האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

נוסעים לטיול בצפון יוון? אל תפספסו את אגרפה קרוס - יוון והאיים

אגרפה קרוס

הקדמה חשובה: כדאי מאד להתחיל כל טיול שלכם ביוון, באתונה או סלוניקי. היתרונות להתחלת טיול באתונה גם אם אתם מתכננים להגיע לכפרי זגוריה או צומרקה הם יתרונות שבאים לידי ביטוי במגוון דרכים מרהיבות.  אגרפה קרוס המתואר בעמוד זה (כולל הוראות נסיעה בסוף העמוד) היא אחת הדרכים המרהיבות ביותר להגעה מאיזור מטאורה לאיזור צומרקה והיא מתאימה מאד גם למי שמסיים טיול באיזור צומרקה וצריך להתחיל להדרים לכיוון מטאורה ופיליון או ההיפך. אם אתם לוקחים טיסה ישירה לצפון יוון אתם למעשה מוותרים על מיקומים מרהיבים שהם חלק בלתי נפרד מהנסיעה מאתונה צפונה, במילים אחרות ההצפנה מאתונה צפונה היא לא רק למטרת נסיעה, היא חלק מהטיול עצמו!

מתכננים טיול לצפון יוון?
אגרפה קרוס הוא מעבר הרים בחלק הצפוני של איזור אגרפה, והוא מחבר בין דרום צומרקה לאיזור אגם פלסטירה. הוא מתאים מאד למי שרוצה להגיע לדרום צומרקה בדרך מיוחדת, או לחזור מדרום צומרקה לכיוון חצי האי פיליון או אתונה בדרך מיוחדת ולא סטנדרטית. מבחינת לינה אם אתם מתכננים לעשות את אגרפה קרוס מכיוון הגעה של אתונה, תוכלו לעשות את הלילה בסיום אגרפה קרוס באחד הישובים בדרום צומרקה כמו וורגרלי או תאודוריאנה. אם אתם זקוקים ללילה לפני התחלת אגרפה קרוס, תוכלו ללון סביב אגם פלסטירה, כנ"ל גם אם אתם בדרך ההפוכה לאתונה..

באותו היום יצאתי מאתונה מעט מאוחר, סביב השעה 08:00, למרות שהתוכנית הבסיסית שלי היה לצאת מאתונה ב-06:00 בבוקר. כך או כך התחלתי להצפין על האוטוסטרדה לכיוון Lamia וכל זאת בכדי להגיע בזמן להרמת כוסית שקבעתי עם כמה חברים מהכפר אריסטי שבכפרי זגוריה. התכנון היה להגיע ככה 2-3 שעות לפני המועד. לנוח קצת, ואז לצאת להרמת הכוסית במלון גאמילה רוקס. תוך כדי הנסיעה פתחתי דיסק חדש שרכשתי עוד בארץ The endless River של דיויד גילמור ופשוט דהרתי על האוטוסטרדה צפונה. כשהגעתי לאיזור טריקלה וראיתי שאני בסדר גמור עם הזמנים, אמרתי לעצמי, בוא נעשה גיחה קטנה להרים שמשמאל, תמיד רציתי להכנס אליהם שוב, אחרי שכבר ביקרתי פחות או יותר באיזור זה לפני כמה שנים, אבל לא המשכתי איזה כביש עד סופו שפעם הייתה לי כוונה לעשות.. עשיתי הפסקת סיגריה קלה וכיוונתי את עצמי תחילה לכפר בשם Pili, בפילי כבר הייתי ממש רעב, קניתי שני גירוסים וכמה בקבוקי מים מינרלים, (שאגב נחשבים למים המינרלים הטובים ביותר ביוון ועונים לשם Agrafa) והתחלתי לנסוע פנימה לתוך ההרים, אל הלא נודע. בביקור האחרון שלי באיזור הגעתי דרומה מכאן ואף פעם לא נכנסתי אל בין שני רכסי הרים דרמטיים אלה.

בצילום החלק העליון של Palaiokaria Waterfall בכדי לראות את הגשר המרהיב ליד המפל הגדול של אותו הערוץ, תזדקקו להגיע לאגרפה קרוס, מי שלא יוצא לטיול לצפון יוון, יכול להגיע לכאן מדרום צומרקה או ממטאורה, או אם הוא מחפש דרך יצירתית להגיע מאיזור אבריטניה וקרפניסי לכיוון צומרקה.

אחרי ממש כמה דקות של נסיעה מרהיבה ומבטיחה, כשמצוקי ההרים כאילו מזנקים אליך מכל הכיוונים, הגעתי לגשר שעשרות מכוניות חנו לצידו, ירדתי מהרכב בציפיה דרוכה, כבר אמרתי לעצמי שבטח יש כאן איזה אתר ארכיאולוגי יווני או כנסיה קטנה שביום א' כל המי ומי מגיעים לבקר, אבל צעד ועוד צעד ופתאום אני ליד שני מפלים מרהיבים. ערוץ נחל שוצף, גשר אבן מרהיב (Pyli) ומים שזורמים מההר. וואו, איזו פתיחה לנסיעה בלתי מתוכננת פנימה לתוך צפון מזרח אגרפה. אגב אגרפה הוא מחוז כמעט ללא שיוך ברור בתוך יוון, בעבר הקרוב מאד, לפני מספר שנים, העיר טריקלה ניסתה לשווק תיירות לטריקלה ע"י קריאת איזור זה של יוון על השם Trikala בכדי לעודד תיירות למלונות בעיר שדי נבלעה בתוך עצמה כתוצאה מהמסחור והפופולריות של השכנה מצפון: קלמבקה [מטאורה], תרגיל שיווקי שלא ממש הצליח להם. אבל עכשיו קיבלתי רמז קטן לסיבה שהעיר טריקלה נסתה לשייך את המחוז הזה לעצמה, בהחלט התחלה מבטיחה..

אחרי הביקור בגשר, התלבטתי, האם להמשיך ולחצות את כל מחוז אגרפה עד העיר ארטה ואז להצפין משם לפגישה שלי בכפר אריסטי בזגוריה. עשיתי חישוב והבנתי שאם אני בוחר לחצות את כל רכס אגרפה ההררי ונוסע מארטה צפונה 3 שעות לזגוריה, אני מגיע לפגישה שלי בדקה ה 90, אם אני חוזר מפילי לטריקלה ועולה צפונה דרך מטאורה ומצובו לאוטוסטרדה, אני מגיע אכן כפי שתכננתי 2-3 שעות לפני הפגישה... כך העברתי חמש דקות בחשיבה, מה עושים?.. וכן, לבסוף קיבלתי את ההחלטה לחתוך את רכס ההרים עד ארטה ואז קדימה לזגוריה, אז אגיע עם הלשון בחוץ אבל לפחות סוף סוף אני עושה דרך אחרת מאתונה צפונה לזגוריה מהדרך הרגילה שאני מכיר כבר לגמרי בע"פ.

המשכתי כ-20-30 דקות לכיוון מערב בכביש מתפתל על המצוק כאשר הגובה עולה ועולה וגם הערפילים, לרגע חשבתי שאולי בכל זאת קפצתי מעל הפופיק בנסיעה הזו, אבל למרות ההרהורים המשכתי לנהוג ואז הגעתי להתפצלות, ישר לכיוון צומרקה, שמאלה לכיוון ארטה, הישר עולה למעלה, השמאל יורד למטה, האינטואיציה אמרה, למטה. תוך כמה דקות של נסיעה אני מביט ימינה למעלה ואני רואה מפל מים עצום יוצא ממש ממצוק ההר ונשפך לתוך היער העבות וואו!! איזה מחזה מרהיב. עוד 100 מטר קדימה ועוד מפל, עוד 300 מטר ועוד מפל, ועוד 300 מטר והכביש מתחיל להתפתל למעלה ומפלים סובבים אותי מכל הכיוונים ממש על הכביש ובינהם כפרים מקסימים, מלאים בצמחיה והכל בצבעים של שלכת האופיינית כל כך לאיזור זה בחודש נובמבר, וואו ועוד ואוו, איזה דרך מרהיבה!אחרי כשעתיים נסיעה בתוך היופי המרהיב הזה וכאשר ערפילים באים והולכים ואני מטפס ומטפס בגובה וכבר הגעתי לבערך 1700 מטר, פתאום אני מגיע לפתח מנהרה על הכביש ולידה יש שלט Attension road with water  אין נפש חיה מסביב, רק אני והכביש ופתאום גם שמתי לב שלא ראיתי רכב אחד בשעתיים האחרונות. והשלט הזה הוא ממש בפתח של מנהרה בכביש כאשר הכביש בשיפוע למטה, לך תדע כמה הכביש הזה בשיפוע? ואם בכלל יש בפנים אור? אולי אני אכנס לבריכת מים ענקית ללא יכולת לעשות סיבוב פרסה בתוך מנהרה חשוכה במקום שאף אחד לא נוסע בו? בערך רבע שעה מזמני ההולך ומתקצר בזבזתי על תקווה שאיזה רכב נוסף יגיע לאיזור ונחצה ביחד את המנהרה השחורה הזו. אבל אף אחד לא בא! שילבתי להילוך נמוך, שמתי אורות גבוהים, והיידה, נכנסתי פנימה!אחרי כחצי קילומטר, אחד הנתיבים בכביש היה באמת קרוב מאד למה שתיארתי לעצמי, אבל להפתעתי באמצע המנהרה, אורות מהבהבים, שלטים עם חיצי ענק המכוונים את הנסיעה לנתיב השני ועקפתי את הבריכה שנפערה באמצע המנהרה, היציאה בצד השני של המנהרה הייתה מפתיעה מאד גם כן, סכר עצום שמתחתיו אגם ענק עם מים בצבע טורקיז וגם כאן ללא נפש חיה. נראה היה כאילו נכנסתי לאיזור של יוון שננטש ואולי בכלל לא ניתן לחצות את הסכר הענק הזה שמולי, הסכר הכי גדול והכי אימתני שראיתי ביוון ויש להם כאן ביוון חתיכת סכרים שחבל על הזמן. אבל.. גם על הסכר יש כביש ובמצב מעולה, המשכתי בנסיעה ואט אט התחלתי לגלות נוף שאני מכיר.. מכיר טוב.. המשך הכביש הייתה דרך שכבר עשיתי לפני מספר שנים בקבוצת בוטיק שלנו בדרך לצומרקה.

ואז פתאום צומת, עצרתי בצד ואמרתי לעצמי עכשיו הזמן להיעזר בטכנולוגיה ולמצוא את הדרך הקצרה ביותר להגיע לפגישה שלי בכפר אריסטי בשעה 21:00 בערב. השעון הראה את השעה 18:30. בכל דרך מהירה ככל שתהיה אגיע ממש בדקה ה-91, אז ניתן לטכנולוגיה לעבוד והטכנולוגיה אמרה לי סע לכיוון Pramanta ולא לכיוון Arta כפי שחשבתי. את פרמנטה אני מכיר היטב, זה הבסיס שלנו לטיולים בצומרקה. חישוב קטן של המסלול ש- Waze נתן לי ואמרתי יאללה, אני סומך על הטכנולוגיה, הבנתי שהוא לוקח אותי על הדופן המערבית של רכס צומרקה מבלי להכנס ממש לאראכטוס קרוס ולכיוון פרמנטה, כאשר רק כיוון הנסיעה הראשוני הוא הכפר פרמנטה. פניתי ימינה והתחלתי לנסוע, תוך כדי החלו להופיע שלטים לכיוון יואנינה והבנתי שאני בדרך הנכונה, אלה שטכנולוגיה כמו טכנולוגיה מפסיקה לעבוד בדיוק בזמן הלא נכון, והגעתי לצומת T בדיוק שהטכנולוגיה החליטה לעשות שביתת פתע!לפני היו שני שלטים, אחד מחוק לגמרי, ואחד מחורר לגמרי כנראה מכדורים של ציידים, אחד למעלה ואחד למטה, למעלה נראה לי מעט משונה, אני הרי די בדרך למטה, לכיוון אגם יואנינה, למטה נראה לי גם מעט משונה כי הוא פונה לכיוון הנגדי של הנסיעה שלי אין לי זמן ללבטים, ייתכן וזה שמוביל למטה עושה עיקוף של איזו גבעה וחוזר חזרה לכיוון הנסיעה. ככל הנראה בחרתי בדרך הלא נכונה :) אחרי ירידה קלה הייתי בכביש שכולו עליה ועליה ועליה עד לגובה של כמעט 1500 מטר שוב, כאשר אני רואה מרחוק את רכס סטרוגולה שמעל הכפר פרמנטה. נו זה מה יש, המשכתי לנסוע ותוך כדי התקשרתי וניסיתי לאחר מעט את הרמת הכוסית ל- 21:30, תוך כדי שאני מנסה להזיז מתקשר אלי חבר מזגוריה, ניקוס ושואל אותי, זמיר ההרמת כוסית עדיין אקטואלית?? עניתי לו כן ניקוס, אקטואלית, אני עוד כמה דקות בגשר פלאקה בצומרקה ובדרך לפגישה, מה? אומר ניקוס, הפגישה באריסטי לא? כן ניקוס, באריסטי, אני בצומרקה אבל אגיע בזמן לא לדאוג, יאסו!

טוב, מכאן זה כבר פשוט. שמתי גז ונסעתי עד הכפר אריסטי שבכפרי זגוריה בדרכים שמוכרות לי מאד, הגעתי בדיוק בשעה 21:00 אבל הייתי מורעב, נכנסתי לאכול אצל ליאנה בכפר אריסטי, מרק חם וספגטי עם בשר ומעט מסלט החצילים המפורסם [המבין יבין]  והלכנו לניקוס, מלון גאמילה רוקס, לשבת על כוסית ייין עם כל החברה מהסביבה. קצת אחרי חצות התרסקתי למיטה הנוחה של חדרי במלון אברטיו המקסים.אם גם אתם תרצו להגיע לאיזור אגרפה, אני ממליץ על כך מאד. רצוי לתכנן טוב את הזמנים כי אין הרבה אפשרויות ללינה באיזור. לעשות את הכביש שאני עשיתי עם הפסקות קטנות של סעודה בטברנה, צילום וספיגת האווירה בכפרים שבדרך, צריך לפחות יום אחד שלם. לכן שווה ללון את הלילה לפני באיזור טריקלה, או פילי או אפילו מטאורה אם אתם באים מדרום. ואם אתם באים מצפון מכיוון כפרי זגוריה או צומרקה, אנו ממליצים על עצירה במלון Rouista שבכפר Vourgareli בדרום צומרקה מלון מפנק ומצויין. אם אתם ממש אמיצים ולא מפחדים מנהיגה של שעות רבות, תוכלו גם לעשות את הסיבוב הזה כאשר אתם יוצאים מצומרקה וחוזרים לצומרקה באותו היום, שצריך להתחיל סביב 06:00 בבוקר ויסתיים סביב 22:00 בלילה [לא קל ולא ממליצים לכל אחד], אך בטוח מרהיב. יוצאים מאיזור הכפר קאלאריטס עד מטאורה, מדרימים ישירות לפילי, עושים את המסלול וחוזרים לכפר פרמנטה, מעט יותר מ-300 ק"מ של נסיעה הררית מרהיבה. פרטים נוספים אשמח לחלוק עם המגיעים אלינו לייעוץ. אם אתם לא מעוניינים ביעוץ, פשוט פיתחו מפה טובה של חבל אגרפה וצומרקה, יאסו יוון!

סיון זמיר, נובמבר 2016

הוראות נסיעה אגרפה קרוס לבאים מכיוון דרום מזרח לצפון מערב.

נוסעים מטריקלה Trikala לפילי Pyli בכביש הטבעת של טריקלה. ממשיכים לפי השילוט: Pyli, Elati עד לפניה שמאלה. השילוט לפני הפניה: Pyli, Petrouli, Mouzaki. פונים שמאלה וממשיכים ישר, ההרים יהיו מולכם ובמהלך הנסיעה מתקרבים אליהם.
מומלץ להצטייד בפילי באוכל ושתייה לדרך כי אין כמעט אפשרויות בהמשך הדרך.
בהגעה לפילי נכנסים לכפר ועוברים אותו, מימין לכפר זורם נהר פורטאיקוס Portaikos וגשר צר מעליו, חוצים את הגשר ואחריו הדרך מתחילה להתפתל מעט. ממשיכים בנסיעה עד גשר אגיוס ויסארוניה Agios Vissaronia. שילוט לגשר האבן [חום, כיתוב צהוב ולבן] יופיע מימין לדרך, מאחורי השלט ישנו בית קפה קטן ולידו מדרגות היורדות לנהר.
קואורדינטות לחניה ליד: N39 27 37 E21 36 4

מגשר ויסארוניה ממשיכים ישר עם הכביש, ולאחר זמן קצר מגיעים לנקודה בה הכביש ממשיך ישר ויש גם פניה שמאלה. ישנם מספר שלטים ביוונית לפני הפניה ושלט אחד באנגלית: Arta, Kalogiri המפנה שמאלה. אם ממשיכים ישר מגיעים לצומרקה אך הדרך מצריכה רכב שטח. צריך לפנות שמאלה לכיוון ארטה.
אחרי הפניה שמאלה ממשיכים ישר, היישוב הראשון שרואים בדרך: Longiani, ממשיכים דרכו והלאה. יהיו עוד מספר פניות בדרך אך לא פונים בהן אלא ממשיכים רק ישר עם הכביש כל הזמן, עוברים מספר גשרים קטנים עד שרואים שילוט לכפר סטורנארייקה Stournareika, קצת אחרי השלט הראשון לכפר זה תגיעו לגשר קטן מעל הנהר. אפשר לעצור שם להפסקה קלה. מנקודה זו תוכלו לראות מולכם את המפל שעל ההר. בכלל לאורך הדרך ניתן לראות מפלים קטנים וזרימת מים.
קואורדינטות לגשר והתצפית על המפל: N39 26 42 E21 30 18.

מנקודה זו הכביש מתפתל כלפי מעלה עד לכפר סטורנארייקה. אם לא הספקתם להצטייד באוכל ושתייה אז תוכלו לעשות זאת בכפר זה. תמצאו שם מאפייה קטנה ומכולת קטנה, אך קחו בחשבון שהכל מאוד בסיסי, מומלץ יותר להצטייד בפילי. חוצים את הכפר וממשיכים הלאה עד להגעה למנהרה הראשונה בדרך, באורך 1,500 מטר.
קואורדינטות [לפני הכניסה למנהרה]: N39 25 36 E21 27 34

הכפר הבא אחרי המנהרה - Vathirrevma, עוברים דרך הכפר וממשיכים כל הזמן ישר עד הגעה לכפר הבא- מסוחורה Mesochora. נכנסים דרך הכפר וממשיכים ישר כלפי מטה. יש שילוט לארטה אבל ביוונית. לפני השלט, משמאלכם תמצאו קיוסק קטן ובית קפה שם תוכלו לעצור להפסקה קלה. עברו את השלט ביוונית לארטה וכמה מטרים אחריו יופיע שלט נוסף לארטה באנגלית המצביע שמאלה. פנו שמאלה והמשיכו עם הכביש. קצת אחרי הפניה תחצו מנהרה קצרה ותגיעו לסכר הגדול, ניתן להחנות ליד ולצפות באגם מימינו של הסכר. אגם נוסף נמצא משמאלו של הסכר.
קואורדינטות לסכר: N39 27 42 E21 18 23

המשיכו בנסיעה, כמעט מיד אחרי הסכר תגיעו לפניה לארטה/ וורגארלי Arta/ Vourgareli, קחו את הפניה שמאלה לכיוון ארטה והמשיכו קצת עד שתראו  משמאלכם מבנה כנסייה קטן לבן. החנו את הרכב ליד, יש שם תצפית מצוינת על הגשר, האגם ועל נהר אכלוס Acellos.
קואורדינטות לתצפית: N39 27 42 E21 17 39

מיד אחרי התצפית מנהרה נוספת ואחריה בהמשך הדרך עוד כמה מנהרות, ברובן קצרות. ממשיכים הלאה לכיוון הכפר הקטן קאפסאלה Kapsala. כ-14 ק"מ מהתצפית עד הכפר, נהר אכלוס ילווה אתכם לאורך הדרך, משמאלכם.
קואורדינטות [ליציאה מהכפר קאפסאלה]: N39 23 3 E21 15 17

אחרי קאפסאלה ישנו עוד כפר מאוד קטן, כמה בתים וטברנה אחת קטנה. ממשיכים כל הזמן עם הכביש עד הגעה לכפר אטאמאניו Athamanio/Athamania. כפר זה הוא גדול ומרכזי יותר, תמצאו בו כספומט, כמה בתי קפה וטברנות. בתוכו יש גם פניה ימינה לפי שילוט לתיאודוריאנה Theodoriana, זו הדרך המובילה לצומרקה. כדי להמשיך לצומרקה משם נוסעים לכיוון Kataraktis, Agnnanta, Pramanta. אם לא פונים ימינה לצומרקה וממשיכים ישר מגיעים לארטה ומשם ליואנינה.

עוד כמה מיקומים ששווה לבקר בהם בעת נסיעה באגרפה קרוס.

ROTOPO
רוטופו - הכפר השוקע.
כפר שלם ששקע ונהרס, מחזה מפחיד אבל נדיר, תוכלו לצפות את תכנסו לביקור בכפר רופטו המצוי 8 ק"מ מהכביש, כ 30 דקות נסיעה מפילי עד הפניה לרוטופו.

צילום, סיון זמיר.ראו גם את דרום צומרקה

עוד דרך אפשרית להצפנה מדרום לכיוון צפון יוון ההררית היא ביקור באיזור אטוליה אקארנאניה Etoloakarnaina


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il