האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

חבל אגרפה | Agrafa יוון

חבל אגרפה | Agrafa יוון

חבל אגרפה הוא תת מחוז של  : מחוז אבריטניה

חבל אגרפה | Agrafa  יוון חבל ארץ הררי בו ההרים מתנשאים עד לגבהים של 2000 מטר, מצוי כחלק ממחוז אבריטניה בחלקו הצפוני של המחוז וגם דרום מערבית למטאורה [המשוייכת, כבר למחוז תסליה]. צפונית מחבל אגרפה מצוי חבל צומרקה. למעשה חבל אגראפה מסמל את תחילתם של רכס הרי הפינדוס הדרומיים, בעוד בכפרי זגוריה מצוי רכס הפינדוס הצפוניים. נהר agrafiotis זורם וחותך את החבל למספר תתי חלקים והוא צמוד לרכסי ההרים הגבוהים של האיזור. מגוון פעילויות כמו ראפטינג, ריבר טרקינג, ומגוון של מסלולי הליכה אפשריים בערוץ הנהר בנקודות מסויימות. נהר זה מקבל את מימיו ממאות מעיינות ונחלים קטנים שחלקם בלתי עבירים לאוכלוסייה בסביבה הררית וצרה זו. בעוד רוב נהרות יוון מסתיימים בים, נהר זה הזורם בחבל אגראפה ביוון מסתיים דווקא במאגר המים הגדול ביותר של יוון הנושא את השם kremasta. בנסיעה לאורך רכסי ההרים של חבל אגרפה תמצאו שלל מפלונים קטנים לצידי הכביש מפלונים קטנים אלה מסתיימים בנהר האגרפיוטיס.

חבל אגראפה מוזכר במסלולים רבים של מטיילי ג'יפים ביוון, כולל במסלולים של חברות טיולים מקצועיות יותר, בדומה רכס צומרקה. הנסיעה בחבל אגרפה היא נסיעה מפותלת ומצב חלק מהכבישים בינוני. האיזור מתאים למעבר איטי מאיזור קרפניסי לכיוון המנזרים התלויים של מטאורה או מעבר לדרום מחוז צומרקה. בתוך האיזור משובצים למעלה מ 15 כפרים קטנים, שהמפורסם שבהם נושא את שם המחוז אגראפה. בדומה לאיזורים האחרים על רכס הפינדוס גם באיזור זה מפוזרים שלל גשרים עתיקים מעל ערוצי הנחלים. אם יש לכם מספיק זמן לטייל ביוון, אנו ממליצים בהחלט על כניסה לחבל אגרפה המאד לא מתוייר והמספק הצצה לחיי הכפר ההרריים של יוון. אך קחו בחשבון שיש להיות כאן לפחות 2-3 ימים. אין טעם להיכנס אליו אך ורק כדי להגיע צפונה אחרי ביקור בקרפניסי. שכן הנסיעה בחבל זה איטית ורצוי יותר לאגוף אותו ממערב [ צומרקה] או ממזרח [מטאורה] בכדי לצפין לכיוון יואנינה, מצובו או כפרי זגוריה. אם אתם חוזרים דרומה ממטאורה לכיוון קרפניסי בהחלט מומלץ להכנס לחבל אגרפה כחלק מהדרך, כולל ביקור באגם פלסטירה.מפל באגרפה | צילום סיון זמיר.

אגם פלסטירה הוא מאגר המים השני בגודלו בחבל אגרפה. זהו מאגר מים לא טבעי, אך עדיין הביקור בפלסטירה בהחלט מומלץ והדרך לפלסטירה יפה. ניתן לשהות גם סביב אגם פלסטירה במגוון מלונות בוטיק יפים שהוקמו כאן ב 20 שנה האחרונות. האגם מספק גם אפשרויות לשייט וקיאקים. זו אפשרות עצירה די ראויה במעבר בין מטאורה לקרפניסי, או במעבר ממטאורה דרומה לכיוון אתונה, או רק לשם גיחה קצרה לחבל אגראפה. שימו לב שאפשרויות הלינה סביב אגם פלסטירה יקרות משמעותית מלינה במלונות הכפריים הפזורים בחבל אגארפה שם תוכלו לשלם החל מ 20 יורו ללילה לזוג, ממש מחירים של פעם ביוון. ראו באנר בראש עמוד זה לחיפוש והזמנה של מלונות באגראפה במיקומים מיוחדים בכפרים מרוחקים ועל הדרכים במחירים מצחיקים. בהחלט שווה לאוהבי מקומות לינה בעלי אופי מקומי. ראו למשל את מלון פאנורמה, נוף מרהיב מיקום מקסים ובמחיר מצחיק.

חצייה קלה של חבל אגרפה: מי מכם שמטייל בטיול עומק בחבל אגרפה, אולי לא יבחר במסלולים אלה, אך מי שרוצה רק להציץ לחבל זה יוכל לעשות זאת בעזרת מספר כבישים במצב טוב יותר מאחרים המצויים בחבל. הכביש בין Trikala ל Arta (במחוז אפירוס), מאפשר חצייה בחלקו הצפוני של חבל אגרפה. עם זאת הגעה לכפרים trovaro או agrafa או הגעה לנהר, מחייבת כניסה לעומק השטח ההררי לדרכים מפותלות ומרהיבות ביופיין, התקופות המומלצות ביותר לטיול באיזור זה של יוון הם בחודשים מאי ויוני, מועד בו זרימת הנחלים בשיאה. תקופה נוספת ומרהיבה לטיול כאן היא בימי השלכת, לרוב לקראת סוף אוקטובר וכל חודש נובמבר. בחורף חלק מהדרכים של המחוז חסומות בעיקר מעל גובה של 1500 מטר בשל כמות שלגים רבה על רכסי ההרים. שימו לב שאם אתם מתכננים ללון כאן רצוי לבצע הזמנה של מקומות לינה מראש, מדובר באיזור פופולארי ע"י תיירים מקומיים מיוון, מספר מקומות הלינה מועט.

אחת הדרכים היפות ביותר וגם הנוחה לנסיעה ברכב רגיל שאינו 4 על 4 היא הדרך החוצה את צפון חבל אגרפה מהישוב פילי ועד העיר ארטה אשר בחלק הדרום מערבי של מחוז אפירוס. דרך זו כוללת בתוכה נסיעה מרהיבה בין כפרים קטנים, שלל מפלים ומעיינות ממש לצד הכביש, ערוצי נחלים וקניוני סלע ומערות. דרכים מהם נגלה בפניכם נוף מרהיב חדש ובתולי. משך הנסיעה במקטע נסיעה זה הוא כ 3 שעות וגם תלוי בתנאי מזג האוויר. לרוב בחלקו העליון של הכביש אתם צפויים לפגוש גם ערפילים שמצויים בחלק הגבוה של הכביש בסביבות הגבהים 1400-1500, מצב הכביש ברובו טוב מאד ביחס לאיזור ההררי והמבודד. לפני הפניה האחרונה לארטה, תוכלו גם לשנות כיוון ולהכנס לחבל צומרקה מכיוון דרום מערב ואז לשלב נסיעה מרהיבה באגרפה עם הגעה מעניינת למחוז צומרקה דרך רכס ההרים, משך הנסיעה מפילי עד הישוב פרמנטה בצומרקה כ 5 שעות.


הצבעים של אגרפה | צילום סיון זמיר

ראו גם סלוניקי


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il