האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

תרמופילאי Thermopylae

תרמופיליי Thermopylae

קרב תרמופילאי Thermopylae או תרמופיליי נערך בשנת 480 לפני הסיפירה בין כוחותיו של לאונידס מלך ספרטא לבין הפרסים, מדובר באחד הקרבות המפורסמים הידועים ביותר בהיסטוריה של יוון ובהיסטוריה האנושית בכלל, גם הסרט 300 מספר על הקרב שנערך במיקום זה במרכז יוון סמוך למפרץ, במיקום ישנה אנדרטה לזכר אותו קרב ואוטובוסים רבים החולפים בדרך מאתונה צפונה או לאתונה צפונה עוצרים במיקום ממש סמוך לאוטוסטרדה הראשית E75 סמוך לאנדרטה מצויים מעיינות חמים מאד מפורסמים, עם סגולות מרפא עוד מימי קדם, הכניסה למעיינות הינה ללא תשלום, אם כי תוכלו להישאר במים החמים, טמפרטורה של 48 מעלות רק 15 דקות, מעבר לכך ישנה אזהרה של משרד הבריאות היווני, אל תבהלו מריח של גופרית באוויר, עם זאת המפל ובריכות המים המעלות אדים מרשימים מאד, מיקום טוב ונח באמצע הדרך לנוסעים מאתונה לכיוון חצי האי פיליון או מטאורה.


צילום, דניאל רייכר [צוות אתר איי יוון] האנדרטה לזכר ליאונידס  בקרב תרמופילאי.

קרב תרמופילאי

 
קרב תרמופילאי הוא אחד הקרבות החשובים בהיסטוריה וביוון בפרט. הקרב בין הפרסים ליוונים. בין צבא כובש לצבא מתגונן, בין מעטים מול רבים, בין ליאונידס מלך ספרטא לבין כסארכיוס מלך פרס, כסארכסיוס מלך פרס מחליט להמשיך את מורשת אביב דרוויש הראשון לנסות לכבוש את יוון, זאת לאחר שבאחרון נחל תבוסה מול האתונאים בקרב מארתון, זאת ב 484 לפנה"ס, ב 481 לפנה"ס מבחינים היוונים בהתארגנות צבאו האדיר של מלך פרס לקראת פלישה לארצם. עקב כך מכנסים היוונים כנס לדון על העתיד האפל המגיעה מהמזרח בתצורה של צבא על. הכנס נקרא "הברית ההלנית" , לשם כך עריי יוון אשר הרבה פעמים היו אויבים, שמו בצד את מחלוקתם לשם ברית מול צבא פרס. לא היה צריך הרבה בשביל להבין שהמובילים את הברית היו האתונאים אשר זכו לכבוד רב עקב קרב מרתון וכמובן הספרטאנים שהיו עם לוחם מלידה ובראשם המלך ליאונידס אשר הוביל את קרב תרמופילאי.
בשלב זה כסארכסיוס דורש כניעה מערים מסוימות ביוון והגשה של "אדמה ומים " , סמל לכניעה, הוחלט לוותר על יוון הצפונית עקב מעברים שלא היה ניתן להשתלט עליהם מול הבא הפרסי, מעברים ממקדוניה, לכן חבל תסאלי נזנח, היוונים בין טאמפה לתראמפולי נכנעו. נקודת ההגנה האפשרית הבאה הייתה תראמופולי, מעבר צר בין הים להרים, שער ליוון המזרחית ואז גם לדרומית. המעבר היה צר ובמרכזו נצבה חומה אשר הוקמה ע"י הפוקים, החומה הייתה במקור להגנה מפני הפלישות התאסאלים וכעת להגנה מפני איגוף של הפרסים.
כ- 7000 חיילים היו לליאונידס, 4000 מהפלפונוס, 1000 פוקים, 400 תאבים, 700 תספים, כל צבא בלוקרי, 1000 לאקונים וכמובן כ-300 נציגים ספרטאנים, ההתנגשות הראשונה הייתה כאשר הצבא הפרסי השמיד שתי ספינות יווניות במיצר צפון אביה, במפרץ המאלי. ביולי 480 לפנה"ס הגיע הצבא הפרסי אל תראמופולי, הצבא היה מרובה אוניות. אחד מהסיפורים על צי זה, האוניות לא יכלו כולן להירתם למקום בטוח, לכן היו צריכים לעגן אותן כ -8 שורות במקביל לחוף, ואז יד הגורל הכתה בצבא הפרסי ע"י סערה כבירה והשמידה כ-400 אוניות. האם האלים מעירים פנים ליוונים ? נותנים יד בהפחתת חוסר השוויון בין הצבא האדיר של כסרסיוס שמונה מעל 200,000 חיילים מול הצבא הצנוע של יוון ?
כסארסיוס המתין ארבעה ימים לפני שהתקיף, קיווה לכניעתו של ליאונידס, ביום החמישי התקיף, החיציים הפרסים לא עשו רושם מול המגנים ההלניים, כך גם "בני האלמוות" של הפרסים (יחידת עלית של הצבא הפרסי) היוונים הדפו והדפו. בשלב מסוים כסארסיוס דורש מליאונידס להכנע ולהוריד את הנשקים ומבטיח לעשותו מלך יוון מוחלט, ליאונדס עונה לו שתי מילים ביוונית "Molon Labe" כלומר " בוא וקח אותם ". ללא ספק זלזול במלך פרס.

אפיאלטאס זהו שמו של יווני אשר בגד במדינה, זה הוביל את גדודי האלמוות של הפרסים דרך מעבר סודי אשר מאפשר לאגוף את הספרטאנים, הגיעו לנקודה בהייתה החומה שנשמרה ע"י הפוקים, אך אלו ברחו. בשלב זה הגיע לידעתו של ליאונדוס שאוגף, ליאונידס משחרר את צבא היוון ומשאיר לו רק את 300 הספרטאנים הלוחמים, זה ידוע שהלוחמים של ספרטא נולדו וחונכו בשביל רגעים אלה, היעוד שלהם בחיים היה למות בשדה הקרב, כך שפחד לא היה שם.
רוב הטכניקה של ספרטאנים עד רגע זה הייתה להדוף את הפרסים, אך כעת פרצו במתקפה חייתית מול הצבא הפרסי, ספרטאנים נחלו הצלחה, אך מינימלית, בכל אופן הם היו מיעוט משמעותי, ואגפו אותם משני הצדדים ויש אומרים שהקרב נערך בלילה שזה בעצם שברית קוד לא רשמי בקרבות של העולם העתיק. ליאונדיס מת וכך גם לוחמיו. כסרכסיוס דורש לכרות את ראשו ולצלוב את גופו, הקרב זכה לגילויים היסטוריים עקב אומץ ליבם של הספרטאנים וכך גם ספרטא זכתה לתהילת עולם, בנוסף לכך הטקטיקה הצבאית בה לחמו וסגרו את הצבא הפרסי במעבר צר זכה לזיכרון בדף ההיסטוריה של העולם כולו. Molon Labe.


תרמופיליי, צילום סיון זמיר  


ראו גם את : קטרה קרוס [אחד הכבישים המרהיבים ביוון] בין מטאורה למזרח חבל צומרקה בצפון יוון.


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il