האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

מסלול דור הקרח כפרי זגוריה

מסלול Iceage בכפרי זגוריה, יוון

הכפר הקרוב ביותר לתחילת מסלול הליכה זה : אריסטי / או קלידוניה
המסלול : מתאים לכל המשפחה דרגת קושי קלה עד בינונית, אפשרות גם למסלול מקוצר בדרגה קלה.

מסלול זה מקשר בין 2 הגשרים של נהר הוידומאטיס. המסלול מתחיל בעיקול כביש הנחש אשר מוביל לכפר פפיגו, נמשך לאורך הגדה הצפונית של נהר הוידומאטיס ומסתיים בפתח המערבי של העמק, ליד גשר וידומאטיס הישן המכונה גם "גשר קלידוניה". גשר וידומאטיס הישן הוא גשר בעל קשת אחת אשר נבנה ב-1853, שימש בעבר את המקומייים להגיע ממערב זגוריה לעיירה קוניצה, דרך הכפר קלידוניה [שאינו אחד מכפרי זגוריה] ונחשב לאחד מגשרי האבן העתיקים והמוכרים ביותר בזגוריה. אנו ממליצים להתחיל מסלול זה דווקא מנקודת הסיום שלו, מגשר וידומאטיס הישן ולסיים בתחילת כביש הנחש לפפיגו. בסיום המסלול תוכלו לטבול במי נהר הוידומאטיס או להמשיך למסלול קצר נוסף- "פליאו גפירו".

ההגעה לתחילת המסלול בגשר וידומאטיס הישן: יוצאים מהכפר אריסטי ונוסעים לכיוון קלידוניה/קוניצה. לאחר כ-2.5 ק"מ פונים ימינה לפי השילוט ויורדים מטה בכביש מפותל. ממשיכים עם כביש זה עד סיום הפיתולים והגעה לצומת המובילה לתוך קלידוניה ולכיוון קוניצה. פונים ימינה בצומת זו ונוסעים ישר. כמה מטרים לאחר הפניה הכביש מתעקל, בדיוק בעיקול תמצאו פניה ימינה לכביש צדדי. יש שילוט כחול גדול בפניה - Voidomatis Old Bridge. פנו ימינה וכמעט מיד אחרי פנו שמאלה לפי שילוט חום עם כיתוב צהוב. המשיכו ישר עד שתראו מימינכם מבנה אבן, החנו ליד את הרכב וצעדו בשביל האבנים המרוצפות עד לתחילת המסלול, ליד הגשר.

* שימו לב שיש גם מסלול מקוצר ומאד נח בדור הקרח, לצורך כך מומלץ להגיע עם הרכב לסוף המסלול [ גשר קלידוניה ] ושם ללכת פנימה בתוך המסלול כחצי שעה, להנות מהאווירה ומהנופים ולחזור בחזרה חצי שעה לרכב שלכם, כך לא תזדקקו להקפצות לתחילת המסלול, מה גם שמדובר בחלק הקל של המסלול, רובו שטוח ולצד הנהר, אני נוטה לקרא לזה "דור הקרח מקוצר" להגעה לגשר קלידוניה סעו ע"פ השילוט לקלידוניה ופנו ע"פ השילוט לקניון ויקוס voidomatis old bridge


צילום, סיון זמיר - יוון והאיים.

שימו לב שמסלול דור הקרח אינו מישורי, רק חלקים קטנים של המסלול בעיקר בהתחלה ולקראת סוף המסלול מישוריים,, המסלול כולל עליות וירידות, חלקן גם מעט קשות, אך לא יותר מדי ובהחלט המסלול מתאים למשפחות עם ילדים, אורך המסלול הוא כ 5 ק"מ ומשך הזמן הדרוש למשפחה ממוצעת לביצוע שלו כולל מעט הפסקות מנוחה בדרך לצד נהר הוידומאטיס הוא כ 3 שעות לכל כיוון, רצוי לסגור עם חברה מקומית הקפצה לסוף המסלול לרכב שלכם או ללכת את המסלול הלוך חזור ואז יש לקחת בחשבון כ 5-6 שעות הליכה. הכפר הקרוב ביותר למסלול הליכה זה הינו הכפר אריסטי והכפר קלידוניה, כך שאם אתם רוצים ללכת מאד מהכפרים הללו למסלול זה בהחלט אפשרי, אם כי ההליכה מהכפר אריסטי מעט ארוכה כ 5 ק"מ נוספים ולכן רצוי להגיע לתחילת המסלול עם רכב.

צילום קוסטאס זיזיס עבור אתר יוון והאיים.

בנקודת ההתחלה תראו משמאלכם שלט מידע ועוד שלט נוסף עם השם Ayioi Anargiri, הסבר לשם זה מופיע בפירוט המסלול. לאורך כל המסלול תמצאו 14 שלטי מידע המספרים על הממצאים הארכיאולוגיים אשר נחשפו שם. ממצאים מהתקופה הפליאוליתית העליונה וסוף עידן הקרח האחרון אשר הסתיים לפני כ-10,000 שנה. התקופה הפליאוליתית הייתה תקופה שנמשכה כ-1.4 מיליון שנה ובתולדות המין האנושי היא התקופה הקדומה ביותר. התקופה הפלאוליתית העליונה מתוארכת בין 50,000 שנה ל-10,000 שנה לפני זמננו ובסיומה הסתיים גם עידן הקרח האחרון. שלטי המידע מספרים על חיי הלקטים-ציידים אשר חיו באזור ועל תנאי הסביבה-גיאולוגיה, צמחייה ועצמות בעלי החיים אשר התגלו שם כמו: יעלים, בונים, זאבים, דובים ועוד. שימו לב כי לאורך הדרך ישנם שלטים אשר מופיעים פעמיים, כל אחד מהם מצד אחר של הדרך. הכפילות מיועדת עבור אלו המתחילים את המסלול מתחילת כביש הנחש לפפיגו. כמו כן, תמצאו שלטי סימון כפולים לאורך המסלול - ריבועים לבנים ועליהם משולשים אדומים. שימו לב לכיוון המשולשים- ישר או למעל בנקודות מסוימות. 

המסלול: כאשר הגשר והנהר מימינכם אתם צועדים עם שביל האבנים המרוצפות. אל תחצו את הנהר על הגשר אלא המשיכו עם שביל האבנים. מטרים ספורים מהתחלתו תגיעו למדרגות אבן המטפסות מעלה ממפלס הנהר. טפסו מעלה והמשיכו בשביל ובמדרגות היורדות מטה ומחזירות אתכם למפלס הנהר. מנקודה זו הדרך ברובה עפר ואבנים קטנות, מדי פעם סלעים שתצטרכו ללכת עליהם. לאורך חלק זה של המסלול ניתן למצוא נקודות המספקות גישה לנהר, ממש כמו חופים קטנים. המסלול יחסית מישורי ברובו אך ישנן עליות וירידות שונות, לא קשות במיוחד. חוץ משלטי סימון המסלול תמצאו מדי פעם גם סימוני צבע אדומים על הסלעים. כשעה עד שעה ורבע מתחילת המסלול תראו מולכם מעין צומת [ימינה, ישר, שמאלה]. בדיוק לפניה על עץ מימין תראו צלב מתכת צבוע ירוק וסימון לפניה ימינה. אחרי העץ עם הצלב מופיע עץ נוסף עם סימוני מסלול ושלט מידע ליד. משמאל תמצאו שלט צהוב עליו כתוב אגיי אנרגירי Agii Anargiri. כיווני הצומת: הדרך ימינה תוביל אתכם לנקודה בנהר בה עוצרים לעתים המשתתפים בפעילות הרפטינג [ייתכן ותראו אותם בנהר כאשר תטיילו במסלול זה]. הדרך ישר מובילה לסיום המסלול והדרך שמאלה מובילה למנזר אגיי אנרגירי. 

אגיי אנרגירי - אם הנכם מעוניינים לבקר במנזר [מומלץ] קחו את הפניה שמאלה, אחרי השלט תראו מדרגות אבן המובילות כלפי מעלה, טפסו בהן והגיעו לכנסייה הקטנה ולשרידי המנזר אשר נבנה ב-1658. המנזר קיבל את שמו מ-2 אחים שנקראו קוסמאס ודמיאנוס. האחים היו רופאים שטיפלו ועזרו להרבה אנשים ולכן הוגדרו לאחר מותם כקדושים וככאלו תפקידם הוא להגן על הרופאים. בכנסיית המנזר תמצאו ציורי קיר מ-1666, את הקתוליקון [מקום התפילה הראשי], איקונה של הבתולה אשר מתוארכת ל-1815, האיקונוסטאזיס המוזהב אשר נשמר היטב כמו גם דלת הכניסה העתיקה. בסיום הביקור במנזר חזרו חזרה למסלול, לצומת בה פניתם והמשיכו באותו כיוון בו הלכתם. קצת לאחר המנזר, בהמשך הדרך תמצאו מדרגות עץ וגם מדרגות אבן אשר עולות ויורדות. לעתים תצעדו קרוב למפלס הנהר ולעתים הדרך תרחיק אתכם מעט מהנהר. הדרך מסתיימת בשביל אבנים מרוצפות אשר בסיומו מחסום בצבעי שחור-צהוב, תחילת כביש הנחש אשר מוביל לכפר פפיגו. שימו לב כי לקראת הסיום ישנה נקודת פיצול בדרך. בשלב הזה אתם לא קרובים לנהר. הפיצול מוביל לכיוון מנזר אחר - מנזר ספיליאוטיסה Spiliotissa אשר נמצא מעברו השני של הנהר. אל תפנו בדרך זו, היא אינה מסומנת ובסיומה היא לא בטוחה. 

מידע נוסף: אורך המסלול- 4 ק"מ ללא הסטייה למנזר אגיי אנרגירי. משך המסלול: כשעתיים וחצי הליכה. המסלול אינו מעגלי ולכן מחייב חזרה באותה הדרך או תיאום איסוף מול המלון בו אתם לנים/אחד המקומיים בתשלום. דרגת קושי המסלול: קלה עד בינונית. בכל עונה מומלץ לצעוד במסלול זה אך אנו באתר יוון והאיים אוהבים יותר את המסלול באביב או בתחילת הסתיו. לא משנה באיזו עונה אתם צועדים במסלול זה עשו זאת עם נעליים מתאימות להליכה. בקיץ קחו עמכם מים, קרם הגנה וכובע למרות שהדרך ברובה מוצלת עדיין ישנן נקודות חשופות לשמש. אל תשכחו ליהנות מהטבע הנהדר שיקיף אתכם במסלול זה וממי הטורקיז הנפלאים של נהר הוידומאטיס.

ראו עוד מסלולי הליכה מומלצים בכפרי זגוריה וצומרקה

רוצים להגיע למיקומים המרהיבים בצפון יוון מבלי לנהוג?
מעט יקר יותר אבל חוויה של ממש, הזמינו טיול בוטיק פרטי.
 
בטיול בוטיק פרטי נוכל לארגן לכם רכב עם נהג מקומי שגם יהיה המדריך שלכם לאורך הטיול, נרכיב לכם מסלול מרהיב בצפון יוון ההררית, נסדר לכם מלונות, אטרקציות ומסלולי הליכה ונדאג להכל עד הפרט הקטן ביותר.
למידע נוסף »

אריסטי מאונטן ריזורט - כפרי זגוריה
אחד הריזורטים ההרריים המומלצים באירופה, בכפרי זגוריה יוון
 
אריסטי מאונטן ריזורט הוא ריזורט הררי ברמה גבוהה, הממוקם בכפר אריסטי בתוך נופים מרהיבים של עמק ויקוס האוס ולצד נהר הוידומאטיס בכפרי זגוריה, בואו לחיות את הטבע בריזורט מפנק במיוחד.
למידע נוסף »

צומרקה וכפרי זגוריה
שני האיזורים המרהיבים ביותר לטיול בצפון יוון ההררית
 
כפרי זגוריה וצומרקה שבמחוז אפירוס בצפון מערב יוון הם גן עדן למטיילים בכל עונות השנה, נחלים, מעיינות, מסלול הליכה, קניוני סלע, כפרים מקסימים, ראפטינג, קניונינג ועוד שלל פעילויות, הופכים את זגוריה וצומרקה לאחד היעדים הכי שווים באירופה לטיולים.
למידע נוסף »

סיון זמיר :  הוא המדריך הידוע והמקצועי ביותר לצפון יוון ההררית והמייסד של אתר יוון והאיים, בשנת 2012 הוא חתם על הסכם שיווק של כפרי זגוריה וצומרקה בישראל והפך לגורם המשפיע ביותר של תיירות מישראל לצפון יוון ההררית, סיון זמיר גם מייעץ למטיילים לצפון יוון דרך מסלול הייעוץ של אתר יוון והאיים ומלווה את טיולי הבוטיק המיוחדים והאיכותיים ביותר לצפון יוון [ ראו את טיולי הבוטיק של יוון והאיים


טיול בוטיק מודרך ליוצאים להליכה

כולל איסוף מנקודות הסיום והסעה לנקודות הפתיחה.

    
נשמח להמציד לכם נהג של יוון והאיים שגם יקח אתכם לכל הפינות המרהיבות והיפות ביותר להליכה בצפון יוון וגם יהיה זה שיקח אתכם לנקודת התפיחה וימתין לכם בנקודות הסיום של כל המסלולים, טיול בוטיק פרטי לצפון יוון. בנוסף אנחנו נרכיב לכם את המסלול המיטבי בהתאמה אישית.
למידע נוסף »

Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il