האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון

Greece and the islands- אתר יוון והאיים

חאניה כרתים Chania - Crete

ראו רשימת מלונות מומלצים בחאניה בהמשך העמוד כולל קישור ישיר להזמנה!

העיר חאניה נחשבת לעיר היפה והמיוחדת ביותר באי כרתים, היא קטנה משמעותית מהעיר הרקליון בירת האי כרתים. עם זאת החוויה שמשאירה העיר חאניה בפני הבאים אליה היא אולי החוויה הכרתית המיוחדת והמרתקת ביותר. תחילה בענייני נופש, החופים הטובים ביותר באי כרתים מצויים סביב העיר חאניה ועד העיר קיסאמוס, בכלל מערב האי כרתים בו יושבת חאניה נחשב לאיזור היפה ביותר והפורה ביותר באי כרתים, אם נוסיף על כך את העיר העתיקה של חאניה והנמל הונציאני המרתק שלה, נקבל מתכונת לחופשה מלהיבה של חופים מעולים, חיי לילה פעילים והיסטוריה עשירה, שלא כדאי לכם לוותר עליה רק משום שהיא מצוייה שעתיים נסיעה מנמל התעופה הבין לאומי של כרתים בהרקליון. ראו מידע מקיף על חאניה כולל המלצה על מלונות ואטרקציות בעמוד העיר חאניה של אתר האי כרתים בעברית, ראו חאניה


צילום: אורי מגנוס דותן


מידע כללי:  העיר חאניה ממוקמת בצפון מערב האי כרתים, היא השנייה בגודלה בכרתים עם כ-55 אלף תושבים. חאניה ממוקמת כשעתיים נסיעה משדה התעופה של הרקליון.
לחאניה יש גם שדה תעופה בינלאומי, אך טיסות ישירות בין ישראל לחאניה יש לעיתים נדירות.
לעיר חאניה היסטוריה עשירה ומתועדת עוד מהתקופה המינואית. אימפריות וכובשים שונים שלטו באי ובעיר במשך מאות בשנים: מינואים, דורים, רומים, מורים, ביזנטיים, עותמאנים, ונציאנים ועוד. הרבה מהם השאירו את חותמם בעיר כמו המסגד, הנמל הונציאני ועוד. המורים אפילו שינו את שמה מסידוניה לשם חאניה. מידי הגרמנים היא שוחררה רק ב-1944. עד 1970 חאניה שימשה כבירת האי. ב-1971 נלקח ממנה התואר לטובת הרקליון, אך דבר זה לא שינה את עובדת היותה מוקד תיירותי מקסים ומעניין.העיר העתיקה והנמל
העיר חאניה נחלקת לשניים: העיר החדשה והעיר העתיקה. העיר העתיקה מוקפת עדיין בחלק משרידי החומות שהונציאנים בנו כדי לבצר את העיר, וכמו כל עיר עתיקה גם בחאניה אפשר ומומלץ לטייל בסמטאות הציוריות אשר בין שרידי החומות. הרבה טוענים שחאניה היא העיר הכי יפה בכרתים. אין ספק שהיא מאוד יפה והיא גם מלאת קסם, בעיקר הנמל הוונציאני. יש בחאניה גם רובע טורקי אך הוא לא תוסס ומתוייר כמו הרובע הוונציאני. הכובשים/השולטים השונים בעיר חאניה השאירו לאורך השנים "מזכרות" שונות: חומות עתיקות, נמל וגם מסגד בעיר העתיקה. למעשה המסגד ממוקם בנמל העתיק של חאניה ונקרא Hassan Pascha Mosque. הוא נבנה באמצע המאה ה-17, ככל הנראה על שרידי כנסיה עתיקה. ב-1939 נהרס הצריח שלו וכיום יש בתוכו גלריה של אמנים מקומיים. בעיקר תכשיטנים. הנמל עצמו מהווה את החלק התיירותי ביותר בעיר חאניה. כולם מגיעים לשם לטייל לאורך הטיילת, לראות את המסגד, לאכול באחת הטברנות הפזורות לאורך הטיילת ולצלם את המגדלור המפורסם של חאניה.
המגדלור של חאניה
המגדלור של חאניה נחשב לאחד המגדלורים העתיקים ביותר בעולם, גובהו 21 מטר והוא ממוקם בקצה המזח של הנמל העתיק, מול מבצר פירקאס Firkas. בנייתו החלה בסוף המאה ה-16 ואת צורתו הסופית כמינראט של מסגד קיבל בסביבות שנת 1839. לאורך השנים שופץ מעט ושחזור אחרון בוצע בשנת 2006. המגדלור נחשב לאחת האטרקציות העיקריות באזור הנמל של חאניה. אומנם הוא לא מגדלור מאויש ולא ניתן לבקר בו, אך בלילה הוא מאיר וכל התיירים מגיעים לצלם אותו.


צילום: אורי מגנוס דותן


השוק המקורה
השוק המקורה ממוקם בדרום העיר העתיקה של חאניה. הוא הוקם בתחילת המאה ה-20 כחלק מהחגיגות של הצטרפות כרתים ליוון ונבנה בצורת צלב כמו השוק במרסיי, צרפת. בשוק המקורה של חאניה יש מעל 70 חנויות עם רוב של מוצרים מקומיים מכרתים. לא רק חנויות תמצאו בשוק המקורה אלא גם בתי קפה ומסעדות קטנות, זולות ומצוינות. השוק פתוח כל יום [חוץ מימי ראשון] מהבוקר עד שעות הצהריים. בימים ג', ה' ושישי פתוח גם אחר הצהריים.


הקהילה היהודית ובית הכנסת של חאניה
לאורך ההיסטוריה יהודי כרתים חיו תחת שליטתן של אימפריות שונות כמו הרומאים, הוונציאנים והעותמאנים. במהלך השנים הקהילה היהודית בכרתים הצטמצמה ולמעשה נשארה רק הקהילה של חאניה עם קצת יותר מ-300 יהודים. הקהילה היהודית התגוררה ברובע היהודי של העיר חאניה, בצפון העיר העתיקה. לקהילה היהודית של חאניה היו 2 בתי כנסת מתקופת ימי הביניים: בית שלום הספרדי ועץ החיים הרומניוטי. בעקבות ההפצצות במלחה"ע ה-2 בית הכנסת בית שלום נהרס. במאי 1944 כל יהודי חאניה שנותרו באי נשלחו על ידי הגרמנים להרקליון ושם הועלו על ספינה אשר הפליגה לכיוון נמל פיראוס. יחד איתם היו עוד כ-600 שבויי מלחמה יווניים. בדרך לפיראוס הספינה הותקפה על ידי משחתת בריטית וטבעה ללא ניצולים. מבנה בית הכנסת נותר יתום לאורך השנים מאחר ולא נותר כל גורם שיטפל בו, והוא אף נפגע כתוצאה מרעידת אדמה. ב-1995 הגיע פרופסור ניקוס סטאברולאקיס וגייס תרומות לשיפוץ ושימור בית הכנסת. ניקוס עבר לגור בחאניה שם החזיר את בית הכנסת לחיים, פתח אותו לקבלות שבת, לחגים ואפילו לביקורים של תיירים סקרנים ובעקבות כך חזרו הישראלים לבקר בבית הכנסת. בית הכנסת "עץ החיים" נפתח רשמית באוקטובר 1999 והוא בנוי לפי המסורת הרומניוטית, כמו ביואנינה. ההיכל והבמה אחד מול השני. בבית הכנסת יש גם חצר אשר שימשה לקבורה ויש גם מקווה. ניקוס נפטר, וכיום עמותת מתנדבים אוסטרית מטפלת ומתחזקת את בית הכנסת. כתובת בית הכנסת: Parados Kondylaki


צילום: אורי מגנוס דותן


המוזיאון הארכיאולוגי של חאניה
המוזיאון לארכיאולוגיה של חאניה ממוקם בתוך מנזר פרנציסקאני בעיר החדשה, לא רחוק מהנמל העתיק. יש אשר יטענו שהמנזר יפה אך המוזיאון עצמו משעמם. אנו חולקים על טענה זו. כן, המנזר מאוד יפה ושווה אפילו לבקר רק בו, אך המוזיאון משולב באופן מיוחד בין קירות המנזר והממצאים בו חשובים ומעניינים כאחד. בכלל למבנה עצמו יש היסטוריה לא פחות מרשימה: מנזר ונציאני/פרנציסקאני אשר שימש גם כמסגד, כאולם קולנוע ואפילו כמחסן צבאי. רק ב-1963 המבנה הוסב למוזיאון. התצוגה הקבועה במוזיאון הארכיאולוגי מציגה ממצאים מהתקופה הניאוליתית ועד התקופה הרומית ובכך מציגה את ההיסטוריה העשירה של האי כרתים. בין הממצאים: תכשיטים, מטבעות, פסלים ועוד. ישנם כמה ממצאים חשובים מאוד במוזיאון ארכיאולוגי של חאניה כמו: חותמת אשר  נמצאה באזור העיר חאניה ומתוארכת למחצית השניה של המאה ה-15 לפני הספירה! דיסקית זהב הקשורה לטקס קבורה ונמצאה גם באזור העיר חאניה. הדיסקית מתוארכת לתחילת המאה ה-9 לפני הספירה [התקופה הגיאומטרית ביוון]. בכניסה למוזיאון ניתן לרכוש ספרי הדרכה וספרים שונים יחד עם גלויות. ישנה גם חנות של המוזיאון הממוקמת בחדר קטן דרומית לכניסה למוזיאון. המוזיאון הארכיאולוגי של חאניה עובד כל השבוע מהבוקר וכמעט עד אחר הצהריים. הוא סגור בימי שני. מומלץ לברר שעות וימים לפני הגעה כי לרוב יש שינויים.  עלות הכניסה היא 2 יורו. מחיר מוזל לסטודנטים ופנסיונרים 1 יורו.
כתובת המוזיאון: Halidon 21
טלפון לבירורים: 2821090334 30+


המוזיאון הימי של חאניה
המוזיאון הימי, או ליתר דיוק מוזיאון ההיסטוריה הימית של כרתים ממוקם בקצה הנמל הוונציאני [צפון מערב הנמל], בתוך מבצר פירקאס Firkas. המבצר נבנה ב-1629 למטרות הגנה על הנמל אך כיום מחזיק את המוזיאון הימי ומהווה נקודת תצפית פנוראמית על הנמל. 
המוזיאון עצמו קצת יותר גדול מהמוזיאון הארכיאולוגי של חאניה ויש בו דגמי ספינות, היסטוריה של חיל הים היווני ושל כרתים בעיקר, חפצים אשר נמצאו בספינות עתיקות ובקרקעית הים ואפילו דגם של ספינה מינואית.  
כתובת המוזיאון: Akti Koundourioti
טלפון לבירורים: 2821091875 30+
ימים ושעות פעילות: 1/11 עד 30/4 בין השעות 09:00-15:30.
1/5 עד 31/10 בין השעות 09:00-17:00.
בימי ראשון 10:00-18:00
עלות כניסה: יש 2 תצוגות ולכל אחת מהן עלות נפרדת [3 יורו ו-2 יורו] ניתן לרכוש כרטיס משולב ב-4 יורו.
לסטודנטים ולפנסיונרים יש הנחה.

ישנם מוזיאונים נוספים בעיר למעוניינים: מוזיאון הפולקלור ומוזיאון המלחמה של כרתים בו יש את ארכיון המסמכים ההיסטוריים הנחשב לשני בגודלו ובחשיבותו לאחר הארכיון באתונה.


מחוץ לעיר

גבעת אליהו הנביא Profitis Ilias:
בגבעת אליהו הנביא תמצאו את קברו של אלפתריוס וניזלוס שהיה ראש ממשלת יוון ואחד הפוליטיקאים הכי משפיעים, הכי חשובים וכנראה גם בין הכי אהודים ביוון. גם בנו קבור לצדו ולכן קוראים למקום גם פארק וניזלוס.
בנוסף תמצאו שם גם את כנסיית אליהו הנביא שעל שמה נקראת הגבעה, פסל של גיבור לאומי ותצפית נהדרת על חאניה. כל זה במרחק של קצת פחות מ-5 ק"מ ממרכז העיר, בואכה חצי האי אקרוטירי.


חופי הים: חופי הים באזור חאניה ובינה לבין מפרץ קיסאמוס Kissamos נחשבים ליפים ביותר בכרתים. חלקם חופי דגל כחול. העיירה קיסאמוס היא העיירה המרכזית באזור מפרץ קיסאמוס והיא ממוקמת כ-40-45 דקות נסיעה מחאניה. העיירה קיסאמוס היא גם בסיס ההגעה לחצי האי גראמבוסה Gramvousa ולמה מעניין להגיע אליו? בחצי האי גראמבוסה נמצא חוף באלוס Balos המפורסם. סך הכל כשעה וחצי נסיעה מחאניה אך חשוב שתדעו כי חצי מזמן הנסיעה הוא על דרך עפר. אפשר להזמין שייט מנמל חאניה לנמל קיסאמוס ומחיר הכרטיס כולל גם הסעה לחוף באלוס וחזרה.

גרמאבוסה ובאלוס:

צילום: אורי מגנוס דותן

לעוד חופים מומלצים במערב כרתים לחצו כאן


ערוץ סאמאריה Samaria Gorge: ממוקם בין 3 הרים, אורכו 16 ק"מ והוא מוגדר כפארק לאומי משנת 1962, פארק סאמאריה. ערוץ סאמאריה הוא אחד האתרים הכי מתויירים בכרתים. הוא פתוח למטיילים רק בעונה וכשאין סכנה לשטפונות. בדרך כלל נפתח בתחילת מאי ונסגר בסוף אוקטובר, תלוי בגשמים. עלות הכניסה היא 6 יורו לאדם. המסלול בערוץ סאמאריה הוא מסלול לא קל וצריך להיות בכושר ומצוידים בהתאם כדי לחצות את הערוץ. מדובר ב-5 עד 7 שעות הליכה ולמעשה יורדים מגובה של 1200 מטר פלוס לגובה הים. בסיום מגיעים לאגיה רומלי Agia Roumeli שם ניתן להתרענן, לשחות, לשתות קפה או בירה קרה, ומשם גם לוקחים את המעבורת עד להיכן שהושאר הרכב בנקודת ההתחלה. חשוב לדעת לפני שיוצאים למסלול: להיות מצוידים היטב בהתאם למסלול, לתכנן נכון את הזמנים שלכם לפי זמני המעבורות [בדיקה מראש]. בדרך, לאורך המסלול תמצאו נביעות מים, פחי אשפה, שירותים ומספר פקחים עם מכשירי קשר אשר יוכלו לסייע במידת הצורך.


ערוץ אימברוס Imbros/Impros: אורכו קצר בחצי מאורכו של ערוץ סאמאריה. הוא רק 8 ק"מ ונחשב להרבה יותר קל ונוח להליכה מערוץ סאמאריה. גם יותר קצר מבחינת זמן, כ-3 שעות הליכה. הוא אינו  מסלול מעגלי לכן תצטרכו לקחת מונית מאחת המוניות אשר ממתינות בסיום המסלול או לחזור אותו בחזרה אך אנו בספק אם תעשו זאת...

לעוד מסלולי הליכה במערב כרתים לחצו כאן


מפרץ סודה ובית העלמין של בעלות הברית: מפרץ סודה נמצא כ- 16 ק"מ דרומית לעיר חאניה. סודה Souda היא גם עיירה וגם המפרץ. הנסיעה בכביש המוביל למפרץ סודה מלווה בנוף נהדר של המפרץ  ובמראה שבדרך כלל לא מצפים לראות כל כך קרוב לים - בית עלמין. בית העלמין של סודה נקרא גם בית העלמין של בעלות הברית ומהווה אנדרטת זכרון עברו לוחמי בעלות הברית אשר נפלו בקרב על כרתים במלחמת העולם השנייה.


פארק מים: עבור אלו הרוצים גם קצת כיף יש את פארק המים של לימנופוליס Limnoupolis Water Park. הוא ממוקם כחצי שעה נסיעה מחאניה ופתוח כל יום מ-08:00 ועד 18:00.

עוד המלצות בעמוד חאניה באתר כרתים: לחצו כאן


צילום: אורי מגנוס דותן

זקוקים להמלצה על מלון , דירת נופש או וילה באיזור חאניה?
השאירו לנו פנייה ונשמח לשלוח לכם את האפשרויות המומלצות ביותר - אל תשכחו לציין תאריכים והרכב חדרים על מנת שנשלח הצעות רלוונטיות בלבד


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il