Greece and the islands- אתר יוון והאיים
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

העיר פאטרס בירת הפלופונז של יוון


רקע כללי ומידע שימושי על העיר פטראס : העיר פטראס נמצאת ברשימת הערים הגדולות של יוון, היא מצוייה בצפון מערב הפלופונז [ בקרבת גשר המיתרים ריו אינטריו ] המחבר בין הפלופונז למרכז יוון מעל המפרץ הקורינטי, העיר פטראס אינה מושכת אליה מבקרים ישראלים רבים, אך בהחלט יש כאלה המגיעים אליה או ללילה לפני מעבר על גשר ריו אינטריו בנסיעתם צפונה או ההיפך בנסיעתם דרומה, אחרים מגיעים לעיר פטראס למגוון קנסים מקצועיים המתקיימים בעיר זו ואחרים מגיעים אליה כבסיס לטיול בחלק הצפון מערבי של הפלופונס, עוד ישראלים מגיעים לפטראס על מנת לעלות בנמל הים שלה להפלגות לאיים : קפלוניה, איתקה וגם להפלגות ארוכות יותר ליעדי איטליה השונים כמו אנקונה, בארי או וונציה.

העיר פטרס [פטראס] מצוייה במחוז אכייה achaia  בצפון הפולופונס והיא בירת האי פטראס. היא העיר הרביעית או אולי השלישית במספר תושביה ביוון כ240000 איש. מערבית לאתונה המרחק בכביש המהיר 215 ק"מ. העיר נמצאת במפרץ פטרס המבדיל בין המפרץ הקורינטי לים היוני, כאן המעבר מהפולופונס לצפון יוון, כאן בין  rio -antirriin עברו ועוברות המעבורת וכאן נבנה הגשר הענק החדש המאפשר מעבר מהיר הרבה יותר (כמובן בתשלום הולם ויקר). ראו גם כתבה מעניינת על חיי הלילה והאטרקציות סביב העיר פטראס שנחשבת לאחת הערים האטרקטיביות ביותר ביוון מבחינת חיי לילה ופסטיבלים, ראו את עמוד הנושא שלנו על : חיי לילה בפטראס.
 
פטרס היא עיר עם היסטוריה עתיקה , בטרם בואם של הדורים והאכיים היוונים, היו כאן כפרים מיקניים האכיים הקימו ממלכה ובנו את העיר, אך רק בתקופה הרומאית הפכה לנמל חשוב. בימי הביניים ירדה מגדולתה, אך היתה מרכז נוצרי,כנסיית agios andreas שליד הנמל העתיק, היא מקום מותו של הקדוש מהחשובים בקדושים של ראשית הנצרות. בשנת 1460 נכבשה פטרס בידי התורכים, ששלטו בה תקופות ממושכות, אך היתה גם תקופה ונציאנית בין השנים 1687 ועד 1715  אז נבנתה המצודה ששרידיה בעיר העליונה, ושוב חזרה לידי התורכים ששלטו את התקוממות יוון המודרנית פטרס היה עיר חשובה במרד הייוני, כמו נאפקטוס בעבר הצפוני של המפרץ nafpaktos הלורד ביירון האנגלי שהצטרף למרד הסתובב באזור הזה, בסה'כ פטרס היא עיר משמעותית בהסטוריה של יוון המודרנית.
 
העיר עצמה מחולקת לעיר עילית ותחתית, בעיר העילית יותר אתרים או בתים מתקופות קדומות יותר כולל המצודה (תצפית יפה) ואילו האתרים המרכזיים מקומות הבלוי והמוזאונים יותר בעיר התחתית המודרנית יותר, בה נשמרו גם מבנים נאו קלאסיים אחדים. קשה לשמור על העבר בפטרס , רעידות אדמה קלות מורגשות באופן תדיר והחזקות גם הם אינם נדירות האחרונה החזקה התרחשה ב1993 נראה שעיקר העניין סביב כיכר psilolonia ככר גדולה מרובעת שבה עצי דקל , גן שעשועים לילדים וגם אנדרטת זכרון פטריוטית לגיבורים של יוון, הכיכר מרובת מסעדות ובתי קפה. אתרים נוספים בעיר 2 אוניברסיטאות ומכון טכנולגי תיאטרון (תיאטרון אפולו) מוזיאון ארכיאולגי , מוזיאון לתולדות המרד והמאבק לעצמאות , וכן פארק עירוני מקום בילוי בעיקר למקומיים ומי שאוהב להתקרב לאוירה המקומית מוזמן.

נמל פטרס הוא נמל חשוב וגדול, מכאן יוצאים אל האיים האיוניים , מכאן הפלגות לאיטליה לקורפו לקפריסין ולכרתים, ראו מידע על לוחות הזמנים של המעבורות מפטראס לאיים היונים [זאקינטוס, קאפלוניה, איתאקי, קורפו, ולמדינות אלבניה, קרואטיה ואיטליה בעמוד מעבורות והפלגות ביוון שלנו כאן באתר איי יוון.  למי שמעוניין לעשות טיול במחוז ולראות את גיוונו הרב אפשר לצאת בבוקר מזרחה לאורך המפרץ הקורינטי לעבור על פני נמל אגיו ולהגיע לדיאקופטו, מכאן עולה רכבת הרים המטפסת בקניון מרשים עד לעיר קאלאווריטה, kalavryta בדרך ניתן לעצור ולהגיע אל המנזר maga spileo  עיר ומרכז סק' בהרים, שיש לה סיפור גבורה אכזרי במלחמת העולם השניה (פירוט בכתבה על קלווריטה) ומכאן לצאת מערבה בכביש רב נוף חזרה לפטרס.  העיר פטרס היא גם תחנה נוחה לסיור בפולופונס דרומה לקאלמאטה עיר זיתים המפורסמת, לאולימפיה, לספרטה לחבל מאני ולאתרים רבים נוספים, הפולופונס ההררי והדרמטי מרתק.  בשנת 2006 היתה פטרה "בירת התרבות של אירופה" מאות אלפים ביקרו בהופעות של מיטב אמני היבשת שבקרו בעיר. אך גם בשוטף מתקיים כאן בפברואר ובמרץ פסטיבל מעניין עם תהלוכות ומיצגים רבים כן, במשך חודשיים תמימים, מזג האויר דומה למזג האויר האזור החוף אצלנו.

ראו גם את מפלי נדה בדרום הפלופונז

 


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il