האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

העיר קוזאני - יוון

העיר קוזאני Kozani וסביבה

העיר קוזאני Kozani, היא בירתו של מחוז קוזאני שהוא תת מחוז בחבל מקדוניה בצפון יוון, וליתר דיוק, מערב מקדוניה, כ-120 ק"מ מערבית לסלוניקי.
העיר שוכנת בגובה של כ-700 מטרה ומונה כ- 70 אלף תושבים. היא עיר אוניברסיטאית, בה נמצאת האוניברסיטה של מרכז מקדוניה ומעל 20 אחוז מתושביו הם סטודנטים.
בנוסף, קוזאני היא המרכז המנהלתי של מחוז מערב מקדוניה ובעיר נמצאים: המכון לחינוך טכנולוגי, בית המשפט המחוזי, משטרת המחוז, מפקדת הלגיון הראשון של צבא יוון ומקום מושבו של הבישוף. כמו כן, לעיר יש גם שדה תעופה הנמצא מזרחית לה, לטיסות פנימיות בלבד.

קוזאני היא בעלת עבר עשיר, בחפירות ארכיאולוגיות שבוצעו בשנים האחרונות התגלו שרידים עוד מהתקופה הנאוליטית והפלאוליתית, כלומר התיישבות במקום התקיימה כ-100,000 שנים אחורה.
על פי אטימולוגים, שמה: קוזאני, ניתן לה על שם התושבים הראשונים שאיכלסו אותה במאה ה-14, אלה הגיעו מהכפר Kosdiani שבחבל אפירוס בצפון מערב יוון

העיר תפסה תנופת התפתחות במאה ה-20, העיר היא ספקית החשמל המרכזית ביוון, למעשה בירת החשמל של יוון. בעיר אדריכלות מודרנית לצד הבניה העתיקה ובין המבנים המפורסמים בעיר נמצאים: מגדל השעון של קוזאני השוכן בכיכר העיר המרכזית, בית העיריה גם הוא בכיכר, הבנק הלאומי של יוון שנמצא על השדרה המרכזית בעיר, הספריה הלאומית של קוזאני, שהיא השניה בגודלה ביוון (הראשונה באתונה), וכוללת גם כמה עותקים נדירים.

כ-30 ק"מ מזרחית לעיר קוזאני שוכן אגם פוליפיטו Polifitou ומעליו נמתח גשר פוליפיטו שהוא הגשר השני בגודלו ביוון, לאחר גשר ריו אנטיריו שמחבר את הפלופונס עם מרכז יוון בחלקו הצפון מערבי של הפלופונס.

בקוזאני מתרחש מדי שנה אחד הפסטיבלים המפורסמים ביוון. פסטיבל הקורה בסופו של החורף (התאריכים המדוייקים נקבעים מדי שנה), ובמהלכו בכל אחד מימי הפסטיבל, איזור אחר בעיר מבעיר מדורה גדולה וסביבה מארחים התושבים אורחים בריקודים ומטעמים, וביום הפסטיבל האחרון כל המדורות בוערות והחגיגה מגיעה לשיאה.

יחד עם זאת, קוזאני אינה נמצאת במסלול התיירים המגיעים לטייל ביוון, יעברו בה (אולי) תיירים בדרכם אל או מקסטוריה Kastoria, המגיעים או ממשיכים אל סלוניקי.

אם כן הגעתם אל העיר, במסגרת כנס, או שאוהבי פסטיבלים, או כתחנה בדרך ומכל סיבה שהיא, ורק אם אתם בסביבה, אחת האטרקציות, מלבד אגם פוליפיטו, שנמצאות בסמוך לה (יחסית, כ-40 דקות דרומית מזרחית)  וכדאי לבקר אם אתם אוהבי גיאולוגיה היא פארק בוחאריה Boucharia Geopark, שהוא פארק גיאולוגי, מעט מוזנח אך עם פוטנציאל מרשים, שטח גדול של תצורות גיאולוגיות שהטיול בו הוא בשבילים וגשרים מסודרים. 

במידה ואתם בעיר וזקוקים למלון, מלון מומלץ השוכן בסמוך לכיכר המרכזית, במבנה היסטורי מרשים הוא מלון הבוטיק המומלץ Ermionio Hotel


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il