האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים
עמוד הבית » נאפליו Nafplio

נאפליו Nafplio

Nafplio | נאפליו

נאפפליו Nafplio בירת חבל ארגוליס בצפון מזרח הפלופונז היא אחת העיירות היפות והמיוחדות בכל יוון. היא בנוייה על חצי אי קטן וציורי בצפון מפרץ ארגוליס. זוהי עיירה תיירותית קטנה ושלווה המושכת אליה תיירים מרחבי אירופה ומיוון עצמה הודות לאווירה יוונית קלאסית ואירופאית המשולבת ברקע של הארכיטקטורה הוונציאנית. מלבד האטרקציות הרבות הנמצאות בתחומה, היא מהווה בסיס מצויין לטיולי כוכב סביבה. נעים מאד לשוטט בסמטאותיה הציוריות והמקסימות ביום ובלילה ולגלות בהן טברנות אותנטיות מעולות, כיכרות, חנויות, שכיות חמדה ואתרים היסטוריים. לדעת רבים, נאפפליו היא העיר המטופחת ביותר ביוון. בכל קיץ סביב חודש יולי נערך בחוצותיה פסטיבל מוסיקה גדול בהשתתפות אמנים בינלאומיים. נאפפליו היא יעד המתאים לביקור בכל עונות השנה.

(צילום: ארנון אריאלי)

העיר נקראת על שמו של נאפפליוס, דמות מהמיתולוגייה היוונית, בנו של אל הים פוסידון. לנאפפליו יש חשיבות רבה בהיסטוריה של יוון המודרנית. עם תחילתה של מלחמת העצמאות היוונית בשנת 1921, נכבשה העיר לאחר קרבות ממושכים, ושוחררה מעול מהשלטון העות'מאני שהתבצר בה. יואניס קפודיסטריאס מושלה הראשון של יוון המודרנית, הכריז עליה כעל בירת יוון בשנת 1929. שנתיים לאחר מכן באוקטובר 1931 הוא נרצח בפתח כנסיית Agios Spiridon בעיר. הנסיך הבאוורי אוטון הוכתר כאן למלכה הראשון של יוון, ובשנת 1834 לאחר כינונה הרשמי של ממלכת יוון העביר המלך אוטון את עיר הבירה למקום מושבה החדש, אתונה. 

העיירה בת 20000 התושבים ממוקמת בין 3 מצודות: פלמידי Palamidi, אקרונאפפליו Akronafplio, בורדזי Bourdzi. מצודות אלה מספרות למעשה את ההיסטוריה של העיר. 

מצודת פלמידי  Palamidi - נבנתה על ידי הוונציאנים בראשית המאה ה 18 בתקופה בה שלטו בנאפפליו בשנית. זהו המבנה הגדול ביותר שנבנה על ידי הוונציאנים מחוץ לגבולות איטליה. שנה לאחר סיום בנייתה היא נכבשה על ידי העות'מאנים שהחזיקו בה עוד כ 100 שנים עד שהובסו במלחמת השחרור היוונית. המצודה מתנשאת לגובה של 240 מטרים וקרוייה על שמו של פלמידס, ממציא האלפבית היווני. כאן גם נכלא תיאודורוס קולוקוטרוניס מנהיג המהפכה היוונית נגד העות'מאנים. ניתן להעפיל אל המצודה בשתי דרכים: רגלית, דרך 900 המדרגות המטפסות אליה ממרכז העיירה, בדרך ניתן לעצור למנוחה ולהנות מהנוף המרשים שהולך ומתעצם ככל שמתקדמים לפסגה. הדרך הנוספת היא בנסיעה היקפית של 4 ק"מ ממרכז העיירה, דרך כביש גישה מסודר. כאמור, הנוף הממרומי המצודה מדהים ביופיו, שילוב של ים כחול ומצוק תלול היורד לכיוון הים.

(צילום: ארנון אריאלי)

מצודת אקרונאפפליו Akronafplio

מצודה עתיקת יומין מוקפת חומה, ממוקמת בראש מצוק מעל העיר העתיקה. במקום קיימים שרידים מתקופת הברונזה, מכל פינה נשקף הנוף הנפלא סביב. ניתן להגיע למקום בנסיעה קצרה של 1 ק"מ דרך כביש המטפס מעלה ממרכז העיירה, או בטיול רגלי מהנה. החלק העתיק של העיר הקרוי אקרונאפפליו (נאפפליו העילית), הוקף בחומות עוד לפני  התקופה הקלאסית, בהמשך נוספו ביצורים על ידי הביזנטים, הפרנקים, הוונציאנים והעות'מאנים. הפרנקים כבשו אותה בשנת 1212 והיא הפכה לחלק מנסיכות אכיאה. היא נמכרה בשנת 1388 לוונציאנים אשר כינו אותה בשם: NApoli Di Romania - נאפולי של האימפריה הביזנטית.

מבט מאזור אקרונאפפליו

 מצודת בורדזי Bourtzi - שוכנת על אי קטן בכניסה לנמל. ניתן לראותה מאזור הטיילת ומכל מקום גבוה בסביבה. מבצר וונציאני אשר נבנה בשנת 1473 וברבות השנים תיפקד גם כבית כלא. בתקופת העות'מאנית התגורר במצודה "תליינו של הסולטן", אותה דמות שהוציאה אל הפועל את גזרי הדין מטעמו של הסולטן, אין פלא שנבחר עבורו מקום מגורים מאובטח ומנותק מהציבור. כמו כן שימש המקום בעבר כמגדל השמירה של הנמל. בין השנים 1960-1970 פעלו במקום מלון מפואר ומסעדה. מלינה מרקורי, שחקנית ידועה ושרת התרבות של יוון בעבר, סיפרה כי בבית מלון זה מומשו נישואיה הראשונים.


לינה ובתי מלון בנאפפליו - מאחר והאיזור נחשב לאטרקטיבי מבחינת אפשרויות בילוי, נוף ותרבות, יש כאן מספר רב של בתי מלון בדרגות שונות לרוב טובים ברמתם, להלן מספר בתי מלון מומלצים בעיירה נאפפליו ואפשרות להזמנה ישירה באינטרנט -

Amymone and Adiandi מלון בוטיק חדש ובעיצוב חמים ומקסים בלב של נאפליון, לצד הנמל. מומלץ.
לחצו לפרטים מלאים והזמנה


Omorfi Poli
ובתרגום לעברית - יפה מאד -ואכן, מלון בוטיק קטן ומקסים בלב העיר העתיקה היפיפיה של נאפליון.
לחצו לפרטים מלאים והזמנה


Grand Bretagne
על הכיכר המרכזית בעיר העתיקה ולצד הנמל, מיקום ואירוח מפנק
. לחצו לפרטים מלאים והזמנה


Plaza Fillelinon
מלון דירות מאובזר ומפנק בצמוד לעיר העתיקה והנמל, מתאים גם למשפחות
לחצו לפרטים מלאים והזמנה


Grand Serai Nafplion עוד מלון מומלץ ומפנק בעיר העתיקה של נאפליון
לחצו לפרטים מלאים והזמנה


Filoxenion Luxury Rooms & Loft מלון נעים ומומלץ בקרבת העיר העתיקה של נאפליו עם נוף למבצר פלמידי
לחצו לפרטים מלאים והזמנה

Impero Luxury Suites סוויטות מפנקות בקרבה למרכז העיר העתיקה, מקסים
. לחצו לפרטים מלאים והזמנה

תחבורה לנאפפליו - ההגעה לנפפליו מתבצעת לרוב מאתונה הנמצאת במרחק של כ 140 ק"מ - פחות משעתיים נסיעה. האופצייה העדיפה היא עם רכב שכור לחצו כאן להזמנה. בצמוד לנמל מצוי חניון גדול, החנייה ללא תשלום. מומלץ לחנות במגרש זה ולא להיכנס עם הרכב אל תוך הסמטאות הצרות של העיר. אלה מכם שאינם שוכרים רכב יכולים להגיע מאתונה ברכבת או באוטובוס.

 

אתרים מעניינים בעיר - מוקדי הבילוי העיקריים נמצאים לצידיי הטיילת הנמתחת לאורך החוף במקביל לרחוב Boumpoulinas (וממשיכה גם אל מעבר לאזור הבתים של העיירה ומסביב לרכס ההרים המקיפים את המפרץ), כיכר סינטגמה Syntagma המרכזית והסמטאות היוצאות ממנה לכל עבר. סביב הכיכר ניצבים בניינים ניאו-קלאסיים וכן שרידיהם של שלושה מסגדים: אחד הפך למקום מושב הפרלמנט הראשון של יוון המודרנית, השני הפך לאולם מופעים. השלישי, שלפני הפיכתו למסגד היה כנסייה, שב לייעודו המקורי. הכובשים מוונציה, שישבו לאורך חופי הפלופונס עד המאה ה-18 הטביעו חותמם על נאפפליו בסגנון הבנייה האיטלקי, עדות בולטות לכך היא המבנה הגדול בצד המזרחי של הכיכר ששימש בעבר לאחסון נשק, וכיום שוכן בו המוזיאון הארכיאולוגי של העיר. עוד מבנה הראוי לציון הוא בניין הבנק הלאומי של יוון הבנוי בסגנון נאו מיקני. עלייה לרחובות הגבוהים יותר עוברת דרך כיכרות מלבניות בסגנון ונציאני כמובן. ברחוב Kapodistriou נמצאת כנסיית Agios Spiridon. בחזית הכנסייה נורה ונרצח בשנת 1831 יואניס קפודיסטריאס ראש הממשלה של המדינה החדשה. המתנקשים, שני אחים מחבל מאני, השתייכו לקבוצת פורשים קיצונית. על קיר הכנסייה מבעד לכיסוי זכוכית (כאן בצילום) ניתן לראות אחד מנתזי הכדורים שנורו לעברו, וגם ציור המתאר את האירוע. בסמוך לכנסייה נמצא מוזיאון לאתנוגרפייה ופולקלור מהפלופונז המציג בין היתר רקמות מסורתיות נפלאות. סמוך אליו מצוי גם המוזיאון הצבאי War Museum Nafplio. לא הרחק משם  ברחוב Staikopoulou 25 נמצא komboloi museum חנות/מוזיאון למחרוזות. במקום יש אוסף יחודי עם חלוקה למחרוזות תפילה מהמסורת ההינדית, הבודהיסטית, האסלאמית והנוצרית. הגרסה היוונית היא הקומבולוי, מחרוזות אותה נוהגים הגברים היוונים להחזיק, לסובב ולמשש בידיהם. מנהג מרגיע לדבריהם...

(צילום: ארנון אריאלי)

חופים - החופים הקרובים והראויים לציון בסביבה הם Arvanitia Beach, חוף מקסים עם מים צלולים בצד הדרומי למרגלות המדרון המשתרע בין מצודת פלמידי לאקרונאפפיליו. חוף קארטונאס (Karathonas Beach) חוף חולי במפרץ יפה במרחק של כשלושה קילומטר מנאפפליו. בחוף זה יש את כל השרותים הנחוצים לבילוי: טברנות, סירות פדלים, מלתחות ויותר מכל, שקט ושלווה. אפשרות מצויינת נוספת היא להגיע לעיירת החוף המקסימה טולו הנמצאת כ 10 ק"מ דרומית לנאפפליו, שם תמצאו חוף ים ארוך ולאורכו פזורים בתי מלון, טברנות, חנויות. כמו כן ניתן לצאת מנאפפליו מערבה לאורך מפרץ Tolo ולהגיע לעיירת החוף היפה Nea Kios ואף להמשיף דרומה לאוך המפרץ לעבר חופים נפלאים נוספים וכפרי דייגים ראו את ארגוליס

טיולי כוכב סביב נאפפליו - למיתולוגייה ולתרבות היוונית יש נוכחות בולטת בפלופונז והן קשורות כמעט לכל אתר בו, בעיקר בפינה הצפון מזרחית שלו בחבל ארגולידה בו נמצאת נאפפליו, ובחבל קורינתייה הצמוד. בהתאם לכך, נאפפליו משמשת כבסיס מצויין לטיולי כוכב סביבה.

האתר הראשון הראוי לציון הוא תיאטרון אפידאורוס, מצוי במרחק של 27 ק"מ מזרחית מנאפפליו. התיאטרון העתיק המפורסם בשל האקוסטיקה שלו, המאפשרת ל-15,000 הצופים לשמוע את הנאמר מהבמה ללא כל אמעי הגברה. בנוסף, העיר אפידאורוס נחשבת כמקום הולדתו של אסקלפיוס אל הרפואה במיתולוגייה, בנו של האל אפולו, והיא ידועה בשל מקדש אסקליפיון הסמוך שהיה מרכז הריפוי החשוב ביותר בעולם הקלאסי .אסקלפיוס הוא אחד מארבעת האלים המוזכרים בשבועת היפוקרטס של הרופאים.

ארגוס מצוייה כ 11 ק"מ צפונית לנאפפליו, באתר העתיקות שלה ניתן לחזות בשרידי תיאטרון רומי עתיק, בעיירה החדשה נמצא מוזיאון ביזנטי עשיר ובו שרידי פסיפסים רומיים וממצאים מהתרבות המיקנית.

מיקנֶה (Mycenae) כ 25 ק"מ צפונית לנאפפליו היא גולת הכותרת ההסטורית של האזור הודות למלך אגממנון, מגיבורי מלחמת טרויה. כאן ניתן לבקר בארמון המלכותי ובקבר אגממנון עם שער האריות המפורסם.

בחבל קורינתיה מומלץ לבקר ב תעלת קורינתוס המפורסמת שכרייתה הסתיימה ב 1893, התעלה שאורכה 6.4 ק"מ מחברת את המיפרץ הסארוני עם מפרץ קורינתוס ומקצרת בכך את המרחק מהים האדריאטי לפיראוס  ב320 ק"מ. עוד באזור, מצודת אקרוקורינת המרשימה ממנה נשקף נוף מרהיב. זהו גן עדן לחובבי הארכאולוגיה. למעוניינים, בסמוך לתעלת קורינתוס כשעה נסיעה מנפפליו, יש פארק מים קטן וחביב בשם Water Fun Aqua Park

טריקלה קורינטיאס - במרחק של פחות משעתיים מנאפפליו, אזור של טבע פראי הכולל נהרות, אגמים ופעילות ספורטיבית כמו שייט קיאקים, טיולי טרקטורונים, אוכל מעולה ויקבים.

אזור Nemea החוצץ בין קורינתייה לארגולידה נחשב "לטוסקנה של הפלופונז" זהו שטח פורה ובעל תנאים אופטימלים לגידול גפנים. חובבי היין שבינכם ישמחו לגלות כאן מספר לא מבוטל של יקבים המייצרים יינות בוטיק משובחים.

(צילום: ארנון אריאלי)

חברת Holidayplan היוונית מאתונה מוציאה סיורי יום פרטיים מאתונה לנאפליו וחבל ארגולידה. מדובר באחד הסיורים המומלצים ביותר לשוהים באתונה וסביבתה, למעוניינים ביום טיול מחוץ לאתונה במרחק נסיעה לא גדול מדי מהעיר אתונה [ כשעתיים נסיעה ] ניתן לפנות להולידי פלאן לקבלת זמינות והצעת מחיר ליום טיול לנאפפליו וארגולידה במייל [email protected] אם אתם פחות מעוניינים בסיור מודרך, תוכלו לשכור רכב ולצאת לטיול עצמאי באיזור יפה זה של הפלופונז. אם כי במסגרת טיול עצמאי רצוי גם ללון לילה או 2 באיזור נאפפליו ולצאת ממנה לטיול כוכב. חשוב לציין שבטיול מודרך יומי עם נהג ומדריך מקצועי המכיר היטב את האזור ניתן להספיק בערך את מה שניתן להספיק במספר ימי טיול עצמאי.


המלצה על מלון בנאפליו

זקוקים לעזרה בבחירה והמלצה על מלון בנאפיליו, או בכל מקום אחר ביוון?
השאירו פנייה למחלקת השרות שלנו בנושא מלונות ביוון ונשמח לעזור, השרות ללא תשלום.

סיור מומלץ מאתונה לנאפליו

חברת Holidayplan היוונית מוציאה סיורים פרטיים ברכבים חדשים נוחים וממוזגים [ מרצדס ] מאתונה לנאפליון, קורינטוס ומחוז אגרולידה בצפון הפלופונז, הסיורים מודרכים באנגלית טובה, לפרטים נוספים צרו קשר עם הולידי פלאן למייל [email protected]


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il