ידוע כאחד מאזורי היין הכי קרים ביוון בגלל האקלים היבשתי והגובה בו הוא ממוקם. לפי המקומיים מראשית ימיו גידלו בכפר כרמים והיום הכרמים הקיימים ידועים בעיקר בזכות זן הענבים הנקרא דבינה Debina ואין יווני שלא מכיר את השם. זהו זן יווני בעל חומציות טבעית גבוהה אשר אידיאלית לייצור יינות מבעבעים והוא גם הזן היחיד המותר רשמית לשימוש ביינות הנקראים יינות זיטסה. זן נוסף שמשתמשים בו הוא אדום מעורב אשר לעתים קרובות מייצרים ממנו רוזה מבעבע ולפעמים מערבבים עם קברנה סוביניון כדי לייצר יין אדום יבש. שני היקבים הידועים בזיטסה הם: יקב גלינאבוס Glinavos ויקב זינוס Zinos. בשניהם ניתן להגיע לביקור וסיור ביקב, בתיאום מראש גם יארגנו טעימות. באחד מהם תמצאו גם ציטוט של לורד ביירון מעטר את קיר היקב: Wine soothes the sorrowful, Revitalizes the old, Inspires the young, Makes the weary forget his toils. ביירון, המשורר האנגלי היה ידוע בחיבתו הגדולה ליוון, כל כך גדולה שגרמה לו להגיע לכאן ולהצטרף ללוחמים היוונים במלחמת העצמאות היוונית. בין לבין, הוא הספיק גם לטייל ביוון, לחרות את שמו על מקדש פוסידון ואפילו לבקר בזיטסה שם עלה למנזר פרופיטיס איליאס לתצפית היפה על האזור. הוא גם נפטר ביוון וליבו נקבר תחת עץ במיסולונגי, בנפרד מגופתו אשר נשלחה לאנגליה אבל זה כבר נושא לסיפור אחר.

אז איך מגיעים? מיואנינה: כחצי שעה נסיעה. סעו לשדה התעופה של יואנינה. בצומת הסמוכה אליו, כאשר שדה התעופה מימינכם פנו שמאלה וסעו ישר, עברו את המנהרה ומיד אחריה ברמזור קחו ימינה לכביש E92 והמשיכו לנסוע לפי השילוט לזיטסה/איגומניצה. זהו בעצם הכביש הישן לאיגומניצה. מכפרי זגוריה: כ-50 דקות נסיעה. צאו מזגוריה וסעו לכיוון יואנינה, לפני הכפר Karies פנו ימינה והמשיכו עם השילוט עד שתתחברו ל-E92 ומשם לזיטסה. הנסיעה לזיטסה עוברת בין כפרים שונים היושבים לצד הכביש הישן, מימינכם בדרך תראו את האזור התעשייתי של יואנינה היושב בתוך עמק. את אותו העמק תראו משמאלכם כשתיסעו לכפרי זגוריה. כדי להגיע לזיטסה יורדים מהכביש הישן בפניה ימינה אשר מובילה אתכם תחילה דרך הכפר קלימאטיה Klimatia אשר משמעות שמו היא "עיר של גפנים" ולאחר מכן דרך הכפר קריטסה Karitsa. בדרך הזאת כבר תתחילו לראות הרבה כרמים.

זיטסה אינו חלק מכפרי זגוריה והוא כפר יחסית גדול. אם הנכם מעוניינים לבקר ביקבים אז מיד בכניסה לכפר, בכיכר הראשית פנו ימינה ליקב גלינאבוס, אתם תראו שילוט. מיקב זה תוכלו להגיע בקלות ובמהירות גם למנזר פרופיטיס איליאס בו ביקר לורד ביירון ולתצפית של המנזר אשר יושב מעל זיטסה. המנזר נבנה במאה ה-17, ציורי הקיר בכנסייה הראשית הם מ-1656 וצויירו על ידי ציירים מהכפר קפסובו אשר בכפרי זגוריה. המנזר מוקף חומה גבוהה ובכניסה מופיע שלט המזכיר את לורד ביירון. התצפית היא מאחורי הכנסייה אך תוכלו לטייל שם גם מעט לתוך החורש. כדי להגיע ליקב זינוס קחו ימינה בכניסה לכפר [כמו ליקב הראשון] רק שלאחר מכן פנו שמאלה וסעו לכיוון צפון בכביש מעט צר העובר בין הבתים. בנקודה מסוימת תגיעו לפיצול בכביש: קחו ימינה לביקור ביקב זינוס. אם תמשיכו ישר תגיעו לתיאוגפירו ולשם אנחנו מאוד ממליצים להגיע. המיקום של זיטסה הוא לא רק על מדרונות ההר אלא גם קרוב לגדה השמאלית של נהר קאלאמאס Kalamas. מקורו של נהר זה הוא מהכפר קאלפאקי אשר נחשב לכפר האחרון לפני הכניסה למערב זגוריה והנהר זורם עד לים היוני. סעו פלי ההכוונה לכיוון יקב זינוס, אל תפנו ימינה ליקב אלא המשיכו ישר בכביש מפותל עם נוף נהדר של העמק, בדרך תעברו דרך הכפר סקלאריקו Sakellariko ולאחריו פנו שמאלה לכיוון הכפר ליטינו Lithino, המשיכו לנסוע עד שתגיעו לנקודה בה תראו מולכם גשר ברזל. החנו את הרכב בצד, משמאלכם תראו מעין סככת עץ וספסלי ישיבה, זו הנקודה בה יורדים לנהר ולתיאוגפירו- גשר האלוהים. השלט היחיד שתמצאו הוא ביוונית אז אל תחפשו שילוט. הגשר הוא גשר אבן אשר נוצר באופן טבעי על ידי חציבת מי הנהר בסלע, מפלסו של הנהר היה בעבר הרחוק הרבה יותר גבוה ולעתים היה מציף את האזור. הוא לא גשר שנוסעים עליו, גשר הברזל שראיתם לפני הירידה מטה הוא גשר הממוקם כמה מטרים מעל גשר האבן. אורכו של תיאוגפירו הוא כ-45 מטרים, רוחבו בין 3 ל-4 מטרים והוא ממוקם כ-20 מטר מעל מפלס הנהר. את שמו קיבל מ"מאגדה אורבנית" אשר מספרת כי הייתה אישה צעירה עם בנה החולה אשר חצתה את הנהר על גשר העץ שהיה קיים אז כדי להגיע למנזר ולהתפלל, כשרצתה לחזור חזרה גילתה כי הנהר על גדותיו וגשר העץ נעלם, בצערה פנתה לאלוהים בתחינה שיעזור לה והוא יצר את הגשר עבורה.

תיאוגפירו נחשב לתופעה גיאולוגית נדירה והיווה גם מקור השראה לסופר כריסאנטי זיטסאה Chrisanti Zitsea יליד הכפר זיטסה אשר כתב ופרסם את הספר "האגדה של תיאוגפירו" בשנת 1956. בהחלט מומלץ להגיע לבקר בו אם יש לכם יום נוסף בכפרי זגוריה והאזור. מסככת העץ וספסלי הישיבה דרך האבנים המרוצפת תוביל אתכם למדרגות אבן המתפתלות מטה עד לנהר. המדרגות מלוות במעקה עץ לאורך כל הדרך ומוקפות בצמחיה רבה, טבע פראי אשר מרגיש קצת כמו ג'ונגל. ביום חם תיהנו מקירור טבעי שם. רדו במדרגות עד למרפסת התצפית הראשונה, משם תוכלו להמשיך עוד קצת למטה עד להגעה למפלס הנהר. אנו ממליצים להתחיל עם תיאוגפירו ואחר כך במידה והנכם מעוניינים לבקר ביקבים. לא תרצו לרדת במדרגות מסוחררים מיין. עשו לכם יום טיול מזגוריה תחילה לתיאוגפירו, לאחר הביקור שם סעו לאחד היקבים. בסיום המשיכו לכפר קריטסה Karitsa לארוחה טובה. תמצאו טברנה ביתית טובה על הכביש הראשי החוצה את הכפר, ממש מימינכם. חובבי ההיסטוריה והארכיאולוגיה ימצאו על הדרך חזרה גם אתר ארכיאולוגי - Temple of Areus Zeus. מי שלא רוצה לבקר באתר הארכיאולוגי יוכל לתת קפיצה קטנה למערת פראמה או ליואנינה לביקור קצר ובסיום חזרו חזרה לזגוריה.


    


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il