האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון

Greece and the islands- אתר יוון והאיים

העיר פאטרס Patras


רקע כללי ומידע שימושי על העיר פטראס: העיר פטראס נמצאת ברשימת הערים הגדולות של יוון, היא מצוייה בצפון מערב הפלופונז [ בקרבת גשר המיתרים ריו אינטריו ] המחבר בין הפלופונז למרכז יוון מעל המפרץ הקורינטי. העיר פטראס אינה מושכת אליה מבקרים ישראלים רבים, אך בהחלט יש כאלה המגיעים אליה או ללילה לפני מעבר על גשר ריו אינטריו בנסיעתם צפונה או ההיפך בנסיעתם דרומה. אחרים מגיעים לעיר פטראס למגוון כנסים מקצועיים המתקיימים בעיר זו, ואחרים מגיעים אליה כבסיס לטיול בחלק הצפון מערבי של הפלופונס, עוד ישראלים מגיעים לפטראס על מנת לעלות בנמל הים שלה להפלגות לאיים: קפלוניה, איתקה וגם להפלגות ארוכות יותר ליעדי איטליה השונים כמו אנקונה, בארי או וונציה.


Aerial drone photo of famous town and castle of Patras, Achaia, Peloponnese, Greece. Panorama

העיר פטרס [פטראס] מצוייה במחוז אכייה achaia בצפון הפלופונס והיא בירת הפלופונס. היא העיר הרביעית או אולי השלישית במספר תושביה ביוון כ240000 איש. ממוקמת מערבית לאתונה, במרחק של 215 ק"מ בכביש המהיר. העיר נמצאת במפרץ פטרס המבדיל בין המפרץ הקורינטי לים האיוני, כאן המעבר מהפולופונס לצפון יוון, כאן בין Rio  ל  Antirio עברו ועוברות המעבורת, וכאן נבנה הגשר הענק החדש המאפשר מעבר מהיר הרבה יותר (כמובן בתשלום הולם ויקר). ראו גם כתבה מעניינת על חיי הלילה והאטרקציות סביב העיר פטראס שנחשבת לאחת הערים האטרקטיביות ביותר ביוון מבחינת חיי לילה ופסטיבלים, ראו את עמוד הנושא שלנו על : חיי לילה בפטראס.
 
פטרס היא עיר עם היסטוריה עתיקה, בטרם בואם של הדורים והאכיים היוונים, היו כאן כפרים מיקניים. האכיים הקימו ממלכה ובנו את העיר, אך רק בתקופה הרומאית הפכה לנמל חשוב. בימי הביניים ירדה מגדולתה, אך היתה מרכז נוצרי. כנסיית agios andreas על יד הנמל העתיק, היא מקום מותו של הקדוש מהחשובים בקדושים של ראשית הנצרות. בשנת 1460 נכבשה פטרס בידי התורכים, ששלטו בה תקופות ממושכות, אך היתה גם תקופה ונציאנית בין השנים 1687 ועד 1715, אז נבנתה המצודה ששרידיה בעיר העליונה, ושוב חזרה לידי התורכים. בזמן מלחמת העצמאות לכינונה של יוון המודרנית פטרס היה עיר חשובה במרד הייוני, כמו נאפפקטוס Nafpaktos שנמצאת בצד הצפוני של המפרץ. הלורד ביירון האנגלי שהצטרף למרד הסתובב באזור הזה. בסה"כ פטרס היא עיר משמעותית בהסטוריה של יוון המודרנית.


 
העיר עצמה מחולקת לעיר עילית ותחתית, בעיר העילית יותר אתרים או בתים מתקופות קדומות יותר כולל המצודה, (תצפית יפה). ואילו האתרים המרכזיים מקומות הבלוי והמוזאונים ממוקמים יותר בעיר התחתית המודרנית יותר, בה נשמרו גם מבנים נאו קלאסיים אחדים. קשה לשמור על העבר בפטרס, רעידות אדמה קלות מורגשות באופן תדיר והחזקות גם הם אינם נדירות. הרעידה האחרונה החזקה התרחשה ב1993. כיכר psilolonia מרכזת סביבה עיניין, זוהי ככר גדולה מרובעת שבה עצי דקל , גן שעשועים לילדים וגם אנדרטת זכרון פטריוטית לגיבורים של יוון, הכיכר מרובת מסעדות ובתי קפה. אתרים חשובים נוספים בעיר הם: שתי אוניברסיטאות, מכון טכנולגי, תיאטרון אפולו, מוזיאון ארכיאולגי, מוזיאון לתולדות המרד והמאבק לעצמאות, ופארק עירוני המהווה מקום בילוי מרכזי למקומיים. מי שאוהב להתקרב לאוירה המקומית מוזמן.

נמל פטרס הוא נמל חשוב וגדול, מכאן יוצאות הפלגות אל האיים האיוניים וגם לעבר איטליה, קורפו, קפריסין וכרתים. ראו מידע על לוחות הזמנים של המעבורות מפטראס לאיים היונים [זאקינטוס, קאפלוניה, איתקה, קורפו, ולמדינות אלבניה, קרואטיה ואיטליה, בעמוד מעבורות והפלגות ביוון שלנו כאן באתר איי יוון. למעוניינים לעשות טיול במחוז ולראות את גיוונו הרב אפשר לצאת בבוקר מזרחה לאורך המפרץ הקורינתי לעבור על פני נמל Aigio ולהגיע לדיאקופטו, מכאן עולה רכבת הרים המטפסת בקניון מרשים עד לעיירה קלבריטה, kalavryta. בדרך ניתן להגיע אל המנזר mega spileo וגם למרכז הסקי. לקלבריטה יש סיפור גבורה אכזרי במלחמת העולם השניה (פירוט בעמוד קלבריטה). מקלבריטה חזרה לפטרס -  לצאת לכיוון מערב דרך הכפר Chalandritsa ולהשלים מסלול מעגלי בכביש עם עם נוף מרשים. העיר פטרס היא גם תחנה נוחה לסיור עמוק יותר בפלופונס. דרומית מפטראס נמצאת קאלמאטה, עיר זיתים המפורסמת, לאולימפיה, לספרטה לחבל מאני ולאתרים רבים נוספים. הפולופונס ההררי והדרמטי מרתק.  בשנת 2006 היתה פטרה "בירת התרבות של אירופה" מאות אלפים ביקרו בהופעות של מיטב אמני היבשת שהופיעו בעיר. אך גם בשוטף מתקיים כאן בפברואר ובמרץ פסטיבל מעניין עם תהלוכות ומיצגים רבים. מזג האויר דומה למזג האויר באזור החוף אצלנו.

ראו גם את מפלי נדה בדרום הפלופונז

 


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il