האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

רופוטו, הכפר השוקע ropoto

רופוטו, הכפר השוקע Ropoto

לא, התמונה לא עקומה.
לא, הצלם לא שיכור.
ולא, זה לא עניין של זוית צילום....


צילום: סיון זמיר

הכפר רופוטו Roporo שבחבל אגרפה במרכז יוון, התנהל עד אפריל 2012 ככפר יווני רגיל, ולא כפר קטן בקנה מידה יווני: חיו בו 300 משפחות וניהלו חיי קהילה סדירים שכוללים כיכר מרכזית, בתי קפה, בית ספר, כנסיה ואפילו מלון. בכפר חיו בעיקר חקלאים שעיקר פרנסתם בגידול תפוחים. בתחילת אפריל 2012 התעוררו תושבי הכפר לכפר שהחל לשקוע. השינוי היה דרסטי ומאז הכפר ממשיך לשקוע ולמעשה הוא תחת סכנת קריסה טוטאלית. גיאולוגים זיהו סדקים בקרקע עוד בשנות השישים, אך ממשלת יוון המשיכה לספק היתרי בניה בכפר ובשנות השמונים היתה פה תנופת בניה גדולה לרבות בניית מלון באישור ממשלתי. לאחר השקיעה הגדולה בשנת 2012, המליצה הממשלה לתושבי הכפר לפנות את בתיהם, אך מלבד זאת לא נעשה דבר על מנת לדאוג לרווחתם, להערכת נזקים, לפיצוי או לפתרונות דיור. למעשה תושבי הכפר מתלוננים שהם עדיין מתבקשים לשלם מיסים.
נכון לינואר 2019, פינוי השברים בשלב מתקדם, כלומר, מאד סביר שעד קיץ 2019 לא ישאר זכר לכפר שהיה פה.

התמונות למטה צולמו בינואר 2019, מחזה מרהיב ומיסטי:צילום: שרית דוידובסקי

מיקום הכפר רופוטו על המפה. כ-55 ק"מ דרומית למטאורה:

הגורם לתופעה זאת הוא גיאולוגי, אין זאת תוצאה של רעש אדמה אלא של חלחול מים תת קרקעי ומי גשמים שסוחפים את הקרקע. הכפר נותר נטוש וזנוח והאווירה במקום היא באמת מסתורית. קצת כמו לבקר בסט של סרט, כמעט לא נראה אמיתי. זה נכון, שהכפר מושך מבקרים סקרניים, אך אנו מזהירים מפני הסכנות: כבישי הגישה אל הכפר גם הם במצב מאד רעוע. יתרה מכך, אנו מזכירים שהכפר ממשיך לשקוע ואין לדעת מתי יקרוס. בימים של גשם אין זה חכם ואף מסוכן להגיע אל הכפר - גם אם אתם מאד סקרנים, זה לא מצדיק את הסיכון. במסגרת טיולי הבוטיק הפרטיים שאנחנו מוציאים ליוון ישנה אפשרות לשלב הגעה זהירה לכפר, ניתן גם באופן עצמאי, אם כי עם כניסה הדרגתית לכפר ללא כניסה רגלית לאיזור המסוכן.


צילום: סיון זמירחבל אגרפה הוא תת מחוז של מחוז אבריטניה, איזור מרהיב משובץ כפרים אותנטיים. ביקור באגרפה אנו מציעים למי שכבר טיילו בצפון יוון: חבל אפירוס: כפרי זגוריה וצומרקה, או למי שלרשותו מספיק ימי טיול ויכול לשלב את שני האיזורים. לתכנון טיול בצפון יוון ראו ייעוץ מתקדם הכניסה לכפר מצוייה על כביש אגרפה קרוס המחבר בין הישוב פילי לבין העיר ארטה והכפר ורגרלי שבדרום צומרקה.


צילום: סיון זמיר


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il