האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

מערת אגיטיס Aggitis Cave

מערת אגיטיס Aggitis Cave

מערת הנטיפים Aggitis ונהר אגיטיס שוכנים במחוז תראקיה בצפון מזרח יוון. המערה נקראית גם Maaras Cave, נמצאת למרגלות הר Falakro, כ-20 קילומטר צפונית מערבית לעיר דרמה Drama, עיר קטנה עם מרכז יפה ושווה לבקר במסגרת טיול במחוז תראקיה ומזרח מקדוניה. נהר אגפיטיס נובע ממעיינות במעמקי הר פאלקרו, ממעמקי מערת אגפיטיס שהיא גדולה וייחודית מאד ביוון. המערה נחשפה לראשונה בשנת 1952 על ידי זוג חוקרים יווניים, אבל רק בשנת 1978 כאשר חוקר יווני צרפתי הצליח לחקור אותה לעומק של כ-500 מטרים. החוקרים סבורים שנהר אגיטיס חדר דרך המערה, ועל מנת לאשר סברה זאת הם החליטו לצלול לעומק הנביעה של הנהר ובעומק של כ-7 מטר אכן גילו מעבר שזורם אל תוך המערה.
המערה מלאה במים והביקור במערה היא על גשר מעל המים שעובר לאורכה, או לפחות בחלק שנחשף עד כה שהוא בשטח כולל של כ-8 וחצי קילומטר, והחלק הפתוח למבקרים נמתח על פני ש-2 וחצי קילומטרים. המגוון של הנטיפים והזקיפים (Stalatites & Stalagmites) הוא מרשים ועצום וכולל צבעים מגוונים שנוצרים בהתאם להרכב המינרלי המשתנה וכולל מגנזיום, ברזל, נחושת ומינרלים נוספים.
הכניסה למערה היא דרך מנהרה של כ-500 מטרים שנחצבה במיוחד כדי לשמש מעבר למבקרים תוך כדי שמירה על התנאים של הטמפרטורה והלחות הנדרשים לשמירת האוצר המינרלי במערה, כדי לא לחשוף אותו לתנאים שבחוץ, המנהרה משמשת מעבר בין העולמות.
מפלס המים במערה משתנה בהתאם לעונה וזרימת המים בנהר, ויתכנו זמנים בהם מפלס המים גבוה במיוחד ולכן הביקור במערה אינו אפשרי והיא סגורה לקהל. אין מדובר בתאריכים קבועים, לכן מומלץ לבדוק לפני שמגיעים במיוחד. אך אל דאגה, גם אם הגעתם במיוחד וסגור, כל האיזור מחוץ למערה מקסים לטיול רגלי קליל וכ-30 קילומטר דרומית למערת אגיטיס, כחצי שעה נסיעה, נמצאת מערה נוספת, מערת אליסתרטי Alistrati שהיא אחת המערות המרשימות ביוון (למרות שאנו מצאנו את אגיטיס מיוחדת יותר בשל הנוכחות של המים, אך מבחינת זקיפים ונטיפים באליסתרטי יש עושר מדהים ושמור לתפארת).

במערת אגיטיס ישנו גם "חדר" שבו נמצא גלגל שנוצא במאה ה-19 שמטרתו להעביר מים מהנהר למטרות חקלאות ולהשקיית שדות הטבק, שמחוז תראקיה מפורסם בהם. 
מחקר שהתחיל באיזור המערה בשנת 1992 חשף מאובנים מהתקופה הפרה היסטורית של חיות קדומות שנכחדו וביניהם ממוטות, הממצאים הללו מוצגים כעת במוזיאון הלאומי בעיר הקרובה דרמה.

"חדר" נוסף במערה קרוי Acropolis, הוא המרשים במערה, והוא למעשה נטיף, הגדול ביותר ביוון שנמצא עד כה, גודלו כ-120 אורך, 65 ס"מ רוחב ו-45 סמ" גובה, וכולל תצורות ופיתולים מרהיבים.

המערה נמצאת בשמורה לצד הנהר שכוללת גם מסלול הליכה נעים לצידו, מפל קטן ויפה, יער ואיזורי פיקניק וגם מסעדה על שפת הנהר. כך שמעבר לביקור במערה המרשימה שהיא חוויה לכל המשפחה, אפשר לבלות במקום לפחות חצי יום בפיקניק נעים בטבע.
המערה פתוחה למבקרים מדי יום בין 10:30-17:00. עלות הכניסה למערה היא 7 יורו לאדם (לילד יש מחיר מוזל.
הצילום במערה אסור, תצטרכו לראות את זה בעיניכם....


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il