האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

קסטוריה kastoria

קסטוריה Kastoria

העיר קסטוריה יושבת בלב אגם אורסטיאדה הציורי והמקסים. היא יעד מושלם לחופשה רגועה מצד, אחד ובסיס מעולה ליציאה לטיולי כוכב באיזור. קסטוריה מצוייה רק שעתיים וקצת נסיעה מהעיר סלוניקי כאשר בדרך אליה תוכלו לעצור בעיר veria שגם היא עיר מעניינת שיש מה לראות בה, עם נחל מקסים העובר בתוכה וגם רובע יהודי עתיק ומרגש ממש על ערוץ הנחל, אם ווריה פחות מעניינת אתכם ואתם מחפשים בסיס טוב לטיולים בצפון, נוכל לארגן עבורכם הסעה במחיר מוזל מסלוניקי לקסטוריה או השכירו רכב וסעו אליה עצמאית. קסטוריה יכולה גם לשמש כבסיס לחצי טיול בצפון יוון, כאשר את חציו השני של הטיול תוכלו לעשות מהעיר יאנינה או מכפרי זגוריה המצויים כ-3 שעות נסיעה מערבה מקסטוריה. צפונית לקסטוריה, כ-65 ק"מ צפונה, שוכנת העיר פלורינה Florina. ראו גם את נימפאו ופארק הדובים.


דרכי ההגעה לקסטוריה

מסלוניקי - יש לצאת מנמל התעופה של סלוניקי לכיוןן מערב ולנסוע על אוטוסטרדה לכיוון ioanina kozani, מעט אחרי הפנייה לקוזאני יש פנייה ברורה וגדולה לקסטוריה, בס"כ משך הנסיעה הרציפה מסלוניקי לקסטוריה עומדת על 191 ק"מ כשעתיים וקצת נסיעה. ניתן לרדת מהאוטוסטרדה ולבקר בדרך בווריה וגם בקברי המלכים בוורגינה. מי שיעדיף לבקר בדרכו במפלים של אדסה, יוותר על האוטוסטרדה והנסיעה תתבצע דרך הכביש הצפוני, הישן והיפה יותר מבחינה נופית, ואז להגיע לעיר קסטוריה מכיוון מזרח, נסיעה שכזו מבחינת מרחק היא אותו המרחק בדיוק, ממש על הקילומטר אלא שמאחר שתוואי הדרך הררי יותר והכביש איטי יותר משך זמן הנסיעה הכולל יהיה כ 3.20 שעות.

מאתונה - הדרך המהירה ביותר לנסיעה מאתונה עד קסטוריה היא דרך : lamia, karditsa, kalambaka, grevena ועד קסטוריה, מדובר על נסיעה כוללת של 490 ק"מ שניתנים לנסיעה בזמן של 6.30 שעות, כמובן שאנו ממליצים לכם שלא לעשות את כל הנסיעה ברצף, ניתן לעשות הפסקה ללילה במנזרים התלויים של מטאורה שלמרגלות העיר קלמאמבקה.

מקורפו - גם מהאי קורפו, אליו יש לעתים טיסות צ'ארטר ישירות מישראל' ניתן להגיע יסחית בקלות לקסטוריה/ יש להפליג הפלגה קצרה מקורפו ל iguminitsa שעה הפלגה, ומשם ניתן להמשיך ברכב עד קסטוריה, בשתי דרכים. דרך אחת כוללת מעבר באיזור מרהיב לא פחות של יוון, כפרי זגוריה והעיר קוניצה והדרך הנוספת היא ישירות על האוטוסטרדה החדישה של צפון יוון עד לאותה הפנייה בה פונים המגיעים מסלוניקי לקסטוריה. משך הנסיעה הישירה: 225 ק"מ הניתנים לביצוע ב 2.30 שעות, או הנסיעה דרך כפרי זגוריה וקוניצה [ דרך נופית מרהיבה], כ 240 ק"מ בטווח זמן של כ 3.50 שעות בנסיעה רציפה.

מאתונה בטיסה - אמנם אין נמל תעופה בקסטוריה עצמה, אך בסמוך לקוזאני קיים נמל תעופה מרכזי שמשרת את kastoria, kozani והסביבה הקרובה. לנמל תעופה זה מופעלות טיסות של חברת התעופה sky express וקיימת אליו לפחות טיסה אחת ביום מאתונה. עם זאת מדובר על מטוסים יחסית קטנים המתמלאים במהירות, כך שאם אתם מעוניינים בטיסה לקסטוריה, רצוי לפנות למוקד שרות הלקוחות להזמנת כרטיס מוקדם ככל שניתן. משך הטיסה כ 40 דקות בלבד.

קסטוריה היא עיר יפה ויחודית במערב מקדוניה, קרוב לגבול האלבני. הנופים בה מרהיבים, היא קרובה לאתרי סקי, גלישות צוקים וטיפוס צוקים. עיקר יחודה הוא בעצם היותה ממוקמת על גבעה הנמצאת בתוך אגם, מעין אי עם חיבור צר ליבשה. באגם orestiada הסובב את קסטוריה ניתן למצוא שפע של שחפים, ברבורים, ברווזים, צבי מים שמשתזפים על אבני הבזלת ושאר עופות מים. זהו  אגם פסטוראלי וחי מאד, הקופא בעונת החורף. כביש באורך 9 קמ סובב את הרכס, בחלקו טיילת יפה, פינות מרגוע רבות, מקומות עגינה לסירות דייג ולדייגים חובבים, וגם שפע אפשרויות של פינות להתבודדות לשחיה ועוד. ועוד לא אמרנו כלום על האופי העירוני, קסטוריה היא מרכז פרוות עולמי (ככזו היא מעוררת את התנגדות הירוקים בעולם) פעם היו כאן שפע של בונים, Kastoras ביוונית, על שמם קרויה העיר... כן החיה המעניינת הזו חיה פעם באגם ובנחלים הזורמים אליו, והן סיפקו את הפרוות לתעשייה. כיום מביאים את הפרוות בעיקר מרוסיה. מה שנשאר כאן היא המומחיות בתפירת הפרוות, בנוסף קסטוריה היא מרכז חקלאי, מרכז ספורטיבי. בעיר עצמה חיים כ 20000 תושבים, ועוד כ 15000 סביבה.
 
קצת היסטוריה על קסטוריה : בעבר הרחוק היתה קסטוריה בירת מלכי מוקדון ונקראה קילתרון, אחר כך עברה בין נסיכות אפירוס לבין הביזאנטים. יש בעיר כנסיות עתיקות רבות מעל 50 מתקופה זו. הן מהוות מוקד התעניינות לחובבי התרבות ביזאנטית הפוקדים את האתרים הללו, הממוקמים ברחובות הצרים, המפותלים והתלולים בעיר. בשנת 1385 נכבשה קסטוריה על ידי העות'ומנים ששלטו בה שנים רבות. העיר הוחזרה לשלטון יוון רק בשנת 1913 לאחר חתימת הסכם הסכם לונדון בוקרשט. קסטוריה נפגעה מאד במלחמת העולם השניה, אך יותר מכך במלחמת האזרחים שלאחר המלחמה העולמית. אותה מלחמה בין הקומוניסטים לבין המלוכנים. בעיר קסטוריה חיו קרוב ל 1000 יהודים אך לא נשאר זכר של ממש לאותה קהילה. ב 1944 הועמסו היהודים על משאיות והועברו לסלוניקי ומשם נשלחו למחנות ההשמדה, במיקום בוא נאספו היהודים נותרה מצבה לזכרם, אותה דואגת עיריית קסטוריה לתחזק ולשמור.קסטוריה מתאימה מאד לטיולי "פרח" או טיולי כוכב, הזמן הטוב יותר הוא בקיץ כאשר ברוב חלקי יוון חם מאד, כאן מזג האויר נעים בהחלט. או בחורף לעוסקים בסקי. מפונית מקסטוריה נמצאת  פלורינה florina, עיירה יפה קטנה בת כ 10000 תושבים עם בתים בסגנון תורכי, המזכירים את ''ביטולה'' ''אוכריד'' ברפובליקה של מקדוניה או ערים בבולגריה קופריוושיטה או פלובדיב. וכן אפשר לנסוע מכאן לאפירוס לקניון ויקוס וליאנינה ולחזור באותו היום וגם מזרחה לערי המצוק אדסה, נאוסה ווריה.

מבט על קסטוריה מאחת הגבעות הסובבות את העיר. צילום: ארנון אריאלי

מערת הדרקון : Dragon Caveמערת הדרקון בקסטוריה היא ממערות הנטיפים המיוחדות בעולם. במערה מקבץ מרהיב של נטיפים בני למעלה מ 6 מיליון שנה, חלקם נטיפי וילון מעבירי אור מיוחדים ונדירים, המערה פעילה מאד ובתוכה מצויים מספר אגמים פנימיים עם מים צלולים, כאשר הטמפרטורה בתוך המערה עומדת על בין 17-19 מעלות באופן קבוע כל השנה. אורך המערה כ 300 מטר והיא בגדר אטרקציית חובה למגיעים לטיול באיזור קסטוריה. לאחרונה נתגלו במערה בחלק שעדיין לא נפתח לציבור נטיפים בצבעים של ירוק ואדום בטווח גילאים של למעלה מ 5 מליון שנים. המערה מתוחזקת ברמה גבוהה מאד עם שביל הליכה נח למעט חלקים מסויימים בהם תזדקקו להתכופף על מנת לעבור בה, יותר משווה ביקור, מומלץ מאד.
הבתים הפרהיסטורים על אגם קסטוריה Dispilio -  prehistoric Neolithic settlement (צילום: ארנון אריאלי)אם נאשיונאל גיאוגרפיק הגיעו ל Dispilio בוודאי יש בו משהו מרתק ומיוחד, המבנים הפרהיסטורים על אגם קסטוריה הם מקבץ של מבנים המתוארכים ל 5000 לפני הספירה, מדובר במבנים העשויים מקש, בוץ ועצי במבוק. שיחזורים של מבנים שהיו נפוצים מאד בעבר הרחוק מאד בחלק זה של יוון. כיום מדובר באתר תיירותי קטן המספק את האפשרות לחוות כיצד חיו כאן לפני יותר מ 5000 שנה, הבתים הפרהיסטורים מצויים כ 15 דקות נסיעה ממרכז העיר קסטוריה ובהחלט שווים ביקור קצר.

אגמי פרספה : prespa lakes מצפון לעיר קסטוריה

אגמי פרספה מצויים צפונות לעיר קסטוריה ומאד מתאימים לטיול יום מקסטוריה. מדובר באגמים מקסימים ומלאים בטבע עשיר שחציים ביוון וחציים באלבניה, ביקור באגמי פרספה הוא בבחינת קפיצה למקום שהזמן עצר בה מלכת. עדיין תמצאו כאן כפרים קטנים ליד האגם, סירות על המזחים ואווירה אלפינית של ממש בצפון יוון. זהו יום טיול מקסים ומיוחד מקסטוריה, באיזור האגם שהתפתח גם תירותית בשנים האחרונות ישנם גם מקומות לינה, כך שאין חובה לחזור ללון בעיר קסטוריה עצמה. אך היא עדיין בסיס טוב ליציאה לאגם וחזור ממנו.

טיול אופניים, או ריצה, או הליכה סביב אגם קסטוריה 24 ק"מ.

כביש במצב נח למדי מקיף את כל אגם orestiada והוא מהווה מקור משיכה לרוכבי אופניים או רצים או הולכים. הסיבוב מקסים וטומן בחובו מספר ספוטים מקסימים של טבע. ניתן לשכור אופניים ממספר מיקומים בעיר קסטוריה, וכך גם ציוד ריצה אם יש לכם צורך בכך. בנוסף, אם מעט קשה לכם מקטע של 24 ק"מ, ניתן לקצר על ידי חצייה של האגם בספינה שיוצאת דרומית לעיר קסטוריה וחוצה את האגם לפחות 3 פעמים מדי יום. שימו לב שבחודשי החורף די מסוכן לרכוב על אופניים סביב האגם מאחר ולעתים האגם קפוא וקיימת שכבה של קרח גם על הכביש המקיף את האגם. לכן בררו בלשכת המידע לתיירים אם ניתן או אסור לרכוב על אופניים בחורף, בקיץ תמיד אפשר [ היזהרו ממספר בורות בכביש].

מלונות מומלצים בקסטוריה
בקסטוריה יש בתי מלון קטנים ומסעדות טובות. מכיוון שמרבית המבקרים במקום הם תיירים מיוון עצמה, המחירים בדרך כלל מאד סבירים.
השהות בעיירה נעימה מאד, כל פינה כמעט ציורית ורבת אפשרויות. ראו כמה ממקומות הלינה המומלצים בקסטוריה

orologopoulos Mension Luxury Hotel
מלון בוטיק מסורתי הממוקם באיזור דולצ'ו שבעיר העתיקה של קסטוריה. החדרים מרווחים ויפים ופונים לגינה. אגם קסטוריה נמצא כ-150 מטר מהמלון. המיקום בהחלט נח ומרכזי והתמורה טובה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Hotel Doltso
הממוקם באיזור דולטצ'ו שבעיר העתיקה של קסטוריה, נמצא רק 50 מטר מהאגם. שוכן במבנה משומר ניאו קלאסי ויפיפה. חדרי המלון יפים וחמימים ובמקום פועל גם בית קפה קטן. לרווחת אורחי המלון גם אופניים איתם יוכלו לטייל בסמטאות הציוריות הסובבות את המלון. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Calma Hotel & Spa
הוא רזורט נופש בדירוג 4 כוכבים השוכן בפאתי קסטוריה אל מול האגם בחלקו הצפון מערבי. במלון בריכה גדולה, חדרים יפים וכאמור ספא מפנק. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

The Little Stone House by the Lake
בית קטן על שפת האגם לחופשה רומנטית או למשפחה קטנה שמחפשת את המיקום המבודד יותר והשקט של האגם. הבית מאובזר ושוכן על גדותיו הדרומיים של אגם קסטוריה ונהנה מנוף מרהיב. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

.
River Party Kastoria 
אחת ההפקות הגדולות ביותר בתחום המסיבות מתקיימת מערבית לעיר קסטוריה מדי שנה. מדובר בפסטיבל שחלק מגופי הממשל ביוון מנסים להעלים עין לגביו, זאת מאחר ומה שהולך שם לא תמיד מסתדר עם חוק וסדר [המבין יבין]. אבל הפסטיבל הוא אחד המוצלחים באירופה ומביא אליו מדי שנה עשרות אלפי תיירים, שבכל זאת מכניסים בדרך זו או אחרת כסף למדינה ולכן המדינה אינה ממש מפעילה יד קשה מול מפירי החוק בפסטיבל. קיימות הסעות לפסטיבל מסלוניקי, אתונה וגם קסטוריה. פרטים נוספים אפשר למצוא באתר הפסטיבל. הפסטיל אגב מתקיים לגדות נהר אליקמנון, שהוא הנהר הארוך ביותר ביוון.  מי שבאמת מעוניין ההמשך של נהר אליקמנון הופך סביב העיר יואנינה לנהר אחר בשם ארכטוס, שם ניתן לעשות רפאטינג ברמה של 3-4 מהאטרקטיבים ביותר של יוון, עוד מידע ראו בעמוד ראפטינג ביוון

.

יעדים קרובים מומלצים: אדסה

 

 


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il