האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

מרץ ביוון

אירועי חודש מרץ ביוון

מרץ הוא חודש שמכונה "מרץ המשוגע" האיטלקים קוראים לו Marzo Pazzo, כי הוא חודש מאד הפכפך מבחינת מזג אוויר. חודש שקשה למדי לתכנן טיול אם מסתמכים רק על מזג האוויר.

אבל אתם יודעים איך הכל קשור זה לזה, ומזג האוויר משפיע עלינו לא מעט, ולמעשה המון, אז גם האנושות קצת יותר משוגעת מבדרך כלל בחודש מרץ, כך לפחות ההיסטוריה מראה לנו.

אלה כמה מאירועי מרץ ביוון, או היסטוריה על קצה המזלג....

ראשית במסגרת הכל קשור, ביוון הרבה אירועים מקושרים לחג הפסחא שהוא החג החשוב ביותר ביוון המסמל את תחייתו של ישו שנחגג מתישהו בחודש אפריל (לעיתים יוצא גם בשלהי מאי).

הקרנבל המפורסם של יוון Apokries שמתחיל כבר בפברואר, ולייתר דיוק שלושה שבועות לפני "יום שני הנקי", וגולש אל חודש מרץ. הפסטיבל מלווה בתהלוכות, חגיגות, סעודות, הרבה אוכל ובפרט בשר ודגים, למעשה מעין "העמסת בשר" לפני תחילת הצום, ומסתיים מתישהו במרץ ב"יום שני הנקי" יום המסמל את תחילת צום 40 הימים שמסתיים בפסחא.

יום שני הנקי מתקיים 40 ימים לפני הפסחא והוא יום תחילת ה-Lent כלומר הצום שהמאמינים לוקחים על עצמם. ארבעים ימים בהם הם לא אוכלים בשר ודגים. ארבעים ימי הצמחונות הללו מסתיימים בחג הפסחא, שמלבד החגיגה הדתית והטקסית, הוא חגיגת בשרים, המנגלים בחצרות, במרפסות וברחובות מותנעים והיוונים חוגגים עם הרבה בשר.

שימו לב שבמסעדות ביוון תיירים ימצאו בשרים ודגים בלי בעיה, וגם היוונים המאמינים יושבים במסעדות אלה, אך יזמינו מנות צמחוניות ולא בשריות.

כל אירועי יום שני הנקי ביוון אינן משתוות ל"החגיגה" הכי משוגעת שכמותה ניתן לראות רק בהודו והיא פסטיבל הקמח בגלקסידי Galaxidi – עיירת דייגים שקטה ונעימה על חופו הצפוני של מפרץ קורינתוס, שקטה כל ימות השנה, אלא שלקראת יום שני הנקי מתחילה בעיירה תכונה ואפשר לראות בעלי בתים מכסים את בתיהם ביריעות פלסטיק, בעלי סירות מרחיקים את סירותיהם מהרציפים, החנויות מוכרות יותר משקפות וחליפות "על-בד", והרבה הרבה קמח בכל מיני צבעים, כי ביום שני הנקי בגלקסידי יש פסטיבל של מלחמת קמח משוגעת ממש. החל מהצהרים יוצאים המוני אדם לרחובות וצועדים לעבר הרציף וכולם מטיחים זה בזה כדורי קמח שנצבע בצבעים, עד שעות אחר הצהרים הרחובות כבר עמוסים בהמוני אדם מכוסים מכף רגל ועד ראש (לשם כך המשקפות והבגדים החד פעמיים) בכתמים של צבע וכל האוויר מכוסה בערפל של אבק קמחים צבעוני. המוסיקה והריקודים ברחובות ממשיכים עד השעות הקטנות של הלילה. את שאריות הקמח ניתן למצוא בעיירה עוד חודשים אחרי.

למחרת מתחיל הצום של 40 הימים עד פסחא. אבל יש "פוס" יום אחד בחודש מרץ שהוא גם הפוגה מהצום ובו גם השומרים אוכלים דגים והוא ה-25 במרץ.

יום שמאחד שתי חגיגות – יום העצמאות היווני – זהו למעשה ביום שבו ההפיכה יצאה לדרך בשנת 1821 והיוונים הכריזו על מלחמת שחרור מהשלטון העותומאני ששלט ביוון במשך כמה מאות. הכרזת העצמאות הרישמית הגיעה יותר מעשור מאוחר יותר ב-1832.

זה ברמה הלאומית, ויום זה מלוווה בתהלוכות צבאיות, תהלוכות בתלבושות יווניות מסורתיות, הנפת דגלי הלאום וחגיגות בכל רחבי יוון.

אך זהו גם יום חג דתי "חג הבשורה" היום בו בישר המלאך גבריאל למריה שהיא הרה וברחמה היא נושאת את בנו של האל. ותשעה חודשים מאוחר יותר – ה-25 לדצמבר הלא הוא חג המולד, נולד ישו.
ולכן מתקיימים גם טקסים דתיים בכל הכנסיות ברחבי יוון.

ב-25 במרץ היוונים נוהגים לאכול דגים, והדג שהכי מזוהה עם החג הוא הבקלה. למה? כי זה דג שקל לשמר, ולנייד למקומות שאינם ליד הים, לא תמיד היו משאיות עם מקפיאים שמובילות דגים בקירור לכל פינה, כך תפס הבקלה מקום וסמל ביום חג זה.

הכל קשור כבר אמרנו?

מה לא קשור?

בחודש מרץ מתקיימים בעיר סלוניקי אירועים לזכר הקהילה היהודית שנספתה בשואה ושיא האירועים הוא צעדת המוות – המשחזרת את הדרך בה הובלו יהודי העיר מכיכר אלפתריה (שבאופן אבסורדי משמעותה חירות ביוונית ועוד יותר אבסורד ולמורת רוחם של תושבי העיר, הפכה לחניון בשנת 2022)

ב-15 במרץ 1943 יצא ה"משלוח" הראשון של יהודי העיר אל מחנות ההשמדה ומחנות הריכוז. צעדת המוות מתקיימת מדי שנה בסלוניקי לזכר הקהילה היהודית הגדולה ביותר ואחת החשובות באירופה שהושמדה כליל.

 

השנה 2024 מועדי האירועים הללו הם בסלוניקי ב-17 במרץ ובגלקסידי ב-18 במרץ
כ-ארבע שעות נסיעה מפרידות ביניהם.

פסטיבל הקמח בגלקסידי:

אנדרטת השואה בסלוניקי בצמוד למה שהיה כיכר אלפטריה, שבה רוכזו באופן משפיל יהודי העיר ומפה יצאו אל הרכבות שהובילו אותם אל מותם. מפה יוצאת "צעדת המוות" מדי שנה באמצע מרץ לזכרם:

.

לטייל ביוון בחודש מרץ

כמו שנפתח מאמר זה, מרץ הוא חודש משוגע כשזה נוגע למזג אוויר, הכל יכול להיות: שימשי וחם, שימשי וקר, גשום וחם, רק קר, קר מאד, מושלג, נעים ולפעמים אף הכל באותו היום.
ככה זה כשלחורף קשה להיפרד והאביב כבר לוחץ להופיע.
לכן טיול ביוון בחודש מרץ חייב להגיע עם ההבנה שתוכניות יכולות להשתנות. מי שרגיל לטייל לפי לו"ז מאד מוקפד, אנו ממליצים לו לחשב מסלול מחדש ולבוא פתוח וזורם כי מי ששולט פה זה מזג האוויר והוא לא מגלה לנו מראש מה הוא מתכנן.

המטיילים בחודש מרץ מגיעים לרוב ליבשת ולא לאיים, ואם כן בוחרים להגיע לאיים, יש לקחת בחשבון שזאת לא העונה ולא הכל פתוח.
היעדים המטויילים גם בחודש מרץ הם אלה ביבשת כאמור, הערים הגדולות תוססות כל השנה - אתונה, סלוניקי כמובן וכן שאר ערי יוון.
זמן טוב גם לעיר יואנינה בצפון יוון, בסיס טוב בחודש זה למי שרוצה לשלב טבע ונופים עם חיי לילה עירוניים. מיואנינה ניתן לטייל אל כפרי זגוריה ולהינות מהטבע בעת בה הוא נקרע בין חורף לאביב, הפסגות מושלגות והשמש מבצבצת. מיואנינה תוכלו לצאת גם לראפטינג בצומרקה על נהר הארכטוס, ולא לדאוג מהקור, אתם תהיו מצויידים היטב על ידי החברה המפעילה.

למבקרים בערים הגדולות, גם מהן תוכלו לצאת לימי טיול של טבע מחוץ לעיר, מסלוניקי יש מגוון גדול של יעדים נפלאים וביניהם בראש ובראשונה יום טיול למטאורה, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו ויעד חובה לכל הדעות. מסלוניקי תוכלו לצאת גם אל מפלי אדסה ואל מעיינות פוזאר שתענוג לטבול בהם ביום קריר. גם אל המדרונות הנמוכים של הר האולימפוס לביקור בספוטים מרהיבים ובכפר ציורי במיוחד. 

ימי טיול מאתונה יכולים לכלול ביקור בתעלת קורינתוס, במבצר קורינתוס הצופה על המפרץ כולו מנקודה מרהיבה במיוחד, בעיר היפה נאפליו, בקייפ סוניון ובכלל כל רצועת החוף הדרומית לאתונה, בפלופונס במגוון יעדים קרובים. גם ימי טיול ארוכים יותר מאתונה אפשריים, אפילו אל מטאורה. לכל המלצות ימי הטיול מאתונה לחצו כאן

מעניין אתכם לדעת על עוד חגים ביוון?

כנסו לעמוד הנושא ביוון והאיים

עמוד חגים ביוון של אתר יוון והאיים יספק לכם מידע על תאריכים של כל החגים של יוון, טוב.. ללא ממש על הכל כי כל יום כאן הוא גם Name Day כמעט.. אבל החגים הרשמיים, כך תוכלו להגיע לחוות את החגיגות המקומיות בדרך הטובה ביותר..

הזמנת מלון ויצירת קשר

לאוהבי הטיול הספונטני אנו רק מזכירים ש...
1. לא בכל יעד ביוון הכל פעיל בחודש מרץ, ובכלל זה מלונות, לכן רצוי לפחות לבדוק מראש מה ואיפה. מוזמנים לבקש מאיתנו המלצה בהתאם לזמינות - ציינו יעד ותאריכים
2. יש כמסופר לעיל גם חגים הנחגגים בחודש מרץ ביוון, כך שלמשל סביב ה-25 במרץ רצוי להזמין לינה מראש בכל יעד ביוון. סביב אירועים מיוחדים דוגמאת פסטיבל הקמח בגלקסידי, חובה להזמין לינה הרבה מראש ביעד בו מתקיים האירוע.

מתכננים לבקר בפסטיבל הקמח בגלקסידי? הזמינו מלון אתמול - להמלצות הלינה בגלקסידי ראו עמוד זה

העיירה היפה המתויירת דלפי נמצאת רק חצי שעה נסיעה מגלקסידי, והיא בהחלט אפשרות טובה ללינה גם כן. להמלצות לינה בדלפי לחצו פה

להמלצות לינה בכל יוון ספרו לנו מה מחפשים, היכן ומתי ונשלח לכם המלצות להזמנה ישירה:

אירועי פסטיבל הקמח בגלקסידי:


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il