האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון

Greece and the islands- אתר יוון והאיים

חבל מאני בפלופונס Mani


גללו למטה להמלצות הלינה שלנו במאני

קראתי פעם על חבל מאני המיוחד שבפלופונס, התיאורים על האיזור ציירו תמונה מאד מסקרנת - הרים שנשפכים לים, בתי מגדלים מאבן, מפרצונים של ים טורקיז והרבה היסטוריה - חצי האי מאני שיחק תפקיד חשוב בשחרור יוון.  
המציאות עלתה על הדמיון השנה, 2016, עם פתיחת הכביש המהיר המוביל מתעלת קורינתוס, שהיא פתחו ממזרח של הפלפונס, ועד לקלמטה, פתחו של חבל מאני ממערב, ניתן לעשות את כל הדרך מאתונה בפחות מ-3 שעות, אז עשינו זאת. יצאנו, צוות האתר, לחקור את האיזור ולבנות מסלול טיול יפיפה ללקוחותינו.

כאשר אתם מסתכלים על מפת יוון, בחלק הדרום מערבי ישנו אי גדול בצורה של מעין כף יד (עם 4 אצבעות) או עלה משונן - אי זה הוא הפלופונס היווני. האצבע השלישית היא חצי האי מאני השייך לחבל לקוניה Laconia. אנו נשרטט פה מסלול שמתחיל מקלמטה Kalamata יורד דרומה ועולה שוב צפונה עד גיט'יו Githio, אלו מהווים את הנקודות הצפוניות של חצי האי.
מאני נחלקת ל-Inner Mani ו-Outer Mani, במסע הזה חקרנו את Outer Mani שלאורך קן החוף ולא נכנסנו לאיזורים ההרריים שכוללים גם הם כפרים עתיקים וציוריים ואת יער ואסיליקי Vasiliki, בפעם הבאה.

המסע שלנו מתחיל בשדה התעופה של אתונה, משם תוך כשעתיים וחצי (235 ק"מ) ו-8 תחנות תשלום אגרה על הכביש המהיר, הגענו לקלמטה Kalamata, היא בירת מחוז מסנייה Messenia והעיר השניה בגודלה בפלופונס (אחרי פטרה) וכן, מחוז הזיתים הידוע בטיב שמנו וזיתיו. לחופה של קלמטה טיילת ארוכה עם שלל מלונות, בתי קפה ומסעדות ובמהלך הקיץ הטיילת תוססת מאד. לקלמטה יש גם שדה תעופה ובקיץ נוחתות בו גם טיסות שכר מישראל, לרוב טיסות אלה הן יקרות יותר מהטיסות לאתונה. אחרי עצירה מרעננת מול הים המשכנו דרומה אל התחנה הראשונה במאני - קרדמילי Kardamily
כ-35 ק"מ דרומית מקלמטה, על כביש יפיפה שמתפתל בין הכפרים כשמימין המפרצים הנפלאים שעל הים היוני Ionian ומשמאל הר טאיגטוס Taygatus, נמצא הכפר הציורי קרדמילי. הוא כפר יפיפה עם נמל קטנטן, בתי אבן ישנים עם גגות רעפים אדומים. ברחוב הראשי מספר חנויות קטנות המוכרות תוצרת מקומית משובחת ובתי קפה וטברנות המשקיפות לים. מקום מצויין לארוחת צהריים או להפסקת קפה. יש בקדמילי חוף קטנטן אך מעט סלעי ולא כל כך אטרקטיבי. חוף חולי, רחב ויפיפה מצאנו 7 ק"מ דרומית מקרדמילי בעיירת החוף סטופה Stoupa
סטופה היא עיירת דייגים לשעבר וכיום יעד תוסס ומבוקש מאד בקיץ בשל החוף הנפלא שלו. החוף ארוך וחולי ולצידו מספר טברנות ובתי קפה. בכניסה הצפונית לסטופה, בפניה ימינה מהכביש מגיעים לחוף רחב נוסף, חוף קלוגריה Kalogria ובסמוך לו גם אתר קמפינג פופולרי. גם הוא חוף תוסס מאד בקיץ ומבוקש בקרב צעירים. 

Spitakia ston Elaiona

בית כפרי ומקסים להשכרה ליד גיתיו בסיס מעולה לטיולים

    
Spitakia ston Elaiona הוא בית מקסים של זוג מקומי המוצע להשכרה עבור תיירים ומהווה בסיס מצויין לטיול בדרום הפלופונס וחבל מאני של יוון. אין להם אתר אינטרנט אז תוכלו ליצור איתם קשר להזמנה דרך עמוד הפייסבוק או כתובת המייל.
[email protected]gmail.com
למידע נוסף »Kardamyli


Stoupa


כ-4 ק"מ דרומית מסטופה עצרנו בעיירת הנמל אגיוס ניקולאוס Agios Nikolaos, במטרה לאכול ארוחת צהרים מאוחרת באחת מהטברנות המשובחות הידועות שלה אך בסופו של דבר המשכנו עוד כמה דקות דרומה להפסקת צהריים על חוף פנטזי Pantazi, חוף חולי נהדר ומעוטר בעצים וסעדנו בטברנה המעולה שעל החוף.
חזרנו לכביש הראשי (שאינו כביש מהיר) והמשכנו בנסיעה דרומה עד לכפר איטילו Oitylo המשקיף אל המפרץ היפיפה הכולל את הכפרים קרבוסטסי Karavostasi, נאו איטילו Neo Itilo ו-לימני Limeni, שקשה לומר איפה מסתיים כפר אחד ומתחיל האחר אך כולם יחדיו מהווים מפרץ יפיפה ומקום נפלא לעצור בו ללילה. אנחנו עצרנו במלון ה-הו כה מקסים פורטו ויטילו Porto Vitilo השוכן בינות לסבך צמחיית הפרא לבין החוף הבתולי של קרבוסטסי וזכינו להינות מאחת השקיעות (אם לא ה...). על ארוחת ערב מאוחרת, כמנהג המקומיים, לא ויתרנו וסעדנו בטברנת דגים משובחת בלימני השכנה. בחודשי הקיץ המפרץ תוסס ומבוקש ורצוי להזמין מלון מבעוד מועד, המפרץ אינו גדול ומקומות הלינה ספורים. בכל המפרץ יש חופים מעטים, קטנים ופראיים ואינם חופים חוליים אך המים נפלאים לרחצה ולמרות שהמפרץ אינו מצטיין בחופיו הוא יעד מבוקש ומאד יפיפה.
ממשיכים דרומה. התחנה הראשונה להיום היא אאירופולי Aeropoli, בירת חבל מאני. כפר ציורי והיסטורי שהוביל את המהפכה לשחרור יוון מן הכיבוש הטורקי בין סמטאותיו בתי אבן מן המאה ה-18, כנסיות, בתי קפה וטברנות שממש תרצו לעצור בהן לקפה או ארוחה. התמזל מזלנו והגענו בשבת וכמדי שבת פועל במקום שוק איכרים בכיכר המרכזית של העיירה (ואנו כל כך אוהבים שווקים). מצאנו בשוק הרבה מהתוצרת המקומית: זיתים כאלה וזיתים אחרים ושמן זית משובח, גבינות, לחם, תבלינים ובעצם מלוא הסל וכל מה שצריך לפיקניק מושלם.

Limeni


הגענו אל הכפר פירגו דירו Pyrgos Dirou שתהילתו בזכות המערה שהתגלתה בסמוך לו, מערת דירוס Diros Cave, מערת נטיפים (או סדרה של מערות) עצומה שרק 5000 מטרים ממנה נחשפו עד היום אך סבורים שיש עוד הרבה יותר מזה. הביקור במערה הוא חובה! והוא באמצעות סירה והשייט בין מראות מרהיבים נמשך כ-35 דקות. ראו פירוט בדף זה.
התחנה הבאה גרולימנס Gerolimenas, עיירת דייגים קטנה ולא מתיימרת ששבתה את ליבנו מייד. חוף חלוקים קטן מוקף בתים ישנים ומעט טברנות. בעבר הכפר הקטן שימש נמל ובסיס לפיראטים של מאני וכיום יעד למי שמחפש את הפשוט שכל כך קל להתחבר אליו ולהתנתק מהשגרה. ואם אתם אוהבים מסלולי הליכה, מהכפר יוצא קלדרימי שהוא שביל חמורים עתיק, ניתן לראות את השביל מתפתל על ההר אם מביטים על ההר מימין במפרץ. השביל מוביל את הכפר אוחיה Ochia ובדרך נשקף הנוף היפה של המפרץ.

Gerolimenas

עד כה לא ציינתי את הבניה הייחודית של מאני, בתי מגדלים מאבן, בניה עתיקה ששימשה להגנה מפני תוקפים ופולשים מן הים ואין כפר במאני שהבניה הזאת באה לידי ביטוי כל כך מיוחד וציורי כמו בכפר העתיק ואטיה Vathia, כ-10 ק"מ דרומית לגרולימנס. הכפר מפתיע כיוון שהוא עיירת רפאים, מיסתורי ואינו מיושב, ניתן להסתובב בין הבתים הרבים ולהיכנס אליהם, להלך בין חורבות של מטבחים, חדרים ואפילו בית קפה ובית בד כולם שרידים המעידים על שימור וניסיון החיאת המקום, ולא לפני שנים רבות כל כך אלא שרידים של שימור שנראים מן העשור האחרון. הכפר משקיף על נוף עוצר נשימה, ופה, על אחד הגגות במקום שובה הלב הזה בחרנו לעצור לפיקניק טעים עם המטעמים שרכשנו בשוק של אאירופוליס. ביקור חובה!

Vathia


אנו מגיעים לנקודה הדרומית ביותר במאני שהיא גם הנקודה הדרומית ביותר של יבשת אירופה (אם לא לוקחים בחשבון את האיים) - קייפ טנרו Cape Tenaro, שם הגענו לנקודה שהשילוט הראה שמאלה ל-Death  Oracle  of Poseidon, שעל פי המסורת זהו פתח השאול וימינה ל-Roman Mosaic and Taenarus Lighthouse - מסלול הליכה של כ-45 דקות ובקצהו המגדלור המסמן את קצה היבשת ובדרך אליו שרידי ריצפת פסיפס רומית עתיקה.
מפה מתחילים לעלות צפונה בצידו השני של חצי האי. בדרך חלפנו על פורטו קגיו Porto Kagio, כפר דייגים קטן ופסטורלי, גם פה יש מסלול קצרצר (כרבע שעה) ונינוח המוביל אל מגדלור בקצהו.

הנסיעה בצד המזרחי של מאני היא בנוף צחיח וטרשי יותר ושונה מן הצד המערבי, צוקים הנשפכים לים. גם פה עברנו בין כפרים ומגדלי אבן, חלקם עם תותחי פלדה, זכר לתקופות אחרות, לצד מפרצי טורקיז וחופים. הנסיעה נעימה ומרגיעה ואילו היתה רצופה היתה אורכת כשעה וחצי מפורטו קגיו ועד גיט'יו Githio שהיתה התחנה הסופית שלנו במאני. גיט'יו, עיר נמל יפה וסביב המפרץ טיילת רצופה בבתי קפה ומסעדות. מנמל גיט'יו ניתן להפליג לאי קית'ירה Kythira היפיפה.

Porto Kagioאנו עשינו מסלול של יומיים אותו אנו משלבים גם בטיולי הבוטיק שלנו לפלופונס, לפרטים נוספים פנו אלינו במייל.
ובהחלט ניתן לבלות חופשה מלאה בחבל מאני כתחליף לאחד האיים, יכול להיות פתרון מקסים למי שלא רוצה להפליג אך עדיין לקבל מן אווירת האיים בשילוב עם טיול נהדר.

לסיוע בתכנון חופשה במאני הירשמו לשירות נציג אישי או הזמינו חופשה עצמאית בעזרת כל הקישורים שבאתר:
טיסה לאתונה, השכרת רכב, מלונות מומלצים במאני:
Horizon Blu מלון חדש בעיצוב מודרני ומפנק על חוף קלמטה. להזמנה לחצו כאן
Porto Vitilo מלון בוטיק מקסים על חוף בתולי בקראבוסטסי. להזמנה לחצו כאן
Mavromichalai מלון בוטיק בעיצוב מסורתי ובמיקום מרכזי בכפר לימני. להזמנה לחצו כאן
Alika Resort מלון בתי אבן בדרום מאני, למי שמחפש להתנתק לגמרי. להזמנה לחצו כאן
לעוד מלונות במאני לחצו כאן

הכפר Vathia הצופה אל המפרץ

המלצות לינה במאני
קבלו את רשימת המומלצים שלנו במאני:

Porto Vitilo Boutique Hotel הוא מלון מקסים ומומלץ במאני השוכן על אחד המפרצים הכי יפים של מאני, בקרבת הכפר היפה לימני. שוכן ממש על הים (אך ללא חוף, החוף הקרוב נמצא דקה נסיעה משם) וכולל בריכה וארוחת בוקר טובה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

En Plo Luxury Suite מלון בוטיק מומלץ השוכן גם הוא על מפרץ לימני הנפלא במרכז מאני. המלון בנוי אבן ומשתלב בנוף באידיליה, משקיף אל הים מלמעלה וכולל בריכת שחיה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Limeni Village הוא אחד המלונות המומלצים והוותיקים במאני ושוכן כפי שמעיד שמו על מפרץ לימני המקסים ומעל העיירה הקסומה, כולל חדרי משפחה ובריכת נוף. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Katikies Mani Suites מלון סוויטות מקסים ומומלץ במאני, שוכן כמה דקות דרומית ממרכז העיירה הקסומה והמפורסמת קרדמילי. חדרים מעוצבים בטוב טעם, בריכת אינפיניטי ונוף לים. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Melitsina Village Hotel מלון מומלץ נוסף במאני, בקרבת העיירה קרדמילי הקסומה. מלון מקסים בעיצוב המתשלב בנוף הסביבתי באידיליה. חדרים מקסימים ונוף נפלא. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

.

ראו גם מסלול טיול מלא בפלופונס
ראו גם מסלול מומלץ לטיול ביוון

ראו גם את מחוז צומרקה המרהיב בצפון יוון ההררית.


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il