האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

מסלול טיול אלון נתנזון

תאריכי הטיול: 15-24/7/2024

פרטי התקשרות:
שרית דוידובסקי - 054-5423341 - [email protected]
סיון זמיר - 050-7245890 - [email protected] 

מסלול זה הינו אישי ואין להעבירו הלאה

.

מידע כללי חשוב

דרכון
וודאו שהדרכון שלכם בתוקף לפחות 3 חודשים מתאריך החזרה. ניתן לבדוק תקינות התוקף גם במחשבון זה לחצו לבדיקה. 
לא ניתן לצאת עם דרכון שאינו בתוקף מספיק. חידוש דרכון בדלפק משרד הפנים בשדה התעופה הוא יקר מאד ותקף לשנה בלבד.

שעון יוון
זהה לשעון ישראל - כולל המעבר בין שעון חורף לקיץ

מטבע והמרת כספים
המטבע ביוון הוא יורו.
באיזורי הטיול לא ניתן להמיר כספים ובכלל ביוון גם באתונה או סלוניקי לא ניתן להמיר שקלים ליורו. הקפידו להמיר מטבע בארץ לפני טיסתכם.
אל תסכימו להמיר לשטרות של 500 יורו, לא מכבדים אותם ביוון.

תשלומים וטיפים
כמעט בכל מקום מכבדים אשראי. יתכנו מקומות נידחים או מקרים בהם התקשורת לא תעבוד ויהיה צורך לשלם במזומן בלבד.
טיפים נהוג להשאיר כ-10 אחוז על שירות

חשמל
הוולטאג' ביוון כמו בישראל. השוני היחיד הוא שכל השקעים הם בעלי שני חורים ולא שלושה כמו בארץ. אם יש לכם מכשיר עם תקע בעל 3 פינים, הצטיידו עוד מהארץ במתאם כמו בתמונה. ביוון קשה למצוא את המתאם המתאים.

ביטוח נסיעות
מומלץ ואף חובה לעשות ביטוח נסיעות לפני נסיעתכם - בריאות ומטען. לביטוח בקליק, אבל עם איש קשר במידת הצורך, לחצו כאן

מיסים מקומיים
בכל בתי המלון ביוון נגבה מס תיירות במועד הצ'ק-אאוט, שאינו כלול במחיר הלינה. המס נע בין 6-10 יורו ללילה לחדר. מס זה נגבה בעת הצ'ק-אאוט ואינו נקוב במחיר המלון.
החזר מס ניתן לקבל בשדה התעופה של אתונה או סלוניקי עם הצגת טופס על רכישות בלבד (לא על לינה או אוכל), את הטופס יש לבקש ולמלא במעמד הרכישה בלבד.

היטלי כביש
בנסיעה בין איזורי הטיול תסעו בכבישי אגרה. אנו לא ממליצים לנסוע בכבישים אחרים, זה יאריך את משך הנסיעה משמעותית. בכבישי האגרה בכל מקטע יש לשלם בעמדה הנכונה - בנסיעה ברכב שכור אין אפשרות למנוי שמאפשר מעבר ללא תשלום בכל עמדה. התשלום יכול להיות במזומן או באשראי. עליכם לבחור בנתיב שכולל קופה פעילה. הערכת עלויות של כבישי אגרה לטיול שכולל את צומרה-זגוריה-פיליון - מאתונה או מסלוניקי, הוא קרוב ל-100 יורו לכלל הטיול.

סים מקומי וגלישה סלולרית
במידה ובוחרים לרכוש סים מקומי ולא לעשות חבילת גלישה מהארץ או E-sim:
בשדה התעופה של אתונה וסלוניקי ניתן לרכוש סים מקומי. מחירי הסים בשדה התעופה הם גבוהים יותר ביחס לסים שניתן לרכוש בעיר.
באתונה יש דוכן של Vodafone מול מסועי המזוודת בתוך הטרמינל, פועל בין 07:30-21:00
בסלוניקי יש חנות ביציאה אל אולם מקבלי הפנים (משמאל), המחירים פה מתחילים ב-25 יורו לכרטיס סים.
אם יש לכם יום בעיר, מוטב לרכוש בעיר בכל אחד מחנויות: Vodafone, Cosmote, Germanos. Nova
בחלק ממעברי ההרים יתכן והקליטה לא תעבוד. את המפות המצורפות למסלול זה ניתן להוריד גם לעבודה offline
בכל המסעדות והמלונות יש Wifi

מי שתיה
ברוב איזורי הטיול בצומרקה-זגוריה-פיליון-אולימפוס, המים טובים לשתיה. בנוסף, בכל כפר ובהרבה מקומות מעבר, יש את הפאונטיין, עם מי מעיין צוננים וטריים שזורמים בלי הפסקה. מומלץ לקחת אתכם בקבוק רב פעמי ולמלא בכל אחד מהמיקומים הרבים הפזורים באיזורי הטיול. אין צורך לרכוש בקבוקי פלסטיק של מים מינרלים.

מה לארוז?
בגדים כמובן בהתאם לעונה. נעלי הליכה בעלי אחיזה טובה חובה. לא הולכים במסלולים עם נעלים לא מתאימות מחשש להחלקה.
מזג האויר משתנה והפכפך, לכן כל אתרי התחזית מתקשים לחזות תחזית מדוייקת ולעיתים אף קרוב לזה. לכן גם בקיץ יש צורך במשהו חם לערב, ומעיל גשם תמיד יכול להיות שימושי.

דבר אחרון
ביוון לא משליכים את נייר הטואלט לאסלה. מערכת הביוב המקומית לא יודעת להכיל זאת ומדי שנה יש סתימות רציניות במלונות כיוון שתיירים משליכים את הנייר לאסלה. השתדלו להשליך לפח ולעזור להם להימנע מסתימות.

.

שמות של מיקומים ביוון חוזרים על עצמם או דומים מאד לשמות יעדים אחרים. במסלול זה מצורפת מפת גוגל בסוף כל יום במסלול. חשוב על מנת להימנע מטעויות ניווט שמאד נפוצות ביוון.
במידה ואתם רגילים לנסוע עם waze הקפידו להשוות היטב למפה המצורפת ולוודא שהמסלול זהה.
המפה בסוף כל יום נועדה גם כדי להימנע מכבישים שאינם מומלצים או אינם עבירים.

צאו לדרך וסעו בזהירות....

.

.

15/7 - יום שני - אתונה לצומרקה

נחיתה באתונה ואיסוף הרכב
לא לשכוח: רישיון ישראלי יחד עם רישיון בינלאומי בתוקף - את שניהם חובה - רישיון בינלאומי מוציאים בקלות ובמהירות בהרבה סניפי אופטיקה ובכל סניפי מ.מ.ס.י

יציאה מאתונה לכוון מערב ועצירת ריענון ביעד הראשון: תעלת קורינתוס Corinth Canal. כשעה ורבע נסיעה משדה התעופה.
מהאוטוסטרדה צאו על פי השילוט Isthmia שיוביל לגשר הישן מעל התעלה.  

תעלת קורינתוס Corinth Canal משמשת צומת תחבורה בין צפון יוון ודרומה. תעלת קורינתוס מחברת את המפרץ הסארוני עם מפרץ קורינתוס. התעלה נכרתה בין השנים 1881 ל-1893. אורך התעלה: 6.3 ק"מ. רוחב התעלה: 25 מטר בגובה פני הים. עומק התעלה: 8 מטר. גובה דפנות: עד 80 מטר מעל פני הים. 
ליד התעלה חנויות מזכרות, מסעדה, שירותים. ליד החניה הראשונה הצמודה לתעלה יש גם סופלאקי לא רע. 
מחנים ועולים ברגל על הגשר הישן לתצפית יפה על התעלה.


מתעלת קורינתוס לגשר ריו-אנטיריו Rion-Antirion Bridge  
אחרי עצירה קצרה לתצפית על התעלה, יוצאים מהחניון ופונים בצומת הראשונה שמאלה ואז פונים ימינה חזרה אל הכביש המהיר לכיוון Patras וממשיכים בנסיעה על הכביש המהיר, כשמפרץ קורינתוס מימינכם.
נוסעים לכיוון פטרה Patra/Patras על A8 ויוצאים ביציאה לריו Rio. כשעה ורבע נסיעה מקורינתוס.
לאחר היציאה בריו, הכביש מתפצל: ימינה לנמל ריו, אל המעבורת, או ישר כדי לעלות על הגשר. 
אנו ממליצים לחצות את המפרץ בהפלגה, כך ניתן להתרשם מהגשר באופן הטוב ביותר, וגם לקחת הפוגה מנהיגה. בימים של רוחות חזקות המעבורות לא עובדות, במקרה זה עולים על הגשר. 
גשר ריו-אנטיריו הוא גשר המעוגן כבלים הכי ארוך בעולם: 2,252 מטר. נחנך באוגוסט 2004. מורכב מ-4 עמודים ו-5 רשתות כבלי מתכת. גובה: 52 מטר מגובה הים ועד תחתית הגשר. רוחב הגשר: 28 מטר והוא כולל 6 נתיבים סך הכל: 2 נתיבים לכל כיוון, מדרכה להולכי רגל ונתיב חירום. הגשר תוכנן כך שיעמוד היטב גם ברעידות אדמה המדורגות גבוה בסולם ריכטר וגם ברוחות של הוריקן רמה 5 (הרמה הכי גבוהה). 

כאמור, ההמלצה היא לחצות את המפרץ בהפלגה, כמובן שאפשר גם להמשיך בנסיעה על הגשר (כרוך בתשלום של כ-14 יורו)
בהגעה לנמל עולים עם הרכב למעבורת. משלמים על המעבורת בקופה. עלות הפלגה לרכב: 6.50 יורו. 
משך ההפלגה כרבע שעה בלבד.


מאנטיריו Antirio לאמפילוכיה Amfilochia - ממשיכים בנסיעה על  A5, נוסעים לכיוון ארטה/יואנינה Arta/Ioannina. 
תחנה הבאה המומלצת בדרך היא בעיירה אמפילוכיה Amfilochia שעל מפרץ אמברקיסוס. צאו מהאוטוסטרדה בפניה לאמפילוכיה, ואז פנו שמאלה לאמפילוכיה. סעו עד תחנת הדלק מול הים ופה חנו את הרכב. בסמוך יש כמה טברנות על קו הים. ממליצים לאכול במסעדה בשם אמברקיה Hotel Amvrakia, שעל שפת המפרץ, טברנה מקומית פשוטה וטובה.

אמפילוכיה, עיירת דייגים הממוקמת במפרץ אמבראקיקוס, בנויה על צלע גבעה כאמפיתיאטרון. מתוארכת לימי קדם וכוללת גם את הערים העתיקות אמפילוכיה-ארגוס ולימנאה. המפרץ נקרא גם "מפרץ ארטה" ונחשב לאחד המפרצים הסגורים הכי גדולים ביוון. במפרץ זה התרחש הקרב המפורסם של אקטיום - הקרב המכריע במלחמה האחרונה של הרפובליקה הרומית. 
 
תחנה הבאה - המלון שלכם בצומרקה Anavasi Mountain Resort. המשיכו בנסיעה צפונה על אוטוסטרדת A5 לכיוון יואנינה וצאו ימינה ב-Ammotopos. זאת נקודת הכניסה שלכם לצומרקה, קחו ימינה והמשיכו בנסיעה לכיוון Pramanta - Syrrako אחרי הפניה יש כיכר, בה עליכם לבחור בין שלושה כיוונים (יואנינה, בית קברות ואמוטופוס) אתם נוסעים לכיוון אמוטופוס. כמה ק"מ לפני גשר פלאקה יש שילוט נוסף, ואתם ממשיכים לכוון Pramanda. אחרי שחולפים במרכז הכפר ממשיכים עם הכביש ימינה וכעבור 3 דקות נסיעה תראו את השלט שמאלה אל המלון.


מסעדות מומלצות באיזור המלון:

- במרכז פרמנטה על הכביש - טברנה Very's - מטבח מקומי מסורתי - 3 דקות נסיעה מהמלון
- בכיכר פרמנטה יש מסעדות, בית קפה ובר 
- טברנה Pappas בכפר השכן Mellisourgoi, כ-8 דקות נסיעה מהמלון - מחנים בכניסה לכפר ויורדים במדרגות משמאל אל הכיכר הקטנה.

במרכז הכפר פרמנטה יש גם 2-3 מכולות וגם מאפיה.

איך נראת הדרך מאתונה ועד צומרקה על המפה?
מאתונה עד פרמנטה (צומרקה) מדובר על כ-450 ק"מ, כאשר 80 הק"מ האחרונים הם בנסיעה הררית ואיטית. נהלו את הזמנים באופן שלא תאלצו לנסוע בצומרקה בשעות החשיכה. 

לינק למסלול יום זה בגוגל מפה

.

.

16/7 - יום ג' - יום טיול בצומרקה

צאו לכוון מרכז הכפר פרמנטה, פה גם תוכלו להצטייד בפירות/חטיפים וכו' (אין במהלך היום הרבה מקומות לאכול בהם).
המשיכו שמאלה מהכיכר וסעו עד לפיצול והמשיכו על פי השילוט לכוון Sirrako / Kalarites.
סעו בכביש היורד מפרמנטה לכוון הנהר ועד הגשר. בגשר אפשר לעשות גם עצירה קצרה, מימין יש גשר אבן עתיק (ללא מעקות אז בזהירות), שעובר מעל ערוץ הנהר.
חצו את הגשר והמשיכו בנסיעה עד לפיצול אל Kalarites. פה פונים ימינה. 
נסיעה בהמשך הכביש, כעבור כמה דקות, משמאל לדרך תהיה העליה אל המנזר - Holy Kipinas Monastery

כחצי שעה נסיעה מהמלון:

המנזר נוסד ב-1212 ובנוי על צלע ההר. השם נגזר מהמילה קיפוס (גנים ביוונית) על שם גני הירקות שגידלו הנזירים. חשיבותו ההיסטורית בשל המערה שבתוך המנזר אשר היוותה מקום מסתור לתושבי הכפרים הסמוכים בתקופת העות'מאנים.

לאחר הביקור במנזר המשיכו אל מעיינות קויאסה Kouiassa. 
להגעה למעיינות קויאסה יוצאים ממנזר קיפינה, קופצים להחזיר מפתח וחוזרים חזרה כדי להמשיך עם הכביש לכיוון הכפר קאלאריטס. לאחר כשתי דקות תעברן במנהרה, המשיכו ישר, חצו את הגשר ואחריו ממשיכים עם הכביש שמאלה בעליה, לפני הסיבוב הבא קיים שלט משמאלכם, כאן מחנים את הרכב לצד הכביש, וודאו כי אינכם חוסמים את הכביש למעבר כלי רכב אחרים. יש מספר מדרגות לצד הכביש המובילות אל השביל.
שימו לב שהמסלול ברובו מלווה במים, לכו בזהירות ובנעלי הליכה נוחות ובטוחות. זמן קצר לאחר התחלת המסלול תראו מדרגות אבן מימינכם המטפסות כלפי מעלה, אלה מובילות אל מסלול אחר, התעלמו מהמדרגות והמשיכו ישר עד לגשר. לא חוצים את הגשר אלא ממשיכים ישר באותו כיוון כשזרם הנהר משמאלכםעד לגשר ברזל חום וקטן, חצו אותו והמשיכו עם השביל ימינה כשהפעם זרם הנהר לימינכם. תוך זמן קצר תגיעו למפל השני, הוא יהיה מעברו השני של זרם הנהר. קרוב אליו תראו תחנת מים ישנה המשמשת כקפיטריה. המשיכו ללכת מאחורי התחנה, יש עליה קטנה אך אמת מים ישנה. כ-10 דקות הליכה יפיפיה לאורך אמת המים הישנה - הליכה זהירה מאד, ללא הליכה על שולי התעלה. תגיעו לספוט הקסום עם מפל ובריכת מים טבעית. מסלול זה אורך כשעה, הלוך-חזור.

בין מנזר קיפינה לתחילת מסלול קויאסה 4 דקות נסיעה:
 

מקויאסה חיזרו לרכב והמשיכו כעשר דקות נסיעה עד לכפר קלאריטס Kalarites.
הכפר קאלאריטס - כפר ארומאני - וולאכי, הממוקם בגובה של כ-1,200 מטר. מספר התושבים בכפר כ-120. היה ידוע בעבר ככפר של צורפים, משפחת בולגרי יצרנית התכשיטים המפורסמת היא מכפר זה. אין כניסת רכבים לכפר. חונים בכניסה לכפר והולכים ברגל בסמטאת האבן עד לכיכר המרכזית שם יש 2 טברנות. 
בכיכר, ליד הטברנה, בית של גברת קתרינה. אם היא בבית היא לרוב מזמינה אורחים להיכנס, הבית שלה הוא כמו מוזיאון עם אוסף מדהים של חפצים ותלבושות פולקלור, תמונות ופריטים שהיא אספה במהלך השנים.
בכפר יש גם מוזיאון פולקלור שניתן לבקר בו, נמצא במעל המדרגות מהכיכר. כדי לבקר במוזיאון, וגם ללא לבקר במוזיאון, מומלץ להיכנס במעלה המדרגות אל החנות הקטנה משמאל, זה המקום של נפוליאון (כך נקרא הבעלים), משהו בין טברנה מקומית לקנטינה, מקום מאד וותיק, ומומלץ להיכנס למשקה כדי לספוג מהאווירה. אצלו נמצא גם המפתח למוזיאון הפולקלור, אז אם מעוניינים לבקר, מבקשים ממנו שיפתח לכם.

מקויאסה אל הכפר קלאריטס, 10 דקות נסיעה:


במידה ויוצאים למסלול הליכה משמעותי יותר - כרוך בשתי עליות תלולות
מהמקום של נפוליאון פנו שמאלה (או ימינה אם אתם יוצאים מתוך הקפה לסמטה), בשביל זה הולכים כדי להגיע אל תחילת מסלול ההליכה המחבר בין הכפרים קלאריטס וסיראקו. תגיעו לרחבה ובה אנדרטה לקדוש Kosmas, אתם בדרך הנכונה, המשיכו מהרחבה ימינה אל השביל. מפה השביל ברור ומסודר (קלדרימי - דרך עתיקה). אורך המסלול 1.750 ק"מ, אין מקום לטעויות, . הדרך היורדת מקלאריטס אל הערוץ תלולה למדי, אך מוגנת במעקה ונוחה להליכה. אתם תגיעו אל הערוץ הזורם למטה ותחצו אותו במעבר על גשר קטן. מפה מתחילה העליה אל הכפר סיראקו, כ-300 מטר של עליה תלולה אך מדורגת, אך בצד זה אין מעקה, לכן לכו בזהירות והיצמדו לדופן הפנימית, ובפרט אם הדרך רטובה, לעיתים עדיף לדרוך עם הנעלים במים (ובכל מקרה תמיד תשאירו ברכב זוג נוסף). 
השביל מסתיים בכביש בכניסה לכפר סיראקו, מפה תוכלו לפנות שמאלה אם תרצו לטייל בכפר. 
ואת הדרך חזרה, שוב, ואפילו ביתר זהירות בירידה מסיראקו לערוץ, בדיוק באותה דרך בה הגעתם. המסלול אורך שעה וחצי לכל כוון.
יכולים גם לרדת עד לערוץ וחזרה אם לא רוצים לעשות את כל הדרך עד לכפר סיראקו, ולעלות חזרה

הכפר סיראקו Syrrako, כמו הכפר קאלאריטס גם הוא כפר ארומני והוא ממוקם בגובה של 1,150 מטר. מספר התושבים בכפר כ-270. הכפר מיושב כבר מלפני המאה ה-15 לספירה. תושבי הכפר היו סוחרים אמידים וראש הממשלה הראשון של יוון (1834), יואניס קולטיס, הוא יליד הכפר. הכפר נשרף על ידי העות'מאנים בזמן המהפכה של 1821 ורק 5 מבנים מקוריים נשארו עומדים עד היום, ביניהם הכנסייה פאנאגיה Panagia. גם בכיכר הכפר סיראקו יש טברנות ובית קפה.


במידה ועשיתם את מסלול ההליכה, מקלאריטס חזרה למלון.

במידה ולא, סעו בחזרה את כל הדרך עד הצומת שבה פניתם ימינה (כדי להגיע למנזר) וקחו בה ימינה (שמאלה זה חזרה לכוון המלון). סעו לכוון הכפר Syrrako. על הדרך לסיראקו תגיעו לאחת התצפיות היפות באיזור, תצפית אגיוס גאורגיוס. 
כמה דקות לפני ההגעה לכפר סיראקו ישנה פניה שמאלה לדרך צדדית שעולה כלפי מעלה. ישנו שילוט קטן (שלט חום) בדיוק בפניה. יורדים מהכביש ופונים לדרך זאת, הדרך משובשת אך קצרה, תוך דקה תהיו ליד הכנסייה. 
לצד הכנסיה הישנה נמצאת המרפסת הצופה על הנוף היפיפה של הכפרים ונהר הארכטוס.

מקלאריטס אל תצפית אגיוס גיאורגיוס, כ-40 דקות נסיעה:


לאחר התצפית, המשיכו ע"פ השילוט לכפר סיראקו. שימו לב שהכביש מתפצל לאחר כמה דקות נסיעה, קחו את הפיצול ימינה ולמטה לכניסה התחתית לכפר שהיא הכניסה היפה. לא ניתן להיכנס עם כלי רכב. מחנים את הרכב והולכים ברגל פנימה אל הכפר. 
מהתצפית אל הכפר סיראקו 5 דקות נסיעה, שימו לב לפיצול שבו צריך ימינה אל הכניסה התחתונה אל הכפר, נוסעים עד סוף הכביש ומשם הולכים ברגל אל תוך הכפר:


לאחר הביקור בסיראקו חזרו למלון שלכם באותה דרך שבה הגעתם (היצמדו למפה). כ-50 דקות נסיעה:

.

אם עדיין יש מרץ ורוצים להמשיך: עוד ספוט מקסים וקרוב למלון - Mellisougoi pools - נוסעים מהמלון במעלה הכביש עד לכפר מליסורגי, 7 דקות נסיעה. מחנים בכניסה לכפר ויורדים מצד שמאל במדרגות אל הכיכר הקטנה (אל טברנה Pappas), וממשיכים עם המדרגות למטה ושמאלה על פי השילוט אל המסלול אל המפל, כעבור מספר מטרים יש ירידה שמאלה, כמה דקות בירידה תגיעו אל ספוט על הערוץ, מימין תראו שרידי גשר עתיק. בנקודה זאת אפשר להינות מרביצה על הסלעים, ולהשתכשך בבריכות המים שנוצרו בין הסלעים.

לינק למסלול בגוגל מפס

.

.

17/7 - יום ד' - ראפטינג וליואנינה ולזגוריה

פותחים את היום עם ראפטינג על נהר הארכטוס.
מייל שאתה מכותב לו יצא למפעיל, עלייך לאשר לו במייל חוזר את השתתפותכם.
נקודת המפגש בגשר פלאקה בשעה 10:00
יוצאים עם מזוודות בתא מטען

35 דקות נסיעה מהמלון:
שימו לב שיותר קל להגיע עד לתחנת דלק, להסתובב בה פרסה ואז לפנות (שמאלה) בפניה אל נקודת המפגש

גשר פלאקה הוא נקודת סיום הראפטינג, פה מחנים ומפה יוצאים עם המפעיל בהסעה אל נקודת ההתחלה.
הגשר העתיק פלאקה הוא הגדול בין גשרי נהר הארכטוס (ואחד הגדולים בבלקן). פגעי הזמן והגשם הבלתי פוסק בחורף 2015 הכריעו אותו והוא קרס. בשנת 2021 נחנך הגשר המשוחזר שנבנה מחדש מאבני הגשר המקורי. ניתן לעלות עליו (זהירות כי אין מעקה) ולהינות מנקודת תצפית יפה על הנהר.

.

נפרדים מצומרקה ומצפינים אל כפרי זגוריה.
בין צומרקה לזגוריה שוכנת העיר הגדולה של המחוז, יואנינה Ioannina

כשעה נסיעה מגשר פלאקה. ביקשתם לשלב גם את מערת הנטיפים אך איני רואה איך מכניסים אותה - היא נסגרת בשעה 17:00 וזה ממש לחוץ עם זמנים, הראפטינג יסתיים בערך ב-14:00 ואתם תרצו לאכול גם אחרי.
אם מוצאים דרך, הכניסו בגוגל מפס Perama Cave

אני חושבת שעדיף להמשיך אל מרכז יואנינה. את הרכב מחנים בחניון מסודר במרכז העיר (מסומן בלינק למפה שלמטה). ממנו יוצאים לטיול רגלי בעיר - בין חומות העיר העתיקה ולצד האגם.
העיר יואנינה Ioannina היא העיר הגדולה של המחוז ובירת המחוז (מחוז אפירוס), היא יפה ותוססת.
בין החומות נמצא גם בית הכנסת העתיק וכדי לבקר בו יש לתאם מראש עם אלגרה במייל [email protected] או בטלפון 697-7405744 (30+)
הסיור בבית הכנסת אינו אפשרי ללא תיאום מראש. הסיור כולל הסבר בעברית טובה של הגברת אלגרה, נציגת הקהילה היהודית הרומניוטית בעיר.
גם קבר עלי פאשא נמצא בתחומי החומות ובכלל הרחובות הקטנים ובתי הקפה המתוקים.

מהטיילת שלצד האגם (פמבוטידה) יוצאות סירות בתדירות של כל חצי שעה, אל האי בלב האגם, Nisaki, שייט של 10 דקות בעלות 2 יורו לאדם.
זהו אחד האיים המיושבים הבודדים בעולם ששוכנים בלב אגם. על האי יש 7 מנזרים. במרכז האי, שם עוגנת הסירה, יש חנויות מזכרות, בתי קפה ומסעדות ומוזיאון עלי פאשה (שהיה שליט העיר בעת הכיבוש העותומאני), מוזיאון פולקלור.
הטיול על האי כולו הוא רגלי, האי אינו גדול, גם ההליכה אל המנזרים, בשביל המקיף את האי. ניתן להיכנס אל המנזרים גם.

חוזרים אל יואנינה. במרכז העיר, ליד החניה המסומנת, מסעדה מצויינת Seirios Kouzina

לינק למפה למסלול כללי בתוך העיר

יואנינה נחשבת לעיר בטוחה, אך בכל זאת לא מומלץ להשאיר ברכב חפצי ערך ואת המזוודות להשאיר בתא המטען ולא במושב האחורי.

ממשיכים צפונה אל כפרי זגוריה. ולפני להגיע אל המלון, במידה ויש עוד זמן וכח, תוכלו לבקר במרכז זגוריה בתצפית על קניון ויקוס (קניון הסלע הצר העמוק ביותר בעולם). ממרכז יואנינה אל התצפית הראשונה על הקניון שבכפר מונודנדרי, כ-45 דקות נסיעה:

שימו לב שבכפרים אין תחנות דלק או מכולות, לכן הקפידו לתדלק ולהצטייד במידה ורוצים מעט פירות/חטיפים/סיגריות וכו. על הכביש מיואנינה לכוון זגוריה, יש מספר תחנות דלק בהם תדלקו ותצטיידו במידת הצורך. 

הכפר מונודנדרי הוא כפר מרכזי בזגוריה והוא המתוייר ביותר בין הכפרים באיזור. מחנים בכניסה לכיכר הכפר ונכנסים אל הכיכר ברגל. בכיכר יש כמה טברנות ובתי קפה. מהכיכר יש שביל משולט אל מנזר אגיה פרסקי Agia Paraskevi, שביל אבנים בירידה מתונה והדרך אל המנזר אורכת כרבע שעה הליכה (כ-600 מטר). מתוך המנזר יש מרפסת תצפית על קניון ויקוס. המנזר נוסד במאה ה-14 והיה פעיל עד 1936, מאז וע לפני כ-12 שנים היה נטוש, עד שהגיע כומר צעיר והחל לשקם אותו. המנזר אינו פעיל אך כאמור ניתן להיכנס ולהינות מהתצפית על הקניון.

מהכיכר של מונודנדרי סעו לתצפית נוספת על הקניון - הגבוהה והיפה מבין התצפיות, תצפית Oxia. כעשר דקות נסיעה מהכפר מונודנדרי עד לתצפית מלוות ביער אבנים ייחודי משני צידי הכביש. תופעה גיאולוגית נדירה. כולל איזורים גדולים מאד של אבני צפחה - אחד הנדירים מסוגו בעולם. האיזור סבוך וקל ללכת לאיבוד בו אם מטיילים בין האבנים, לכן מומלץ לעמוד באיזור בו נמצא השלט הקטן Stone Forest וגם פה לא להעמיק מידי בתוך מבוך האבנים כי קשה למצוא את הדרך חזרה.
בנוסף, זהו איזור שיכולים להיות בו הרבה נחשים בין האבנים, לכן הקפידו לא ללכת במעברים צרים בין האבנים ובוודאי לא להרים אבנים.

בסוף הכביש, כשהוא נגמר, מחנים ויוצאים להליכה קלה של כ-100 מטרים עד לתצפית אוקסיה. על השביל יש מקטע קטן של כ-2 מטר שאינו מוגן, היצמדו לשמאל (ובחזור לימין), כיוון שזה גבוה מאד מעל הקניון.
השביל מוביל אל מרפסת התצפית. אחרי המרפסת יש שביל נוסף, אנו מזהירים: לא ללכת בשביל זה הוא מסוכן!! מגיעים רק עד מרפסת האבן ולא עוברים אותה.

תצפית אוקסיה היא אחת התצפיות המרהיבות על קניון ויקוס, בגובה 1400 מטר. מתצפית זאת ניתן לראות לכוון צפון מערב לכל אורכו של הקניון, עד לכפר ויקוס בו הוא מסתיים, ומהצד השני את ערוץ Mega Lakos.מאוקסיה סעו אל הכפר Ano Pedina אל מלון Ameliko
כ-20 דקות נסיעה: