האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים
עמוד הבית » כפר דודוני - Dodoni Village - יוון והאיים

כפר דודוני - Dodoni Village - יוון והאיים

דודוני

דודוני- כל מה שאתם צריכים לדעת על האורקל העתיק ביוון

אל תתבלבלו בין דודוני הכפר והאתר לדודוני חברת מוצרי החלב היוונית. דודוני הוא כפר הממוקם כ- 22 ק"מ דרומית-מערבית ליואנינה למרגלות הר טומארוס Tomaros. גם הר זה כמו רכס צומרקה וכמו גאמילה ואסטרקה הוא חלק מרכס הפינדוס. המבקרים לא מגיעים לשם בגלל הכפר אלא בגלל האתר הארכיאולוגי באותו השם הנמצא ליד הכפר. ליתר דיוק, בשם "דודונה הקדומה". האתר של דודונה הקדומה נחשב לאורקל [מלטינית-המקום בו האל אומר את דברו] ההלני העתיק ביותר בעולם ומתוארך לאלף השני לפני הספירה. הוא נחשב לשני בחשיבותו אחרי האתר בדלפי למרות שהינו עתיק יותר מהאורקל בדלפי. ביוון העתיקה הוא נחשב לרוחני וקדוש במיוחד, "נקרא האורקל של זאוס," אנשים גמעו מרחקים ארוכים רק כדי להגיע לשם ולהתייעץ עם הכוהנים שניבאו את העתיד.כל הפולחן של ניבוי העתיד בעזרת כוהני האל התרחש מסביב לעץ אלון גדול שהיה שם בעבר. הכוהנים ישבו מסביב לעץ האלון, המאמינים הגיעו לשם ושאלו שאלות שבעצם היו מופנות לזאוס. הכוהנים העבירו להם את תשובתו של זאוס כפי שפענחו אותה מרשרוש עלי עץ האלון. בשנת 290 לפני הספירה המלך פירוס, אחד מגדולי מלכי אפירוס בעבר הפך את האתר לבירה דתית ובנה שם מקדש לזאוס כמו גם מקדשים לדיון ולהרקולס. בשנת 219 לפני הספירה המקדש נבזז ונשרף. בהמשך נבנה מקדש חדש ששרד קרוב ל-600 שנה עד שהנצרות הפכה לדת רשמית ונוצרים קנאים הגיעו לשם וגדעו את עץ האלון העתיק. במהלך חפירות ארכיאולוגיות באתר התגלו ממצאים מהתקופה המיקנית [1,600 לפני הספירה]. חלק מהממצאים נמצאים כיום במוזיאון הארכיאולוגי הלאומי של אתונה וחלק במוזיאון הארכיאולוגי ביואנינה. במקור דודונה היה האורקל של האלה האם אשר באתרים אחרים קראו לה גאיה או ריאה אבל בדודונה נקראה "דיון" [Dione]. משמעות השם דיון היא אלוהות ולכן ייחסו את האתר לזאוס שגם משמעות שמו היא אלוהות. האתר זוהה בשנת 1832 על יד הבריטי לינקולן וב- 1875 אומת באמצעות חפירות ארכיאולוגיות. מ-1920 ועד היום מתבצעות באתר חפירות ועבודות שימור באופן תדיר.


איך תגיעו לדודוני:

אם אתם מגיעים מיואנינה - צאו מהעיר ועלו על כביש E951, המשיכו עליו עד לכניסה לאוטוסטרדת אגנטיה ומשם על האוטוסטרדה עד ליציאה לדודוני. מהיציאה לדודוני המשיכו לפי שילוט עד לנקודה בה תראו מעין כיכר קטנה באמצע הדרך עם דגלים. בשילוט יהיה כתוב פנאגיה Panagia [שלט חום בכתב צהוב], פנו לכיוון אליו מצביע  השילוט והמשיכו ישר עם הכביש. הכביש מתפתל, עולה כלפי מעלה ועובר בתוך הכפר. סעו עד שתגיעו לאנדרטה הנמצאת משמאלכם ולידה שלט גדול וכתוב בו באנגלית "משרדי הקבלה של המבקרים". לא, זה לא המקום, מנקודה זו המשיכו ישר עוד כקילומטר עם הכביש, הפעם כלפי מטה עד שתראו מימינכם מבנה קטן שלידו מגרש חניה ואת גדל יוון ודגל האיחוד האירופאי מתנופפים לצידו. ליד מגרש החניה תמצאו שילוט על האתר הארכיאולוגי. החנו וכנסו לאתר.מכל כיוון בו תגיעו, בין אם זה מצומרקה, סלוניקי או מצובו תצטרכו לעלות על אגנטיה ולצאת ביציאה לדודוני. משם ההוראות הן אותן הוראות נסיעה.


ימים ושעות פעילות:

האתר פתוח כל ימות השנה חוץ מחג המולד והיום הראשון של השנה.
שעות הפעילות: 08:00-15:00. משרד הכרטיסים נסגר ב-14:30.

עלות כניסה:

כרטיס כניסה עולה 6 יורו לאדם. למבוגרים מגיל 65 ומעלה עלות כרטיס הכניסה היא 3 יורו. ילדים מתחת לגיל 18 כניסה בחינם. יש צורך בהצגת תעודה מזהה המוכיחה את גיל המבקר.

 

סיור באתר:

מכיוון שאין מדריך שמלווה אתכם באתר ואין כמעט עמדות מידע ברחבי האתר תצטרכו לעשות את הסיור בעצמכם אז לפני שתצאו לבקר באתר הארכיאולוגי של דודוני קראו את המידע שהכנו לכם כאן על סיור באתר. לאחר רכישת הכרטיס פנו שמאלה לשביל המוליך לאתר. השביל המוביל מעט ימינה יקח אתכם לשירותים ולבית הקפה הקטן. מספר צעדים לאחר הפניה שמאלה תראו את עמדת המידע הראשונה שבה תוכלו לקרוא מעט על היסטורית האתר. המשיכו עם השביל ושימו לב שהוא מתפצל, אתם צריכים שמאלה כי הדרך ימינה תוביל אתכם לכניסה הישנה לאתר.לאחר שפניתם שמאלה תוכלו לראות את שרידי מושבי האיצטדיון. תתקדמו קצת ומשמאלכם תוכלו לראות את התיאטרון שהכיל בעבר כ- 18,000 צופים, אחד מהגדולים ביוון. התיאטרון נראה מחובר לאיצטדיון. מימין לשביל תמצאו את שרידי הפריטנאום Prytaneum-מבנה מהמאה ה- 4 לפני הספירה אשר שימש את כוהניו של זאוס כמקום מנוחה. בדיוק מולו מוקם הבולאוטריון Bouleuterion שהיה מקום הכינוס של מועצת ערי אפירוס.לאחר הבולאוטריון תמצאו את מקדש אפרודיטה ומיד אחריה המקדש והמזבח לטיטאנית, אלת הצדק היוונית תמיס Themis שנחשבה גם לאלת הנבואה ואחראית על האורקלים. בהמשך תמצאו את ה-Sacred House  ואת מקדש זאוס. ממש לידם תמצאו את המקדשים לדיון, אחד אחרי השני.הקדמי הוא האחרון שנבנה והאחורי ישן יותר. בין המקדש הישן של תמיס לבין המקדש להרקולס וגם קצת על חלק משרידי המקדש להרקולס נבנתה בזיליקה במאה ה-5 לספירה. מול הבזיליקה, ליד השביל נטוע עץ שלצידו ספסל בו תוכלו לנוח ועמדת מידע נוספת בה תוכלו לקרוא על המקדשים השונים. נכון להיום זה כל מה שניתן לראות באתר עקב החפירות המתבצעות שם באופן קבוע ועבודות השחזור. סיום העבודות אמור להיות עד חודש אפריל ואז תוכלו ליהנות גם מעליה לאקרופוליס ומתצפית על התיאטרון. תמיד מומלץ לוודא לפני הגעה שאין שינוי מבחינת ימים ושעות פעילות. תוכלו ליצור קשר במספר הבא לבירור: 30-2651082287+

 עוד מידע על האיזור כולל אטרקציות נוספות, אתרי טבע מלונות מומלצים ועוד ראו באתר מחוז אפירוס Epirus.co.il

ראו גם את וטונוסי Votonosi


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il