האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

זגורה zagora

זגורה Zagora

ואל תעשו את הטעות הנפוצה - זגורה הוא כפר בחצי האי פיליון ולא קשור לכפרי זגוריה שבצפון מערב יוון.
זגורה הוא כפר מרכזי וגדול באיזור צפון מזרח פיליון, בחסל מגניסיה, במחוז תסליה במרכז/ מזרח יוון. הוא כפר הררי, הכי הגדול בסביבה וכל השירותים המוניציפאליים ניתן למצוא בתחומו. החוף המפורסם והמבוקש, חורפטו Chorefto, שוכן מתחת לכפר, ממזרח, וגם החוף היפיפה Agii Saranta, מצפון נמצא הכפר Puri ומדרום הכפר Makrirachi.
הכפר זגורה נחלק לארבעה איזורים שמוגדרים על ידי שמות הכנסיות של כל איזור והם: אגיוס גיאורגיוס, אגיה קיריאקי, אגיה פרסקבי ומטאמורפוזיס (או סוטיריה).

הכפר הוא כפר גדול ואוכלוסייתו מונה מעל 3000 תושבים ובכפר קיימים שירותים מוניציפאליים כמו בנק, בית ספר יסודי, דואר, כיכר מרכזית ועוד שישה כיכרות קטנות יותר, בתי קפה ומסעדות, מאפיות, מכולות, חנויות אחרות של בעלי מלאכה. בנוסף פועל באיזור זגורה מאז 1916, קואופרטיב חקלאי של פיליון מאד פעיל שמרכז מסחר של רבים מחקלאי האיזור וחצי האי. בנוסף פועל בזגורה קואופרטיב של נשים, מאז 1993, במרכז שותפות כחמישים נשים שעוסקות במלאכות המקומיות המסורתיות ומציגות אותם לתיירים, הקוראופרטיב נמצא סמוך לכיכר המרכזית: אגיוס גיאורגיוס, ובמקום פועל גם בית קפה, חנות קטנה לממכר התוצרת שהן מייצרות שכוללת ריבות, ליקרים, פריטים ארוגים ועוד, במקום פועל גם בית הארחה קטן ומסורתי בהפעלתן.|
עוד באיזור כיכר אגיוס גיאורגיוס, נמצא בית מלאכה של אריגה ובו ניתן לצפות במלאכת האריגה וגם לרכוש מן המוצרים המקוריים - Istos.

ממצאים שהתגלו באיזור, שרידי מבנים, מטבעות עתיקות וכו', רומזים לכך שהמקום היה מיושב עוד בעת העתיקה, ככל הנראה כבר במאה ה-8 או ה-9 לספירה. התייחסות לעדויות של זגורה תחת שמה הנוכחי מעידים על קיום היישוב כבר במאה ה-13 לספירה. במאה ה-14 מגניסיה היתה תחת שליטה ונציאנית וקלטאלנית, והסימנים מעידים על תקופה פוריה ומשגשגת באיזור.
בעת השלטון העותומאני ביוון, איזור זגורה נהנה מהטבות, עקב מושבו של השליט הטורקי החשוב Sultan Mehmet ה-5, באיזור זה. החקלאות והסחר פרחו וכן מלאכות היד שהיתה התמחות של הנשים המקומיות וביניהן אריגת משי וצמר. וסוחרים אמידים ומפורסמים התיישבו בכפר וממנו התרחבו למקומות אחרים ביוון ובאירופה. בזגורה נבנו אחוזות של הסוחרים האמידים, מה שקרוי ביוונית Archontiko. עד המאה ה-19 זגורה היתה למרכז מסחרי וחקלאי משגשג ובית להרבה מאמידי האיזור ויוון כולה.
באמצע המאה ה-19 החל לפעול בזגורה בית הספר היוקרתי לבנות (Kassavetio) שהיה בית הספר הראשון לבנות שפעל בתסליה תחת השלטון העותומאני (רק בנים הלכו ללמוד).
הכביש המחבר כיום בין זגורה לוולוס נסלל רק בשנת 1938, עד אז היו רק דרכי החמורים המכונים ביוון Kalderimi והם שחיברו בין כל הכפרים של פיליון ועדיין רובם קיימים בשטח ומשמשים שבילי הליכה יפיפיים.
בשנת 1943 תחת הכיבוש הנאצי, כשהצבא בעלות הציר כבש את נמל חורפטו, ובינואר באותה שנה, נתן הגנרל האיטלקי הוראה להפציץ את זגורה. אותו גנרל נהרג בהיתקלות עם כוחות גרילה ובעקבות כך צבא הציר פשט על הכפר זגורה, טבח בתושביו, בזז אותו והשחיט רבים מבתיו. התושבים של הכפר ששרדו, התפנו וחזרו אליו כעבור כחודש, לאחר שכוחות הברית כבשו אותו חזרה מידי הנאצים.
שתי פרשנויות נפוצות לשם הכפר - Zagora ביוונית הוא שוק חיות, ויש הסוברים שהשם ניתן בשל קיום של שווקי חיות שהגיעו מנמלים רחוקים כמו מדגסקר בעת העתיקה והתקיימו במרכז הכפר. הסברה השניה אומרת שZagora משמעותו בסלבית, הכפר שמעבר להר, בדומה לכפרי זגוריה שזאת משמעות שמם, גם זגורה נמצאת מעבר להר למגיעים לפיליון.

כמה מהמבנים החשובים בזגורה הם: הספריה הציבורית שנבנתה ב-1762 וידועה באוסף הגדול של ספרים נדירים. האוסף הנוכחי בסיפריה כולל מעל עשר אלף ספרים ומגזינים. הספריה ממוקמת קרוב לכיכר הכפר המרכזית וליד כנסיינת אגיוס גיאורגיוס. מבנה נוסף מפורסם בזגורה הוא בית הספר העתיק  Rigas Feraiou (על שמו של מהפכן יווני וסופר) שכיום פועל כמוזיאון, ידוע כבית הספר העתיק ביותר בכל חצי האי פיליון, וריגאס פליאו שעל שמו נקרא בית הספר היה בין תלמידיו.
מבנים חשובים נוספים הם אלה שציינו לעיל, שכמו מחלקים את זגורה לארבעה איזורים ואלה הן הכנסיות המפורסמות: Agios Georgios שנבנתה ב-1765 במרכז הכפר, דרומית לה נמצאת כנסיית Agia Kyriaki נוסדה ב-1740, דרומית לה נמצאת כנסיית Agia Paraskevi שקרויה גם Perachora ונוסדה ב-1803, והאחרונה שמסמנת את החלק הצפוני של הכפר היא Metamorphosis המכונה גם Sotira נבנתה מאוחר יותר לאחר שהמקורית נשרפה בשנת 1887. ברחבי הכפר יש עוד הרבה כנסיות קטנות יותר.

יחד עם היותו כפר גדול ופופולאי, אנו מוצאים שמי שרוצה לטייל בכל פיליון, ימצא זאת קצת פחות נח להתמקם באיזור זה של פיליון, הוא מרוחק מרוב היעדים המומלצים על ידדנו במסלול המוכן לטיול בפיליון, כן יש התייחסות והמלצה חמה במסלול לאיזור זה, במסגרת המלצה ליום פעילות אקטיבית כמו שייט למערות ים, ספארי קיאקים, קניונינג ויה פראטה, סדנאת בישול מסורתי ועוד שמציעה החברה המקצועית והמומלצת Pelion Scout
המלצות לינה בפיליון ביעדים אחרים בחצי האי בעמוד זה

לאכול ולשתות בזגורה
אחת המסעדות שהן כבר מוסד מקומי נמצאת בזגורה, תחת ניהולה ובשמה של בעלת המקום ניקי. שם המקום במקור הוא Meintani אבל כולם מכירים אותו כ-Niki's Taverna, עם המנות המסורתיות והטעימות כל כך של ניקי. איך למצוא אותו? לנסוע על הכביש המרכזי בכפר ולעבור את כיכר אגיוס גיאורגיוס לכוון צפון, כשתראו את Gems of Zagora מימינכם, זה הזמן לחפש חניה כי הטברנה נמצאת כמה מטרים אחרי.
באיזור הכיכר המרכזית, אגיוס גיאורגיוס, תמצאו כמה טברנות ובתי קפה, ביניהן Radiofono, בית קפה מוסיקלי מסורתי ונעים, נסו את ה-Spitiki Visinada זהו משקה מקומי בפיליון שעשוי מדובדבנים והרבה סוכר :-) ועוד בכיכר טברנת גריל בשרים Stou Psilou


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il