Greece and the islands- אתר יוון והאיים
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

סעו בזהירות בכבישי יוון!

למידע והמלצות על חברות השכרת רכב ביוון עיברו לעמוד : השכרת רכב ביוון
ניתן לרכוש דרכנו אטלס דרכים מקצועי של יוון וכן מפות ממוקדות מקצועיות : לחצו כאן


ראו גם : השכרת רכב בסלוניקי

רמזורים :
חשוב מאד, שימו לב יוונים רבים עוברים ברמזור אדום כאילו אין מחר, הסיבות נעוצות במשטרים של יוון לאורך השנים ובאמונה הדתית של רוב היוונים שמאמינים שיום מותך קבוע מראש ואין לו שום קשר לאופי הנהיגה שלך, מפה לשם בצומת מרומזר אנו ממליצים לכם לספור עד 2-3 שניות לאחר שמתחלף הרמזור לירוק ורק אז לוודא שהצופת פנוי ולעבור, שיטה משונה זו, גם אם תרגום מעט צפצופים של נהגים חסרי סבלנות שנמצאים מאחור, יכולה ממש להציל את חייכם והצילה לא פעם את כותב שורות אלה.

הקפידו לנהוג בנתיב הימני וצאו לעקיפה רק שביצעתם וידוי שלפחות 1 ק"מ אחורה הכל פנוי לחלוטין, אחרת יש סיכוי שרכב יגיח במהירות פנומנאלית!, בכבישים הרגילים בהם נתיב לכל כיוון אל תצאו לעקיפה אם בדקתם באופן יסודי וחד משמעי שלפחות 1 ק"מ קדימה אין רכב שמגיע ממול, רכב שיגיע ממול במהירות של 180-220 קמ"ש לא יותר לכם זמן להגיב, תיירים רבים מכל העולם קיפחו את חייהם בכבישי יוון במהלך השנים כולל תיירים מישראל! יש לומר שתשתיות הכבישים ברוב יוון ברמה גבוה מאד, היוונים לא נופלים מהאיטלקים ומהגרמנים בתשתיות אלה, במרכז וצפון יוון הוקמו לאחרונה אוטוסטרדות נפלאות, הכוללות מנהרות ארוכות, גשרים ענקיים, וכמובן הגשר הארוך ביותר באירופה המחבר בין חלק היבשה הצפוני לבין העיר פטראס שבפולופונז.

נסיעה באוטוסטרדות של יוון מחייבת תשלום, כל כמה עשרות ק"מ קיימת עמדת תשלום, כמו כן בכניסה לגשר הגדול באירופה ישנה עמדה לתשלום, בסך של 7 יורו, אם תרצו לנסוע ללא תשלום אגרה תוכלו לבחור בנסיעה בכבישים הבין עירוניים הרגילים, אלה איטיים יותר, לרוב יפים יותר אך עם זאת גם מסוכנים יותר בשל הסיבות שפורטו בפסקאות הקודמות.

העברת רכב במעבורת.
ניתן להעביר כלי רכב במעבורות שבין האיים או בין היבשה לאיים, אך שימו לב המחיר של העברת רכב גבוה מאד, שווה לשקול החזרת הרכב והשכרת רכב במיקום אליו אתם מעוניינים להגיע, עלות של העברת רכב במעבורת הוא בערך מכלפה של 4 מעלות כרטיס לאדם על הסיפון, לדוגמא העברת רכב מאתונה לנאקסוס עלותה כ 120 יורו, בעת שכרטיס לאדם על הסיפון מחירו כ 32 יורו בלבד, השכרת רכב ליום בממוצע 45 יורו, תעשו את החשבון לבד, מי שגם צריך להחזיר את הרכב באותה המעבורת בכלל מומלץ שינהג אחרת.

נהיגה באיי יוון.
בחלק מהאיים עליכם להיזהר מאד ולשמור על חוקי התנועה באופן קפדני, גם כאן היוונים לעתים נוטים לנהוג במהירות מופרזת, מקומות ספציפים שיש להיזהר בהם, העליה והירידה מנמל המעבורות של סנטוריני, סעו באיטיות ובזהירות יתרה בחלק זה של הכביש!, בנאקסוס בין חורה לאפולוניה סעו בזהירות בפיתולי הכביש!, בכל האי איוס היזהרו מילדים ונערים הנוהגים שיכורים לחלוטין, בעיקר בשעות שלאחר חצות ועד הבוקר.

טרקטורונים.
בחלק ניכר מאיי יוון ניתן להשכיר טרקטורונים, שהם ללא ספק חוויה, עם זאת אנא עקבו אחר השילוט וההזהרות, ברוב האיים ניתן לנהוג בטרקטורונים בכבישים אך הסכנה האמיתית דווקא אינה בכבישים אלה, אלב בדרכים הצדדיות ובשטח, אל תתימרו להיות נהגים מנוסים, יש בורות שאתם לא מכירים, יש צוקים במקומות בלתי צפויים, יש חול טובעני במקומות שלא ציפתם להם, אנא היו זהירים, מדי קיץ מספר תיירים הולכים לאיבוד או נתקעים בסיטואציות קשות שחלקן אף מובילות למוות, אנחנו הישראלים עם האגו שלנו, יש לנו נטייה להסתבך במקומות הללו, באמת אל תתפתו לבצע שגיאות פטליות!

אופנועים וטוסטוסים.
אלה מקובלים מאד להשכרה בכל יוון, אך מסוכנים יותר מכל כלי הרכב, באיי יוון מגיעים מאות עד אלפי נהגים לטיפול רפואי בבתי החולים המקומיים עקב סוגי פציעות שונות הנובעות מחוסר זהירות, זה במקרה הטוב, במקרים הגרועים נפלו אופנוענים מצוקים גבוהים לים, או נהרגו בתאונות דרכים מחרידות, ניתן להנות ביוון מנהיגה על אופנועים וקטנועים, אך חשוב לשמור על זהירות ובטח לא לנהוג כאשר אתם שתויים!

תזכורת כמעט בכל סיבוב מסוכן!
תקבלו הרבה תזכורות לנהיגה בטוחה, בכל יוון קיימות קפלות, קפלות אלה הוקמו בצידי הדרכים בכל מקום בו מישהוא  נהרג מתאונת דרכים, זו דרכם של היוונים להנציח את המתים, יש קפלות מוזנחות, אך יש יוונים שמגיעים מדי מספר ימים או אפילו כל יום, שמים נרות בקפלה, פרחים, מכתבים למת ועוד, אם אתם לא רוצים שתקום קפלה על שימכם פשוט סעו זהיר ואחראי!. יוון מהמדינות הנפלאות בעולם, היא יפה ומרתקת והיא חוייה מדהימה!, תהנו מכל הטוב והמנעו מהרע, כי הרע ביוון הוא באמת רע, מצוק בגובה 3000 מטר עם נוף מדהים כדאי להתסכל ולהנות מהנוף הפראי, הרבה פחות נעים ליפול עם טרקטורון אל הים מגובה שכזה.

טיפים לנהיגה בטוחה ביוון :

    נהיגה בכבישים

    אוטוסטרדה וכבישים בין עירוניים

    וודאו את המהירות המותרת והקפידו שלא לעבור אותה. אין לכם מושג מתי ואיך מתבצעת אכיפת המשטרה וחבל לקבל קנס. אין לחץ, אתם בטיול.

    הקפידו על נסיעה במסלול הימני, הרבה יותר ממה שאתם מקפידים בארץ. השימוש בנתיב השמאלי, לצורך עקיפה בלבד. עם סיום העקיפה לחזור ישר לימין.

    שמרו מרחק והימנעו מלהיצמד לנהגים לפניכם. זכרו שכאן זה לא האוטובאנים של גרמניה, למרות שהכבישים מאד דומים. לא ניתן לצפות את התנהגות הנהג שלפניכם ודי בטעות קטנה בשביל להרוס חופשה ואף יותר מזה.

    שמרו על נהיגה זורמת והימנעו מבלימות, שלא לצורך או כל הפרעה לתנועה, בדרך שעשויה להפתיע נהגים אחרים. לכן גם חשוב לאותת בכל מעבר בין נתיבים.

    במקרה שפספסתם נתיב יציאה, אל תתפתו לעצור ולחזור בנסיעה אחורנית. המשיכו ישר עד ליציאה הקרובה ואז תתחברו לנתיב הנסיעה המתוכנן שלכם.

    הימנעו מצפירות מיותרות או סנוור באורות גבוהים לנהגים אחרים, כבדו את שאר משתמשי הכביש.

    היו מרוכזים מאחורי ההגה והימנעו מהיסחי דעת לרבות התעסקות עם נייד \ מכשיר ניווט \ מפות וכדומה. בניגוד לכבישי הארץ, קיימים מפרצונים לאורך האוטוסטרדות לעצירה בצורה בטוחה.

במקרה של תקר (פנצ'ר) על כביש מהיר, לא לעצור בשום מצב בשול הדרך. יש להמשיך בנסיעה איטית עם אורות אזהרה (כפתור משולש אדום בלוח המכוונים) עד שתגיעו למפרצון חניה או מקום אחר בטוח ורחוק מהכביש המהיר ושם תחליפו את הגלגל. אל תפחדו לנסוע על הצמיג הפגום גם אם תהרסו אותו. המחיר של גומי הרוס אינו בר השוואה למחיר החיים שלכם. עצירה בשול הדרך מסוכנת!     יש להימנע מנסיעה בתנאי חורף קיצוניים לרבות שלג, גשם סוחף וערפל. זכרו שאתם חולקים את הכביש עם נהגים נוספים, שלא בהכרח זהירים כמוכם. במידת הצורך תשנו תוכניות, לפחות כך תרגישו בטוחים יותר.

כבישים כפריים ||     גלו משנה זהירות, לרבות בורות ומצב הכבישים, בעלי חיים, שוליים נמוכים וכמובן תנועה חוצה.     בכבישים מפותלים עקבו אחר השילוט לרבות שלטי אזהרה על פניות הדוקות, מפולת סלעים וכדומה. היו ערניים במקומות בהם שדה הראיה מוגבל! יש להאט את מהירות הנסיעה באופן משמעותי ואף להיעזר בצופר בכדי להתריע.     במקרה של עצירה בשול הדרך, בין אם מתוכננת או במקרה חירום, וודאו שהרכב שלכם אינו בולט לתוך מסלול הנסיעה, בדרך שיכול לסכן אתכם ו \ או את האחרים, לרבות בסיבובים בעלי שדה ראיה מוגבל. והכי חשוב, שמרו על דרך ארץ, תנהגו בצורה תרבותית ואחראית.

נהיגה נעימה!
ספידי שגב

 *שגב "ספידי" אפלבאום – מדריך נהיגה מתקדמת בעל ניסיון רב בהדרכת נהגים לנהיגה בטוחה ומנהל פרויקטים בתחום התחבורה הציבורית.

כמוכן, ספידי שגב מדריך ריצה מוסמך מטעם וינגייט ורץ תחרותי בולט המתמחה בריצת הרים.

ספידי נבחר לייצג את אתר איי יוון במרוצים ידועים ביוון ובכרתים, בניהם – The Northface Zagori Mountain Race, Athens Authentic Marathon, Psiloritis International Race

 ראו גם נהיגה בצפון יוון

עמודי מידע על ערים ואיים חדשים באתר איי יוון : קאלימנוס  טילוס   קאפלוניה  קיתירה   אגינה  יואנינה  סקיאתוס  נאפליו  מאני  פאטמוס  טריקלה  פטראס  דלפי העתיקה  קאבאלה קסטוריה , רוצים שנכתוב על יעד ביוון שאינו מופיע באתר? שילחו לנו בקשה ראו יעדים, איים וערים נוספות בתפריט הימני לפי סדר הא-ב.


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il