האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

מערת אליסטרטי - Alistrati Cave

מערת אליסטרטי

מערת אליסטרטי Alistrati, מהמערות הגדולות באירופה, ממוקמת 6 ק"מ דרומית מזרחית לעיירה אליסטרטי במקום שנקרא "פטרוטו" Petroto.

המערה מרתקת במגוון עוצר נשימה של תצורות. לפי המיתולוגיה זוהי המערה שדרכה חטף האדס Hades את פרספונה Persephone, בתה של האלה דמטרה Demetra, לעולם התחתון.
היא נחשבת למערה היפה והמקושטת ביותר ביוון וכנראה באירופה..

השטח הכולל של המערה הוא כ- 14,000 מ"ר. גובה החלל הקדמי של המערה 8 מ'. מנקודה זו מתחילות גלריות גבוהות שונות מעוטרות בנטיפים וזקיפים. הם מאוד מרשימים בעיקר בגלל ההבדל בין צורותיהם וגילם. הנטיפים הישנים נמצאים בעיקר בגלריות שנמצאות בצד ימין של הכניסה. העיטור העשיר כולל, מלבד נטיפים וזקיפים ואקנטריטים נדירים. ה-ekentrites או eliktites הם תצורות נדירות שנוצרו בעקבות "התרסה" של חוקי הכבידה ונתיבים לא סדירים. המרתק מכל במערה זו הוא העמודים דמויי ווילונות בצבע לבן טהור.

ישנם חדרים נוספים וגובהם די זהה 8-10 מ'. מחלל הכניסה ולכיוון שמאל יוצא מעבר שני, די מקביל לראשון. בגלריה זו יש אפילו כמה סטלגמיטים אדומים המכונים "הלהבות". גובהן של תצורות אלה מגיע ל-35 מ'. אי שם במעברים אלו שני המעברים המרכזיים מצטרפים זה לזה וממשיכים ברוחב וגובה הולכים וגדלים כאשר מהתקרה ניתן לראות נטיפים ענקיים ומלכותיים בגובה של 15 מ'.

הטמפרטורה יציבה למדי כל השנה. בגלל שכבות הגיר הדקות מעל (10-30 מ') הטמפרטורה של המערה גבוהה למדי (15-17 מעלות צלזיוס). גודלה הגדול של המערה, באורך כולל של 3 ק"מ, ובנקודות מסוימות בגובה 35 מטרים הופכים אותה לפלא טבע ייחודי. המערה שייכת לרשת המערות של ערוץ Aggitis יחד עם עוד ארבע מערות מפורסמות.
אתר המבקרים ממוקם במרחק של 50 ק"מ מסרס, 25 ק"מ מדרמה ו-55 ק"מ מקבאלה. המערה נפתחה לראשונה לציבור בשנת 1998.

ראו גם את מערת אגיטיס


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il