האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

מסולונגי - mesolongi יוון

מסולונגי Mesolongi יוון

העיר מסולונגי (באנגלית מופיעה בכמה אפנים: Mesolongion, Messolonghi...) שוכנת במרכז (מערב) יוון, על שפת לגונה במפרץ פטרס Patras, הנושקך למפרץ הקורינתי. העיר שוכנת על הדלתה של הנהרות הגדולים: נהר אכלוס Achelous ונהר אבינוס Evinos, מוקפת באיזור ביצות הכולל פארק לאומי רחב ידיים, אתר המשמש חקלאות, דייג וצפיה בציפורים, ומצפון לעיירה רכס הרי אראקינתוס Arakynthos. העיר שייכת לאיזור המחוז אטוליה-אקארנאניאה Aetolia-Acarnania, העיר מסולונגי היא העיר הגדולה במחוז, מונה כ-45 אלף תושבים, והיא גם בירת המחוז. לאחרונה מוזכרת על ידי מטיילים כיעד לעצירה בדרך מאתונה צפונה אל מחוז אפירוס - צומרקה וזגוריה. אכן, מבחינת מיקום, היא שוכנת במיקום נח למי שצריך לחלק את הנסיעה צפונה, אך באותה מידה יש מיקומים אחרים, נוחים ומעניינים יותר, כמו העיירה נאפקטוס שעל שפת מפרץ קורינתוס.

בהיבט היסטורי, במסולונגי התקיים  אחד הקרבות החשובים של יוון, במהלך מלחמת העצמאות היוונית - עצמאות מהכיבוש העותמאני, מלחמה ארוכה שהתרחשה בין 1821-1829. בין 1825-1826, התחרש מצור עותומאני, ארוך ועכוב מדם, בניסיון שלישי לכבוש את מסולונגי. מערכה ארוכה זאת זיכתה את מסולונגי בכינוי "העיר הקדושה" בזכות גבורתם של תושבי העיר. בעיר יש מוזיאון הסטורי ואתר הנצחה לזכר המצור על העיר.
מוזיאון נוסף במסולונגי הוא מוזיאון המלח השוכן על אי קטן בלב הלגונה, בלב ביצות המלח, מוזיאון המציג את תהליכי הפקת המלח.

מסולונגי אינה יעד תיירותי, אם כי, יחד עם המרינה שהוקמה לאחרונה בעיר ולמעשה בנייתה טרם הושלמה, אך היא כבר מתפקדת ורוב השירותים בה פעילום. בעקבות בניית המרינה המודרנית על שפת הלגונה הגדולה, העיר החלה גם בפיתוח תיירותי יותר מואץ (עדיין... מדובר ביעד שאינו מפותח מספיק תיירותית). ייחודה של המרינה הוא מיקומה, בתוך הלגונה/ הדלתה הפוריה, דבר שאינו נפוץ כלל ולמעשה די נדיר. למעשה אל מליסונגי מגיעים בעיקר שייטים ויאכטיונרים לעגינת לילה. המרינה נחשבת למוגנת במיוחד גם במזג אוויר סוער, עוד מגיעים אל מסולונגי, הם חובבי צפרות, שכן, איזור הלגונה המיוחד, מוקף ביצות טבעיות של מלח, והגישה למרינה החדשה עוברת בתעלה צרה וארוכה, באורך של כ-3 קילומטרים, ולצד התעלה בקתות דייגים אותנטיות ממש על המים, מחזה ציורי בפני עצמו. בקתות הדייגים גם הם קיבלו תחזוקה קלה בשנים האחרונות, אך הן עדיין פה כדי לשמש את הדייגים העוסקים בדייג בדלתה הפוריה. חלק מן הבקתות הללו הוסבו למטרות תיירות והן משרתות את חובבי הצפרות הפוקדים את האיזור.
המרינה, אגב, היא חלק מתכנית יזמות בינלאומית והיא מנוהלת על ידי חברה הולנדית. כלומר משקיעים זרים נכנסו פה לתמונה ולכן אנו רואים את הפיתוח של האיזור, כיוון שליוונים משום מה אין עניין רב להשקיע באיזור זה, עדיין. הצפי לסיום בנית המרינה הוא סוף שנת 2023-תחילת 2024. עיקר פרנסת העיר היא מחקלאות ודייג. גידולים של עגבניות, זיתים והפקת שמן זית, אך בעיקר, מסולונגי מפורסמת בתעשיית ביצי הדגים שלה - הבוטרגו - אשר מיוצר פה בשיטות המסורתיות ונחשב לבוטרגו הטוב ביוון.

במרכז העיר שוכן פארק, Garden of Hereos, פינה ירוקה בעיר ובליבו מוניומנטים לזכר גיבורי המחוז. עוד בעיר, תמצאו את מוזיאון ההסטוריה Mesolongi History & Art museum הממוקם ברחוב Botzari 1 במרכז העיר. בנוסף, קיים מוזיאון הסטורי נוסף וקטן יותר Trikoupi Museum, גם הוא במרכז העיר, ברחוב Alexandrou Mairolordatou.  תיירים שבכל זאת מבקרים במליסורגי, לרוב הם תיירים חובבי צפרות. במערב העיר, על גדות הלגונה, תוכלו למצוא נקודות תצפית על הציפורים בדלתה. באיזור זה נצפו, לאורך עונות השנה כ-250 זנים של ציפורים. אפשר גם לשכור אפניים ולרכב לאורך הטיילת לצד הדלתה ולעצור מדי פעם לתצפיות אל השמורה ולפגוש להקות של פלמינגו, המון שחפים וזנים רבים של עופות מים. וטיילת נוספת באיזור דרום העיר, גם שם רצוי לשכור אפניים כדי לתור את האיזור. חוף Tourlida הוא חוף הים של מסולונגי, הוא חוף מסודר וחביב ששוכן דרומית למרכז העיר והגישה אליו בכביש הנוסע במרכזה של הלגונה ומוקף מים משני צידיו. החוף מסודר ולצידו תמצאו גם טברנה אחת.
חובבי הטבע יגיעו גם אל הר אראקינתוס השוכן צפונית למסולונגי, על מנת ללכת במסלולים על ההר ולהגיע למפלים ומעיינות.

לינה במסולונגי
אם בכל זאת בחרתם ללון במסולונגי בדרככם צפונה, קחו בחשבון שמדובר בעצירת לילה ולא ביעד תיירותי, וכך גם מקומות הלינה בעיר: הם ספורים וצנועים. סימנו עבוכרם מספר אופציות ללינה:

Blue Lagoon Studio
דירת חדר מסודרת, נקיה, נעימה, ובמרכז העיירה מסולונגי. היחידה ממוזגת, מציעה וויפי, חצר קטנה וחמודה וגם אופניים לשימוש האורחים, הדרך הטובה ביותר להסתובב בעיר. לפרטים נוספים והזמנה לחצו כאן

Sroom Apartments
יחידות סטודיו להשכרה לתיירים, דירות חמודות הכוללות מטבחון ומיזוג אוויר, מודרניות ומשופצות. חלק מהיחידות כוללות טרסה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Beach Front Chalet
בית על הים, במיקום לא קונבנציונאלי, נמצא על רצועת היבשה המקיפה את הלגונה של מסולונגי (ויוצרת למעשה את האגם של מסולונגי), מרחק דקות בודדות מחוף טורלידה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

.

במידה ומסולונגי היא עבורכם עצירה ללילה בדרך צפונה למחוז אפירוס, אנו חוזרים ואומרים שיש מיקומים נוספים שיכולים לשרת מטרה זאת. העיירה נאפקטוס Nafaktos - גם היא נמצאת בדרך צפונה (עם סטיה קלה בלבד מזרחה), והיא עיירה חביבה לעצירת לילה.
עוד על נאפקטוס בעמוד נאפקטוס באתר


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il