האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים
עמוד הבית » מסלול טיול אורן מתיתיהו

מסלול טיול אורן מתיתיהו

תאריכי הטיול 17-24/4/2024

פרטי התקשרות:
שרית דוידובסקי - 054-5423341 - [email protected]
סיון זמיר - 050-7245890 - [email protected] 

מסלול זה הינו אישי ואין להעבירו הלאה

.

מידע כללי חשוב

דרכון
וודאו שהדרכון שלכם בתוקף לפחות 3 חודשים מתאריך החזרה. ניתן לבדוק תקינות התוקף גם במחשבון זה לחצו לבדיקה. 
לא ניתן לצאת עם דרכון שאינו בתוקף מספיק. חידוש דרכון בדלפק משרד הפנים בשדה התעופה הוא יקר מאד ותקף לשנה בלבד.

שעון יוון
זהה לשעון ישראל - כולל המעבר בין שעון חורף לקיץ

מטבע והמרת כספים
המטבע ביוון הוא יורו.
באיזורי הטיול לא ניתן להמיר כספים ובכלל ביוון גם באתונה או סלוניקי לא ניתן להמיר שקלים ליורו. הקפידו להמיר מטבע בארץ לפני טיסתכם.
אל תסכימו להמיר לשטרות של 500 יורו, לא מכבדים אותם ביוון.

תשלומים וטיפים
כמעט בכל מקום מכבדים אשראי. יתכנו מקומות נידחים או מקרים בהם התקשורת לא תעבוד ויהיה צורך לשלם במזומן בלבד.
טיפים נהוג להשאיר כ-10 אחוז על שירות

חשמל
הוולטאג' ביוון כמו בישראל. השוני היחיד הוא שכל השקעים הם בעלי שני חורים ולא שלושה כמו בארץ. אם יש לכם מכשיר עם תקע בעל 3 פינים, הצטיידו עוד מהארץ במתאם כמו בתמונה. ביוון קשה למצוא את המתאם המתאים.

ביטוח נסיעות
מומלץ ואף חובה לעשות ביטוח נסיעות לפני נסיעתכם - בריאות ומטען. לביטוח בקליק, אבל עם איש קשר במידת הצורך, לחצו כאן

מיסים מקומיים
בכל בתי המלון ביוון נגבה מס תיירות במועד הצ'ק-אאוט, שאינו כלול במחיר הלינה. המס נע בין 6-10 יורו ללילה לחדר.
החזר מס ניתן לקבל בשדה התעופה של אתונה או סלוניקי עם הצגת טופס על רכישות בלבד (לא על לינה או אוכל), את הטופס יש לבקש ולמלא במעמד הרכישה בלבד.

היטלי כביש
בנסיעה בין איזורי הטיול תסעו בכבישי אגרה. אנו לא ממליצים לנסוע בכבישים אחרים, זה יאריך את משך הנסיעה משמעותית. בכבישי האגרה בכל מקטע יש לשלם בעמדה הנכונה - בנסיעה ברכב שכור אין אפשרות למנוי שמאפשר מעבר ללא תשלום בכל עמדה. התשלום יכול להיות במזומן או באשראי. עליכם לבחור בנתיב שכולל קופה פעילה. הערכת עלויות של כבישי אגרה לטיול שכולל את צומרה-זגוריה-פיליון - מאתונה או מסלוניקי, הוא קרוב ל-100 יורו לכלל הטיול.

סים מקומי וגלישה סלולרית
במידה ובוחרים לרכוש סים מקומי ולא לעשות חבילת גלישה מהארץ או E-sim:
בשדה התעופה של אתונה וסלוניקי ניתן לרכוש סים מקומי. מחירי הסים בשדה התעופה הם גבוהים יותר ביחס לסים שניתן לרכוש בעיר.
באתונה יש דוכן של Vodafone מול מסועי המזוודת בתוך הטרמינל, פועל בין 07:30-21:00
בסלוניקי יש חנות ביציאה אל אולם מקבלי הפנים (משמאל), המחירים פה מתחילים ב-25 יורו לכרטיס סים.
אם יש לכם יום בעיר, מוטב לרכוש בעיר בכל אחד מחנויות: Vodafone, Cosmote, Germanos. Nova
בחלק ממעברי ההרים יתכן והקליטה לא תעבוד. את המפות המצורפות למסלול זה ניתן להוריד גם לעבודה offline
בכל המסעדות והמלונות יש Wifi

מי שתיה
ברוב איזורי הטיול בצומרקה-זגוריה-פיליון-אולימפוס, המים טובים לשתיה. בנוסף, בכל כפר ובהרבה מקומות מעבר, יש את הפאונטיין, עם מי מעיין צוננים וטריים שזורמים בלי הפסקה. מומלץ לקחת אתכם בקבוק רב פעמי ולמלא בכל אחד מהמיקומים הרבים הפזורים באיזורי הטיול. אין צורך לרכוש בקבוקי פלסטיק של מים מינרלים.

מה לארוז?
בגדים כמובן בהתאם לעונה. נעלי הליכה בעלי אחיזה טובה חובה. לא הולכים במסלולים עם נעלים לא מתאימות מחשש להחלקה.
מזג האויר משתנה והפכפך, לכן כל אתרי התחזית מתקשים לחזות תחזית מדוייקת ולעיתים אף קרוב לזה. לכן גם בקיץ יש צורך במשהו חם לערב, ומעיל גשם תמיד יכול להיות שימושי.

דבר אחרון
ביוון לא משליכים את נייר הטואלט לאסלה. מערכת הביוב המקומית לא יודעת להכיל זאת ומדי שנה יש סתימות רציניות במלונות כיוון שתיירים משליכים את הנייר לאסלה. השתדלו להשליך לפח ולעזור להם להימנע מסתימה בביוב בשיא העונה.

.

שמות של מיקומים ביוון חוזרים על עצמם או דומים מאד לשמות יעדים אחרים. במסלול זה מצורפת מפת גוגל בסוף כל יום במסלול. חשוב על מנת להימנע מטעויות ניווט שמאד נפוצות ביוון.
במידה ואתם רגילים לנסוע עם waze הקפידו להשוות היטב למפה המצורפת ולוודא שהמסלול זהה.
המפה בסוף כל יום נועדה גם כדי להימנע מכבישים שאינם מומלצים או אינם עבירים.

צאו לדרך וסעו בזהירות....

.

.

17/4 - יום ד' - מסלוניקי לצומרקה

נחיתה בסלוניקי ואיסוף הרכב.
שימו לב: חובה להצטייד ברישיונות בתוקף - ישראלי ובינלאומי - חובה את שניהם.
רישיון בינלאומי קל, פשוט וזול להוציא בסניפי אופטיקה רבים ברחבי הארץ ובכל סניפי מ.מ.ס.י.
הרישיון הבינלאומי תקף לשנה מיום הנפקתו.

הדרך משדה התעופה של סלוניקי ועד צומרקה אורכת ג-4 שעות, חלקה הגדול על אוטוסטרדה אגנטיה. שימו לב שמרגע שחוברים לאוטוסטרדה, אין תחנת דלק/ריענון עד Strata, שזה כשעה וחצי נסיעה מרגע שעולים על האוטוסטרדה (ושעתיים משדה התעופה). לכן הקפידו למלא דלק עוד באיזור שדה התעופה.
עצרו להתרעננות ב-Strata (תחנת ריענון על האוטוסטרדה). 

המשיכו על פי המפה. הדרך אורכת עוד כשעתיים, מרגע שיורדים מהאוטוסטרדה ומהכביש הבינעירוני ונכנסים לתחומי חבל צומרקה, הנסיעה היא הררית, נופית ויפה. בדרך יהיו גם ספוטים שניתן לעמוד עם הרכב ולהינות מהנופים.

אל המלון שלכם ORIZONTES
זהו יום מעייף, של טיסה ונסיעה ארוכה. ביום זה ממליצה להתמקם במלון ולנוח. 
לצאת לכיכר הכפר פרמנטה לאכול בטברנה מקומית (Very's).
אפשר גם אל הכפר השכן Mellisourgoi, פה תמצאו גם טברנה מסורתית וותיקה, ואם הגעתם בשעה נוחה, אפשר לרדת מהטברנה על פי השילוט אל ספוט יפה על הערוץ:
ראו הוראות הגעה:
מהמלון אל הכפר מליסורגי - 8 דקות נסיעה - וחניה בכניסה של הכפר, וירידה במדרגות אל הטברנה Pappas - מקומית מסורתית, פשוטה וטובה.

מהטברנה, אם ממשיכים עם המדרגות מטה וימינה על פי השילוט אל מפל קריונרי, ואז שמאלה בירידה, עדיין לפי השילוט, מגיעים תוך שתי דקות אל ספוט על הערוץ, ליד שרידי גשר ישן. בין הסלעים נוצרות בריכות מים. אמנם לא חם בעונה זאת כדי להשתכשך, אך הספוט יפה לשבת קצת מול הנוף.

לינק למסלול יום זה בגוגל מפס

.

.

18/4 - יום ה' - יום טיול בצומרקה

צאו לכוון מרכז הכפר פרמנטה, פה גם תוכלו להצטייד בפירות/חטיפים וכו' (אין במהלך היום הרבה מקומות לאכול בהם).
המשיכו שמאלה מהכיכר וסעו עד לפיצול והמשיכו על פי השילוט לכוון Sirrako / Kalarites.
סעו בכביש היורד מפרמנטה לכוון הנהר ועד הגשר. בגשר אפשר לעשות גם עצירה קצרה, מימין יש גשר אבן עתיק (ללא מעקות אז בזהירות), שעובר מעל ערוץ הנהר.
חצו את הגשר והמשיכו בנסיעה עד לפיצול אל Kalarites. פה פונים ימינה. מייד בפניה יש מבנה קטן, פה תוכלו לדפוק על הדלת ולבקש את המפתח למנזר. לא לשכוח להחזיר את המפתח לאחר הביקור במנזר.
נסיעה בהמשך הכביש, כעבור כמה דקות, משמאל לדרך תהיה העליה אל המנזר - Holy Kipinas Monastery

המנזר חצוב בהר ומיוחד גם במובן הנופי והוא על הדרך שלכם.

כחצי שעה נסיעה מהמלון:

המנזר נוסד ב-1212 ובנוי על צלע ההר. השם נגזר מהמילה קיפוס (גנים ביוונית) על שם גני הירקות שגידלו הנזירים. חשיבותו ההיסטורית בשל המערה שבתוך המנזר אשר היוותה מקום מסתור לתושבי הכפרים הסמוכים בתקופת העות'מאנים.

לאחר הביקור במנזר המשיכו אל מעיינות קויאסה Kouiassa. 
להגעה למעיינות קויאסה יוצאים ממנזר קיפינה, קופצים להחזיר מפתח וחוזרים חזרה כדי להמשיך עם הכביש לכיוון הכפר קאלאריטס. לאחר כשתי דקות תעברן במנהרה, המשיכו ישר, חצו את הגשר ואחריו ממשיכים עם הכביש שמאלה בעליה, לפני הסיבוב הבא קיים שלט משמאלכם, כאן מחנים את הרכב לצד הכביש, וודאו כי אינכם חוסמים את הכביש למעבר כלי רכב אחרים. יש מספר מדרגות לצד הכביש המובילות אל השביל.
שימו לב שהמסלול ברובו מלווה במים, לכו בזהירות ובנעלי הליכה נוחות ובטוחות. זמן קצר לאחר התחלת המסלול תראו מדרגות אבן מימינכם המטפסות כלפי מעלה, אלה מובילות אל מסלול אחר, התעלמו מהמדרגות והמשיכו ישר עד לגשר. לא חוצים את הגשר אלא ממשיכים ישר באותו כיוון כשזרם הנהר משמאלכםעד לגשר ברזל חום וקטן, חצו אותו והמשיכו עם השביל ימינה כשהפעם זרם הנהר לימינכם. תוך זמן קצר תגיעו למפל השני, הוא יהיה מעברו השני של זרם הנהר. קרוב אליו תראו תחנת מים ישנה המשמשת כקפיטריה (פתוחה רק בקיץ). המשיכו ללכת מאחורי התחנה, יש עליה קטנה אך אמת מים ישנה. כ-10 דקות הליכה יפיפיה לאורך אמת המים הישנה - הליכה זהירה מאד, ללא הליכה על שולי התעלה. תגיעו לספוט הקסום עם מפל ובריכת מים טבעית. מסלול זה אורך כשעה, הלוך-חזור.

בין מנזר קיפינה לתחילת מסלול קויאסה 4 דקות נסיעה:
 

לאחר שחזרתם לרכב המשיכו בכביש המטפס לעבר הכפר קאלאריטס Kalarites - כפר ארומאני - וולאכי הממוקם בגובה של כ-1,200 מטר. מספר התושבים בכפר כ-120. היה ידוע בעבר ככפר של צורפים, משפחת בולגרי יצרנית התכשיטים המפורסמת היא מכפר זה. אין כניסת רכבים לכפר. חונים בכניסה לכפר והולכים ברגל בסמטאת האבן עד לכיכר המרכזית שם יש 2 טברנות. 
בכיכר, ליד הטברנה, בית של גברת קתרינה. אם היא בבית היא לרוב מזמינה אורחים להיכנס, הבית שלה הוא כמו מוזיאון עם אוסף מדהים של חפצים ותלבושות פולקלור, תמונות ופריטים שהיא אספה במהלך השנים.
בכפר יש גם מוזיאון פולקלור שניתן לבקר בו, נמצא במעל המדרגות מהכיכר. כדי לבקר במוזיאון, וגם ללא לבקר במוזיאון, מומלץ להיכנס במעלה המדרגות אל החנות הקטנה משמאל, זה המקום של נפוליאון (כך נקרא הבעלים), משהו בין טברנה מקומית לקנטינה, מקום מאד וותיק, ומומלץ להיכנס למשקה כדי לספוג מהאווירה. אצלו נמצא גם המפתח למוזיאון הפולקלור, אז אם מעוניינים לבקר, מבקשים ממנו שיפתח לכם.

מקויאסה אל הכפר קלאריטס, 10 דקות נסיעה:


אחרי הביקור בכפר קאלאריטס, אתם חוזרים את כל הדרך שבאתם (עד הצומת בה פניתם ימינה לכוון קיפינה), ובצומת פונים ימינה לכוון הכפר Syrrako. על הדרך לסיראקו תגיעו לאחת התצפיות המרהיבות ביותר באיזור, תצפית אגיוס גאורגיוס. 
כעשר דקות לפני ההגעה לכפר סיראקו ישנה פניה שמאלה לדרך צדדית שעולה כלפי מעלה. ישנו שילוט קטן (שלט חום) בדיוק בפניה. יורדים מהכביש ופונים לדרך זאת, הדרך משובשת אך קצרה, תוך דקה תהיו ליד הכנסייה. 
לצד הכנסיה הישנה נמצאת המרפסת הצופה על הנוף היפיפה של הכפרים ונהר הארכטוס.

מקלאריטס אל תצפית אגיוס גיאורגיוס, כ-40 דקות נסיעה:


לאחר התצפית, המשיכו ע"פ השילוט לכפר סיראקו. שימו לב שהכביש מתפצל לאחר כמה דקות נסיעה, קחו את הפיצול ימינה ולמטה לכניסה התחתית לכפר שהיא הכניסה היפה. לא ניתן להיכנס עם כלי רכב. מחנים את הרכב והולכים ברגל פנימה אל הכפר. 
כמו הכפר קאלאריטס גם הכפר סיראקו הוא כפר ארומני והוא ממוקם בגובה של 1,150 מטר. מספר התושבים בכפר כ-270. הכפר מיושב כבר מלפני המאה ה-15 לספירה. תושבי הכפר היו סוחרים אמידים וראש הממשלה הראשון של יוון (1834), יואניס קולטיס, הוא יליד הכפר. הכפר נשרף על ידי העות'מאנים בזמן המהפכה של 1821 ורק 5 מבנים מקוריים נשארו עומדים עד היום, ביניהם הכנסייה פאנאגיה Panagia. גם בכיכר הכפר סיראקו יש טברנות ובית קפה.

מהתצפית אל הכפר סיראקו 5 דקות נסיעה, שימו לב לפיצול שבו צריך ימינה אל הכניסה התחתונה אל הכפר, נוסעים עד סוף הכביש ומשם הולכים ברגל אל תוך הכפר:


לאחר הביקור בסיראקו חזרו למלון שלכם באותה דרך שבה הגעתם (היצמדו למפה). כ-50 דקות נסיעה:

לינק למסלול בגוגל מפס

אפשרות נוספת ביום זה, בנוסף או במקום הכפר סיראקו והתצפית...
חזרו למלון והמשיכו עוד קצת בנסיעה אחריו, עד לפניה ימינה לכוון הרפיוג' של פרמנטה 

אם אתם מאד זריזים ומאד נמרצים ונשאר זמן, יכולים לצאת מהמלון אל אחד הרפיוג'ים על הר סטרוגולה שנמצאים כעשר דקות נסיעה מהמלון:

רפיוג'ים הם בקתות הרים המציעים חניה למטיילי ההרים. על הר סטרוגולה שמתנוסס מעל הכפר פרמנטה יש שני רפיוג'ים: הרפיוג' של פרמנטה והרפיוג' של מליסורגי.
שניהם נפלאים ונהנים מנופים נפלאים. משניהם יוצאים מסלולי הליכה ביער על ההר.
הרפיוג' של פרמנטה הוא יותר "מתוקתק" ומעוצב והרפיוג' של מליסורגי הוא יותר "פשוט". בשניהם אפשר לשבת לשתות משקה (במליסורגי אפשר גם לאכול אם המסעדה פתוחה).

הגישה אל הרפיוג' של פרמנטה:
מהמלון ימינה בכביש לכוון הכפר מליסורגי. כעבור כמה רגעים, פניה ימינה לכוון מנזר נשים (שגם בו ניתן לבקר), אחרי הפניה פיצול נוסף, שמאלה למנזר וימינה המשך הכביש אל הרפיוג' - נסיעה של כמה דקות ומגיעים.

הגישה אל הרפיוג' של מליסורגי:
מהמלון ימינה בכביש לכוון הכפר מליסורגי, נסיעה של כמה דקות עד שתראו את השילוט ימינה אל הרפיוג' של מליסורגי, פונים ומתעקלים עם הכביש עד לשלט נוסף ימינה, פה מתחיל כביש עפר של כ-250 מ' שניתן לנסוע בו, ומוביל אל הרפיוג'.
הרפיוג' זה יש גם סאונה ביער, אם אוהבים, ניתן לתאם שימוש בסאונה (בקשו במלון להתקשר לתאם).

משני הרפיוג'ים יוצאים מסלולי הליכה, המסלול המפורסם הוא אל מפל קפלובריסו, אך בעונה זאת יש חשש להידרדרות קרקע ולכן לא לצאת במסלול אל המפל. כן אפשר לטייל מעט ביער משני הרפיוג'ים, או פשוט להגיע להינות המנוף והשקט.

לינק למפה זאת

.

.

.

19/4 - יום ו' - ראפטינג, ליואנינה ולזגוריה

פותחים את היום עם ראפטינג על נהר הארכטוס.
מייל שאתה מכותבת לו יצא למפעיל, עלייך לאשר לו במייל חוזר את השתתפותכם.
נקודת המפגש בגשר פלאקה בשעה 10:00

יוצאים עם מזוודות בתא המטען.

35 דקות נסיעה מהמלון:
שימו לב שיותר קל להגיע עד לתחנת דלק, להסתובב בה פרסה ואז לפנות (שמאלה) בפניה אל נקודת המפגש

גשר פלאקה הוא נקודת סיום הראפטינג, פה מחנים ומפה יוצאים עם המפעיל בהסעה אל נקודת ההתחלה.
הגשר העתיק פלאקה הוא הגדול בין גשרי נהר הארכטוס (ואחד הגדולים בבלקן). פגעי הזמן והגשם הבלתי פוסק בחורף 2015 הכריעו אותו והוא קרס. בשנת 2021 נחנך הגשר המשוחזר שנבנה מחדש מאבני הגשר המקורי. ניתן לעלות עליו (זהירות כי אין מעקה) ולהינות מנקודת תצפית יפה על הנהר.

אחרי הראפטינג ממשיכים בנסיעה צפונה לכוון כפרי זגוריה.
בדרך אל כפרי זגוריה תוכלו לבקר בעיר יואנינה. הדרך אל מרכז העיר אורכת כשעה נסיעה מגשר פלאקה:

את הרכב מחנים בחניון מסודר במרכז העיר. ממנו יוצאים לטיול רגלי בעיר - בין חומות העיר העתיקה ולצד האגם.
העיר יואנינה Ioannina היא העיר הגדולה של המחוז ובירת המחוז (מחוז אפירוס), היא יפה ותוססת.
נעים לטייל במרכז העיר, בין החומות של העיר העתיקה. מתאים גם לשופינג במדרחוב במרכז העיר.

מהטיילת שלצד האגם (פמבוטידה) יוצאות סירות בתדירות של כל חצי שעה, אל האי בלב האגם, Nisaki, שייט של 10 דקות בעלות 2 יורו לאדם.
זהו אחד האיים המיושבים הבודדים בעולם ששוכנים בלב אגם. על האי יש בתי מגורים, מנזרים, בתי קפה, מסעדות וחנויות תיירים. הטיול באי כולו הוא רגלי, האי אינו גדול, שביל מקיף את האי. 

חוזרים אל יואנינה. במרכז העיר, ליד החניה המסומנת, מסעדה מצויינת Seirios Kouzina

לינק למפה למסלול כללי בתוך העיר

יואנינה נחשבת לעיר בטוחה, אך בכל זאת לא מומלץ להשאיר ברכב חפצי ערך ואת המזוודות להשאיר בתא המטען ולא במושב האחורי.

.

לחלופין, ממשיכים ישיורת אל זגוריה ולפני להגיע אל המלון, תוכלו לבקר במרכז זגוריה בתצפית על קניון ויקוס (קניון הסלע הצר העמוק ביותר בעולם). ממרכז יואנינה אל התצפית הראשונה על הקניון שבכפר מונודנדרי, כ-45 דקות נסיעה מיואנינה או כשעה וחצי מצומרקה:

שימו לב שבכפרים אין תחנות דלק או מכולות, לכן הקפידו לתדלק ולהצטייד במידה ורוצים מעט פירות/חטיפים/סיגריות וכו'. על הכביש מיואנינה לכוון זגוריה, יש מספר תחנות דלק בהם תדלקו ותצטיידו במידת הצורך. 

הכפר מונודנדרי הוא כפר מרכזי בזגוריה והוא המתוייר ביותר בין הכפרים באיזור. מחנים בכניסה לכיכר הכפר ונכנסים אל הכיכר ברגל. בכיכר יש כמה טברנות ובתי קפה. מהכיכר יש שביל משולט אל מנזר אגיה פרסקי Agia Paraskevi, שביל אבנים בירידה מתונה והדרך אל המנזר אורכת כרבע שעה הליכה (כ-600 מטר). מתוך המנזר יש מרפסת תצפית על קניון ויקוס. המנזר נוסד במאה ה-14 והיה פעיל עד 1936, מאז וע לפני כ-12 שנים היה נטוש, עד שהגיע כומר צעיר והחל לשקם אותו. המנזר אינו פעיל אך כאמור ניתן להיכנס ולהינות מהתצפית על הקניון.

מהכיכר של מונודנדרי סעו לתצפית נוספת על הקניון - הגבוהה והיפה מבין התצפיות, תצפית Oxia. כעשר דקות נסיעה מהכפר מונודנדרי עד לתצפית מלוות ביער אבנים ייחודי משני צידי הכביש. תופעה גיאולוגית נדירה. כולל איזורים גדולים מאד של אבני צפחה - אחד הנדירים מסוגו בעולם. האיזור סבוך וקל ללכת לאיבוד בו אם מטיילים בין האבנים, לכן מומלץ לעמוד באיזור בו נמצא השלט הקטן Stone Forest וגם פה לא להעמיק מידי בתוך מבוך האבנים כי קשה למצוא את הדרך חזרה.
בנוסף, זהו איזור שיכולים להיות בו הרבה נחשים בין האבנים, לכן הקפידו לא ללכת במעברים צרים בין האבנים ובוודאי לא להרים אבנים.

בסוף הכביש, כשהוא נגמר, מחנים ויוצאים להליכה קלה של כ-100 מטרים עד לתצפית אוקסיה. על השביל יש מקטע קטן של כ-2 מטר שאינו מוגן, היצמדו לשמאל (ובחזור לימין), כיוון שזה גבוה מאד מעל הקניון.
השביל מוביל אל מרפסת התצפית. אחרי המרפסת יש שביל נוסף, אנו מזהירים: לא ללכת בשביל זה הוא מסוכן!! מגיעים רק עד מרפסת האבן ולא עוברים אותה.

תצפית אוקסיה היא אחת התצפיות המרהיבות על קניון ויקוס, בגובה 1400 מטר. מתצפית זאת ניתן לראות לכוון צפון מערב לכל אורכו של הקניון, עד לכפר ויקוס בו הוא מסתיים, ומהצד השני את ערוץ Mega Lakos.מאוקסיה סעו אל הכפר Aristi אל המלון שלכם Artsistas
כ-40 דקות נסיעה:

שימו לב שבכניסה לכפר אריסטי יש רמזור, נראה חריג בנוף הכפרי... לא להתעלם ממנו.

מחנים בכיכר ונכנסים אל הטברנה בכיכר En Aristi, הטברנה משמשת גם הקבלה של המלון. פה אורחי המלון אוכלים גם ארוחת בוקר. ובערב תוכלו להינות בה מארוחה טובה. 

לינק למפה של יום זה

.

.

20/4 - שבת - מערב זגוריה

תוכלו לפתוח את היום עם תצפית נוספת על קניון ויקוס. התצפית הצפונית. נמצאת בכפר Vikos, 10 דקות נסיעה מהמלון:

תצפית ויקוס קלה מאד להגעה. מחנים במרכז הכפר ליד הכנסיה, והולכים לכוון הטברנה ולפי השילוט אל התצפית, הליכה קלה של 3 דקות בתוך הכפר עד לנקודת התצפית.

מפה נוסעים חזרה לכוון הכפר אריסטי, בדרך יש זוית יפה על כביש הנחש. נוסעים לכוון המלון וממשיכים אחריו בכביש היורד עד לגשר אריסטי-פפיגו Asisti-Papingo Bridge - כרבע שעה נסיעה מויקוס (או 5 דקות נסיעה מהמלון אם לא נסעתם לתצפית)

הגשר עובר מעל נהר הוידומאטיס Voidomatis, הנהר הצלול ביותר באירופה, שמימיו נובעים מתחתית קניון ויקוס, (ממש מתחת לכפר ויקוס).
אחרי הגשר מחנים לצד הנהר. ספוט יפה. אפשר ללכת על הגשה של הנהר (משמאל לגשר), הליכה נעימה של כעשר דקות, אל שרידים של גשר עתיק בספוט יפה נוסף על הנהר. פליאו גפירי Paliao Gefiri.

מגשר אריסטי ממשיכים בנסיעה על הכביש, אתם כעת מטפסים את כביש הנחש, נסיעה מפותלת ויפה עד לכפר פפיגו Papingo. הוא כפר יפה ומסורתי ואחד מבין הכפרים המפורסמים בזגוריה. כאן תוכלו לטייל בין סמטאות האבן והבתים עם גגות הצפחה. 
מפפיגו הכביש ממשיך אל הכפר מיקרו פפיגו Mikro Papingo. אך לפני הכפר, כ-1.2 ק"מ אחרי פפיגו, מגרש עפר מימין לכביש ומשמאל הכניסה אל מסלול גבי המים היפיפה. המסלול אורך כקילומטר לכוון, אינו קשה אך כרוך בדילוגים קלים בין הגבים ומחייב נעלי הליכה נוחות ועם אחיזה טובה למניעת החלקה.
חוזרים את המסלול באותה הדרך אל הרכב וממשיכים אל הכפר מיקרו פפיגו. פה גם מסתיים הכביש ובתוך הכפר הולכים ברגל בלבד. סמטה צרה עולה בכפר אל מלון Mikro Papingo 1700 ובמרפסת המלון יש מסעדה מקסימה מול נוף יפיפה ומנות קלילות.

מפפיגו יורדים חזרה את כביש הנחש וממשיכים בנסיעה אל גשר קלידוניה Kleidonia Bridge - כ-40 דקות נסיעה מפפיגו


ספוט יפה על נהר הוידומאטיס, ומהגשר יוצא גם מסלול הליכה שמלווה את הנהר. המסלול כולו כ-5 ק"מ לכוון, אבל אתם יכולים ללכת מעט, כמה שתרצו ולחזור חזרה.

לחלופין או בנוסף, להמשיך מקלידוניה כ-15 דקות נסיעה לכוון העיירה Konitsa, לפני העיירה יש פיצול בכביש, קחו את הנתיב הימני שמוביל אל גשר קוניצה. זהו גשר גבוה בעל קשת אחת שנמתח מעל נהר האוס Aoos בפתחו של קניון האוס.
מימין לגשר יש מסלול הליכה נח ורחב שמלווה את הנהר בתוך הקניון. המסלול המלא מגיע אל מנזר Thimio והוא לא קל, אבל עד תחילת העליה יש לפחות 45 דקות הליכה נעימה וקלה בנוף יפיפה, אז יכולים ללכת כמה שרוצים ולחזור חזרה אל הרכב.

מגשר קוניצה חזרה לאריסטי, כ-20 דקות נסיעה.

בכפר אריסטי ליד הכיכר יש מכולת קטנה (היחידה בכל הכפרים). בכיכר יש גם בר קטן ונחמד.

לינק למפה של יום זה

.

.

21/4 - יום א' - קניוניג או מזרח זגוריה

במידה והחלטתם לצאת לקניונינג, עקבו אחר הוראות המפעיל לגבי שעת המפגש.
יצא מייל שאתה מכותב לו ועליך לאשר במייל חוזר וגם לשלוח את המידות של כל המשתתפים (מידת נעלים, משקל וגובה)
המפגש הוא במגרש החניה בכניסה לכפר פפיגו, כ-20 דקות נסיעה מאריסטי.
יש להגיע עם נעליים סגורות - ולקחת זוג יבש נוסף ברכב אתכם. 


לינק למפה


הפעילות אורכת כמה שעות והיא מלאת אדרנלין, כייפית מאד ומעייפת. אחריה סביר שתרצו לאכול ולנוח.

לחלופין, במידה ולא יוצאים לפעילות, ראו המלצה ליום טיול במזרח זגוריה:

סעו לכוון הכפר קיפי Kipoi במרכז/מזרח זגוריה, כ-35 דקות נסיעה מהמלון:

את הכפר קיפי סובבים גשרים עתיקים. הגדול מבין הגשרים הללו נמצא כמה דקות לפני הכפר קיפי, יופיע בין שני צוקים גבוהים, מימין לכביש. גשר גבוה בעל קשת אחת.
מים בערוץ זה זורמים רק באביב. 

ניתן לעלות על הגשר וגם לרדת לערוץ.
עוד דקה נסיעה לכוון קיפי, תראו מימין שילוט אל גשר נוסף ומרשים. אותו לא ניתן לראות מהכביש, יש לחנות לצד השלט אל גשר Plakidas ולרדת ברגל בשביל העפר. הליכה קצרה שמובילה אל גשר שלושת הקשתות.

לפני הכפר קיפי, פנו שמאלה לכוון הכפרים Kapesovo  ו-Tsepelovo

מסלול הליכה קל ונעים מוביל אל תצפית באלוי Beloi. כדי להגיע אל נקודת תחילת המסלול, אחרי שפניתם שמאלה עקבו אחר השילוט ופנו שמאלה לכוון Kapesovo ו-Vradeto (כם הם כפרים יפים וציוריים). ממשיכים אחרי הכפר וורדטו בכביש העפר עוד כ-2 ק"מ, עד שנגמר הכביש ומשמאלכם שלט המורה אל התצפית. פה משאירים את הרכב ויוצאים להליכה על פי סימון המסלול. הליכה של כחצי שעה לכוון. בתצפית יש מרפסת אבן קטנה ועומדים רק עליה ולא על הסלעים מסביב, זאת נקודה מאד עמוקה ומרהיבה של הקניון.

מהגשר ועד נקודת תחילת המסלול 30 דקות נסיעה:

חזרו חזרה אל הכביש ממנו הגעתם ופנו שמאלה לכוון Tsepelovo, אל תעצרו בצפלובו כעת והמשיכו בנסיעה עד Gyftokampos - אחרי Skemeli ממשיכים בנסיעה עד פניה ימינה אל Stani. כ-50 דקות נסיעה יפיפה מבאלוי. זה יוביל אתכם אל פארק יפה וירוק עם ערוץ מים זורם בתוכו, עם בקתות קש מסורתיות של שבט ה-Sarakatsanis שחי בהרים של יוון עד תחילת המאה ה-20. ניתן להיכנס אל הבקתות, אבל מה שנחמד זה פשוט לבלות בפארק היפה הזה. במקום פועל גם בית קפה (בעונה זאת בסופשבוע בלבד - זה כולל יום ראשון).

חזרו חזרה וסעו אל הכפר Tsepelovo
כ-25 דקות נסיעה מגיפטוקאמפוס: