האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים
עמוד הבית » מסלול הליכה בצומרקה סיראקו קאלאריטס

מסלול הליכה בצומרקה סיראקו קאלאריטס

מסלולי הליכה בצומרקה - ספרינגס קאלאריטס

מסלול ההליכה : ספרינגס קאלאריטס

 הכפר קאלאריטס ממוקם בגובה של 1,200 מטר בחבל צומרקה אשר בדרום מחוז אפירוס, בין רכס צומרקה להר פריסטריו Peristeriou. תושביו היו ידועים באמנות הצורפות בכסף וזהב. למעשה, אחת מחברות התכשיטים הידועות ביותר בעולם -חברת בולגרי Bulgari- נוסדה על ידי אחד מתושבי הכפר, סוטיריוס וולגאריס בשנת 1884. בין המאפיינים הנוספים הייחודיים של הכפר קאלאריטס ניתן למצוא את מקורות המים הרבים המגיעים מתוך הכפר ומסתיימים בזרם של נהר קאלאריטיקוס. צפונית - מערבית לקאלאריטיקוס תמצאו את הכפר סיראקו הממוקם על מורדות הר לאקמוס Lakmos בגובה של 1,150 מטר.

בין שניהם זורם נהר חרוסיוס Chrousios אשר מתחבר בהמשך הדרך לנהר קאלאריטיקוס Kalaritikos הגדול יותר. לכפרים ציוריים אלו אין גישה עם רכבים לכן עדיין שומרים על הצביון הייחודי להם. מעבר לכך, הם שני הכפרים היחידים בדרום מחוז אפירוס אשר שומרים על מאפייני הבניה המסורתית. בניה שכזו ניתן לראות גם בצפון המחוז- בכפרי זגוריה. הדרך היחידה שקישרה בעבר בין הכפרים הצריכה ירידה לקניון בין שניהם וחציית הנהר וכיום מהווה מסלול הליכה קצר ומקסים המתאים גם למי שאינם מיטיבי לכת. לרוב מתחילים את המסלול מהכפר סיראקו ומסיימים בכפר קאלאריטס. אם תישארו איתנו תגלו למה אנו ממליצים להתחיל דווקא מקאלאריטס.

סעו לכפר קאלאריטס, החנו את הרכב בכניסה לכפר וצעדו עד כיכר הכפר, כ-150 מטר. בכניסה לכפר, ליד החניה תראו שילוט המוביל לכיכר, צועדים ישר ורק בסוף פניה קלה ימינה כדי לעלות לכיכר. כאשר תעמדו בכיכר הכפר תראו משמאלכם את שני עצי הדולב של הכפר ומימינכם ספסלי אבן מדורגים, מעין מיני איצטדיון. הכיכר עצמה מוקפת בבתי הקפה והטברנות הקטנות. מולכם, בין הטברנות תראו סמטה צרה מרוצפת אבנים, המובילה להתחלת המסלול. ממש בין הבתים. כנסו לסמטה זו וצעדו בין הבתים הציוריים של הכפר, אל תצפו לשילוט, אין כזה עד התחלת המסלול הרשמית. הסמטה תוביל אתכם לדרך המטפסת מעט מעלה, עם סטייה קלה ימינה ומעבר בין בתי הכפר. ממשיכים בדרך זו עד שרואים מולכם על הקיר שלט חום עם כיתוב צהוב ביוונית - סיראקו.

השלט מכוון שמאלה. פנו שמאלה והמשיכו עד להגעה למעין כיכר גדולה יותר מכיכר הכפר. בכיכר זו תראו משמאלכם מעין אנדרטה גדולה ומימינכם סביל מים. דרך האבנים בה צעדתם חוצה את הכיכר, המשיכו בה עד שמסתיימת ומתחילה דרך עפר. כמה מטרים מתחילת דרך העפר תראו משמאל לדרך לוח עץ חום עם מפת האזור ושילוט רשמי לתחילת המסלול. מהחניה בכניסה לכפר ועד התחלת המסלול משך ההליכה הוא כ-10 דקות. המסלול מתחיל במגמת ירידה קלה, הדרך ברובה עפר, חצץ ואבנים. לאחר כ-300 מטר תראו את השלט השני, כאן כבר פונים ימינה. מיד אחרי השלט והפניה תמצאו 3 ספסלי ישיבה מעץ ותראו מולכם את בתי הכפר סיראקו.

על ההר משמאלכם תוכלו לראות את האנטנות הקרובות לתצפית אגיוס גיאורגיוס הנפלאה. אחרי הספסלים ועד לנהר מלווה את הדרך חומת אבן נמוכה ועליה מעקה ברזל. על חומה זו וגם לצד הדרך עד להגעה לנהר תמצאו שילוט צהוב המסמן את המרחק שאתם עוברים. השילוט מופיע כל 50 מטר. מרגע ההגעה לנהר ועד העלייה לכפר סיראקו אין שילוט. מתחילת המסלול ועד ההגעה לנהר הדרך ברובה מפותלת ובירידה למעט חלקים בודדים קטנים בהם היא בעליות קלות. שימו לב כי לאחר 1.2 ק"מ חומת האבן נעלמת למקטע קצר והופכת לגדר ברזל חומה. בנקודה זו אתם תרדו במדרגות אבן אשר נחצבו על דופן ההר, בחלקן צריך להתכופף מעט כדי לא להפגיש את הראש עם הסלעים הגדולים מעל. כאן כבר תשמעו את זרימת המים, תראו מעט את נתיב הנהר ומעברו גם מבנה ישן נטוש אשר שימש את החיילים היווניים אשר שירתו בבסיס סמוך בעבר. המשיכו לרדת עד הגעה לנהר שם תמצאו מספר מפלים קטנים ואת הגשר עליו תחצו את הנהר. בקיץ תוכלו לטבול מעט במים הקרירים, בהחלט מרענן.

לאחר הפסקה קלה חצו את הנהר, פנו ימינה וצעדו בדרך המטפסת מעלה עד לכפר סיראקו. מרגע חציית הנהר ועד ההגעה לכפר הדרך מזכירה קצת את מסלול מדרגות וראדטו בפיתולים העולים מעלה ומדרגות האבן אך כאן היא קצת פחות מסודרת, קצת יותר תלולה ואולי תצטרכו הפסקה קלה בעלייה. כמו כן, לאחר חציית הנהר לא תמצאו שום שילוט אלא רק שרידי סימונים אדומים על חלק מאבני הדרך. את המסלול תסיימו מול שלט עץ שעליו כתוב קאלאריטס באנגלית ומיועד לאלו שמתחילים את המסלול בכפר סיראקו. בנקודה הזו אתם תעמדו על כביש אספלט עם אפשרות לפנות ימינה או שמאלה. פנו שמאלה וצעדו לכניסה לכפר, כ-3 דקות הליכה בכפר יובילו אתכם לכיכר הכפר. אתם תראו שילוט המוביל לכיכר. 

מידע נוסף: אורך המסלול מכיכר הכפר קאלאריטס ועד לכניסה לכפר סיראקו הוא כ-4 ק"מ. לשם השוואה, הנסיעה בין שני הכפרים היא כ-20 ק"מ. זמן הליכה: כשעה עד שעה וחצי, בהתאם לקצב שלכם. לא כולל את הזמן בו תבלו בנהר. המקטע הארוך ביותר של המסלול הוא בין הנהר לכפר קאלאריטס. מקטע הדרך מהנהר ועד סיראקו, על אף הקושי שבו הוא מקטע קצר מאוד במסלול. אם תתחילו בסיראקו תמצאו את עצמכם יורדים בירידה תלולה אך קצרה עד הנהר ומשם מטפסים את שאר הדרך עד לסיום המסלול. לטעמנו יהיה הרבה יותר קל להתחיל בקאלאריטס  ולרדת את רוב הדרך. חשוב מאוד - נעלי הליכה מתאימות. המסלול אינו קשה אך הדרך היא דרך עפר, חצץ ואבנים ובמידה וירד גשם בימים שלפני סביר להניח בוצית לכן אנו לא ממליצים לצעוד בה עם סנדלים לדוגמה. בקיץ חשוב להצטייד במים, כובע וקרם הגנה כי הדרך אינה מוצלת.

התחלת המסלול הרשמית היא בגובה 1,136 מטר.
נקודת סיום המסלול היא בגובה 1,095 מטר.

אחרי שסיימתם את המסלול ונחתם באחת הטברנות בכפר תצטרכו לחזור חזרה לרכב שלכם. אפשרות אחת היא לצעוד חזרה את המסלול. אפשרות זו מיועדת למי שממש אוהב ללכת. אפשרות שניה היא לתאם מראש מול המלון בו אתם לנים הסעה שתמתין לכם בסיום המסלול ותעביר אתכם חזרה לרכב שלכם תמורת תשלום. 

שלל מסלולי הליכה בחבל צומרקה
מסלולים המתאימים למשפחות, כוללים מעיינות ומפלים מרהיבים
 
כמה ממסלולי ההליכה המרתקים ביותר בצפון ההררית של יוון מצויים בצומרקה ובכפרי זגוריה, הקדישו לאיזור זה של יוון לפחות שבוע, פרטים נוספים והמלצות על צומרקה ועל כפרי זגוריה ניתן למצוא באתר אפירוס בעברית, אתר המחוז בו נמצאים שני איזורים מופלאים אלה.
לאתר אפירוס »

 

הדרכה בעברית בחבל צומרקה
אתר יוון והאיים מישראל מפעיל מדריכים דוברי עברית בצומרקה
 
ניתן להרשם אצלנו לסיור מודרך פרטי בחבל צומרקה או בכפרי זגוריה או אפילו להשכיר מדריך עם רכב למספר ימים שיקח אתכם למיקומים המרהיבים ביותר בכפרי זגוריה וצומרקה כולל רכב שלנו והדרכה מלאה ומרתקת בעברית.
למידע נוסף »

Greece and the islands- אתר יוון והאיים


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il