האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים
עמוד הבית » דיון Dion - האתר האראכיאולוגי

דיון Dion - האתר האראכיאולוגי

דיון - Dion

רכס הר האולימפוס Olympus, ההר הגבוה ביותר ביוון שפסגתו מתנשאת לגובה 2917 מטר, הוא כידוע משכנם של האלים, על פי המיתולוגיה היוונית, שבראשם עומד זאוס. חלקים חשובים ורבים מן המיתווגיה התרחשו על האולימפוס.
למרגלותיו הצפוניים של האולימפוס הוקמה במאה ה-5 לפניה"ס ויש עדויות שאף קודם לכן, העיר החשובה דיון Dion, העיר היוותה מקום עליה לרגל, מקום מקודש למקדונים, עיר מקדשים שהחשוב בהם המקדש של זאוס אבי האלים. המקדש והעיר סביבו היו מקום חשוב בו נהגו לבקר מלכים ומצביאים והמפורסם בהם, אלכסנדר מוקדון, להקריב קורבנות, כאן נהגו לקיים את חגיגות הניצחון, תחרויות ספורט (המשחקים האולימפיים של דיון), פסטיבלים ותהלוכות, מקום בעל חשיבות גבוהה. אך כל זה נקבר תחת האדמה עקב רעש אדמה קשה שהתרחש ככל הנראה במאה ה-5 לספירה. בסוף המאה ה-19 התגלה המקום על ידי חוקר אנגלי, אך רק בתחילת המאה ה-20 החלו חפירות ומחקר ארכיאולוגי שחשף את העיר והמקדשים. מבקרים שיגיעו כיום לאתר יגיעו למעשה לפארק טבעי מקסים המשלב ארכיאולוגיה וטבע. השרידים הארכיאולוגים המרשימים שוכנים בין צמחיה עבותה, פלגי מים ובריכות טבעיות, ביצות וגשרי עץ קטנים, צפרדעים, ציפורים, צבים, פרפרים וגם יונקים קטנים דוגמאת סמורים הם תושבי המקום - חגיגה של טבע מקודש.


גם אם אתם לא חובבי ארכיאולוגיה, הביקור במקום הוא מקסים בזכות כל התפאורה הטבעית והטיול בינות שרידי העיר המרשימים. בין השרידים והחשוב שבהם הוא המקדש של זאוס, בנוסף ניתן לפגוש בשרידי מקדשים נוספים וביניהם המקדש של דיונוסיס, המקדש של דמטר וגם המקדש של איזיס האלה המצרית, וגם פסיפסים מרשימים רבים שנחשפו בחפירות: הוילה של דיונוסיס, המרחצאות הרומיים, חלקם של הפסיפסים מוצגים במוזיאון של דיון שגם הוא מוקד לביקור לצד הביקור בפארק. במקום גם שרידים שמורים היטב של התיאטרון הרומי ותיאטרון נוסף הליניסטי ובחודשי הקייץ נערכים במקום פסטיבלים של מוסיקה ותיאטרון. וכל זאת לצד הר האולימפוס במלוא הדרו.
בעיר הקדומה זורמים מים המגיעים ממפלי אורליה Ourlias Kataraktis, מסלול הליכה קצר מוביל אל חלק מן המפלים (כ-12 מפלים), ומתאים לטיול קליל לכל המשפחה. חלקם של המפלים הגבוהים יותר מצריכים הליכה מאומצת יותר של כ-4-5 שעות ומתאים רק לטיילים מנוסים יותר.

הפארק הארכיאולוגי פתוח מדי יום בין 08:00-18:30

שעות פעילות המוזיאון:
קיץ:    ימי ב - 12:30-19:00
         שאר הימים - 08:00-19:00
חורף: ימי ב - 08:00-14:30
         שאר הימים - 08:00-17:00

מאד כדאי לשלב ביקור בפארק דיון ובמפלים במסגרת ביקור באולימפוס ואפשר ומומלץ להקדיש יום לאיזור אם יש לכם את הזמן, או לביקור קצר יותר, במסגרת ביקור בצפון, בדרך בין פיליון לסלוניקי, במסגרת טיול המשלב את איזור זגוריה וצומרקה. לתכנון טיול עצמאי בצפון יוון לחצו כאן
למידע נוסף על הר האולימפוס לחצו כאן ללנים את הלילה במקום, בסיס הלינה הנח ביותר הוא בעיירה ליטוחורו Litochoro - המלונות קטנים, פשוטים וביתיים. להזמנת לינה לחצו כאן


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il