האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים
עמוד הבית » כרתים Crete » העיר רתימנו

העיר רתימנו

רתימנו

רתימנו  Rethymo


גללו למטה לרשימת המומלצים שלנו ברתימנו
רתימנו היא העיר השלישית בגודלה בכרתים. היא גם בירת המחוז הנקרא באותו השם, אחד מ-4 מחוזות בכרתים,  רתימנו ממוקמת בין הרקליון וחאניה, 2 הערים הגדולות יותר מרתימנו בכרתים והיא מפתיעה את המבקרים בה אשר לא מצפים להרבה בגלל המוניטין של הרקליון וחאניה המשאירות את רתימנו מאחור. בעיר רתימנו יש כ-40,000 תושבים. מתוכם כ - 2500 סטודנטים בגלל שאוניברסיטת כרתים היא אוניברסיטה גדולה - אחת מ-4 האוניברסיטאות הציבוריות הגדולות ביוון - אז הפקולטות מתחלקות בין הרקליון לרתימנו למרות שרוב הסטודנטים לומדים בהרקליון.

היסטוריה על קצה המזלג
לעיר רתימנו יש היסטוריה ארוכה. היא נבנתה בימי קדם.
למרות ההיסטוריה הארוכה רתימנו לא הייתה מרכז התרבות המינואית של כרתים אך עדיין נחשבה לעיר חזקה, היו לה מטבעות משלה ועל אחד מהם מופיעים 2 דולפינים במעגל - הסמל של העיר רתימנו. הצמיחה של רתימנו החלה כאשר הוונציאנים שלטו באי והפכו את העיר לנקודת מסחר חשובה בין הרקליון לחאניה. העיר העתיקה של רתימנו נבנתה ברובה על ידי הוונציאנים והיא אחת מהערים הכי עתיקות בכרתים ונחשבת גם לעיר העתיקה הכי שמורה בכרתים. הארכיטקטורה ברתימנו כיום היא מגוונת בגלל "הידיים" השונות אשר החזיקו בעיר: אפשר למצוא בה סגנונות רומיים וביזנטיים, בתים מהמאה ה-16, כנסיות קתוליות ואורתודוקסיות לצד מסגדים וכמובן שגם הוונציאנים השאירו את חותמם - הנמל הקטן, המצודה והסמטאות הציוריות.


הנמל הוונציאני של רתימנו
הנמל הוונציאני קטן, מקסים ויש בו מגדלור כמו בחאניה אך הוא נמל קצת יותר קטן מהנמל של חאניה. לאורך הנמל ומסביבו אפשר למצוא טברנות קטנות ולא רחוק ממנו יש גם חוף ים חולי. כל הקסם של הנמל הוא שהוא לא מרגיש כמו הנמל בחאניה. לא המוני, לא מתויר מדי. האווירה היא יותר רומנטית ונעימה ולכן הוא יותר ממומלץ להפסקת קפה או לארוחה קלה.

המצודה של רתימנו
המצודה של רתימנו נקראת פורטזה Fortezza מהמילה האיטלקית למצודה.  היא נבנתה על גבעה אשר נקראת פליאוקסטרו Paleokastro [המבצר העתיק] בה היה בעבר האקרופוליס של רתימנו. היא נבנתה על ידי הוונציאנים במאה ה-16 והעותמאנים כבשו אותה במאה ה-17.
בין המאה ה-10 למאה ה-13 לספירה הביזנטיים בנו על צדו הדרומי של האקרופוליס התיישבות מבוצרת עם מגדלים ושני שערים. כשהגיעו הוונציאנים הם בנו בהדרגה אתה נמל ולאחר מכן החלו בבניית חומות וביצורים אשר יגנו על העיר. לקראת סוף המאה ה-16 הם החלו לבנות את המצודה בגבעת פליאוקסטרו. במאה ה-17 כאשר העותמאנים כבשו את המצודה הם לא הרסו אותה אלא הוסיפו מבנה למיגון בכניסה למצודה מהשער הראשי. בנוסף, הם בנו כמה בתים עבור החיילים ואנשי המועצה שלהם והפכו את הקתדרלה למסגד. לאורך השנים המצודה התמלאה בבתים  אשר נבנו בתוכה. אפילו הכלא המקומי של רתימנו היה ממוקם בתוך המצודה לזמן מה בעבר. במהלך מלחמת העולם השנייה רובם הגדול נהרס ושרדו רק כמה בניינים היסטוריים בתוך המצודה. בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה העיר התפתחה והרבה מהתושבים שחיו בתוך המצודה יצאו החוצה ועברו לגור בעיר החדשה אשר החלה להתרחב. אומנם רוב הבתים נהרסו אך החומות  עצמן שרדו ובתחילת שנות ה-90 התחילו ברתימנו עבודות שימור במצודה וכיום היא פתוחה לציבור. בנוסף, מבנה המיגון שהוסיפו העותמאנים משמש כיום כמוזיאון הארכיאולוגי של רתימנו.


המוזיאון הארכיאולוגי של רתימנו
קטן אך נחמד וגם לא יקר, סה"כ 2 יורו לכרטיס. המוזיאון הארכיאולוגי של רתימנו לא מצריך יורת משעה ביקור אלא אם כן אתם חובבי ארכיאולוגיה מושבעים. בנוסף, אל תגיעו  עם ציפיות גבוהות ואל תשוו אותוו למוזיאונים אחרים בכרתים. הוא מאפיין את אזור רתימנו בלבד.
הוא ממוקם מול השער הראשי של המצודה. מבחוץ נראה כאילו נמצאים בתוך עוד סמטה לא כל כך ברורה, שילוב של ישן וחדש, עתיק ומודרני. את הכניסה תמצאו לפי הדלתות המוקפות בעיצוב של עמודי מקדש עתיקים. יש גם שלט, לא גדול משמאל לדלתות הכניסה.
בתוך המוזיאון עצמו תוכלו לראות ממצאים מתקופות שונות: 1700 לפני הספירה, הפליאוליתית, תקופת הרנסאנס, שלטון העותמאנים ועוד וכל זה מאזור רתימנו בלבד.


מוזיאונים נוספים בעיר רתימנו
ברתימנו תמצאו גם את מוזיאון ההיסטוריה והפולקלור של העיר. הוא ממוקם באחוזה וונציאנית מהמאה ה-17 עם 5 חללי תצוגה בהם תמצאו בין השאר לבוש מסורתי, מלאכות יד מקומיות ואמנות מקומית. מוזיאון נוסף ומפתיע הוא המוזיאון הצבאי של רתימנו הממוקם בכפר בשם כרומונסטרי Chromonastery, במרחק של 11 ק"מ מרתימנו. המוזיאון ממוקם בתוך בניין היסטורי אשר נבנה ב-1610 והיה בית קיץ של אציל ונציאני. בתוך המוזיאון תמצאו אוסף מיצגים מהתקופה הוונציאנית ועוד.  עלות הכניסה היא 3 יורו לאדם. המוזיאון סגור בימי שני ושבת.

מוזיאון הלירה הכרתנית: לא מדובר על מוזיאון כסף, לא לירה במובן הכספי אלא במובן מוזיקלי. במובן של כלי הנגינה מתקופת יוון העתיקה הנקרא לירה. הלירה היה כלי נגינה מהחשובים ביותר בתקופה העתיקה, עשוי כמו נבל קטן. בנייתו של כלי נגינה זה הייתה מיוחסת לאל הרמס. הלירה הוא גם כלי הנגינה המסורתי של האי כרתים.  המוזיאון הוא למעשה סדנא אשר נוצרה ב-1940 על ידי אמן לירה מפורסם. עד היום כלי הנגינה מיוצר על ידי משפחת האמן והמון נגנים יווניים משתמשים בלירה כיום.  המוזיאון ממוקם במרחק של כ-2 ק"מ מהעיר העתיקה, ליד בית החולים האזורי והכניסה אליו היא ללא עלות. כמו בחאניה גם ברתימנו יש מוזיאון ימי עם אוסף צבעוני של רכיכות, דגים, ספוגים ועוד. המוזיאון סגור בימי א' ו-ב'.


מונומנטים ואתרים נוספים בעיר רתימנו

פורטה גורה Porta Goura - השער הגדול: חלק מהמצודה, מהווה את שער הכניסה לעיר העתיקה. היום ברגע שעוברים בשער הגדול מוצאים שוק קטן.
השער כונה שער גורה על שם הרקטור שבזמנו נבנה השער. עדיין ניתן לראות אריות סן מרקו - הסמל הוונציאני מעטרים את הכרכוב של פורטה גורה.


מסגד נראטזה Neratze Mosque: מסגד נראטזה ידוע גם בשם "גאזי חוסיין". התחיל את דרכו ככנסייה שהוקדשה למריה, הפך למנזר אוגוסטיני ובתקופת העותמאנים [1657] הפך למסגד על שם מנהיג העותמאנים המקומי - גאזי חוסיין פאשה.
כאשר שיחזרו אותו הוסיפו לו עוד 3 כיפות ומינראט. לאחר שחרור כרתים מהעותמאנים השתמשו בקפלה כבית ספר דתי והסבו את המסגד חזרה לכנסיה - כנסיית אגיוס ניקולאוס.
הכנסייה לא הייתה כנסייה פעילה ולכן כיום המקום משמש כאודיאון ומרכז אומנויות. כיום גם מתקיימים בו שיעורי מוזיקה וקונצרטים.


פיאזה רימונדי Rimondi Fountain: מזרקת מים עם עמודים קורינתיים. מזרקה זו מהווה את מרכז העיר העתיקה של רתימנו.
מאמינים כי בעבר הייתה שם מזרקה שנבנתה כנראה ב-1588 ולאחר מכן בנו עליה את המזרקה הקיימת כיום.
המזרקה נקראת על שם המושל הוונציאני אשר החל את בניית המזרקה מחדש בשנת 1626.


הפארק הציבורי של רתימנו: גן ציבורי יפה אשר ממוקם במרכז העיר ויש בתוכו גן חיות המייצג את עולם החי של כרתים.
הגנים מאוד יפים ומהווים מקום מצוין לברוח אליו מהמולת היום. גם לאוהבי הטבע, גם לאוהבי ההליכות ובכלל לכולם. הפארק מתאים לכל הגילאים.


החמאם הטורקי: ממוקם בעיר העתיקה ומתוארך ל-1670. רצפת שיש עם קירות גבוהים וחלונות הממוקמים גבוה על הקירות כדי שהאור יחדור פנימה. המבנה שמור היטב אך לא פתוח לקהל.
חמאם היה חשוב מאוד לעותמאנים ועדיין נחשב ככזה גם בימינו. בכל מקום אשר העותמאנים כבשו הם בנו חמאם ולכן ביוון ניתן למצוא המון מבנים כאלו. שני החמאמים הכי שמורים בכל יוון הם בסלוניקי והחמאם ברתימנו.


אירועים ברתימנו

פסטיבל היין של רתימנו:
אחד הידועים בכרתים, נחשב גם לאחת האטרקציות המרכזות של האזור ושל הפארק הציבורי של רתימנו בו הוא נערך. הפסטיבל מתקיים כל שנה בתחילת יולי והוא נמשך 3 שבועות. במהלך הפסטיבל היין מופץ ללא עלות ומלווה במוזיקה וריקודים כמיטב המסורת היוונית.


פסטיבל לזכר חורבן "מנזר ארקדי": מנזר ארקדי הוא מנזר אורתודוקסי הממוקם על רמה שטוחה בגובה של כ-500 מטר, כ-23 ק"מ מרתימנו, בצד הצפון מערבי של ההר אידה Ida. לא ידוע עד היום מתי בדיוק נבנה מנזר ארקדי ועל ידי מי אך ידוע כי לקראת סוף המאה ה-16 החלו לשפץ אותו. לא הרבה ידוע על מה שהיה שם לפני אך העריכו כי הקתוליקון שבו הוא מתחילת המאה ה-16. בנוסף נמצאו בו סממני ארכיטקטורה מתקופת הבארוק וגם מהתקופה הרומית. מנזר ארקדי שימש בעבר כמרכז מדע ואומנות. במהלך השנים גדל מבחינה כלכלית ותרבותית והפך גם למרכז גדול להעתקת כתבי יד עתיקים. הוא מבוצר היטב, מוקף חומה גבוהה. למנזר ארקדי יש חשיבות היסטורית ולא רק דתית. במהלך מרד כרתים בשנת 1866 קרוב ל-1000 כרתנים מצאו מקלט במנזר, רובם נשים וילדים. הנזירים דאגו להם והגנו עליהם.
לאחר 3 ימי קרב וכשלא נותרה להם ברירה הם בחרו לפוצץ חביות אבק שריפה ולהתאבד מאשר להיכנע. מאז אירוע זה המקום משמש מעין מקדש לאומי למרד של כרתים וכל 8 בנובמבר הוא יום חג לאומי עבורם. יום זה כל כך חשוב עבורם וכדי לכבד את המתים הנפיקו מטבע 2 יורו לכבודם עם מנזר ארקדי עליו. הפסטיבל עצמו נערך כל 708 לנובמבר. הרמה עליה יושב המנזר מוקפת גבעות והערוצים שבהם מלאים צמחיה מקומית עשירה - עצים ופרחים. הר אידה נחשב להר קדוש כי לפי המיתולוגיה היוונית היה הר ילדותו של האל האולימפי זאוס. בגלל החשיבות "הדתית" הזו בעת העתיקה הרבה כרתנים הגיעו להתיישב בקרבת הר אידה בעבר. האזור מסביב למנזר מוקף שרידים ביזנטיים ושטחו הכולל של המנזר הוא 5200 מ"ר.


לינה ברתימנו :  ברתימנו, בעיר העתיקה וגם סביב, תמצאו שפע של מלונות בוטיק קטנים ומקסימים, גסטהאוסים, דירות אירוח ועוד. ריכזנו עבורכם את המומלצים ביותר ברתימנו, שימו לב שיש עוד המלצות על מלונות ווילות באיזור זה של האי כרתים, תוכלו להשאיר לנו פנייה ונשמח להמליץ לכם על שלל אפשרויות נוספות השתמשו בטופס שבעמוד זה.

Pepi Boutique Hotel
במרכזה של העיר העתיקה המקסימה של רתימנו, שוכן מלון הבוטיק המקסים הזה. מעוצב בטוב טעם, יופי של חדרים, יופי של ארוחת בוקר. מקסים ומומלץ. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Thalassa Boutique Hotel
הפעם לא במרכז העיר העתיקה אלא מרחק הליכה של 10 דקות. מאד נח למגיעים עם רכב, יש חניה פרטית. המלון מקסים, על הים, חדרים נפלאים וגדולים מאד, מאובזרים גם במטבחון. קבלת פנים מפנקת וארוחת בוקר מצויינת. מומלץ מאד. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

DYO Suites
מלון משגע הממוקם על חוף הים של רתימנו ומרחק הליכה של 10 דקות מהעיר העתיקה. חדרים יפיפיים ומעוצבים בקפידה, נוף לים, רק דברים טובים יש לנו לומר על בחירת המלון הזה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Omiros Boutique Hotel
עוד מלון נפלא בקרבת חוף הים של רתימנו, מלון בוטיק יפיפה, מרחק הליכה של 15 דקות ממרכז העיר העתיקה של רתימנו.חדרים מקסימים. המלון מתאים למבוגרים בלבד. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Casa Dei Delfini
איזה יופי של מלון, בוטיק מיוחד ומשתלב היטב בעיצובו המקסים עם המיקום שלו בעיר העתיקה הנהדרת של רתימנו. חדרים זוגיים וגם חדרים לארבעה. ארוחת בוקר מושקעת. יופי של מלון. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Erotokritos City Luxury Suites
חיפשתם דירה? חיפשתם ללון בלב העיר העתיקה? חיפשתם משהו בסטייל? הגעתם! יופי של מלון דירות בעיר העתיקה, יחידות נפלאות, מעוצבות ומאובזרות. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

The Manor - Old Town Rethymno
בית בעיר העתיקה של רתימנו הכולל גם חצר פרטית עם בריכה פרטית, 3 חדרי שינה, אבזור מלא של הבית והמטבח, ומרחק הליכה מכל האטרקציות ברתימנו, שוכן בעיר העתיקה. לפרטים מלאים לחצו כאן

.

זקוקים להמלצות לינה נוספות ברתימנו?
שלחו לנו פרטים בטופס הכחול - תאריכים, דגשים, הרכב נוסעים, ונשמח לשלוח לכם המלצות נוספות
השירות ללא תשלום

ראו גם, בקרבת רתימנו: אגם קורנאס

המלצה על מלון בריתמנו

זקוקים להמלצה על מלון ברימנו או בכל יעד אחר בכרתים ובכלל ביוון?
השאירו פנייה לצוות השרות של אתר יוון והאיים ונשמח לסייע, השרות ללא תשלום.


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il