האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

Axios Delta National Park - הדלתה של אקסיוס

Axios Delta National Park - הדלתה של אקסיוס

נהר האקסיוס Axios הוא הנהר השני בגודלו בבלקן, מקורותיו בהרים אי שם ביוגוסלביה לשעבר, והוא נשפך אל מפרץ Thermaic - אותו מפרץ עליו שוכנת העיר סלוניקי.
כפי שמעיד השם דלתה - האות הרביעית באלפאבית היווני - כלומר ד' כלומר 4 - זהו איזור אליו מתנקזים ארבעה נהרות, כשאקסיוס הוא הגדול ביניהם ולכן שמו מככב בכותרת, אך למעשה השם המלא הוא הדלתה של הנהרות אקסיוס Axios, לודיאס Loudias, אליקמונאס Alikmonas ו-גליקוס Gallikos. שטח הדלתה נפרס על פני קרוב ל-39 אלף דונמים, שמתחילים כעשרה קילומטרים דרומית לסלוניקי ועד Pieria.
איזור הדלתה הוא איזור המכונה אקו-סיסטם כלומר איזור המספק הן איזור מחיה לזנים רבים של בעלי חיים והן פרנסה לתושבי האיזור העוסקים בחקלאות ודייג.האיזור מוגדר שמורת טבע והוא מוגן על ידי האיחוד האירופי, תחת השגחה קפדנית של European Network Natura 2000.

הישוב הקרוב בעל השם המצחיק לנו הישראלים - חלסטרה Xalastra, מארח את מרכז המבקרים של הפארק הלאומי, שם ניתן לבקר בתצוגה האינטראקטיבית הכוללת את מלוא המידע והעובדות על הדלתה, ועל הנהרות המרכיבים אותה וכן על שתי הלגונות בתחומה - הלגונה Kalohori ולגונת Alyki Kitrous. על הצומח והחי בתחומה הכוללים מאות זנים וביניהם זנים נדירים הן של צמחים והן של בעלי חיים. בין היונקים בהם ניתן להיתקל בשמורה - וחשוב להבין שאין מדובר באיזור מגודר, אלא בשטח טבעי ופראי לחלוטין, נמצאים סוסי הבר - שאוכלוסייתם הצטמצמה דרמטית בשנים האחרונות וכיום רק עשרות בודדים חיים בשמורה, פרות רועות פרא ולא שייכות לאיש, באפלו, גיריות, נמיות, חתולי בר, ונדירים הם שנתקלו גם בזאבים.

האיזור עשיר בגידולים חקלאיים, הרבה חיטה, אבל יותר מהכל הכותנה, כפר בכפרים השכנים ובדרכים הצדדיות, תוכלו לראות את הכותנה שמעטרת את צידי הכביש, זאת שהתעופפה ברוח ונתפסה בכל פיסת אדמה ודרך לצד הכבישים, הבתים, הרחובות...

הציפורים
יותר מהכל, האיזור של הדלתה הוא איזור צפרות חשוב הנמצא על מסלול הנדידה האירופאי של מאות זנים, חלקם נדירים, חלקם אף עופות דורסים. ולכן הדלתה היא אחת התחנות החשובות באירופה לצפיה בציפורים.
אנפות, מגלנים, שקנאים, פלמינגו, שלדגים, ברווזים, סנוניות ורבים אחרים. מבין העופות הדורסים, הנפוץ ביותר בדלתה הוא זרון הסוף, ממשפחת הניציים. עייט הצפרדעים, נצפה בדלתה בעונת החורף והוא זן בסכנת הכחדה. וכן עיטם לבן הזנב גם הוא זן שנצפה באיזור נהר האליקמונאס שבדלתה.
עד היום נצפו בדלתה 295 זנים של ציפורים. העונה הטובה ביותר לתצפית היא כמובן האביב, אך ניתן לראות פה לא מעט זנים גם בעונות השנה האחרות.
באיזור הדרומי ביותר של הדלתה, איזור נהר האליקמונאס ניתן לעלות למצפור - מגדל צפיה בציפורים, אבל ניתן לראותם גם בנסיעה חופשית בשטחי הדלתה הנרחבים והפראיים.

הדייג
ענף חקלאות עשיר בדלתה הוא הדייג. הדגים הכי פופולאריים שניצודים בדלתה הם דגי המולית, הבס, המקרל ודיונונים, אך התעשיה הגדולה ביותר של הדלתה היא ללא ספק המולים. הדלתה היא הספקית הגדולה ביותר של הצדפות/המולים ביוון.
אחת המראות המיוחדים בדלתה, הם בקתות הדייגים על שפת המים. ישנם שני מרכזים, האחד על שפת נהר הלודיאס Loudias הוא המוזנח יותר והשני, מזרחית לנהר האקסיוס, גם הוא אינו פנסי או תיירותי בשום צורה, אך הוא יותר "צילומי" וצלמים ימצאו פה חומר טוב לצילומים מיוחדים. הבקתות הן אותנטיות לחלוטיו ומשמשות את הדייגים, לצד הבקתות הם עוגנים את סירות הדייג שלהם, בטרסה של כל בקתה הם פורקים את הסחורה שהעלו ברישתם ביום הדייג, והם אף לנים בבקתות אלה על מנת לצאת ליום הדייג עם אור ראשון.
כאמור, לא תמצאו פה שום דבר תיירותי, לא טברנה או בית קפה, אלא נטו איזור עבודה של דייגים שנראה כמו נתלש מסרט סקנדינבי.

במפרץ Thermaic נמצא גם אי קטן, כמובן שאינו מיושב, הוא מיקרו אקו-סיסטם בתוך האקו-סיסטם של הדלתה, הוא המקום הכי בתולי והכי פראי בדלתה, עליו חיים מיני יונקים שצויינו לעיל - סוסי הבר, זאבים, נמיות, חתולי בר.
הגישה אל האי בסירה בלבד והוא נגיש רק לשומרי השמורה העובדים פה לרוב בהתנדבות. וכן לחוקרי טבע.האי אינו נגיש לקהל.

בחלק הצפוני של הדלתה ניתן למצוא טברנה, והיא המקום ה"תיירותי" היחיד בשמורה, מקום לאכול - בעיקר מולים ודגים שדגים בדלתה - תוך צפיה אל המפרץ.

לסיכום:
זהו בהחלט מקום מיוחד, אינו תיירותי ודורש זמן וסבלנות שכרוכים בביקור באיזורים מסוג זה, נסיעה ארוכה בשבילי העפר בין שדות הכותנה ושטחי המרעה, עצירה לתצפית על ציפורים, מפגש עם להקת באפלו, סוס בר שרועה באופק, הרבה אבק על השמשות של הרכב... משקפת יכולה להיות שימושית מאד כשבאים לבקר במקום.
אז אם אתם צפרים, או אפילו חובבי צפרות, או צלמים או חובבי צילום, זה המקום בשבילכם, ובמרחק נסיעה קצרצה מסלוניקי.

עוד על צפרות ביוון:
עמוד צפיה בציפורים
אגם קירקיני


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il