האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

נהיגת חורף ביוון - כללי זהירות

נהיגת חורף ביוון - כללי זהירות

אמנם יוון מטויילת ע"י מטיילים בעיקר באביב, בקיץ ובתקופת השלכת, אבל יש סקרנים שמגיעים ליוון [ ובעיקר לצפון יוון ] בחורף, אותם סקרנים יקבלו חוויות יוצאות דופן, חלקן נדירות מאד ובהחלט הטיול ביוון בחורף, מרתק! מיסטי ומלהיב מאד. עם זאת יש כמה כללי זהירות שיש לדעת לפני שיוצאים לטייל בהרים של יוון בחורף, חשוב לזכור, שזה בהחלט אפשרי ואפילו מאד מומלץ, אבל יש להקפיד על מספר תנאי בטיחות.

1. הסכנה הגדולה ביותר היא שכבה של קרח על הכביש, בלילות מסויימים הטמפרטורות צונחות אל מתחת לאפס, בזזמן שבמשך היום, שמש [ חמימה או קרירה ] אבל מעל טמפרטורה של מעט מעל 0 ממיסה שלגים, אותם נוזלים שבאים במגע עם הכביש המתקרר בלילה, הופכים במיקומים מסויימים לשכבת קרח על הכביש, אם הקרח מספיק עמוק, לא ניתן לפספס אותו, אבל לעתים שכבת הקרח דקה מאד וזה מצב מסוכן מאד [ שימו לב שהכביש נראה כאילו רטוב ] במיקום מסויים וספציפי, שגם עם צמיגי חורף מתאימים אסור למעבר!! כלומר אם תכננתם להגיע לנקודה מסויימת ובדרך פגשתם בקרח על הכביש, בטלו את הטיול לאיזור שרציתם לנסוע אליו וחיזרו על עקבותיכם [ אם אפשרי ] ואם לא, התקשרו לאחד ממוקדי החירום בסביבתכם לדווח על המפגע.  [ שימו לב שמצב זה לא נדיר, אבל מתקיים רק במיקומים מאד ספציפים ] ברוב שטחה של יוון ברוב החורף לא תתקלו במצב זה, מה שכן בימים קרים במיוחד, ואותם תוכלו לדעת טרם נסיעתכם שימו לב לסוגייה חשובה זו.

2. צמיגי  שלג / שרשאות : חברות השכרה מסויימות מספקות את הרכבים בחורף עם צמיגי שלג מובנים, אלה מחליפים את הצורך בשרשראות [ והן האפשרות הטובה ביותר ] חברות אחרות, מספקות שרשראות לשלג, עם זאת השרשראות לא תמיד קלות לתפעול, בעיקר לא כשהגעתם למקום שצריך לשלב אותן [ מרכיבים אותן רק כשיש שלג על הכביש ]  אחרת בנסיעה על כביש אספלט ללא שלג הן נשחקות. כך או כך די קשה להרכיב שרשראות שלג כאשר הידים קפואות ומזג האוויר בחוץ קר מאד, אלה אם יש לכם מיומנות לכך, מה שכן היוונים הנוסעים בדרכים ישמחו לעזור לתיירים הזקוקים לעזרה, הם מומחים בשרשראות ומאד אוהבים לעזור, ייתכן וכבר במלון שלכם יעזרו לכם להלביש את השרשאות בבוקר לפני הטיול, אם תזדקקו לעזרה זו [ ובאם תנאי הכביש מחייבים זאת ] .

3. מאד רצוי לא להזמין ולקבוע טיול בחורף ליוון מראש, הכי מומלץ להעיף מבט בתחזית מזג האוויר ובאם היא צפוייה להיות נוחה [ כלומר טמפרטורות מעל האפס ] להזמין טיסה, מלונות, רכב ולצאת לדרך.. ספונטאנית אבל עם תכנון מראש לספונטאנית, נושא זה חשוב, כי אם תגיעו ליוון בטמפרטורות קיצוניות נמוכות, כולל משקעים, הצפון אמנם יהיה מרהיב אבל לא תוכלו לטייל, שימו לב ששום שרשראות שלג לא יעזרו עם גובה השלג עובר את שליש גובה הצמיג של הרכב שלכם : )  אלה אם כן עברה בכביש מפלסת שלג כמה דקות לפני.. [ אגב שלג, לא יורד באופן תמידי בצפון יוון ] למעשה הוא יורד רק בימים שיש תנאים אופטימלים לשלג ואין הרבה ימים כאלה, בטח ובטח לא בגבהים שרוב המטילים מטיילים.

4. מפלסות שלג עובדות בעיקר באיזורים המפותחים, כפרי זגוריה, צומרקה, קרפניסי, דלפי, פיליון וגם באוטוסטרדות, אבל באיזורים נידחים בהרים, לעתים אין מפלסות ולכן יכולת הטיול העצמאי מוגבל, לכן בחורף רצוי לתכנן טיול רק למיקומים ראשיים וידועים ולא לקחת סיכונים על כבישים צדדיים.

5. מומלץ מאד ללון במלונות טובים [ כאלה שיש בהם מערכות חימום טובות ] וגם גיבוי במקרה של הפסקות חשמל, אל תחסכו על מלון בחורף ביוון, זה פרמטר חשוב מאד, אחרת הלילות שלכם יהפכו להיות סיוט במקרה של טמפרטורות נמוכות מאד.

6. רצוי להיות בקשר עם מישהו שמכיר את השטח, שיידע היכן אתכם, מה התוכניות שלכם, אולי אפילו שיהיה עמכם בקשר בואטס אפ או בטלפון פעמיים שלוש ביום, זה לא שממש מסוכן לטייל בחורף למי שמיישם את כללי הזהירות, אבל די בקלות וללא נסיון אפשר להקלע למצבים בעייתיים או מסוכנים וכדאי שתהיה כתובת של למי לפנות במקרה של צורך בעזרה או ייעוץ בזמן אמת [ למשל לקוחות המסלול המודולרי של אתר יוון והאיים או לקוחות הייעוץ שלנו, יכולים להיות בקשר ישיר עם סיון זמיר ] .או אם יש לכם חבר טוב שמכיר היטב את יוון, לדווח לו על נסיעתם ולבקש ממנו לשמור אתכם על קשר.

7.  אם אתם מתכננים גם הליכות חשוב לזכור שנעלים משוננות הם בגדר חובה וגם בנושא הליכה בשטח יש להתייחס ברצינות לאזהרות בנושא קרח, החלקה של מטיילים ביוון גורמת למוות של כ 5 מטיילים בממוצע בשנה, סלע או דרך שנראת תמימה לחלוטים עשוייה להיות עם שרכבה שקופה של קרח, לכן גם רצוי מאד בחורף לא ללכת במסלולים מסוכנים או תלולים, או במסלולים המצויים מעל גובה של 800 מטר, בהם הסיכוי לקרח גבוה מאד, כמו כן אסור ללכת ליד מצוקים או לתצפיות גבוהות במיוחד, שימרו מיקומים אלה לטיולים באביב או בקיץ.

8. בבקרים [ ותלוי במזג האוויר ששרר בלילה ] בידקו את הכביש שאתם יוצאים מהמלון וראו מה מצבו [ שימו לב שרוח החורפים ביוון לא ממש קשים והם די מבטלים את רוב הסעיפים בעמוד זה ] אז זה הזמן מעט להרגע, מעט.. כי צריך להיות ערניים לשינויי מזג אוויר.


העמוד נמצא בבנייה וכתיבה ועדיין ללא תיקון שגיאות, העמוד יושלם תוך מספר ימים.

סיון זמיר.Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il