האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים
עמוד הבית » כריסמס ביוון

כריסמס ביוון

כריסמס וסילבסטר ביוון - 2022-23

כריסמס וסילבסטר - חופשת החורף או חגי החורף, הם זמן מיוחד בשנה, זמן חגיגי ובפרט ביוון שרוב אוכלוסייתה היא נוצרית אורתודוכסית וחגים אלה הם עניין חגיגי ודתי במיוחד.
הכיכרות, בערים הגדולות וגם בכפרים הקטנים, מתמלאים באורות החג המנצנצים, שמחממים את החורף הקר. המאפיות מתמלאות בעוגיות ובעוגות המיוחדות לחג, החנויות מתקשטות גם הן ואף מפרגנות בסיילים. הבנתם את התמונה נכון?

הקהל נחלק לשניים - אלה שששים לבלות את הכריסמס או הסילבסטר או שניהם ביוון (ובכלל במדינה אירופאית שאווירת החג שם מכסה את הרחובות, הערים, הכפרים, המלונות, המסעדות), לבין אלה שישאלו: אבל מה פתוח בחג?
אז אם אתם נמנים על הקבוצה השניה, זאת שבאה לשופינג, מוטב לכם לבחור תאריכים אחרים, כיוון שבחג וזה אומר - מחצית היום של ה-24/12 - וכל ה-25/12 ולאחר מכן בסילבסטר - 1 ו-2 לינואר - החנויות סגורות ולכן שופינג לא על הפרק
אז מה כן?
אווירת החג כבר תופסת מקום הרבה לפני החג, שווקי חג המולד מתמלאים כבר בתחילת דצמבר, הרחובות והבתים מתקשטים כבר באמצע נובמבר, אז למי שמחפש גם את האווירה וגם שופינג וחנויות ואתרים פתוחים, מהלך נובמבר ומהלך דצמבר ועד ה-24 לחודש זה הזמן המתאים לכם. גם הטיסות במחירים אטרקטיביים יותר - לחצו פה לטיסות - וגם המלונות זמינים יותר, ובעניין זה, אם מתכננים לנסוע בימי החג, דאגו גם להזמין מלון מספיק זמן לפני כי התפוסה גבוהה מאד.
שימו לב שמסעדות/טברנות וגם חנויות תיירים (למשל בפלאקה באתונה), אלה פועלים גם בימי החג, מה שסגור הם אתרי התיירות וחנויות רגילות ורשתות.
עוד שימו לב שגם ב-6/1 יש יום חג ביוון (למעשה חופשת החורף היוונית מתחילה בכריסמס 24/12 ומסתיימת ב-7/1 - כאשר במהלך ימים אלה ישנם ימי חג בהם מקומות סגורים כאמור)

היוונים הם מאד מסורתיים וגם מאד משפחתיים, רוב היוונים יעדיפו לחגוג את החג בחיק המשפחה, גם את ערב חג המולד ואף את ערב השנה החדשה רבים יתחילו בארוחה משפחתית ויצאו אל הכיכרות מאוחר יותר, לקראת חצות, לגגוג עם חברים, שכנים וקהילה, ולקבל את השנה החדשה במופע זיקוקים, מוסיקה והרבה אור.

השנה, 2022 אל תחילת 2023, בוודאי שמעתם על משבר האנרגיה באירופה ועל הכוונה להפחית משמעותית בשימוש בחשמל ולכן גם לחסוך באורות החג. בבקשה לא להיבהל, לא צפויה האפלה, יתכן והכיכרות יוארו בקצת פחות נורות, אבל אווירת החג תישמר, מבטיחים.
עדיין יוצבו עצים מוארים ומעוטרים בכל פינה אפשרית, ואחד גדול במיוחד בכיכרות המרכזיים. אם זאת הפעם הראשונה שלכם באירופה, בזמן החג, אנו משוכנעים שלא תחושו בחוסר. בנוסף, כמו שאנו מכירים את היווניים, יש להם קווים אדומים, והם לא יחסכו באף נורה מנצנצת בחג הכי חשוב להם בשנה.

סילבסטר
כמו כריסמס, גם הוא "ביג דיל" ביוון, היוונים, כמו אצלנו בראש השנה, רואים בסילבסטר זמן להתבוננות על השנה שעברה והתכוונות לזאת שנכנסת. רוב היוונים יחגגו את החג בחיק המשפחה ויאכלו מן העוגה המסורתית ה-Vasilopita - היא למעשה מעין לחם מתוק, וכיום כבר ניתן למצוא את העוגה בעוד וריאציות ותוספות כמו שוקולד, אגוזים למיניהם, פירות וכו'. בתוך העוגה ה-Vasilopita מסתתר מטבע זהב, העוגה נפרסת למנות ומחולקת לפי סדר, ראשית לראש המשפחה, שנית למי שלצידו, וכך בסדר כרונולוגי לפי גילאים לכל בני הבית, ומי שבחתיכה שלו נמצא המטבע, הוא מבורך בשנה טובה במיוחד. העוגה נהוגה בין כל המעגלים, כך שאם המטבע לא יצא לך בפרוסה שבחיק המשפחה, אולי הוא יצא במעגל החברתי או בזה של מקום העבודה... :-)

אם יצא ואתם בהרים וגם השלג יורד לכבוד החג, אז הרווחתם פתיחה של שנה על הצד הטוב ביותר, לצד האח, עם כוס יין או ציפורו או מוטב משקה החג המסורתי - הרקומלו Rakomelo - שהוא מיקס של ראקי ודבש, כדי להמתיק את השנה הנכנסת - ממש כמו אצלנו.באתונה כמו בכל יוון, בכל כיכר יוצב עץ כריסמס מואר, אך הגדול והמרשים מכום הוא זה שבכיכר סינטאגמה, הכיכר המרכזית בעיר. ובמהלך דצמבר, זה מאד שכיח להיקלע למופעי מוסיקה בכיכר מדי ערב. מתקני שעשוע לילדים יוצבו בכיכר ובתחנת המטרו של סינטאגמה מתקיים גם שוק כריסמס מדי יום.
בערב הסילבסטר בחצות, הכיכר מתמלאת אדם ומופע זיקוקים מרהיב מעטר ומחמם את שמי הלילה הקר.
אם יש לכם תכנית לחגוג את ערב הסילבסטר באחת ממסעדות העיר, מוטב שתדאגו לשריין מקום מראש, כי אין לסמוך על מקום פנוי. לרשימת מסעדות מומלצות באתונה

בכיכר Kotzia בשכונת אומוניה שם ניצבת עיריית אתונה, נחגג הכריסמס וכן הסילבסטר. כבר מתחילת דצמבר מתקיימת פה מסורת חגיגית ביוון, ומשטחי החלקה על הקרח בכיכרות בערים הגדולות, ובאתונה זה קורה בכיכר Kozia.
כמו כן שוק חג מקומי מתנהל בכיכר.
בערב השנה החדשה, ראש העיר נושא ברכה מעל בימת החג, התזמורת העירונית מנגנת קונצרט ובחצות מטח של זיקוקים צובע את שמי העיר.

עוד בערב הסילבסטר, הרומנטיקנים בינינו הצטיידו בבקבוק שמפניה ויעלו אל גבעת ליקאביטוס המשקיפה אל כל אתונה ומשם יחזו במופע הזיקוקים במבט פנורמי על העיר.

מלונות רבים באתונה מתהדרים ב-Roof Garden ובערב השנה החדשה זאת שעתם התוססת ביותר, אתונאים ותיירים רבים יתחילו את הערב באחד מהבארים שעל הגגות ולאחר חצות חלקם ימשיכו למועדנים או מסיבות. תיירים רבים יעדיפו בוזוקיות עם מוסיקה יוונית חיה.
מלונות גדולים גם הם מארחים אירועי סילבסטר מיוחדים שבדרך כלל כוללים ארוחה חגיגית ומסיבה והרבה פעמים גם מופע מוסיקלי. מלון הילטון ידוע במסיבת הסילבסטר המסורתית שלו. אירועים אלה חייבים בהזמנת מקום מראש. המסיבות, האירועים והארוחות למיניהן יפורסמו בדרך כלל לקראת סוף נובמבר.
כך או כך, להיות תייר באתונה בחודש דצמבר זה מצויין, החורף דומה לחורף הישראלי ולרוב נח, שווקי חג המולד הפרוסים בעיר, אווירת החג, האורות, הסיילים ולקינוח חגיגת השנה החדשה. אווירה זאת נשמרת בדרך כלל עד אחרי ה-6 לינואר שאז נחגג החג היווני Epiphany, גם הוא חג ססגוני עם טקס בו הכומר של האיזור משליך לים צלב וצעירי/ אמיצי המקום קופצים למים הקרים של תחילת ינואר לתפוס אותו.

אל תחכו לרגע האחרון להזמין מלון כי הביקוש גבוה מאד בתאריכים הללו, להזמנת מלון לחצו מלונות באתונה
כנסו לאתר אתונה לשלל המלצות ומידע על בילוי בעיר: המדריך לאתונה

מירוץ סנטה Satna Run
ראשית, סנטה קלאוס, מוכר ביוון, אבל הוא מגיע מן המסורת האמריקאית שחדרה לתרבות האירופאית גם כן, דרך סרטים וטלויזיה. כי למעשה מי שמחלק את המתנות ביוון הוא לא סנטה המפורסם, כי אם Agios Vassilis, ידוע גם כ-Saint Bazil מקיסריה.
הילדים היווניים מחכים למתנות שלהם מידי אגיוס ואסיליס דוקא בבוקר השנה החדשה, למחרת הסילבסטר, ולא ביום הכריסטמס בנחגג ב-25/12. אם כי לאט לאט, המסורת המערבית האמריקאית מתערבבת עם המסורת המקומית והגבול מיטשטש.
ולכן, דמויות סנטה נפוצות ביוון ובאתונה מתקיים מירוס סנטה המסורתי - המירוץ הוא מסורת חגיגית באתונה, ומדי שנה, ביום ראשון הראשון של דצמבר, בשעה 11:00 בבוקר מתאספים המוני תושבי העיר בכיכר סינטאגמה, ומה שמיוחד בזה הוא שכולם לבושים בחליפות האדומות-לבנות של סנטה קלאוס, נאספים לפני קו הזינוק וממתינים להזנקה אל המירוץ. המירוץ קצר, רק 2 ק"מ במרכז העיר. ובמשך הצהרים תפגשו בבתי קפה ומסעדות ברחבי העיר, תושבים בתלבושת הסנטה, והאווירה חגיגית במיוחד.

The Christmas factory Santa's box
מידי שנה מתקיים באתונה, שבכונת Gazi יריד חג המולד, עם גלגל ענק, דוכנים, והכל מקושט ומואר לכריסמס. השנה היריד יפעל החל מה 27.11 ועד 6/1 בין 10:00-22:00, מידי יום. מחיר כניסה כמה יורו בודדים
The Christmas Factory


.

בסלוניקי הטקס המרכזי ומטח הזיקוקים בערב הסילבסטר יהיו בכיכר Aristotelous שבמרכז סלוניקי. אווירת חג פושטת בעיר וצלילי בוזוקי עולים מכל פינה בעיר.
מלון כדאי להזמין בהקדם כי הביקוש גדול וההיצע אינו רב. להזמנה לחצו מלונות בסלוניקי.
למידע נוסף על סלוניקי היכנסו למדריך סלוניקי.
עוד ניתן למצוא בכיכר אריסטוטלס, החל מתחילת דצמבר, את משטח החלקה על הקרח המסורתי שממוקם בכיכר לכבוד החג. ובטיילת ניקיס, מלבד העץ המסורתי של כריסמס, גם את ה-Karavaki - זאת היא מסורת עתיקת יומין ביוון, ובישובים ואיים רבים לצד הים ניצבת ספינה מוארת - לא ספינה אמיתית אלא מיצב בצורת ספינה מכוסה אורות וצובע את הנמל בחגיגיות.

אז, בערים הגדולות כמובן ששמח ותוסס, זה מתבקש, אבל לא רק בערים הגדולות זה המצב אלא גם בהרים, אם אתם הרפתקנים תוכלו לשלב טיול חורף מעניין ליעדים מרהיבים ביוון. בירת מחוז אפירוס, היא יואנינה Ioannina, וממוקמת בין שני איזורי הטיול היפים ביוון: חבל צומרקה ואיזור כפרי זגוריה, והיא עיר תוססת מאד גם בחורף. עיר סטודנטיאלית, צעירה עם מקומות בילוי רבים: בארים, מסיבות ומועדונים באווירה קוסמופוליטית. בערב השנה החדשה כדאי להגיא לטיילת שלצד האגם אשר בליבה של העיר שם יערך מופע הזיקוקים המסורתי, ומקומות הבילוי יתמלאו, האלכוהול יזרום ויהיה שמח.
למידע נוסף ראו: יואנינה. ראו גם 'יעדים חמים בחורף היווני'.  
מלונות מומלצים ביואנינה: 
מלון Saz City Life כשמו כן הוא, נמצע בלב הפועם של העיר, מלון הכי חדש בעיר. בחירה מצויינת. לפרטים נוספים והזמנה לחצו כאן
מלון Lake Spirit גם הוא מלון חדש בלב העניינים של יואנינה ובקרבת מקומות הבילוי. אנחנו ממליצים. לפרטים נוספים והזמנה לחצו כאן
מלון Vilielmini נמצא ממש בסמוך לטיילת ולעיר העתיקה. הוא מלון דירות מאובזר בעיצוב נקי ונעים. מומלץ! לפרטים נוספים והזמנה לחצו כאן
למעשה, צפון יוון, ובפרט חבל אפירוס, זה המומחיות שלנו. אתר מיוחד מוקדש לחבל אפירוס.

אחד היעדים התוססים בחורף היווני ועל אחת כמה וכמה בערב השנה החדשה היא העיירה אראחובה Arachova, השוכנת על מורדות הר פארנסוס ובו אתר הסקי המפורסם והגדול ביוון. היוונים מכנים את המקום: 'מיקונוס של ההרים' או של החורף, זאת בזכות חיי הלילה התוססים והמסיבות המפורסמות של מיקונוס...דמיינו את מיקונוס חוגגת את השנה החדשה...כיוון שהאי כעת בשנת החורף שלו אז זה לא קורה שם, אך באראחובה זה קורה ובגדול, רק בתפאורה חורפית והררית. בערב השנה החדשה הכיכר המרכזית תהמה אדם, כמובן שגם פה מופע זיקוקים יקשט את השמיים וסביר מאד שהפסגות יהיו כבר צבועות בלבן, מקומות הבילוי הרבים יתמלאו, האלכוהול יזרום כמו מים והחגיגות ימשכו עד אור הבוקר.
אראחובה נמצאת שעתיים נסיעה בלבד מאתונה, אפשר בקלות לשלב לילה במקום ועל הדרך לבקר גם באתר החשוב והמוכר של דלפי השכנה, והנה לכם דרך ייחודית לקבל את השנה החדשה.
מלון, כמובן חובה להזמין בהקדם, להזמנה לחצו על מלונות באראחובה.
למידע נוסף על העיירה לחצו אראחובה

הכנות לערב סילבסטר באחד המלונות:

ראו גם: כריסמס באתונה

.

 

זקוקים להמלצות לינה? השאירו פניה מפורטת בטופס הכחול ואנו נחזור אליכם עם פרטים:


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il