האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון

Greece and the islands- אתר יוון והאיים

Tzoumerka צומרקה, הצפון האמיתי והמרהיב של יוון!

עמוד זה בחסות This Page is sponsored by
Anavasi Mountain Resort

+ ראו מלונות מומלצים במיוחד בצומרקה בהמשך עמוד זה של אתר יוון והאיים, כולל המלצה על אטרקציות ומסעדות מומלצות במיוחד [רצוי לבצע ריפרש, רענון לעמוד בכניסה אליו]


מידע כללי והמלצה ראשונית לתכנון נכון של טיול לצומרקה:

לצומרקה  National Park of Tzoumerka רצוי להגיע ללפחות 3 ימים מלאים (4 לילות)  לטעימה בקטנה ניתן גם 2 ימים מלאים, כלומר 3 לילות, אבל רצוי ואפשר יותר. לא חסר כאן מה לראות ולעשות ולטייל, בניגוד לשנים עברו בהם המלצנו לכם לחלק את הטיול בצומרקה לדרום צומרקה וצפון מרכז צומרקה בשני מקומות לינה שונים, כעת בשל סלילת כמה כבישים חדשים, אנחנו מאמינים שאין חובה לפצל, ואפשר ללון בחלק המרכזי  / צפוני של צומרקה ולשלב באחד הימים גיחה לדרום צומרקה לטיול יום הלוך חזור, זה נכון רק למי שמתכנן להיות בצומרקה יותר 2 ימי טיול מלאים ומעלה, מי שלא, יכול לוותר על דרום צומרקה ולהגיע לאיזור שוב בטיול הבא.. בגדול תוכלו לתכנן את מסלול הטיול שלכם עצמאית דרך אתר יוון והאיים ולקבל מאיתנו המלצות על כל המיקומים השווים ביותר לביקור וטיול, על מלונות מומלצים, מסעדות, אטרקציות ועוד, אם תרצו שדרוג של הטיול שלכם, מומלץ להרשם לאחד משרותי הייעוץ המתקדם : ייעוץ ובניית מסלול עם סיון זמיר | או המסלול המודולרי למטיילים בצפון יוון.


בצילום, מעיינות קויאסה בצומרקה


מפל קטראקטיס בצומרקה

צומרקה, איזור המצוי דרומית לכפרי זגוריה הוא איזור של טבע מרגש עם שלל מפלים, נחלים, נהרות, כפרים ציוריים, עצי ענק, יערות ופסגות הרים משוננות, ובקצרה הטבע במלוא תפארותו. צומרקה הוא ללא ספק אחד מיעדי החובה למטיילים המחפשים לחוות את צפון יוון. בנוסף לטבע המרהיב בצומרקה יש כאן גם שלל אפשרויות לראפטינג, קניונינג, סנפלינג, מסלולי הליכה, טיולי ג'יפים ועוד. השתמשו בעמוד ההמלצות של אתר יוון והאיים ושלבו חופשה בשני האיזורים המרהיבים ביותר של צפון יוון, צומרקה וכפרי זגוריה. נפלאות יוון ההררית,

חודשים המומלצים ביותר לביקור בצומרקה הם : מאי, יוני, יולי, אוגוסט, ספטמבר, אוקטובר, נובמבר אבל גם הסתיו והחורף כאן מרהיבים..

תקציר אפשרויות בצומרקה [ המספור לא קשור לסדר עדיפויות ]


מעיינות קויאסה :
מסלול הליכה יפה במיוחד הכולל מפלים ומעיינות בצבעי טורקיז מקסימים. הגעה : מסלול הליכה זה מצוי מספר ק"מ לפני הכניסה לכפר קאלאריטס, סעו לכיוון קאלאריטס ומנזר קיפינה עיברו את מנזר קיפינה, עיברו מנהרה קצרה וגשר על נהר הקאלאריטיקוס ועיצרו ליד שלט עץ [ השלט השני ] המורה על כניסה למסלול, משך ההליכה הלוך חזור כשעה. שימו לב שמסלול קויאסה הוא מיקום ה MUST SEE של צומרקה, וביקור בצומרקה ללא הליכה עד למפל של קויאסה הוא כאילו לא ביקרתם בצומרקה כלל, למידע מקיף והוראות הגעה כנסו לעמוד מעיינות קויאסה

מנזר קיפינה : מנזר הבנוי בתוך צלע ההר ומתחתיו זורם נהר, עם נופים מרהיבים. הגעה : סעו לכיוון קאלאריטיס, לאחר מספר ק"מ מצד שמאל תראו את הכניסה למנזר קיפינה, מחנים את הרכב ומטפסים רגלית, משך הביקור במקום כחצי שעה עד ארבעים דקות בממוצע.

אראכטוס קרוס : מעבר הרים מקסים בין שני רכסי הרים גבוהים וביניהם כביש מפותל החוצה את נהר האראכטוס. הגעה :אראכטוס קרוס הוא הכביש המחבר בין סיראקו לבין יואנינה בחלקו הצפוני של צומרקה. [ שימו לב שכביש זה משובש ומסוכן לנסיעה בחלקו בשל מפולת סלעים באחד מחלקיו ולכן לא מומלץ לנסוע עליו נכון לשנה זו 2021-2022 אם הכביש יתוקן נעדכן את המידע בעמוד זה "צומרקה" של אתר יוון והאיים.

ראפטינג על האראכטוס : הראפטינג שנחשב למרתק ביותר ביוון, נהר האראכטוס חוצה את כל חבל צומרקה מצפון לדרום.
הגעה : הראפטינג על נהר האראכטוס מהמרגשים והמיוחדים ביותר באירופה מתחיל וגם מסתיים גשר פלאקה במרכז צומרקה, זוהי נקודת המיפגש והאיסוף ממנה יסיעו אתכם אל נקודת הפתיחה של הראפטינג, הכל לפי הוראות התיאום שתקבלו מחברת Alpine Zone המפעילה. תחילה יש להזמין את הראפטינג רצוי מראש כמה שבועות לפני ההגעה שלכם, צרו קשר עם חברת אלפיין זון.

קטאראקטיס : שני מפלי מים מטריפים ליד הכפר קטראקטיס. להגעה לקטאראקטיס, סעו תחילה לכיוון הכפר אגנדה, בצומת של אגנדה פנו שמאלה והמשיכו ישר, ואז סעו לפי השילוט לקאטאראקטיס, ממש בפנייה של הכניסה לכפר, יש דרך שממשיכה ישר [ לא לכפר קטראקטיס עצמו ] סעו בה עד למפלים, שימו לב שהמפלים פעילים במיוחד בחודשים, אפריל, מאי, יוני ותחילת יולי, אך בשל הטבע המרהיב באיזור זה שווה להגיע לכאן גם כשהזרימה לא בשיאה בקיץ.

מצוקי : תחנת מים כוללת מספר מפלים ומעיינות ומסלול הליכה סמוך. הכפר היפה מצוקי הכולל תחנת מים ומפלים יפים מצוי במקביל למנזר קיפינה, למעשה אם אתם נוסעים מפרמנטה לכיוון קאלאריטס וקויאסה, פנייה אחת לפני הפנייה לקאלאריטס, תראו פנייה לכפר מצוקי, בכדי להגיע לתחנת המים והמפלים תזדקקו להגיע לכיכר הכפר היפה, יש שם גם מסעדה ובית קפה.

קפבלוביסו, מסלול הליכה של כ שעה וחצי לכל כיוון עד למפל הגבוה ביותר ביוון בגובה של 300 מטר, את המסלול ניתן להתחיל או מהרפיוג של Pramanta כשעה וחצי או מהרפיוג של מלסורגי גם שעה וחצי, המסלול עצמו בדרגת קושי בינונית עד קשה בהלוך וקלה בחזור, שימו לב שאנחנו ממליצים מאד לעשות את המסלול הזה עם אפי המדריכה שלנו בצומרקה, תוכלו גם לשלב איתה מסלולים נוספים ברחבי צומרקה.

גשר פלאקה היה הגשר הגדול ביותר במדינות הבלקן, מצוי בסוף מסלול הראפטינג.
גשר פלאקה הוא הגשר ממנו מתחילים את הראפטינג על נהר האראכטוס, הגשר נמצא על הדרך לכפרים : אגנדה, קטראקטיס, פרמנטה, למעשה הגשר הזה חוצה את מחוז צומרקה [ מערב ומזרח צומרקה ] 

פרמנטה : כפר הררי מקסים וגדול, המרכז של צומרקה, שלל טברנות, כנסיה ועצי דולב ענקיים.
פרמנטה והכפר הנוסף צופלה הם הישובים הגדולים ביותר בצומרקה, פרמנטה וצופלה הם גם הבסיס הנח ביותר לטיולים בצומרקה, פרמנטה מצוי מתחת לרכס סטרוגולה במרכז צומרקה.

סיראקו  - קאלאריטס : מסלול הליכה משגע בטבע בין שני הכפרים היפים של צומרקה.
מסלול הליכה מקסים של כשעה וחצי עד שעתיים לכל כיוון, מחבר את הכפרים סיראקו וקאלאריטס בחלק הצפוני של מחוז צומרקה, רצוי לעשות הלוך חזור [ כלומר את כל המסלול ] אחרת, תזדקקו שמישהו יגיע לסוף המסלול בכפר השכן לאסוף אתכם, ניתן לתאם זאת עם בעל המלון שלכם בבוקר לפני היציאה, אין מוניות ממתינות בכפרים נידחים אלה.

רכס סטרוגולה : הר בצורת משולש, מרתק ודרמטי, ניתן להגיע למרגלותיו דרך הרפיוג'.
רכס סטרוגולה, הר בצורה של פרמידה מצוי מעל הכפר פרמנטה וצופלה, יש אליו גם מסלול הליכה אם כי הוא מיועד להולכים מקצועיים ובעלי ניסיון. בחלק העליון של הטיפוס הולכים על שביל צר שעשוי גם להיות מסוכן למי שאין לו ניסיון בטיפוס. יחד עם זאת, החלק הראשון של המסלול מתאים גם למשפחות עם ילדים.

כדורגל : מגרש כדורגל חופשי סמוך להר סטרוגולה.
ברפיוג של פרמנטה יש מגרש כדורגל עם נוף עוצר נשימה, בדרך למגרש הכדורגל יש גם גן משחקים חדש לילדים, מושקע וטובל בנוף ירוק ויפה במיוחד.

אגיוס גאורגיוס : תצפית נהדרת על כל צומרקה, התצפית מצוייה על הכביש לכפר סיראקו.
תצפית אגיוס גאורגיוס על כל מחוז צומרקה מגובה של 1800 מטר מצוייה על הדרך לכפר סיראקו, ניתן להגיע עם כל סוגי הרכב ממש עד לחנייה של התצפית. למעשה התצפית במקום זה משוייכת לכנסייה הקיימת במקום הנושא את אותו השם, אגיוס גאורגיוס.

קאלאריטיקוס : נהר מרהיב החוצה את החלק הצפוני של צומרקה, עם גשרים עתיקים. הקאלאריטיקוס הוא הנהר אשר תחלפו על פניו בדרך שלכם מפרמנטה לכיוון מנזר קיפינה, מצוקי וקויאסה, גשר חדש [ כביש ] ולידו גשר ישן והנהר הצלול עובר מתחתיו הוא מקום מעולה לעצור לחילוץ עצמות. מלבד חילוץ עצמאות קליל, אנחנו ממליצים לכם גם לרדת ימינה [ רגלית ] לדרך העפר המצוייה ליד הגשר וללכת מעט לאורך הנהר, כמה עשרות מטרים לא יותר.. ולהנות משצף המים [ ניתן גם לשכשך רגליים ] אגב המים הזורמים בערוץ זה הם מים שמגיעים ממעיינות קויאסה בשילוב מים שמגיעים מהמפלים של מצוקי, לכן הזרימה בחלק זה של הערוץ חזקה, כל השנה.

שיטוט רגוע בכפר צופלה : למרגלות רכסי ההרים הדרמיים ממערב.
הכפר צופלה שבו גם נמצא אחד המלונות האהובים ביותר בצומרקה אנאבאסי, הוא כפר נעים ושקט ומצוי באחד המיקומים הטובים ביותר כבסיס לטיולים בצומרקה, בהחלט שווה גם לשוטט מעט בכפר החביב היורד בעמק לכיוון הנהר.

מסלול הליכה מקויאסה לקאלאריטס : הליכה של שעה ממעיינות קויאסה עד לכפר המקסים קאלאריטס.
שימו לב שבכניסה למעיינות קויאסה, יש גרם מדרגות שעולה למעלה [ זהו לא גרם מדרגות הקשור למסלול לקויאסה ] מדובר במדרגות שעולות למעלה עד הכפר קאלאריטס, העלייה די קשה קחו זאת בחשבון, אך הנופים מקסימים.

TAC - Tzoumerka Activities Center טיפוס קירות מקצועי וגם לילדים, מרוץ מכשולים סטייל "הישרדות" לילדים, מתקני משחקים ועוד, בכפר אגנדה, T.A.C הוא הוא מרכז ספורט, אקסטרים וכמו מסלול הישרדות לילדים, נחמד מאד וטובל בנוף נהדר, הוא נמצא ממש ליד הכניסה לכפר אגנדה, הילדים שלכם יתלהבו מהביקור כאן. אפשר להעביר כאן חצי ביום בכיף בעוד ההורים יכולים ללגום קפה או לשתות בירה בבר עם הקיים במקום, בנוסף מוצעות עוד פעילויות חוץ ברחבי צומרקה ע"י המרכז, למידע נוסף כנסו לאתר האינטרנט של ATC לחצו כאן

קניונינג High level :  פעילויות קניונינג רק למקצוענים, במפלי המים העיליים של metsoki
פעילות קניונינג זו שונה מזו של כפרי זגוריה ברוגובו, כאן מדובר על קניונינג ברמה גבוהה מאד ומתאימה אך ורק לבעלי ניסיון, כמו כן יש לתאם את הקניונינג בצומרקה זמן רב מראש שכן החברה צריכה להביא את מדריכי הקניונינג הטובים ביותר שלה, צרו קשר עם אלפיין זון.

רודובגי : ביקור בכפר המיוחד והמרהיב רודובגי בחלק הדרומי של צומרקה למגיעים מדרום.
רודבגי הוא כפר מקסים וכמעט כולכם תגיעו אליו בכניסה שלכם לכפרי זגוריה, הוא מצוי ממש על הכביש הנכנס לצומרקה לכיוון לגשר פלאקה מדרום, ישנו שילוט ברור לכפר רודבגי, במיוחד שווה להגיע לכיכר הכפר המשקיפה על נהר האראכטוס.

קליפקי : מסלול הליכה למפל מים בגובה של כ 100 מטר הנשפך בסיומו לנהר האראכטוס. מסלול ההליכה לקליפקי, מצוי על הדרך מהכפר קוסטיצי לכיוון גשר פלאקה, לא ניתן לבצע מסלול זה באופן עצמאי, אך תוכלו ליצור קשר עם המנהלים של מלון רודאמי שישמחו לעזור לכם עם הוראות הגעה, או למצוא לכם מדריך מקומי לעוד מידע על קליפקי ראו את העמוד על קליפקי באתר.

פלאקה שורט טרייל, מסלול קליל ונח של 2 ק"מ סביב שר פלאקה.
לכו לגשר פלאקה [ המיקום בוא מסתיים הראפטינ על האראכטוס, טפסו על גשר פלאקה המחודש לעברו השני ושם פנו שמאלה למסלול הליכה קצר ויפה שיוביל אתכם עד כביש האספלט המוביל לגשר הברזל החוצה את הנהר, חצו את שר הברזל בזהירות [ מאחר וכלי רכב נוסעים עליו ] ודרך הכביש חיזרו בחזרה לחניון הרכב של גשר פלאקה, סה"כ מדובר על מסלול מעגלי ונעים של כ 2 ק"מ.

מלסורגיס פולס, בריכות מים זורמים וקרים מתחת לכפר מלסורגי.
החנו את הרכב ליד מסעדת papas בכפר מלסורגי [ הכפר מצוי 10 דקות נסיעה מפרמנטה ] רדו במדרגות לכיוון מסעדת פאפאס וושם פנו ימינה, לכו כ 3 דקות ישר ותגידו לתחילתו של מסלול ל Krioneri המסלול לקריונרי יחסית ארוך, אין צורך ללכת את כולו, אבל בפנייה ימינה ליד השלט לקריו נטרי מדרות יובילו אתכם לנחל הזורם מתחת לכפר מלסורגי [ הליכה של 3 דקות בלבד ] שם המים יוצרים "בריכות קטנות" שניתן להשתכשך בהם בימי הקיץ החמים ום הנוף ממיקום זה עם רקע ההרים של צומרקה בהחלט מרשים.

מפל סודה Souda waterfall שני מפלים פעילים כל השנה מעל לכפר תאודוריאנה בדרום צומרקה, גבול טריקלה.
מפלי סודה נמצאים בקרבת הכפר תאודוריאנה בדרום צומרקה, המפלים מרשימים במיוחד וזורמים כל השנה, להגעה סעו לדרום צומרקה לתאודוריאנה ושם סעו לפי השילוט למפלים, בנקודה מסויימת תזדקקו לעצור את הרכב וללכת ברגל כ 20 דקות לכל כיוון.

רמה מארקס Rema marks מסלול הליכה בתוך יער למספר מפלים משגעים בתצורות סלע מיוחדות עם בריכות מי טורקיז.
רמה מארקס הוא מיקום מרהיב של סלעים בתצורה מיוחדת ומפלים של מים הזורמים ביניהם, להגעה סעו לכיוון תאודוריאנה ועל הדרך לכפר תראו את השילוט, שימו לב שהירידה למפלים דורשת מעט יכולת ניווט כי הסימונים ברורים למחצה [ על העצים ] לכן אל תגיעו לכאן כשמחשיך אלה רק באור יום מלא, קחו בחשבון כ 40 דקות הגעה למפל השני ועוד כ 50 דקות עד שעה חזור, ההלוך ירידה החזור מן הסתם עליה.

חוף צומרקה Tzoumerka beach חוף טורקיז מרהיב, אבל לא של ים אלה של נהר עם מים מתוקים על נהר האכלוס.
חוף צומרקה מצוי בדרך היוצאת מצומרקה לכיוון אגרפה ומחוז טריקלה, בדרך לכפר תאודוריאנה, סעו ע"פ השילוט לכיוון Achelos beach מדובר במיקום מרהיב דמוי חוף ים אבל של אחד הנהרות הצלולים ביותר בצפון יוון, במקום יש גם גשר עץ ושרשראות מקסים ששווה ללכת עליו לצד השני של הנהר [ רק למי שיש אומץ ] 

פולס אוף קטפיטו : פולס אוף קטפיטו [ בריכות המים של קטפיטו] הם תחילת נהר האכלוס והם מצויים במזרח צומרקה, אחד האיזורים הכי מרוחקים והמרהיבים בצפון יוון ההררית, מגיע לכאן או מי שמחפש טיול מיוחד בנופים דרמטים מצומרקה, או מי שמחפש דרך מיוחדת להגיע ממטאורה לצומרקה [ שלא באוטוסטרדה ] או להיפך..

פיק 2000 : פיק 2000 הוא כביש האספלט הגבוה ביותר ביוון, למעשה גובה הכביש הוא מעט יותר מ 2000 מטר והנקודה הגבוהה ביותר מצויה בין הכפר קאלאריטס לכיוון לכיוון פולס אוף קטפיטו, כ 25 עד 30 דקות נסיעה מקאלאריטס, למעשה כמאה מאד לפני הכניסה לכפר קאלאריטס בצומרקה קיימת פנייה ימינה ל Trikala מכאן תוכלו להגיע דרך מזרח צומרקה למנזרים התלויים של מטאורה בנסיעה דרך ההרים [ נסיעה מרהיבה]אך כי גם כזו שלוקחת קרוב ל 4 שעות נסיעה.

וינטר קטראקטיס : מפל מים עצום בגובה של כ 340 מטר, פעיל רק בחורף בימי גשם.
וינטר קטראקטיס זורם רק בחורף, מפל בגובה של 340 מטר המצוי כ 2 ק"מ מגשר לפקדה, פניה לתוך קניון האראכטוס.

מלסורגי : כפר שקט ומקסים עם נופים דרמטים של רכס צומרקה ומעיינות מים שזורמים ליד כיכר הכפר.
ניתן להגיע לכאן בנסיעה של 15 דקת מהכפר פרמנטה, מעט קשה להחנות את הרכב אבל תסתדרו בחניון קטן במרכז הכפר או שתחנו את הרכב בתחילת הכפר.

מלסורגי רפיוג' : בחלק העליון מעל מלסורגי, רפיוג' ויציאה לטרקים ומסלולי הליכה על הרכסים באיזור צומרקה.
הרפיוג' אינו ממש מסודר ללינה לילה אבל הוא בסיס טוב להתחלת מסלול למפל קפברלוביסו, משך ההליכה עד למפל שהינו אחד המפלים הגבוהים ביותר ביוון הוא כשעה וחצי הליכה, רובה בתוך היער במסלול מוצל ומסומן היטב.

מערת הנטיפים של פרמנטה : מערת נטיפים מיוחדות בכניסה הדרום מערבית לכפר פרמנטה.
מערת הנטיפים מרשימה מאד ובשנים האחרונות היא גם מתוחזקת בצורה טובה יותר בעיקר בשל התיירים שפתאום גילו את צומרקה, אם אתם חובבי נטיפים, שווה כניסה [ עלות כניסה כ 6 יורו ] .

מסלול למפל קריונרי : מפל קריונרי [ ביוונית מים קרים ] מצוי על הרכס שממול מלון אנאבאסי והוריזונדס העונה לשם Papa stamati וההגעה למסלול ההליכה מתחיל בכפר מלסורגי, בכניסה לכפר רדו בכניסה הראשונה שמאלה עם הכביש על למטה, מעט אחרי מגרש הכדורגל היפה [ והחופשי ] החנו שם את הרכב והמשיכו למטה בין הבתים הצרים עד הגעה לסוף הכביש, ישנה חלקה של אדמה בגודל של שני רכבים שאחריה מתחיל מסלול שיורד פנימה לתוך הערוץ.. את הערוץ תזדקקו לחצות במים! כן, מרענן ומשם מטפסים במעלה ההר בשביל מסומן עד למפל קריונרי, טיפוס של 30 דקות לערך, ברמה ממוצעת עד קשה, שימו לב שמאחר והסימון של השביל אינו מיטבי,מאד מומלץ לעשות את המסלול הזה עם אפי המדריכה שלנו בצומרקה, או למיטבי התמצאות בשטח, עצמאית, המפל עצמו בסוף המסלול יפה מאד, אבל החלקה היפה ביותר של המסלול היא הדרך חזרה, בדיוק באותה דרך שטיפסתם אלה שהנופים כשאתם עם הפנים חזור מרהיבים, קחו לעצמכם כשעה וחצי עד שעתיים למסלול זה כולל מקלחת צוננת מתחת למפל.

היער האדום Red forest היער האדום הוא בעיקר Photographers Desitnation שמחפשים את הצבעים האדומים של השלכת, אבל הוא בהחלט נמצא באיזור מרהיב מבחינה הררית וכפרית שאם אתם מגיעים לצומרקה ובכלל לצפון יוון לתקופה ארוכה יותר, אנחנו ממליצים לכם להגיע אליו לפחות ליום אחד מהטיול שלכם, עם זאת האיזור לא תמיד הכי ידידותי למטיילים מבחינת ניווט ולכן רצוי להתכונן בהתאם, לעוד מידע על היער האדום ראו באתר יוון והאיים היער האדום

אכלוס ואלי : גם האכלוס ואלי מצוי באיזור היער האדום ומעט מרוחק "מהציביליזציה" מה שכן מדובר באחד האיזורים המרהיבים בצפון יוון ההררית, נהר האכלוס הזורם לאורך כל החלק המזרחי והדרומי של צומרקה, נכנס באכלוס ואלי לתצורה מרהיבה ולצבע ירוק מרהיב ונדיר, ללא ספק מאדבר באחד היעדים המרהיבים של צפון יוון, אם כי היעד הזה כמו גם היער האדום לא מתאימים לכל מסלול טיול ויש לתכנן הגעה לאיזור זה בקפידה, מה דם שאיו אופציות לינה רבות בסביבה הקרובה, לעוד מידע על אכלוס ואלי ראו בעמוד אכלוס ואלי באתר יוון והאיים

קאלאריטיקוס סטאיירס [ מדרגות קלאריטיקוס ]  : מסלול הליכה זה של 25 דקות הלוך וקצת יותר מזה חזור [ בעליה מתונה ] יוביל אתכם לגרם מדרגות של 113 מדרגות לנהל הקאלאריטיקוס, מיקום מרהיב עם זרימה יפה בעיקר בחודשי האביב [ מרץ, אפריל, מאי, יוני ] וזרימה פחות חזקה בחודשי הקיץ, אבל עדיין בהחלט שווה לגיע לכאן, בכדי להגיע לקאלאריטיקוס סטאיירס, תזדקקו מכיוון פרמנטה לכיוון הכפר מיכאליצי, לחצות את נהר הקאלאריטווס, ואז באחד העיקולים הראשונים בכביש, תראו דרך עפר הנכנסת שמאלה ומקבילה לערוץ הקאלאריטיוס, מחנים את הרכב בכניסה [ לא להכנס לדרך עפר זו עם הרכב!! ] והולכים ברגל עד שתגיעו לגשר ברזל על הנהר שאליו מחובר גדם מדרשות של 113 מדרגות שניתן לטפס עליהם ולקבל נוף קסום של הנהר, שימו לב שמאתונה נקודה גם מתחיל מסלול הליכה של 2.6 ק"מ, אם כי המסלול בחלקו עשוי להיות מעט מוסן ולכ רצוי לבצע את המשך המסלול עם מדריך בלבד, אבל עד המדרגות לנהר, תוכלו להגיע באופן עצמאי.

מוזיאון פאפאיאניס: לחובבי אמנות, אחת המוזאונים המרשימים ביותר בצפון יוון מצוי בכפר אליניקו שבצומרקה של הפסל הידוע פאפאיאניס, פאפאיאניס הוא אחד הפסלים הידועים ביותר ביוון ופסלים שלו מפוזרים בכל רחבי יוון ולא רק אלה גם במדינות רבות בעולם, פאפאיניס מפסל ויוצר בעיקר באבן ובברזל ונחשב לאמן בעל שם עולמי, המוזיאון שלו פתוח מדי יום בין השעות 10:00 ל 15:00 ועלות הכניסה עומדת על 2 יורו בלבד, מומלץ מאד מאד. מוזיאון פאפאיאניס בכפר אליניקו : מוזיאון תאודוריס פאפאיאניס הוא מוזיאון של אחד הפסטים המפורמים ביותר ביוון המתגורר והפועל באיזור צומרקה  מידע על המוזירון ניתן למצוא גם בעמוד מוזיאון פאפאיאניס באתר יוון והאיים.

ראו מסעדות מומלצות בצומרקה בהמשך העמוד

טיול בוטיק פרטי להחל מזוג או לקבוצה קטנה

עם סיון זמיר, הבעלים של יוון והאיים והמדריך לצפון יוון

    
מלבד האפשרות לטייל באופן עצמאי בצפון יוון ההררית, קיימת גם אפשרות לקחת "טיול בוטיק פרטי" להחל מזוג ועד קבוצה קטנה של מטיילים, עם סיון זמיר שינהג ברכב שלו וילווה אתכם לטיול חווייתי וכיפי של מספר ימים בצפון יוון, כאשר אנחנו נארגן את הכל בנוסף, מלונות, מסלול מותאם אישית עבורכם,  לעוד פרטים וקשר עיברו לעמוד טיול בוטיק מודרך לקבוצה קטנה.
למידע נוסף »

ייעוץ ובניית מסלול מותאם אישית עבורכם

הרשמו לייעוץ עם סיון זמיר.

    
הדרך הנכונה והמומלצת ביותר לטיול בצפון יוון היא בעזרת מסלול מותאם אישית שהוכן במיוחד עבורכם, ע"פ ההעדפות והרצונות שלכם ובהתאם לזמנים המתאימים לכם, ייעוץ ובניית מסלול עם סיון זמיר היא פתרון מעולה למי שרוצה טיול מושלם ונכון הייעוץ בתשלום, אבל הוא גם חוסף הרבה כסף על טעויות שרוב המטיילים עושים..
למידע נוסף »ראו פירוט חדש : רמה מארקס  ראו גם את טיול בוטיק מודרך אפירוס אקספרס לצפון יוון  : אפירוס אקספרס

צומרקה : מתאים ל 2-4 ימים מתוך הטיול שלכם לצפון יוון, אם אתם מגיעים מאתונה רצוי לנסוע דרך תעלת קורינטוס, גשר ריו אינטריו, אמפילוכיה ואז להכנס לצומרקה מדרום דרך הכפר Amotoppos אם אתם מגיעים מסלוניקי, רצוי לנסוע עד יואנינה ואז לרדת דרומה לכיוון פטראס ולהכנס באחת הכניסות הצפוניות לצומרקה ע"פ יעד המלון שהזמנתם, שימו לב שחובה להזמין מלון מראש. המלונות בצומרקה קטנים ומתמלאים במהירות, לחודשים, יוני, יולי, אוגוסט, בלתי אפשרי למצוא מקום זמין ללא הזמנה מראש, אוהבי טבע דרמטי ימצאו בצומרקה גן עדן של ממש, בנוסף הכפרים כאן מקסימים, בלתי מתויירים ובדיוק צפון יוון ההררית שרובכם מחפשים.

המלצה חמה : ריכשו את המסלול המודולרי שלנו לטיול בצפון יוון ההררית ותקבלו הוראות הגעה מדוייקות לכל המיקומים הכי שווים בכפרי זגוריה ובצומרקה : לחצו כאן או בואו לייעוץ עם זמיר סיון, יועץ הטיולים הבכיר בישראל לצפון יוון, הבעלים של אתר יוון והאיים והאיש שפתח את התיירות מישראל לכפרי זגוריה וצומרקה לחצו כאןלהזמנת ראפטינג בצומרקה [נהר האראכטוס] בתמונה, או טיולי ג'יפים ראו Alpinezone [חברה מומלצת]

איזור Tzoumerka שבדרום חבל אפירוס הנהגה ע"י חלק מהמקומיים גם ג'ומרקה או סומרקה יכול להיות בסיס יציאה מצויין לטיולי כוכב בחבל אפירוס. מדובר באיזור קטן יחסית עם כ-1000 תושבים בסה"כ המוקף בהרים, ומבחינת מיקום מתאים גם ליוצאים לטיול בצפון אפירוס וגם עם גישה נוחה למדי לחלק המערבי של אפירוס. איזור צומרקה ממוקם בין יואנינה Ioanina לבין River Arachthos   ישנם מספר ישובים קטנים בחבל ארץ זה ותוכלו למצוא כאן כמה עשרות מקומות לינה ורובם מצויינים ונוחים. התחילו את החיפוש של מקומות לינה סמוך לישוב: Prámanta. פראמנטה הוא אחד הכפרים היפים והגדולים באיזור צומרקה יש בו מגוון גדול של טברנות מצויינות, חנויות וגם מעט בתי קפה, הכל מאד מקומי ויווני ועדיין לא תיירותי וזה היופי שבכפר המקסים הזה, יש כאן גם מספר מלונות חלקם מצויינים, ראו המלצות בהמשך העמוד. פראמנטה הוא ללא ספק הבסיס הנח ביותר לטיול בחבל ארץ מרהיב זה. למי שמעדיף להתמקם ביואנינה, זאת גם אפשרות אך קחו בחשבון שתזדקקו לכשעה עד שעה וחצי נסיעה לכל כיוון כדי לטייל באיזור.  השם צומרקה שעל שמו קרוי האיזור הוא שמו של רכס ההרים העוצמתי (הקרוי גם אטאמניקה), והוא אחד מהרכסים הגבוהים ביוון. אורכו מצפון לדרום כ-40 ק"מ וממזרח למערב קרוב ל-20 ק"מ. עשרות מפלי מים ונחלים בחבל צומרקה שמקבלים את מימיהם מהרי פינדוס (צומרקה הוא אחת הפסגות הגבוהות של פינדוס). ניתן להגיע לאיזור גם מדרום מכיוון קרפניסי. מטיילים באיזור כפרי זגוריה יכולים לשלב ביקור של יום או יומיים בצומרקה, בהחלט מומלץ לבסס טיול ביוון עם שתי נקודות אלה אך נח ונכון הרבה יותר להגיע לצומרקה כבסיס ל 2-4 ימי  טיול רק בצומרקה,  בין המסלולים הרבים בצומרקה ראו גם מסלול לבעלי נסיון בלבד: גשר פאפאסטפאני, וראו גם את מסלול ההליכה המרהיב מהכפר סיראקו לקאלאריטס נהר האראכטוס: מקור הנהר מהרי הפינדוס, מתחיל ליד מצובו וזורם לכיוון דרום. הנהר זורם למעשה בין הרי צומרקה להרי קסירובוני Xerovouni, זורם דרך ארטה ומגיע עד מפרץ אמבראקיקוס ועובר תחת גשר הפלאקה [היה גשר אבן בעל קשת אחת הגדול ביותר ביוון]. על נהר זה מתקיים אחד הראפטינגים המרהיבים ביותר ביוון. ראו עוד מידע כולל וידאו מנהר האראכטוס בצומרקה מעיינות קויאסה הוא אחד המסלולים המרהיבים והמפורסמים ביותר בצפון יוון ועוד ועוד.

לתיאום הראפטינג לחצו על ראפטינג ביוון ופנו לאחת משתי החברות המומלצות בעיקר Alpinezone. בעונת הקיץ (יולי, אוגוסט), מומלץ להזמין מראש.

לתכנון מסלול טיול בצומרקה וצפון יוון בכלל ראו את מסלולי הייעוץ שלנו בקישור זה

דבר העורך, זמיר סיון: כשהגעתי לצומרקה בפעם הראשונה ב-2013 עם צוות וחברים מיוון למחקר עבור יעדי טיול חדשים לישראלים, אמרו לי המקומיים שישראלים לא מגיעים לכאן בכלל, למרות שהם כן מגיעים לכפרי זגוריה הממוקמים מרחק של 70-80 ק"מ מכאן. המקומיים היו גם די סקפטיים שאני אצליח להפוך את האיזור לאחד המומלצים ביותר עבור מטיילים מישראל. אבל אחרי שראיתי מה יש למקום המרהיב הזה להציע, ידעתי שזה הולך להיות שוס אמיתי! והנה חלפו להם 6 שנים וצומרקה הוא לא רק יעד שמטיילים ישראלים רוצים להגיע אליו לטיול אלה הוא גם תופס את מקומו באחד היהלומים של אירופה מבחינת עוצמות של טבע בתולי ואירוח כפרי יווני משובח.

מעיינות קויאסה. המפל בסוף המסלול


מסעדות מומלצות בצומרקה:

Taverna Tzoumerka
טברנה מסורתית וותיקה שפעלה במשך שנים בכפר אגנדה אך בשנת 2021 עברה ללמיקום מוצלח יותר ונח יותר, בכפר Ktistades בכיכר הכפר לצד הכביש, עם חנייה נוחה והיא את המסעדות הטובות בצומרקה. הכפר קטיסטאדס הוא הכפר שאתם תעברו בו כמה פעמים במהלך הטיול שלכם בין פרמנטה לגשר פלאקה, מומלץ לעצור פה לארוחת צהרים של אחרי הראפטינג בדרך שלכם חזרה לפרמנטה. הבעלים של המקום דימיטריס, הבן שלו ואשתו מנהלים את המקום. מסעדה משפחתית אמיתית ומעולה. מתראו דגל גדול של אתר יוון והאיים ליד הכניסה והכיכר כסימון למקום.

לאברוס, Verys
מסעדה טובה שמשמשת גם מיקום מפגש של המקומיים מהכפר, ממש ליד החניה בכיכר הכפר פרמנטה. על הכביש במרכז הכפר ואתם תעברו לידה בכל פעם שנוסעים דרך פרמנטה. מציעה מאכלים ביתיים טובים, אוכל טוב על האש ומגוון גדול של סלטים, מומלץ להגיע לכאן גם בשעות די מאחרות אחרי 21:00 בלילה, בצהרים לרוב המסעדה הזו סגורה, מלבד בימי ראשון בצהרים.

Zefki
בשביל אחת המסעדות הטובות והנדירות בצומרקה תצטרכו מעט להתאמץ, אבל אם אתם חובבי אוכל מעולה, אווירה מיוחדת ובנוסף גם אוהבים בירה מ-ע-ו-ל-ה מייצור מקומי, לא סתם טובה, אחת הבירות השוות ביותר ביוון! אתם חייבים להגיע למסעדה הזו גם אם זה אומר שצריך לתת קצת בנסיעה. לא משנה איפה אתם לנים או מסתובבים בצומרקה, שמה של המסעדה היא Zefki והיא מצוייה סמוך לנהר האראכטוס, וסמוך לכפר krioneri שזה די מחוץ לטווח הטיול של כולכם אבל הדרך למסעדה הזו מקסימה, אגב יש במסעדה גם גן שעשועים קטן לילדים, מגרש קט רגל עם דשא ושערים תקינים ליותר גדולים, מזרקת מים זכים, אבל כאמור אוכל מעולה ובירה נפלאה! זמנים : מוורגרלי כ 45 דקות, מפרמנטה כ 50 דקות, מגשר פלאקה [ סיום הראפטינג ] כ 30 דקות


Anavasi
במלון אנאבאסי המעולה יש גם מסעדה קלה, עם מנות משתנות מדי יום, אין כאן אוכל כבד, אלא תפריט של מנות יווניות קלות המשתנה מדי יום,  במיוחד מומלצים העגבניות והפלפלים הממולאים, אבל מנת הדגל כאן היא פיצה וספגטי, ברמה איטלקית לחלוטין ואפילו טובה יותר מרוב הפיצות שטעמנו באיטליה, מומלץ מאד, גם לא לאורחי המלון.

Orizonthes
המסעדה של מלון אוריזונדס יותר רצינית, כאן יש מטבח גדול ממש ותפריט קבוע, המטבח והמסעדה הזו "יותר אריסטוקרטית" מהמסעדות האחרות שבצומרקה, כאן הכל יותר "רשמי" עם מלצרים לבושים בבגדים אחידים ויותר סטייל, אגב יש כאן מנות אחרונות וקינוחים חבל על הזמן, יחד עם נוף מהאגדות, אין דברים כאלה.

Meraklis
מסעדה ביתית מומלצת, אוכל ביתי יווני טוב, בכפר Agnata לא רחוק מהטברנה צומרקה, בעיקר מומלצים ממולאים למיניהם, דגים, חצילים, ירקות על הגריל, סובלה [ בשר חזיר מסתובב על פחמים [ ועוד, בקיצור, שווה גיחה בתאבון.

Boutzas
המסעדה הכי גדולה בכפר פרמנטה, אחד היתרונות שלה היא שהיא פתוחה כל היום בזמן שאחרים סגרו לסייסטה בצהריים. עוד יתרון הוא מגוון גדול של מנות, אין לבוטזאס התמחות ספציפית  אבל יש מגוון גדול וטרי ופתוח רוב שעות היום. נמצאת בכיכר הכפר מאחורי הכנסיה בצד של בניין העירייה .

Etheres
המסעדה של מלון זה בכפר קטרקטיס מצויינת, בעלת המסעדה מכינה מאכלים יווניים ברמה גבוהה ובנדיבות גדולה, מאד מומלץ לטעם את פתיתים בבשר, מאכל יווני ידוע שכאן נעשה באופן מושלם, ויש עוד שלל מאכלים מצויינים, המסעדה פתוחה כל השנה!

Papas
טברנה מקומית ועממית עם אוכל ביתי מעולה וטרי באווירה מקסימה ונוף של רכס צומרקה המרהיב. מצוייה בכפר Melissourgi, מרחק 8 דקות נסיעה מפרמנטה. להגעה המשיכו בנסיעה אחרי מלון אנאבאסי ואחרי מלון הוריזונטס עוד מספר ק"מ לכפר מליסורגי לכיוון החנייה שבכיכר הכפר ולכו ע"פ השילוט לפאפאס, ירידה של כמה מדרגות אל כיכר קטנה. בהחלט שווה להגיע לכאן גם בשביל האוכל וגם בשביל הנוף.

Stou Takeli
בכפר Elliniko, נמצאת מסעדה ובית קפה Stou Takeli. מאד מומלצת ומתאימה למי שמסיים את הראפטינג על נהר הארכטוס בגשר פוליצה, או למי שנוסע מצומרקה לכוון יואנינה וכפרי זגוריה. המסעדה נמצאת ממש ליד הכיכר של הכפר ומציעה מגוון מנות טריות, גם יווניות קלאסיות, סלטים, בשרים ועל הגריל, וגם מנות שילדים יאהבו כמו פיצה, פסטה וכד'. מול המסעדה נמצא מוזיאון תיאודוריס פאפאיאניס המומלץ גם הוא. פאפאיאניס הוא מגדול פסלי יוון, וכבר בכניסה לכפר יקבלו את פניכם פסליו הסביבתיים של האומן המוערך. חצר המוזיאון פתוחה לקהל, ובין אם אתם עם ילדים או לא, תוכלו להינות מהפסלים בעודכם אוכלים ארוחה טובה ב-Stou Takeli. פתוחה בין 09:30 בבוקר ועד חצות מדי יום, מחוץ לעונה סגורה בימי שני.


Owreo Tata ביוונית על השלט הגדול בכניסה למסעדה תזהו לפי ה ra ra ביוונית ta ta
אוראו טה טה מצוייה בכפר פרמנטה, ליד בית המרקחת על הכביש הראשי של הכפר מצד ימין לפני שמגיעים לכיכר, היא מסעדה עם אוכל מעולה, גם בישולים ביתיים מצויינים וגם הגירוס היחידי בפיתה בכפר פרמנטה, כולל סובלקי, יש שולחנות לישיבה בחוץ מתחת לסכככה יפה ונוחה בהחלט מסעדה שרצוי לא לפספס, עם שרות טוב ויעיל ואחת הבחירות הטובות ביותר בפרמנטה.

מלונות מומלצים בצומרקה:

Orizontes Tzoumerkon Resort 

כפר פרמנטה , מרכז צומרקה

 
בכפר פרמנטה - המהווה בסיס מצויין לטיולים בצומרקה. באחד הספוטים המרהיבים ביותר בצומרקה, מצוי מלון ה 5 כוכבים היחיד במחוז צומרקה, רמה גבוהה של אירוח עם כל הפינוקים הקטנים והחשובים שעושים את ההבדל. המלון מציע ארוחות בוקר וערב מעולות כיד המלך, הכל מיוצר מחומרים מקומיים מאיזור צומרקה. בנוסף יש במלון זה גם כמה חדרים משפחתיים המהווים נוחות מירבית למשפחות המטיילות בצפון יוון, ביקורנו במלון זה הותיר רושם מעולה והיה כיף גדול. בנוסף במלון זה קיימת מסעדה שלא רק אורחי המלון יכולים להגיע אליה, מסעדה מצויינת!
למידע נוסף »להזמנה »

Anavasi Mountain Resort

כפר פרמנטה , מרכז צומרקה

 
אנאבאסי והוריזונדס הם שני המלונות הכי הכי בצומרקה, אנבאסי הוא המלון האהוב ביותר על זמיר סיון הבעלים של אתר יוון והאיים, השרות מעולה, הלובי מקסים, החדרים נעימים וביתיים, המלון חדש ונקי, ארוחת הובקר מעולה, הנוף - עוצר נשימה, מלון שהוא חלק בלתי נפרד מהחוויה של טיול בצומרקה, כאשר רכס סטרוגולה המרהיב מתנשא מעל המלון עצמו, פשוט כיף, ניתן גם להזמין בבטחה מאתר המלון המצויין והנח בנוסף לאפשרות ההזמנה דרך בוקינג, מאחלים לכם שהייה מעולה באנאבאסי!
+ חדש באנאבאסי, פיצה מעולה שניתן להזמין גם לאורחי המלון וגם לא.
למידע נוסף »להזמנה »

Princess Lanassa

  מערב צומרקה

    
ממוקם במיקום נח מאד בין העיר יואנינה לפרמנטה שבחבל צומרקה ומהווה בסיס טוב למי שרוצה להגיע גם לכפרי זגוריה וגם לצומרקה וגם ליואנינה ועדיין להתמקם בבסיס אחד [כ-20 דקות נסיעה מיואנינה] לכיוון צומרקה. המלון הוא אחד המומלצים בחבל צומרקה והוא כולל גם בריכה (נתון יוצא דופן באיזור זה). 
למידע נוסף »להזמנה »

Rodami 

 מערב צומרקה

    
הוא מלון כפרי מקסים במיקום מעולה בחבל צומרקה והוא משמש כבסיס נח לטיולים בחבל. המלון נח למשפחות כיוון שמציע דירות עם מטבח ומסיבה זאת נח מאד גם לשומרי כשרות. הוא מקבל שבחים רבים מתיירים המגיעים אליו מכל העולם. ראו פרטים נוספים וקישור הזמנה, רצוי להזמין מראש ולא לחכות לרגע האחרון.
למידע נוסף »להזמנה »

Oikies katogi

פרמנטה , מרכז צומרקה

    
אוקיטיס קטוגי הן שתי דירות פשוטות ונחמדות במיקום מעולה במרכז הכפר פרמנטה בצומרקה, הדירות מעוצבות בסגנון צומרקני מקומי ויכולות להתאים למשפחה קטנה, של עד 4 איש, יש בהן גם מטבחון קטן ומרפסת יפה עם שולחן אוכל בחוץ, יפה ונעים. לאותו הבעלים של הבתים יש גם בית קפה Bar בכיכר הכפר פרמנטה העונה לשם caffe hagiati מקום אינטימי ונעים עם מוזיקה טובה.
להזמנה »

  

     

koferita

מלון חדש - בכפר מלסורגיס [ 10 דקות נסיעה מפרמנטה ]

 
 
 
קופריטה הוא מלון חדש יחסית, במיקום נח ומצויין כבסיס לטיולים בצומרקה, הוא מצוי בכר מלסורגיס, ממש 10 דקות נסיעה מפרמנטה, והוא מציע חדרים גדולים, נוף מרהיב לרכס ההרים, חנייה נוחה וכאמור בסיס מצויין לטיול בסביבה.
למידע נוסף »להזמנה »

bad wolf  - השועל הרע : ) okakosolykos

בקוסטיצי, קרוב לתחילת הראפטינג.

    
מקבץ של 4 בתי אבן יפים וחדשים משולב בין מודרני לעיצוב מקומי של הכפרים של צומרקה, חנייה נוחה, מרפסת בכל בית, גן שעשועים קטן לילדים על משדאה מחוץ מבתים, בסיס נעים ונח בעיקר למי שמחפש בית מאובזר לטיולים באיזור צומרקה.
למידע נוסף »להזמנה »

Xenonas Kypseli

מלון דירות פשוט ונח בין צפון צומרקה לדרום צומרקה

    
קסונונאס קיפסלי הוא מלון דירות נעים ויפה בניהול משפחתי המצוי בכפר קיפסלי, למעשה מי שרוצה לטייל בדרום צומרקה ולא רוצה להיות רחוק מדי גם מצפון צומרקה, זה מיקום מצויין בדיוק באמצע הדרך לטיול כוכב.
למידע נוסף »להזמנה »

    

Agathi

מלון 3 כוכבים במלסורגיס [ 10 דקות מפרמנטה ]

    
אגתי הוא מלון משפחתי ונעים באווירה מקומית וגם באחד הכפרים הכי יפים ומיוחדים של צומרקה, מוקף הרים גבוהים מכל הכיוונים, עם נחל זורם כל השנה וטברנות מצויינות בקרבת מקום, הוא מהווה בסיס מצויין לטיולים בצומרקה
למידע נוסף »להזמנה »


     ראו מלונות נוספים ביואנינה, שאמנם רחוקה כשעה נסיעה מצומרקה [ בממוצע ] תלוי לאן בצומרקה, אבל יכולה לשמש גם כבסיס יציאה לטיולים בצומרקה.


בתמונה נהר האראכטוס

מפלי המים של קויאסה: קויאסה הוא מסלול הליכה מקסים בין מפלים ובריכות מים צלולים, מסלול קל לכל המשפחה לביצוע עצמאי ומצוי על הדרך בין הכפר פרמנטה לכפר קאלאריטס, המסלול עובר בתוך הסבך הירוק והמרהיב ומכל הכיוונים נשפכים וזורמים מים עד הגעה למספר מפלים ובריכות מים צולים ומרהיבים בסוף המסלול. עוד פרטים ותמונות מקויאסה ראו קויאסה


בתמונה, קויאסה

מפל המים של קטאראקטיס:
מפל המים של קטאראקטיס מורכב למעשה משני מפלי מים עצומים בגבהים של 80 ו-100 מטר המצויים במרכז חבל צומרקה בסמוך לכפר הנושא את אותו השם: קטאראקטיס, ניתן להגיע לכאן בנסיעה על הכביש הראשי בין פרמנטה ליואנינה ולפנות בפנייה לכפר קטארארטיס, עוד מידע ותמונות על מפלים אלה ראו בעמוד קטראקטיס


בתמונה קטאראקטיס

פסגות בצומרקה: הפסגה הגבוהה ביותר של הרכסKakarditsa בגובה 2429 מטר. הר נוסף: Lakmos בגובה 2295 מטר. הפסגה הכי גבוהה שלו נקראת Peristeri. ממערב לו הכפר קראפסי, ממזרח לו הכפר מצובו. אורך כ-20 ק"מ. הר נוסף: Strogoula בגובה 2160 מטר.

מצוקי: מצוקי הוא שמו של כפר בצפון מערב חבל צומרקה שמלבד היותו כפר מיוחד לביקור יש בו 7 מפלי מים רציפים אחד אחרי השני המתחילים מהכפר עצמו ונמשכים מטה עד קניון הסלע העמוק הכולל גשר ברזל גדול באורך של 40 מטר, בנוסף לטיול עצמאי לאורך אפיק המים והמפלים ניתן לעשות באיזור זה של צומרקה גם קניונינג מפלים וסנפלינג בתוך האפיק באחד המסלולים הנדירים ביותר ביוון. לצורך תאום קניונינג במצוקי, צרו קשר עם [email protected] ואימרו להם שאתם מעוניינים ב-Canyoning in Metsoki Tsumerka. להגעה למצוקי סעו מכיוון פרמנטה לכיוון מנזר קיפינה ופנו בפנייה הראשונה אחר הגשר על הנהר, יש סימון לכפר מצוקי, מדובר על מספר ק"מ של נסיעה בדרך מעט משובשת אבל שווה את הנסיעה!

פינדוס: רכס ההרים המכונה עמוד השדרה של יוון. אורכו 160 ק"מ. הפסגה הכי גבוהה שלו היא Smolikas בגובה 2637 מטר. פסגות נוספות: Grammos, Vasilitsa, Tymfi [Gamila, Astraka], Lakmos, Tzoumerka. רכס הפינדוס הוא שלוחה של האלפים הדינריים [החלק הדרומי] שעוברים באלבניה, בוסניה, הרצגובינה, קרואטיה, מונטנגרו, סרביה, סלובניה. הרכס עובר במקדוניה, באפירוס ועד צפון הפלופונס.

פראמנטה: כפר בצומרקה בגובה של כ-900 מטר. אוכלוסייתו מונה פחות מ-2000 תושבים. הכפר משמש ככפר המרכזי של מחוז צומרקה ורוב המלונות מצויים בכפר זה, מומלצים במיוחד מלון Anavasi ומלון Horizondes שטובלים בנוף מרהיב במיוחד בחלק הקרוב ביותר לרכס צומרקה עצמו. פרמנטה הוא הבסיס המומלץ ביותר לטיולים בחבל צומרקה.

מנזר קיפינה: השם מגיע מהמילה קיפוס [גנים] על שם גני הירקות שגידלו הנזירים במקום. הכפר קיבל את שמו מהמנזר והוא בעל חשיבות היסטורית גם בגלל המערה שהיוותה מקום מסתור לתושבי הכפרים הסמוכים בתקופת העותומאנים. במקום 1212 איקונות מהמאה ה-18. המנזר מצוי בדרך מפרמנטה לכפר קאלאריטס, כ-30 דקות נסיעה מפרמנטה, בדרך תחלפו גם על שני אפיקי נהרות שוצפים ותסעו בתוך היער העבות של צומרקה למרגלות הר צומרקה עצמו.


בתמונה מנזר קיפינה

יום טיול מיוחד בצומרקה מעבר למיקומים הידועים: 
קלימרה!! לפתוח את העיניים בגובה 937 מטר, בפראמנטה, להביט שמאלה ולראות את רכס צומרקה עם סימטריה מושלגת יפהפייה. להביט ימינה ולראות את הר סטרוגולה Strogoula המרשים [בכל עונה] במראה מלכותי מושלג. בוקר טוב! כל הטבע העצום הזה רק מחכה להתגלות אז אני יוצאת קצת לטייל וחוזרת לספר לכם על מסלולים ומקומות שלא תוכלו לוותר עליהם ובינתיים אשאיר אתכם עם קצת חומר קריאה על האזור: חבל צומרקה ממוקם בדרום אפירוס ושייך למחוז אפירוס. האזור קיבל את שמו על שם רכס ההרים באותו השם הנמצא באזור זה. שם נוסף שלו הוא אטאמאניקה Athamanika. הוא אחד מרכסי ההרים הגבוהים ביוון ואורכו מצפון לדרום הוא כ- 40 ק"מ. הפסגה הכי גבוהה ברכס צומרקה נקראת קאקרדיטסה Kakarditsa והיא בגובה של 2,429 מטר. רכס הרים זה הוא חלק מרכס הפינדוס [Pindus] שמכונה "עמוד השדרה של יוון" ונמתח לאורך כ-160 ק"מ מצפון יוון. רכס הפינדוס הוא שלוחה של האלפים הדינרים [החלק הדרומי] שעוברים באלבניה, בוסניה, הרצגובינה, קרואטיה, מונטנגרו, סרביה, סלובניה. הרכס עובר במקדוניה, באפירוס ומגיע עד צפון הפלופונז. הר נוסף בצומרקה הוא סטרוגולה המרשים בגובה של 2,107 מטר. על הר זה ניתן למצוא מפלי מים נהדרים, מעיינות ומסלולי הליכה מצוינים.

חזרתי... אם סיימתם לקרוא אפשר לצאת לדרך. תתחילו את הבוקר ביציאה מהכפר פראמנטה וסעו לכיוון העלייה להר סטרוגולה. לפני שתעלו לרפיוג' ותתחילו משם את המסלול הנהדר פנו ימינה וסעו למנזר אגיה פארסקבי [Agia Paraskevi] שמשמעות השם הוא "הקדושה שישי", זאת שאחראית על טיפול בבעיות עיניים אצלם. המנזר ממוקם בגובה של 1024 מטר ונוסד בשנת 1876. המנזר והכנסייה ננטשו בשנות ה-70 ורק לפני כשנה וחצי הגיע לשם נזיר שפתח את המקום מחדש ודואג לתחזוקת המנזר והכנסייה. העצירה במנזר היא כי משם יוצאים שני מסלולי הליכה נהדרים. מימין לכנסייה יש שביל שעוקף אותה ומוביל להתחלת המסלולים. בסיום השביל תמצאו רחבת אבן קטנה עם נביעת מים שלאחריה יש שילוט להתחלת שני המסלולים.

המסלול הראשון ייקח אתכם שמאלה למערה של קאצאנדוניס Antonis Katsantonis, לוחם מחתרת יוונית בתקופה שלפני מלחמת העצמאות היוונית. נתפס על ידי חייליו של עלי פאשה במערה בה הסתתר, עונה והוצא להורג על ידי ריסוק עצמותיו עם פטיש! שמו המקורי היה אנטוניס מקריאניס Makriyannis אך בגלל שאימו לא רצתה שיהפוך ללוחם היא כל הזמן אמרה לו "קאצה אנדוניס" שביוונית הפירוש הוא "שב אנדוניס" וכך הוא קיבל את השם קאצאנדוניס. מכיוון שנחשב כגיבור המערה בה הסתתר הפכה מפורסמת והמסלול המוביל אליה בתוך היער הוא בסך הכל כ- 20 דקות אז שווה לקפוץ ולהציץ במערה ובחריטות העבר על קירות המערה.

המסלול השני, זה שלוקח ימינה הוא המומלץ יותר. מסלול הליכה של כ- 25 דקות יוביל אתכם עד לרפיוג' בהר. משם תוכלו להמשיך למסלול נוסף. אם לא מתחשק לכם לעלות מהמנזר עד לרפיוג' אל תעצרו במנזר. המשיכו בנסיעה עד לרפיוג' ומשם התחילו את המסלול עד למפלי המים המרשימים. החנו את הרכב ליד הרפיוג' שממוקם בגובה של כ- 1240 מטר וצאו לדרך. אורך מסלול זה הוא 1.6 ק"מ, בגובה של 1240 מטר עד 1370 מטר. המסלול מסומן לאורכו בעיגולים כתומים על חלק מהעצים והסלעים בדרך. זמן ההליכה הוא כשעה לכל כיוון כשמתוך השעה אתם תלכו כחצי שעה בתוך היער וחצי שעה באזור האלפיני של ההר עד שתגיעו לתחתית מפלי המים המרשימים של הר סטרוגולה. מפלים אלו נחשבים לגבוהים ביותר ביוון, גובהם מעל 300 מטר ובחורף כשהם קפואים המראה אפילו מרשים יותר. אם החלטתם לבקר בצומרקה בחורף ואתם בעניין של ספורט חורף אתגרי אז אפשר לארגן שם טיפוס קרח על המפלים הקפואים. מסלול נוסף שניתן לעשות מהרפיוג' הוא הטיפוס לפסגת הר סטרוגולה. שימו לב שמהרפיוג' לא רואים את הפסגה. הטיפוס עד לפסגה וחזרה אורך כ- 6 שעות.

אחרי שסיימתם עם המנזר והמסלול למפלים חזרו לרכב ורדו חזרה עם הכביש אבל לא לפראמנטה אלא למליסורגי Melissourgoi הכפר שמשמעות שמו היא כוורנים. בדרך לכפר תראו משמאל את האנדרטה לזכרו של קאצאנדוניס. הכפר הזה הוא למעשה הכפר האחרון בדרך, לאחריו יש רק "אוף רוד" שזה אומר דרך שטח שמתאימה לג'יפים בלבד ורק בחודשים יוני עד תחילת אוקטובר. אם אתם מבקרים שם בחודשים הנ"ל עם ג'יפ אז תוכלו להמשיך עם הכביש מהכפר עוד  כ-10-11 ק"מ עד למעיין שמימיו לפי תושבי האזור נחשבים לטובים ביוון. יש שם שילוט למעיין אבל יש שם גם יער נהדר שעציו מלאים בצמח הדבקון [צומח בסתיו ובחורף] ומסלולים שמתאימים לג'יפים. לא מומלץ לצאת למסלולים אלו לבד בעיקר אם אתם לא מכירים את השטח. אז גם אם אתם עם ג'יפ וגם אם לא צרו עמנו קשר ונוכל לארגן לכם מדריך מקומי לטיולי הג'יפים. סיימו את היום בכפר מליסורגי, בטברנה המקומית בכיכר הכפר עם ארוחה טובה וחזרו למלון למנוחה כי יש לנו עוד מסלולים מעניינים עבורכם.

לאלו מכם שלא עם ג'יפ רדו מהרפיוג' חזרה לכפר פראמנטה, חנו ליד כיכר הכפר, שבו לארוחה קלה ומשם צאו רגלית ל"מעיינות עצי הדובדן" Vrisi Kerasias. המסלול מתחיל בפראמנטה, מימין לחניה בכיכר הכפר תיכנסו רגלית לרחוב עם שילוט של אין כניסה ושם תמצאו שילוט  T2 שמוביל למסלול העובר דרך סקאלה [מדרגות] וביער עד למעיינות. אורכו של המסלול הוא 2.4 ק"מ, מגובה של 850 מטר עד לגובה של 1,150 מטר והוא אורך כשעתיים, הלוך וחזור. אם אתם מיטיבי לכת תוכלו להמשיך מהמעיינות עד לרפיוג' שבהר סטרוגולה ומשם למפלים.

מסלול קצר נוסף מומלץ הוא המסלול לגשר קויאסה והמפלים Kouiassa. סעו לבקר תחילה במנזר קיפינה ומשם בדרככם לקלאריטס תראו את השילוט להתחלת המסלול. החנו את הרכב בצד וכנסו לשביל. אתם תראו מדרגות מימין, אל תטפסו בהן, תמשיכו ללכת ישר עד להגעה לגשר האבן הישן, מהגשר ממשיכים רק ישר בשביל ומגיעים למפל הראשון שמעליו גשר ברזל קטן. המשיכו על הגשר רק שימו לב שכדי לרדת מהגשר צריך קפיצה קטנה כי הוא בנוי קצת יותר גבוה. משם המשיכו לתוך החורש כשהנחל זורם מימינכם ותוך דקות ספורות תגיעו לטחנת מים ישנה, מולה תראו מעברו השני של הנחל את המפל השני הגדול יותר. אל תעצרו כאן, הליכה של 10 דקות נוספות תביא אתכם למפל השלישי היפה יותר ואגם קטן. אורך המסלול הוא כ- 50 דקות, הלוך חזור. סיימתם שם? סעו לכפר קלאריטס וטיילו בכפר.

אני בטוחה שלא תוכלו להישאר אדישים אל מול הנוף המרהיב של חבל צומרקה, כל התמונות שבעולם לא יכולות להעביר את היופי הדרמטי הזה והאזור מלא במסלולים נהדרים. חלקם קצרים, חלקם ארוכים ולחלקם תצטרכו מדריך. אז אל תתביישו, צרו עמנו קשר ונוכל לסייע בתיאום מדריכים, טיולי ג'יפים ועוד. נוכל גם לארגן עבורכם טיול פרטי בצומרקה ובאזורים מדהימים נוספים, טיול מהסוג שלא תשכחו וכמו שהקבוצות שיצאו איתנו לטיולים יודעות כבר: "חכו, חכו, עוד לא ראיתם כלום".

 בין שיפולי ההרים זורמים עשרות נחלים ומפלים, נסיעה בכבישי האיזור תפגיש אתכם עם אותן פינות קסם מיוחדות, כמובן ששווה גם לקחת לפחות יום סיור אחד מודרך אם אחד המדריכים המקומיים, חברת alpinezone היוונית שבסיסה ביואנינה מקיימת מספר מסלולי טיול באיזור צומרקה, כאשר הפעילות הראשית כאן היא רפאטינג על נהר הארכטוס, הנהר היחידי בכל יוון שמקבל זרימת מים בכל עונות השנה, התקופה הטובה ביותר לביקור במחוז צומרקה הוא בחודשים מאי, יוני, יולי, אוגוסט, ספטמבר, כאשר עד אמצע אוקטובר עדיין יחסית נעים כאן אם כי הלילות מתחילים להתקרר משמעותית, בעיר באיזורי ההר.
הצג מפה גדולה יותר

 
הצילומים בעמוד זה: סיון זמיר, אתר איי יוון.

צולם עבור מלון anavasi בפרמנטה.


טיול בוטיק פרטי עבורכם בחבל צומרקה המרהיב:
אתר יוון והאיים מקיים טיולים מודרכים בעברית לחבל צומרקה וזגוריה (וניתן לשלב עם איזורים נוספים). מדובר בטיול פרטי בו אנו מספקים לכם: רכב נח, נהג, מדריך דובר עברית, מלונות ברמה טובה, ואת המיקומים המרהיבים והיפים ביותר בצפון יוון ההררית.
לקבלת הצעת מחיר עבור טיול בוטיק פרטי, השאירו פרטים בטופס יצירת הקשר ואנו נשוב אליכם עם הצעת מחיר, ניתן לצאת לטיול בוטיק פרטי להחל מזוג ועד 21 איש. בפנייתכם פרטו הרכב נוסעים ותאריכים רצויים.

לטיולי בוטיק בצומרקה וזגוריה ניתן לפנות גם למייל: [email protected]  ראו גם את עמוד צומרקה של אתר מחוז אפירוס. וגם את המחוז הדרומי לצומרקה אגראפה כתיבה ועריכה : סיון זמיר.

סיון זמיר :  הוא המדריך הידוע והמקצועי ביותר לצפון יוון ההררית והמייסד של אתר יוון והאיים, בשנת 2012 הוא חתם על הסכם שיווק של כפרי זגוריה וצומרקה בישראל והפך לגורם המשפיע ביותר של תיירות מישראל לצפון יוון ההררית, סיון זמיר גם מייעץ למטיילים לצפון יוון דרך מסלול הייעוץ של אתר יוון והאיים ומלווה את טיולי הבוטיק המיוחדים והאיכותיים ביותר לצפון יוון [ ראו את טיולי הבוטיק של יוון והאיים 


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il