האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

מעיינות הוידומאטיס

מעיינות הוידומאטיס

קניון ויקוס הנמצא בצפון יוון, במחוז אפירוס וממוקם בצידו הדרומי של רכס טימפי נחשב לאחד המיוחדים בעולם. הוא חלק מהפארק הלאומי של צפון הפינדוס-הפארק הלאומי הכי גדול ביוון. הוא הוגדר ע"י ספר השיאים של גינס כקניון הצר העמוק ביותר בעולם. הוא ידוע בצמחי המרפא הגדלים בו, קיימות בו מערכות אקולוגיות ייחודיות, מסלולי ההליכה בו נהדרים ויופיו מרשים. אורכו הוא כ-20 ק"מ וחוצה אותו נהר הוידומאטיס- הנהר הכי צלול ונקי באירופה.


לאורכו של נהר הוידומאטיס ניתן למצוא מספר גשרים, חלקם מהגשרים העתיקים והידועים של כפרי זגוריה. הנהר מוקף בצמחייה עשירה ובעיקר הרבה עצי דולב לאורכו. טמפרטורת המים שלו נמוכה, בין 4-7 מעלות. מי הנהר מגיעים ממקורות שונים: גשמים, מעיינות תת סלעיים על רכס טימפי, נחלים קטנים בסביבה המתנקזים אליו ומי הפשרת שלגים אך המקור המרכזי והחשוב שביניהם הוא המעיינות שבבסיס קניון ויקוס. מעיינות אלו ממוקמים מתחת לכפר ויקוס. כדי להגיע למעיינות הוידומאטיס תצטרכו לרדת לקניון ויקוס בדרך קלדרימי שתחזיר אתכם לעבר, אחת מהדרכים העתיקות שקישרו בעבר בין הכפרים באזור. המסלול למעיינות מתחיל מהכפר ויקוס, בגובה 765 מטר. מיד בכניסה לכפר תראו מימינכם שילוט חום עם כיתוב בצהוב ולבן: Church of Theotokos Koimesis וחץ המצביע ימינה לכיוון הירידה לקניון. זה שם הכנסייה הממוקמת לצד הנהר והמעיינות. משמעות השם היא הנצחת "המוות" של מריה [אם האלוהים] ותחיית גופה הפיזי, ביוון היא נקראת פאנאגיה Panagia. מתחת לשלט זה תמצאו שלט מידע נוסף ובו רשומים מספר מסלולים המתחילים מנקודה זו.
גם המעיינות וגם כנסיית פאנאגיה מופיעים על השלט. החנו את הרכב בחניה הקטנה משמאל לשלט או בתוך הכפר עצמו והגיעו לנקודת ההתחלה. המסלול מסומן לאורכו עד לירידה לנהר - ריבועים בלבן ואדום עם המספר 03 עליהם. תחילתו של המסלול היא דרך אבנים מרוצפת אשר משתנה בהמשך לדרך עפר ואבנים קטנות. הוא מתחיל בירידה, מעט תלולה ומתפתל מטה בהדרגה. מספר דקות לאחר התחלת המסלול תוכלו לראות את כנסיית פאנאגיה ולצידה את מי הטורקיז הצלולים והמדהימים ביופיים. לאחר ירידה של כחצי שעה מתחילת המסלול תראו מימינכם שלט צהוב עליו כתובים בשחור הכיוונים לכפרים ויקוס ומונודנדרי יחד עם ציון זמן המסלול. באם הנכם מעוניינים להגיע לכנסייה זו הנקודה בה תצטרכו לפנות שמאלה ולא להמשיך ישר עם השביל. לכנסיית פאנאגיה: קחו שמאלה, רדו מטה בדרך צרה ומעט מפותלת עד הגעה לכנסייה. מלבד החשיבות הדתית עבור המאמינים הכנסייה עצמה אינה מיוחדת אך מיקומה לצד הנהר עם 2 מעיינות קטנים ליד הופכים אותה ליעד אטרקטיבי לביקור ובהחלט יעד מומלץ לפיקניק קל. משך ההליכה מתחילת המסלול ועד ההגעה לכנסייה הוא 30-35 דקות ומרחק ההליכה הוא כ-1.7 ק"מ. אם וויתרתם על הכנסייה המשיכו באותה הדרך בה הלכתם מההתחלה ולאחר מספר דקות הליכה תראו שלט צהוב נוסף מימינכם. על השלט כתוב: ויקוס - 45, מונודנדרי 5:15. אם הגעתם לשלט זה אתם בכיוון הנכון, כמעט מייד אחריו תמצאו שילוט על עץ משמאלכם עם הכיתוב: To Voidomatis Springs. פנו שמאלה ולכו בעקבות הסימונים לכיוון הנהר. בהגעה לנהר תראו מולכם חלק מהמעיינות, אם תמשיכו לטייל מעט לאורך הנהר תגלו עוד כמה. שימו לב שלאורך הנהר אין מסלול הליכה מוסדר או דרך נוחה אלא אבנים. חלקן גדולות, חלקן קטנות יותר אז הלכו בזהירות. האמיצים שבכם יוכלו לנסות לטבול במי הנהר גם ליד הכנסייה וגם ליד המעיינות, קר אך בימי קיץ חמים הטבילה מרעננת. בסיום חזרו חזרה בדרך בה הגעתם עד לכפר ויקוס, לנקודה ממנה התחלתם את המסלול.

מידע נוסף: קואורדינטות להתחלת המסלול N 39 57 1   E 20 42 25 
משך ההליכה מנקודת ההתחלה ועד למעיינות הוא כ-45 דקות.

הדרך חזרה תיארך כשעה עד שעה וחצי בהתאם לקצב ההליכה שלכם. חשוב מאוד: נעליים נוחות להליכה. בקיץ- כובע, מים וקרם הגנה. לאמיצים גם בגד ים ומגבת. במידה וערכתם פיקניק לצד הנהר הקפידו לא להשאיר לכלוך כשאתם עוזבים. אחרי הכל זהו הנהר הנקי ביותר באירופה.
ניתן להשכיר דרכנו רכב עם נהג דובר עברית לטיול מלא!
קחו מדריך ישראלי עם רכב נח לטיול בוטיק פרטי רק שלכם בצפון יוון
 
אם אתם קבוצה של חברים או משפחה ולא מעוניינים לנהוג, נהג ומדריך שלנו דובר עברית יוכל להיות עמכם במשך כל הטיול ביוון מהנחיתה עד העזיבה ולקחת אתכם למיקומים המרהיבים ביותר בצפון יוון ההררית כמו גם למעיינות הוידומאטיס!
למידע נוסף »
Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il