האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

מערת דירוס

מערת דירוס Diros cave

מערת דירוס היא כפי הנראה המערה החשובה ביותר שהתגלתה ביוון. היא נחשפה על ידי חוקרי המערות יואניס ואנה פטרוכילוס ב-1958. המערה נמצאה ממש בסמוך לכפר פירגוס דירוס Pyrgos Diros שבחבל מאני Mani שבמחוז לקוניה Laconia בפלופונס Pelloponese, מוכרת בתור מערת דירוס אך למעשה נקראת מערת וליחדה Vlichada. רק ב-1970 החלו ארכיאולוגים לחקור את המערה ולגלות שלמעשה מורכבת מסדרה של מערות ששימשו למגורים, קבורה, אחסנה ובכלל מחייה בתקופה הניאוליתית (3000-4000 לפנה"ס) הישוב נקרא אלפוטריפה Alepotripa וכפי הנראה הוחרב ברעידת אדמה שפקדה את האיזור. כך גם המערה נחסמה והתגלתה כאמור רק אלפי שנים מאוחר יותר.

עד היום נחשף שטח של 16,700 מ"ר ו-2800 מעברי מים, וככל הנראה ישנם איזורים נוספים שטרם נחשפו. כיום הביקור במערה כולל שייט בסירה לאורך כ-2.5 ק"מ שנמשך קרוב ל-40 דקות וכולל מראות מרהיבים של נטיפים מעל ומתחת שמורים היטב, ההשתקפות במים הופכת את המחזה לאף מרהיב יותר והביקור במערה הוא מהפנט. השייט אינו עצמאי אלא על ידי מלווה שמשיט את הסירה, יהיה עליכם להישמע להוראות ההושבה שלו בסירה שכן הוא מושיב את הנוסעים באופן שהסירה תשמור על שיווי משקל נכון, כמו כן ברבים מן המעברים יהיה עליכם להתכופף על מנת לא לפגוע בראש בנטיף בן 4000 שנה. המלווה המשיט את הסירה מלווה את השייט בהסברים אך לרוע המזל ביוונית בלבד.

המים במערה הם מים מתוקים והטמפרטורה במערה היא טמפרטורה קבועה לאורך כל השנה של 15 מעלות צלסיוס.  שימו לב שישנן תקופות בשנה ולרב סביב סוף נובמבר ותחילת דצמבר שמפלס המים במערה יורד והשייט המלא אינו מתאפשר, אז הביקור כולל שייט קצרצר של דקותיים והמשך רגלי באיזור המיועד לכך - זה הופך את הביקור לקצר הרבה יותר. עדייןן תוכלו להתרשם מיופיה של המערה אך כדי לא להתאכזב, רצוי לוודא מראש לפני הכניסה למערה מה מצב המים ומה אורך השייט.

סיורים פרטיים מאתונה לדרום הפלופונז של יוון ניתנים להזמנה ע"י הולידי פלאן היוונית, ניתן ליצור קשר במייל [email protected]


שעות פעילות:
חורף: 1/11-31/3 - 08:30-15:00
קיץ:   1/4-31/10 - 10:00-18:00
מחיר כניסה: 13 יורו לאדם.
ילד עד גיל 3 חינם. 8 יורו לאדם בקבוצה (מינימום 14 אנשים)
טלפון: 30-27330-52222 +

ראו גם את נאפפליו ראו גם מערת אליסטרטי


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il