האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

הקשר בין 10 מכות מצרים לאי סנטוריני ביוון

הקשר בין 10 מכות מצרים לאי סנטוריני ביוון

הסיפור המקראי על 10 מכות מצרים שהוטלו על המצרים בשל הסירוב שלהם לשחרר את בני ישראל הוא ככל הנראה סיפור מדעי המוסבר באופן מרתק בסרט הקצר המצורף מטה.
יתכן ויש גם קשר בסוגיית קריעת ים סוף עם המנזרים התלויים במטאורה, אבל לגבי מטאורה מדובר בספקולציה שנשמעת מעט מופרכת, בעוד סנטוריני עומד בלב הסיפור המדעי הקשור ל-10 מכות מצריים, מבולבלים?..

האי סנטוריני הוא הוא אי געשי, שמו הקדום לא היה סנטוריני אלה Thira שזה אומר ביוון "העגול", אגב היוונים עדיין שומרים בקנאות על השם Thira והוא מופיע כמעט בכל מקום שיש את הכיתוב Santorini, בכל המפות וגם בנמלי תעופה ביוון, הכיתוב ת'ירה מצוי ליד השם סנטוריני. עכשיו.. אם תסתכלו על מפת האי סנטוריני, תראו שהוא אינו עגול, הוא דווקא הרבה יותר דומה לחצי עיגול שבור, מלעיגול שלם, אז למה קראו לו בעבר העגול? קראו לו כך כי לפני התפרצות הר הגעש האדירה והחזקה ביותר הידועה לאנושות, שפרצה, האי היה עגול, אבל אחרי ההתפרצות, נפער לוע הר געש ענק במרכזו של האי ולמעשה החלק היחיד שנשאר מהאי תירה, הוא חצי העיגול כפי שהיא נראה כיום.

כמויות העפר והלבה שנפלטו לגבהים עצומים בהתפרצות של סנטוריני והרוח המזרחית, העיפו את העפר לכיוון ישראל, סיני ומצריים, גם כיום מצב הרוחות באיזורנו מגיע בדיוק מאותו האיזור של יוון. תופעות של ברד כבד, דבר, ארבה, צפרדעים, התקיימו כמעט בכל מקום בעולם ובהיסטוריה של התפרצויות הרי געש משמעותיות מאד, כחלק מהתופעות האקולוגיות והוולקניות המשוייכות להתפרצויות שכאלה לא נעבור כאן על כל מכות מצרים, לשם כך צירפנו את הסרט הקצר, הוא מרתק, מומלץ לצפיה, רק נציין שמדענים בהחלט מצאו את הקשר בין כל מכות מצרים להתפרצות הוולקנית, שע"פ היסטוריונים ומדענים, התקיימה בתקופה זהה בעבר..
לגבי קריעת ים סוף, כאן אנחנו מעלים תזה נוספת. תופעה של  "צונאמי" כאשר ישנה התפרצות של הר געש או רעידת אדמה חזקה במיוחד, בתחילה ישנה נסיגה של מים לכיוון העיקול באדמה, פנימה לתוך הים, ולאחר הנסיגה של המים, מגיעים גלים גבוהים מאד שמטביעים כל מה שנמצא על היבשה עד גובה מסויים, אגב.. היוונים טועים שהתרבות המינואית בכרתים, הושמדה כתוצאה מגלי צונמי ענקיים שהגיעו מכיוון האי סנטוריני, גם שם התיערוך הוא על אותה התקופה. 

מטאורה?..
המנזרים המצויים על הסלעים הענקיים במטאורה, אינם קשורים והם מתוארכים לתקופה מאוחרת בהרבה בהיסטוריה, אבל צוקי מטאורה, באופן די מדהים, הסלע המדוייק ממנו עשויים הסלעים המאד מיוחדים במטאורה עליהם בנויים המנזרים, מצוי בקרקעית האי סנטוריני ולאורך החופים הוולקניים של האי. מי שהיה בחוף קאמארי, או פריסייה בוודאי זוכר שמלבד החול, בכמה מטרים הראשונים ליד החוף, ככל שמתקתדמים בתוך הים פנימה יש למעשה סלע חלקלק שחור שמקיף את כל האי, למעשה אותו החומר בדיוק מצוי גם באי סנטוריני וגם במטאורה. אחת הסברות המדעיות, היא שההתפרצות האדירה בסנטוריני העיפה סלעים לגובה של עשרות קילומטרים ושחלק מהסלעים הללו נפלו באיזור שקיום קרוי מטאורה. התזה הזו גם מסתדרת לא רע עם האמונה של יוונים רבים, שסלעים נפלו מהשמיים ולכן את נקראים מטאורים, כן קיימת ייתכנות ריאלית, עד כמה שזה נשמע אבסורד, שהם אכן נפלו מהשמיים, אבל התזה הסנטורינית, מסבירה שהנפילה מהשמיים לא הגיע מכוכב אחר, אלה מההתפרצות הגעשית העצומה של סנטוריני. דבר נוסף שמחזק את התזה הזו היא תפזורת של סלעים זהים המצוייה בכמה מיקומים ביוון בקו ישיר המחבר בין סנטוריני למטאורה, מספר סלעים זהים מצויים גם בחוף קולמבריטס באי פארוס  וגם צפונית למטאורה באיזור העיר גרבנה.

צפו בסרטון המדהים הבא שמסביר הכל..


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il