האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

כפר השורקים Antia

כפר השורקים Antias

הכפר Antias שמסתתר בשיפולי ההר בדרום מזרח האי אוויה, הוא כפר הררי מבודד וכך הוא היה תמיד, מה שהביא את תושביו לפתח שפה ייחודית, שפה של שריקות. כן! זאת לא טעות, בכפר אנטיה מתקיימת שפה ייחודית ובלעדית שרק תושבי הכפר מבינים.
ולא מדובר בסימנים בלבד, אלא ממש בשפה, עם שריקה ייחודית לכל אות ומילה, שפה שדורשת הרבה טכניקה גם כן,באמצעותה תיקשרו תושבי הכפר ההררי והנידח במשך יותר מ-2000 שנה, ויש שיאמרו מזה 2500 שנים.
כמו כל דבר נדיר, גם השפה הזאת עומדת כעת על שפת הכחדה. כיום חיים בכפר בערך 120 תושבים, אך רק שישה מהם (אולי יותר ואולי פחות - אך לא יותר מעשר), עדיין דוברים את השפה הנדירה הזאת.

שפת שריקות זאת ידועה בשם ''Sfyria'', והיא אחת השפות הנדירות המוכרות לאנושות, שפה שכאמור, על סף הכחדה, למעשה אנו עדים כעת לאחרוני האנשים שדוברים את השפה הזאת. 
אתם קולטים את התמונה? אדון פנאיוטיס חורש את השדה שלו ומתקשר עם שכנו, סטאברוס, בשדה הסמוך, כלומר, כמה מטרים טובים ממנו, ואין זה משנה כמה מורכבת השיחה, הם ממש משוחחים, רק שכמו ציפורים, בשריקות.
תמשיכו איתנו אל תוך התמונה המלאה... הכפר המבודד, בין שיפולי ההרים, והצלילים היחידים שתשמעו (אוקי, היום כבר פחות, אבל במשך 2500 שנים), הם צלילים של הטבע, וציוץ הציפורים המוגזם הזה, הוא שיחה, ממש שיחה... על פוליטיקה, על רכילות בין שכנים, על פילוסופיה, שפה לכל דבר. מדהים! ועצוב שזה עומד להיעלם.

מבחינה תיירותית, אין פה דבר מלבד בית קפה קטן ומאד מקומי (אין לו שם אפילו, רק ''קפה''). הכפר Antias, ממוקם כשעה מקריסטוס Karystos, העיירה המרכזית והתיירותית בדרום אוויה, לשם (או לעיירה השכנה Marmari) מגיעה ההפלגה מראפינה.
האיזור כאמור הררי, אך מאד בתולי וללא תשתית תיירותי, כך שהפר הזה הוא נקודה מעניינת, אך לא לשם ביקור, כמו לשם סיפור.

בעולם מוכרות כ-70 שפות מבוססות שריקה, תמיד באיזורים מבודדים, בהרים, יערות וסביבה שמאפשרת ומצדיקה קיומה של שפה מסוג זה. שפת שריקות נדירה וקיימת בין השאר ב-Kuskoy שבטורקיה, במקסיקו גם, באמזונס, ושפת השריקות הכי מדוברת (או משורקת) מוכרת על ידי אונסק"ו ב-La Gomera שבאיים הקנאריים. כל השפות הללו הן שפות נכחדות, עך עדיין קיימות ושמישות כאמור באיזורים הנידחים ברחבי העולם ותחת הכרת וניסיון השימור של אונסק''ו.

בוידאו למטה תוכלו לקבל טעימה מהשפה.


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il